Karma varsa cehennem niye var?

Ramez

Kayıtlı Üye
Allah tabi ki onceden biliyor tum neticeleri. Allahin biliyor olmasi bizi degil Onu ilgilendirir. Bizi ilgilendiren kismi biraz sir, biraz imtihan, biraz da hakikate birakilmis kapi araligidir : Allah herseyi biliyor derken esasinda insandan istenen idrakinin disina cikabilerek bu sirri harici bilinc ile kesvedebilmesi ve hakikate mashar olarak geri gelmesidir.

Idrak, disari cikip disardan baktikca olusan bir melaikedir ! Kimse kusura bakmasin siz kendi hal ve hareketlerinize kapilmis haldeyken ne halde oldugunuzu anlayamazsiniz cunku ego perspektiifi devrededir. Ego ise vallahi cesur degil bilakis son derece korkaktir. Objektif bakamaz. Serbest birakamaz zamani. Mekana kendini hapsetmeden de yasayamaz.

Hal boyle iken bir ego asla ve asla kendisinden daha ustun, daha kapsamli, daha duzenli bir makami kendisi uzerinde mutlak hakim olarak gormek istemez. Ego gaybi inkar eder. Bilinmeyen seyler ego icin vizyon disi olmalidir. Ancak Allah katinda yagmurun yagacagi gunler onceden bellidir. Kisinin bilinc alti bellidir. O bilinc altini hangi faktorlerin olumlu ve olumsuz etkiledigi, biraz sonra etkileyecegi bellidir, kisi kendi ozbenligini bilmeden yasar ancak Allah katinda kisinin bilinc alti aciktir hatta tum tum ciplakligiyla. Hangi etkilere o bilinc altinin hangi tepkileri verecegi zincirleme olarak bellidir. Gun icinde tum kesisme noktalari tanisacagi sevecegi sevmeyecegi insan tipleri bellidir. Cunku insan Allah katinda gizliden de aciktan da zerresine kadar tanimlanmis olup, bize gayp gibi sunulur.
Insan daha kendi bilinc altini bilmez. Nwerede takili kaldigini bile bir profesyonele danismadan cikaramaz. Allah katinda ise sorun da sifasi da aciktir. Mudahale edip sifa verecek insani bile kaderde bellidir kisinin. Allah neticeleri biliyor ama biz yasayarak goruyoruz.

Allahin bizi imtihan etmesi kendisi icin degil bizim icin manidardir. Biz imtihan oldukca kendimizin ne (mal) oldugunu anlariz.
Allah bizi bize tanitmaktadir. Bunu yaparken de sistemi ile bize sukse yapmaktadir. Hakkidir. Ozgur irade vardir. Ama ayni zamanda Allahin gizli eli uzerinden de yoktur. Cunku Allah secimimizi biliyor.

Insan samimi olarak sorgulayabilirse Allahin he5rseyi neden ve nasil bildigini cevabi icinde hisseder. Ancak Allahi hasa kendi ayetleri ile koseye sikistirma kasti ile sorgularsa kendi sinirli mantigina guvenip cevap ona verilmez.

Idrak disari cikilarak disaridan bakilabilirse olusan bir melaikedir. Disari cikarak bakmak ise Egoyu fena korkutacagi icin zaman ve mekana tutunup ufku acacak ayetleri pesin pesin reddeder ego. Allah derin idrak olusmamis insanlar icin yeryuzu dabbeleridir der. Yani imtihan dunyasinin dunyada kalici mahluklaridir onlar. Ahirete gecis yapamayacaklardir. Bir PC oyunundaki kenar susleri gibi yapay zekadan ibarettirler der.

Ayet var : Siz onlari diri sanirsiniz ama Onlar oludurler. *(Kuyran) Yani derin idrak olusmamis kisilerin ahirete uzanti kordonlari kopuktur artik. Ahirette avatarlari olmayacaktir. Cehennemlik olmaktan daha kotu mu orasini bilmiyorum ama ...

Ne yalan söyliyeyim önce yazıyı okumaya başladım durdum kesin sizsinizdir dedim :) yine mükemmel açıklamalar ama dediğim kapıya çıkıyor herkesin kendi inancına göre kanıtı var sorgulanmaz admininde dediği gibi. münakaşaya bile girmiyorum urumun sizin yazılarınız beni cidden yeri geldi dudağımı uçuklattı. Özellikle sizin kader hakkındaki çıkarımlarınız :) cidden yetkin insanlar var forumda insanlığa olan inancım artıyor

kola

Banlı Kullanıcı
Merhaba, iyi forumlar
Öncelikle ben müslümanım, yaşadığım birtakım olaylar doğrultusunda Allah'tan şüphe etmemeyi öğrendim ama karma konusunda sorularım var
Mademki karma sistemiyle yaptığımız iyi ve kötü şeylerin karşılığını alıyoruz, yaşattıklarımızı yaşıyoruz, hayat bize aynalık ediyor ise ahiret neden var? Cennet cehennem neden var.
İlkokulda din kültürü dersimize giren bir hocamız vardı şöyle demişti;
"İnsan yaşattığı şeyi yaşamadan asla ölmez, ölümüne 1 dakika varsa o yaşattığını yaşayıp öyle ölür"
Zaten ektiğini biçersin diye bi söz var. O halde cennet cehennem ekstra olarak neden var. Cenneti anlarım da, cehennemde neden bedelini ödediğimiz olaylar için bir daha yanmak zorundayız
Eğer Allah yolunda işlenen günahlar ve yerine getirilmeyen ibadetler içinse, tövbe edeni Allah affedermiş, tövbe eden kimse cehenneme gitmemeli, bu şekilde düşününce cehennemin amacı bana göre havada kalıyor
Sizin fikirleriniz neler aklım çok karışık
iman itikad amel böyle şeyleri bir araştır bence cehennem niye var demişssin şaştım kaldım doğrusu bukadar kötü insanlar varken cehennem niye olmasın ?? bi töbeyle iş bitmez ozaman yap yap sonra dalga geçer gibi töbe öle bi dünya yok biri seni tokatlasın sürekli sonra pardon desin olur mu böyle şey

Ü

Üye silindi 58480

Cenneti anlarım da, cehennemde neden bedelini ödediğimiz olaylar için bir daha yanmak zorundayız

Bedelini odemek yetmez. Oyle insanlara oyle bedel otedirsin ki, ayni sartlara kavusurlarsa ayni kotulukleri yeniden yaparlar.
Seytan aleni isyan etmistir ve Allahin sistemine meydan okumustur. Seytan azapta gerekir.

`Senin cigerini bilirim` diye bir laf vardir. Zorda kalinca insanlara fayda verici isler yapmak, yaranmak kisvesi altinda bir role burunur insanlar. Bazen mahcub duserler hakkaten de. Ancak imkan yakaladiklarinda iclerinde olan kibir, garez, kul hakkini ihlal etme, zina vs illa aciga cikacaktir. Iste Allah bizim icimizde olan iyi veya kotuyu illa ki dis alemin sartlari esneterek disari vurmamizi bize yazmistir.

Ne yazik ki insanlardan bazilari ceza cekse de icten ice eline firsat gecer gecmez kainata dikine gidecegi reaksiyonlari icinde besler. Tovbe etmemistir. Etmez de. En tehlikeli olan bu insan tipine Kuranda o kadar cok deginilmistir ki Insanlar Allahi hasa kotu niyetli olarak tanimlarlar.

Halbuki Allahin, seytanin kok saldigi bir insanin ne kadar kotu, sinsi, asagilik olabilecegini vurguluyor oldugunu da anlamakta gucluk cekerler.

Ayette ; Onlar azaba da dayaniklidirlar der Allah. Yani ister dunyada ister Ahirette ne kadar cezalarsan cezala, azaptan pismanlik duymadan aci cekerler. Her firsatta seni al asagi edecegi bir bilince tapmislardir bunu gizlerler.

ISte cehennem bu bozuk bilincleri hapsetmek icin var. Defolu androitler bir depoya kapatilip satisa sunulmamalidir. Onlarin deneme yanilma sureleri vardir labaratuarda, smart program yuklenince istenen tepkiler verilmezse oyuncak robotlar imha edilmek uzere bir depoya kapatilir. Cennetin de kiymetini daha iyi hissettirmek icin bir perspektif vizyonu olarak ta Cehennem manidardir. Biz ibret nazarimiz olmazsa sikiliriz.

Bir dizide iyi karakterler olur ama dizi cansizdir. Dinamizmi yoktur. Sureklilik olusmaz. Ne zaman ki kotu karakterler ile yakin temas olusur dizi sureklilik kazanir. En basit ornekte bile Zitliklar birbirini tarif ediyor. Cehennem olmadan Cennete tarifsiz kalir.

Ü

Üye silindi 58480

Pozitif enerjinin manyetik alani bellidir. Bununla birlikte negatif enerjinin de alani bellidir. Bu enerjiler iki ayri kaynak formatin geregi olarak bir kaynaktan geiyor olmalidirlar.
Benzer enerjiler illa ki birbirini cekecegi icin olumden sonraki hayatta benzer enerjilerin kutuplasmasi ve bu kutuplar icindeki tum yaratilmislarin teklik hissiyati ile bag kurularak kaynasmasi gibi bir deneyime girecegimiz anlasiliyor Ahirette.

Reenkarnasyonun da yanilgisi burada basliyor. Sen bensin aslinda. Ben de senim. Ruhsal kanalimiz Allahin kendi ufledigi ruha baglaniyor nihayetinde ve orada tekligi algilayarak bir nevi 1000 lerce gozle bakiyor, 1000lerce yaratilmisla empati kurabiliyor. Ama `sen aslinda benim, ben de sensin` demek reenkarnasyon icin bir ruhsal devir teslim zinciri olusturmuyor. Gerek te kalmiyor Allaha/kaynaga ulasabilen icin. Kainatta kaynaga donebilenler herseyi temin edebilecegi sirlara da variyorlar orada. Orada hersey kesvedilmek icin can ati Reenkarnasyona meyleden insan empatiyi yanlis zanlar uzerinden yuruttugu icin bircok hakikatin ustunu oyle bir cigniyor ki sonunda inandigi reenkarnasyona bile itibar edemeyecek kadar cozulup gevsiyor.

Ne yalan söyliyeyim önce yazıyı okumaya başladım durdum kesin sizsinizdir dedim :) yine mükemmel açıklamalar ama dediğim kapıya çıkıyor herkesin kendi inancına göre kanıtı var sorgulanmaz admininde dediği gibi

Tabi ki haklisiniz, herkes kendi inancina gore cikarim yapacaktir. Fikir zenginligi herzaman 1. onceligimiz olmalidir.

Kuranda Allah kulunun yakasina yapisir bir uslup kullanmistir. Bunu iyi etut etmek gerekir. Ayni uslup Ahiret ile ilgili ayetlerde son derece rahata birakilmis bir halde devam eder. Ilginctir Allahin ucurumun kenarindayken kulunun uzerine titremesi.

Kuran gibi kainati gelmis-gecmis-gelecek-oteki boyut perspektifi ile hologramik olarak izdusumlu bir planda tarif edebilen, her ifadesi ile ozguven olusturan, turevlerine meydan okuyan, ermeydani ayetleri ile her devirde referans olusturmus ve olusturacak olan, dusmanlarina ragmen bozulamamis, piyasaya kafa karistirici degistirilmis kitaplar basilarak bile dejenere edilememis, ayet ile korunan bir kaynak yoktur. Kurandan referans vermek marka takilmanin kalitesini ve konforunu yasamaktir. Kainata dair hicbir sir bulunamamistir ki Kitapta bir patenti olmamis olsun.

Hal boyleyken herkes neye inaniyorsa tabi ki ortaya koysun der Kuran. Siir ise siir. Ilimse ilim. Kim neye inaniyorsa ortaya koycak ki Ilim Cinde bile olsa alalim.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Ayet var : Siz onlari diri sanirsiniz ama Onlar oludurler. *(Kuyran) Yani derin idrak olusmamis kisilerin ahirete uzanti kordonlari kopuktur artik. Ahirette avatarlari olmayacaktir. Cehennemlik olmaktan daha kotu mu orasini bilmiyorum ama ...
bu konuyu biraz daha açıklayabilir misiniz ahirette avatarları olmayacak kişileri

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba Arkadaşlar,
Yazılan yorumları gündelik hayatımda ki ben ve meslek hayatımda ki bir tarihçi olarak okudum. Bazı yorumlarınıza katılıyorum, bazılarına ise katılmıyorum. Şahsi bir tartışma konusuna dönmesini istemediğimden dolayı kimin yorumlarına katılıp, katılmadığımı paylaşmayacağım ancak size "Tarih" ile cevap vermek istiyorum.

"Din" dediğimiz kavram M.Ö 8000 lerde ilk olarak Orta Asya ve Ural Altay Dağlarında "Gök Kubbe- Giganu" olarak gelişmeye başlar. Bu gelişmeyi konar-göçer yapıda ki kavimler, topluluklar uzun yıllar boyunca sürdürmüştür. M.Ö 5000'ler de Mezopotamya topraklarına gelen Asya kökenli kavimler ve topluluklar "Sonuç almak istiyorsak, çapa atmalıyız" felsefesini benimseyerek Tarla sürmeye başladılar. (Çabalamak ve Tevekkül kavramlarının temeli bu felsefeye dayanmaktadır.) Günümüzde ise bu felsefe "Eşeğini sağlam kazığa bağlamak" deyimiyle bağdaştırılmaktadır. M.Ö 4000'lerde Mezopotamya'da var olan Asya kökenli kavimler örgütlenmek (devlet haline gelmek) istediler. Bu örgütlenmeye bağlı olarak "Sümerler" isimli bir devlet kurulur. (Sümerler tarihte bildiğimiz insanlığın kurmuş olduğu ilk uygarlıktır.) Sümerler döneminde yaşamış olan "Gama" isimli bir rahip "Yaratıcının yerde değil, gökte" olduğunu söylemiştir. Buna istinaden şehir devletlerinin kralları öncülüğünde inşa edilen "Zigguratlar-Tapınaklar" sayesinde "ibadet" kavramının temeli atılmıştır. Bu tapınaklar 7 katlıdır. (Göğün 7 katı olduğu düşünüldüğü için 7 katlı inşa edilmiştir.) Sümerler döneminde Rahiplerin halka karşı uyguladığı adaletsiz ve haksız politikalar sebebiyle Sümer Ülkesinin Lagaş Krallığında ki Urugakina-Kral ilk yazılı kanunları yaparak "Adalet ve Doğruluk" kavramlarının korunabilmesi adına adımlar atmıştır. Babil Krallığı Sümerler'in Zigguratlarını-Tapınaklarını örnek alarak "Babil Kulesi" adı verilen zigguratlar inşa etmişlerdir. İnşa edilen bu tapınaklar "Mezopotamya ve Orta Asya'da" camii olarak kabul edilmiştir.

Yukarıdaki bilgilerden hareketle aslında anlatmak istediğim şu; Tarih ve İslamiyet ile ilgili bilinen bilgilerin çoğu bizlerden saklanıyor ve özet şeklinde hazırlanan kalıplaşmış bilgiler yıllardır bize anlatılıyor. Felsefe olmasaydı, ilk çağlarda ki insanlar sorgulamasaydı şu anda konuşmamızı ve anlaşmamızı sağlayan "Türkçe, İngilizce vb gibi bir çok dil", günlük hayatımızı kolaylaştıran bir çok teknolojik alet, pozitif bilimler (Sosyoloji, matematik, fizik, kimya, tıp, biyoloji) olmayacaktı. "Din" dediğimiz olgu "maneviyata" dayanır. Maddesel değildir. Tarihi kaynaklardan almış olduğumuz bilgilere dayanarak "Din" dediğimiz olguyu devam ettirebiliyoruz. İslamiyeti, Tarihten bağımsız bir olgu olarak görmekten vazgeçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Körü körüne bağlılık (Skolastik Düşünce) tarafımca hiç bir zaman kabul görmemiştir ve görmeyecektir.

Bilginize, Saygılarımla.

Creative34

Kayıtlı Üye
Merhaba, iyi forumlar
Öncelikle ben müslümanım, yaşadığım birtakım olaylar doğrultusunda Allah'tan şüphe etmemeyi öğrendim ama karma konusunda sorularım var
Mademki karma sistemiyle yaptığımız iyi ve kötü şeylerin karşılığını alıyoruz, yaşattıklarımızı yaşıyoruz, hayat bize aynalık ediyor ise ahiret neden var? Cennet cehennem neden var.
İlkokulda din kültürü dersimize giren bir hocamız vardı şöyle demişti;
"İnsan yaşattığı şeyi yaşamadan asla ölmez, ölümüne 1 dakika varsa o yaşattığını yaşayıp öyle ölür"
Zaten ektiğini biçersin diye bi söz var. O halde cennet cehennem ekstra olarak neden var. Cenneti anlarım da, cehennemde neden bedelini ödediğimiz olaylar için bir daha yanmak zorundayız
Eğer Allah yolunda işlenen günahlar ve yerine getirilmeyen ibadetler içinse, tövbe edeni Allah affedermiş, tövbe eden kimse cehenneme gitmemeli, bu şekilde düşününce cehennemin amacı bana göre havada kalıyor
Sizin fikirleriniz neler aklım çok karışık
Çok mantıklı soru allah evren yaratı Tanrı kim nasıl adlandırıyorsa bilemem evren ilahi planı işliyor hiç bir kötülük karşılıksız kalmıyor

Srna

Kayıtlı Üye
İş
Astrolog, Spiritüel Danışman
"Karma" kelimesinin anlamı "yapmak", "eylem", "hareket etmek"tir. Astrolojide de karma evimiz eylemlerimizi, dünyaya kendimizi nasıl gösterdiğimizi, nasıl göründüğümüzü anlatan evdir. Buradan yola çıkmak daha basit ve mantıklıdır karmayı anlamak için. Attığımız adımların bütünü de bağladığını unutmamak gerekir. Adımlarımızı atarken başkalarının ve kendimizin dengesini bozmamaya gayret ederiz. Eylemler üzerindeki eğilimlerimizi ortaya koyar. Bağımlılık eğilimi, zarar verme eğilimi, kurban olma eğilimi....gibi. Yaşamımızda örüntüler halinde ortaya çıkan eylemsel eğilimlerimiz bize karmamızı da gösterebilir. Anlayacağınız karma kişinin kendine hükmedebilmesi ile yakından ilgilidir. Ve tekamül ile bağlantılıdır. Cehennem fikri ise yargılama ile ilgilidir. Bana göre yargı kısmına çok kulak asmadan tekamül kısmına odaklanmak sağlıklıdır.

Srna

Kayıtlı Üye
İş
Astrolog, Spiritüel Danışman
Cehenneme gelince, infierno aslında "aşağı dünya" demek... "invierno" kış demektir.. Güneşin güney yarım küreye (aşağı dünya) göçü, kışın gelişi, yaşam şartlarının zorlayıcı hale gelmesi ile ilgili aslında. Ebette hep kış gelecek, bu bir kanun. Her baharın bir kışı var... Siz diğer mevsimleri yaşarken kışı da aklınızda bulundurun.