Kim bu duayı okursa şeytan onu asla saptırmaz.

Ü

Üye silindi 58480

Mesela hz peygamberin ifadesiyle şeytan hz ömeri gördüğünde ondan kaçarmış
Bunda sorun hic yok .
Doğru olma ihtimali yatsınamaz.
Şeytan son ana kadar gelmekle yükümlü. Ama Hz. Ömer Allaha o kadar çok yöneliyor ki, o kadar titiz davranıyor ki Peygamberin övgüsüne mashar olmuş olabilir.

Hz. Ömer çok ilginç bir kişiliğe sahiptir
4 halifenin en basiretlisi ve ferasetlisidir. Bu bilinir.
17 kere hz. Peygamberin SAV verdiği kararı bozmuştur. O kadar yüksek kavrayışlıdır ki, Peygamberi verdiği bir karar vahiy olarak gelmedi ise Peygamberi bile sorgulamıştır. Bunu da Kuranın ayetleri ile en kapsamlı bir sekilde ve akli kistaslarin artik inkar edemeyecegi gerekcelerle yapmayi basarmistir.

Hz. Ömer diri diri kız çocuğu gömerken, karıncaya bile yok verecek hale gelmiş biridir. İslami en başta köleler kabul ediyordu. Sonradan çoğu da saptılar zaten. Hz. Ömer güçlü ve ihtişamlı bir makamdayken bile aklını kullanabilecek ve doğruya doğru diyebilecek bir idrak seviresindeydi.

Şeytan zaten kovusluştur. SAmimi kullara da yaklaşamaz. Bu enerji kutuplari ile alakalidir. Hz. Ömer halifelerin en basiretlisidir. Onun derdi seytan gelse de nerden nasil geldigini etut edip ilim ogrenme derdi idi. O baska bir leveldeydi.

Simdi sahabeyi iyi tanimak gerek.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Herseye katilirim ama diri diri kiz cocugu gomerken bin tovbe etse ne yazar bu da benim kisisel inancim tabi. Inanmaya hava hos diyebilirsiniz kabulumdur.

Ü

Üye silindi 58480

Tabi ki çok haklısınız @dhardhar
Ama bunu anlamak için zihnin çalışma prensibini en dipten hatta bios tabanından sorgulayabilmek gerek.

Şimdi ben de kürtaj yapanları anlamıyorum. Bir aydınlanma trendi gelirse ve ceninin de bir aurasının olduğu okutulmaya başlanirsa 10 sene sonra vallahi kürtaj yapanlar da diri diri çocuk gömmüş cahiliye insanları olacaklar. Şimdi onları yargılayabilmek için devre bakmak gerekecek artık. Aydınlanma öncesi mi aydınlanma sonrası mı bu davranışı göstermişler diye.

Bazi seyleri anlamak zor. Ama empati yapmak kolay.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Tabi ki çok haklısınız @dhardhar
Ama bunu anlamak için zihnin çalışma prensibini en dipten hatta bios tabanından sorgulayabilmek gerek.

Şimdi ben de kürtaj yapanları anlamıyorum. Bir aydınlanma trendi gelirse ve ceninin de bir aurasının olduğu okutulmaya başlanirsa 10 sene sonra vallahi kürtaj yapanlar da diri diri çocuk gömmüş cahiliye insanları olacaklar. Şimdi onları yargılayabilmek için devre bakmak gerekecek artık. Aydınlanma öncesi mi aydınlanma sonrası mı bu davranışı göstermişler diye.

Bazi seyleri anlamak zor. Ama empati yapmak kolay.
Sagolasin @dennise cok guzel bir ornek. Tesekkur ederim.

TopraK aDam

Kayıtlı Üye
Tam olarak ne demek istediginizi anlyamadim kusura bakmayin. Benim anlama kapasitem de yetmemis olabilir. En azindan hadis adi altinda aslinda gercekte yasanmamis uydurma hikayelerin de olabilecegini sorguluyor musunuz diye sormak istemistim.
Estağfirullah,hadiste şeytanın hz. Ömer'den kaçtığı ifade ediliyor. Bende;evliyalardan bile kaçarken hz. Ömer'den kaçmaz mı dedim. Yani hadis yalan-uydurma değil doğrudur demek istedim çünkü hem akla hem mantığa uygun.
Ama birşeye uydurma, yalan derken onun gerekçelerini de sıralayabilmemiz lazım. Yani o ilme vakıf olmak lazım. Sadece yalandır demekle iş bitmez. Darwin bile 'biz maymundan türedik' gibi saçma bir iddiada bulunurken gerekçelerini de sıralamıştı.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Estağfirullah,hadiste şeytanın hz. Ömer'den kaçtığı ifade ediliyor. Bende;evliyalardan bile kaçarken hz. Ömer'den kaçmaz mı dedim. Yani hadis yalan-uydurma değil doğrudur demek istedim çünkü hem akla hem mantığa uygun.
Ama birşeye uydurma, yalan derken onun gerekçelerini de sıralayabilmemiz lazım. Yani o ilme vakıf olmak lazım. Sadece yalandır demekle iş bitmez. Darwin bile 'biz maymundan türedik' gibi saçma bir iddiada bulunurken gerekçelerini de sıralamıştı.
Tartisma uzayacak diye cok da uzatmak istemiyorum aslinda ama uzayacak kacinilmaz. Simdi yazdiklarinizi elestirmeden kendi yazdiginizla kendiniz celistiginizi belirterek tartismaya son verebiliriz isterseniz ya da devam edebiliriz uzerinden. Merak ettiginiz ne celisti diye sorabilirsiniz? Soyle ozetleyeyim. Birseye sacma uydurma derken vakif olmak gerekir yazmissiniz ama ayni paragrafta evrim ile ilgili olarak kesin hukumle sacma uydurma yazmissiniz. Ben evrime vakif oldugunuzu dusunmuyorum yanlis anlamayin bunu lutfen saygi cercevesinde yaziyorum cunku evrime vakif olsaniz maymundan turedik seklinde yazmazdiniz. Evrim basit bir cumle ile maymundan turedik degildir.
Bir de yanlis anlasilmis sanirim ben o hadis icin uydurma sacma demedim net ifadeyle. Ben hadislere dine inanmiyorum. Sadece inananlar olarak sizin fikrinizi merak ettim guvenilirliginden emin misiniz seklinde bir sorgulama yapma adina ki zaten kendi acinizdan guzel aciklamissiniz. Mantiga oturtuysa sikinti yoktur.

Broad

Banlı Kullanıcı
Bu kadinlar eskidende su zamandada insanlarin elinden cok cekmis. Bebekken gomulmeler veya kiz cocuguyken evlendirilip cocuk yaptirtmalar, tecavuzler, istismarlar vs.vs.vs. Bu olumlere sebep olanlari cinsiyetine gore ayirmakta ayri ahmakliktir. Bir cocuga verilecek en ufak zarari savunan kim varsa kafadan rahatsizdir acik ve net. Gunumuzde tecavuze ugrayip hamile kalanlari katmiyorum bu duruma cunku o ayri bir durum. Her kimse yaradan sabir versin onlara. Cunku sizin sozde imtihan dunyaniza istinaden asil sinanan onlar. Olmuyorsun ve olemiyorsun. Onunla yasamak zorunda kaliyorsun. Insanlar ne kadar konusursa konussun anlamak mumkun degildir. Su toprak adam zimbirtisinada selam, ne bos konusuyorsun sen oyle.

TopraK aDam

Kayıtlı Üye
@Broad denen bozuntu! O ağzını toplamanı öneririm. Sende topraktansın ama sululuğun yüzünden çamurlaşmışsın.eleştirdiğin tacizleri, gömülmeleri vs sanki ben yada islam dini savunuyormuş gibi zırlıyorsun. Kızların diri diri gömülmesi zihniyetini kaldıran, Cennet annelerin ayakları altında diyen, hanımlarınız size Allah'ın emanetidir vs diyen hep İslam'dı zaten. Gitte dine ve dindarlara olan nefretini dışarıda kus, burayı mundar etme!

TopraK aDam

Kayıtlı Üye
Sn. @dhardhar asıl konumuz evrim değildi ve sadece örnek olsun diye darwin'i yazdım, haliyle teferruata girmeme gerek yoktu ama emin olun o konuda da tartışacak kadar bilgim var lakin konu çok farklı yerlere kaydı ve amacından saptı bu yüzden uzatmayacağım sizede saygı duyuyorum, teşekkür ederim efendim iyi vakitler.

Burda konuyu açan @Metafizikçi ye bir çift sözüm olacak; Başkalarının bilgisiyle alim olsan bile ancak kendi aklınla akıllı olabilirsin. Sağdan soldan konu bulup kopyala yapıştır yaparak kenara çekilmek olmaz. Çocuk doğurduktan sonra cami avlusuna bırakıp ne hali varsa görsün demeye benziyor bu yaptığın. Bir konuda tartışacak, sorulara, eleştirilere cevap verebilecek kadar bilgin yoksa o konuyu paylaşmayacaksın.

Broad

Banlı Kullanıcı
@Broad denen bozuntu! O ağzını toplamanı öneririm. Sende topraktansın ama sululuğun yüzünden çamurlaşmışsın.eleştirdiğin tacizleri, gömülmeleri vs sanki ben yada islam dini savunuyormuş gibi zırlıyorsun. Kızların diri diri gömülmesi zihniyetini kaldıran, Cennet annelerin ayakları altında diyen, hanımlarınız size Allah'ın emanetidir vs diyen hep İslam'dı zaten. Gitte dine ve dindarlara olan nefretini dışarıda kus, burayı mundar etme!
Bana dolmus gibi bir halin var. Buradan biri misin nesin. Daha bir lafimda konuyu nerelere getirdin. Neyse anlasildi zaten bir sey demiyorum.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Her halti yapıp bu duayı okuduğunda şeytandan korunduğunu sananlar vayy halinize....
Şimdi sen bunu hangi anlamda söyledin? Ona göre cevap yazacağım. :D Mesela şöyle bir cevap versem nasıl olur? Yazık, efendi olduğunu sanıp, köle olduğunun farkında olmayanlara.

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
Konu
Her halti yapıp bu duayı okuduğunda şeytandan korunduğunu sananlar vayy halinize....
Allah’ın izni ile Şeytandan korunmasına korunursunuz her haltı yapma meselesi nefsinizden kaynaklanır nefsin şerri şeytanın şerrinden daha fenadır. Nefsini terbiye eden bir adem oğlu şeytanın bütün girebileceği kapıları kapatmış demektir.
Vesselam