İnsanların niyetlerini okumak

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Merhaba

Fal değil ama insanların davranışlarının, gerçek niyetini hissediyorum genelde ve o niyete göre davranıyorum. Bu da karşımdaki insanın işine gelmiyor tabii, ama en çok bu sebepten ailem ya da eşimle sıkıntı yaşıyorum çünkü niye böyle yaptığımı onlar anlayamıyor ve gerçeği görmüyorlar .
Ve bazen zor duruma düşüyorum ama sezgilerimi doğru çıkıyor. Böyle durumlarda, nasıl davranmalı sizce?

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Aynısını bende yaşıyorum. Kimseyle arkadaş olamıyorum herkesle aram bozuk çünkü onların kötü düşüncelerini hissediyorum ve gerçek çıkıyor bu sefer uyuz oluyorum araya soğukluk giriyor. Herşey bitiyor sizi çok iyi anlıyorum
Aynen bir de ispatsız oldugu için söylediğimde çok zor durumda kalıyorum ama biliyorum. Rol de yapamıyorum. Psikolojimi korumak için hep iyi düşünmeye zorluyorum. İstiyorum ki eşim ailem de onları ilgilendiren bu durumları görsün anlasın ama çok ilginç insanlar daha çok gösterilene inanıyor bu da beni çok şaşırtıyor....

Ü

Üye silindi 58480

Hz. Peygamber de niyet okusaydi etrafinda kimse kalmazdi.

Ayet : Rabbinden gelen ihsan ile onlara/herkese/ anlayisli davrandin, eger kaba,kati yurekli olsaydin cevrenden dagilir giderlerdi (Kuran)
Demek Pygamber herkese icindeki gareze gore davransaydi yapayalniz kalacakti.

Insanlarde karanlik taraflar da aydinlik taraflar da eszamanli olarak vardir. Siz insanlardaki aydinlik tarafa yatirim yaparcasina onlara ilk adimi atmazsaniz zaten yalniz kalirsiniz. Ayet bunu anlatiyor.

Kimse kusura bakmasin herkez iyiligi once karsidan bekliyor. Iste bu olmaz. Siz kusur gorme gozu ile bakiyorsunuz belki farkinda degilsiniz. Insanlarin kotu yanlarini gormek nasil ki bir metafizik yetenekse, iyi yanlarini gormek te baska bir metafizik yeti gerektirir. Siz adaletli bir niyet okuyucumusunuz once bunu kendinize sorunuz. Nefs nefsi ceker. Nefsani yetiler de nefsani yetileri ceker. Sonra kendinizi herkesin icindeki kotuyu goruyor sanarsiniz. Belki iyiyi gormekten aciz dustunuz olamaz mi ? Kendinizi kusursuz bir art niyet dedektoru gibi gormek sizi temize cikarmaz,

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Yaşamadan akıl veren çok
Benim durumumda olanlar ne yapıyor onu öğrenmek için yazdım...

Ü

Üye silindi 58480

Biraz bana dokundurma gibi olmus : ))
Ben de ayni durumlari yasadim. Bu durum insanlarin degil de benim kendi basiretsizligimden kaynaklaniyordu. Bir insana hakettigi degerden fazlasini yukleme istegim hep vardi. Ama bunun her defasinda kendi ozbenligime bir saygisizlik olacagini cok sonradan anlayacaktim.

Insan kendini tanimalidir. Gucunu, tolerasyon kabiliyetini, zaaflarini iyi bilmelidir insan. Herkez politikaci olamaz. Herkez zor durumda kolay bir manevra ile kiviramaz. Herkez her insan turu ile basedemez. Kisi karsisindakini iyi tanidiginin yarisi kadar kendini taniyamiyorsa kurura bakmayacak ama hep insanlar suclu olur onun gozunde.

Ote yandan kisi kendi gibi olani ceker. Siz insanlardan dem vurursaniz, daha guzel insanlara enerji alani acamiyorsunuz demektir.
Benim dilim biraz boyle iste tahrik eder bazen ama sizi cok iyi anliyorum.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Tahrik olan yok yardımcı olmaya çalışmışsınız sağolun
Sadece farklı şeylerden konuşuyoruz
Benim yazdıgımı anlayan anladı da bama yazmadı...

Aisling

Kayıtlı Üye
Sezgisel yeteneği olanlar aynı zamanda iyi bir gözlemci olmalıdırlar. İnsanları gözlemleyin, izleyin. Sezgiler yalan söylemez fakat az da olsa aldanma payı o anlık kişiselleştirme, objektif yaklaşamama, ruh halimize bağlı olarak hataya düşme payı bırakabilir. Ve insanlar somut sonuçlar, "nedenler, çünküler" beklerler yanıt olarak. "Öyle hissediyorum" tarzı olaya yaklaşır, somut veri vermezseniz ciddiye alan pek olmaz. Kendiniz demişsiniz zor duruma düşüyorum diye. Pat diye atlamak yerine, sonuçlar almak için gözlem yapın. "Şu insanı sevemiyorum şu yüzden..." "Güvenemiyorum bu yüzden..." gibi. Sizinle aynı bilinç seviyesine sahip değillerse insanlar anlamazlar. Saçma gelir. Anlaşılmaya çalışmaktan vazgeçin derim. İnsanlar anlamaya yanaşmazlar çoğu zaman. Kulp bulup yollarına devam ederler. Buna ihtiyacınız yok. Sahip olduğunuz armağan size "özel."Başkaları tarafından anlaşılmasada olur.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Sezgisel yeteneği olanlar aynı zamanda iyi bir gözlemci olmalıdırlar. İnsanları gözlemleyin, izleyin. Sezgiler yalan söylemez fakat az da olsa aldanma payı o anlık kişiselleştirme, objektif yaklaşamama, ruh halimize bağlı olarak hataya düşme payı bırakabilir. Ve insanlar somut sonuçlar, "nedenler, çünküler" beklerler yanıt olarak. "Öyle hissediyorum" tarzı olaya yaklaşır, somut veri vermezseniz ciddiye alan pek olmaz. Kendiniz demişsiniz zor duruma düşüyorum diye. Pat diye atlamak yerine, sonuçlar almak için gözlem yapın. "Şu insanı sevemiyorum şu yüzden..." "Güvenemiyorum bu yüzden..." gibi. Sizinle aynı bilinç seviyesine sahip değillerse insanlar anlamazlar. Saçma gelir. Anlaşılmaya çalışmaktan vazgeçin derim. İnsanlar anlamaya yanaşmazlar çoğu zaman. Kulp bulup yollarına devam ederler. Buna ihtiyacınız yok. Sahip olduğunuz armağan size "özel."Başkaları tarafından anlaşılmasada olur.
Anlayan biri olduğunu görmek ne güzel
Çok da mantıklı açıklamışsınız
Dediginiz gibi bazı insanları o şekilde açıklayabilirim etrafıma
Ama bazıları amaçlarını çok güzel gizliyor onların açığa çıkmasını ummak hata galiba
Teşekkürler

Aisling

Kayıtlı Üye
Genel olarak konularda konu açana yardımcı olmaktan, konuya odaklanmaktan ziyade "bende" ile başlayan cümleler sağanak olmuş başımıza yağıyor, durum birazda bundan ibaret. Siz bana yardımcı olun dersiniz, başkaları kendi dertlerini anlatır, kendini anlatmakla meşgul olur. Konuyu anlamakla uğraşmaz bile. :cautious:

Aisling

Kayıtlı Üye
Ben eleştiri ya da dokundurmalarımı asla kişisel olarak yapmam. Ortaya yaparım. İsteyen üzerine alır, istemeyen almaz. Bu konu için geçerli değil, herhangi bir konu içinde geçerli bu dediklerim. Benimde bazen farkında olmadan yaptığım bir hata. Durum değerlendirmesidir söylediklerim.

hayatiiyasaa

Kayıtlı Üye
Daha çok hislerin yoğun olmasından kaynaklı bir durum ben de çok yaşıyorum ve alıştıkça aslında bunun güzel ve yararlı bir şey olduğu anlaşılıyor.

Dyg067

Kayıtlı Üye
Hz. Peygamber de niyet okusaydi etrafinda kimse kalmazdi.

Ayet : Rabbinden gelen ihsan ile onlara/herkese/ anlayisli davrandin, eger kaba,kati yurekli olsaydin cevrenden dagilir giderlerdi (Kuran)
Demek Pygamber herkese icindeki gareze gore davransaydi yapayalniz kalacakti.

Insanlarde karanlik taraflar da aydinlik taraflar da eszamanli olarak vardir. Siz insanlardaki aydinlik tarafa yatirim yaparcasina onlara ilk adimi atmazsaniz zaten yalniz kalirsiniz. Ayet bunu anlatiyor.

Kimse kusura bakmasin herkez iyiligi once karsidan bekliyor. Iste bu olmaz. Siz kusur gorme gozu ile bakiyorsunuz belki farkinda degilsiniz. Insanlarin kotu yanlarini gormek nasil ki bir metafizik yetenekse, iyi yanlarini gormek te baska bir metafizik yeti gerektirir. Siz adaletli bir niyet okuyucumusunuz once bunu kendinize sorunuz. Nefs nefsi ceker. Nefsani yetiler de nefsani yetileri ceker. Sonra kendinizi herkesin icindeki kotuyu goruyor sanarsiniz. Belki iyiyi gormekten aciz dustunuz olamaz mi ? Kendinizi kusursuz bir art niyet dedektoru gibi gormek sizi temize cikarmaz,
hakaret eder gibi yazmışsınız ama bendeki de şu şekilde oluyor alakalı alakasız şeyleri okuyup söylüyorum herzaman her insanda olmuyor bunun ne olduğuyla ilgili de bir fikrim yok genelde tutuyor yanımdaki kişinin aklındakini söyleyince de bir gariplik oluşuyor, bazen de tutmuyor utanıyorum tabi, bu konuyu geliştirmedim üzerinde de çalışmadım

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
hakaret eder gibi yazmışsınız ama bendeki de şu şekilde oluyor alakalı alakasız şeyleri okuyup söylüyorum herzaman her insanda olmuyor bunun ne olduğuyla ilgili de bir fikrim yok genelde tutuyor yanımdaki kişinin aklındakini söyleyince de bir gariplik oluşuyor, bazen de tutmuyor utanıyorum tabi, bu konuyu geliştirmedim üzerinde de çalışmadım

Teşekkürler anlayan biri daha cıktı. Bir sıkıntımızı açıp çare arıyoruz azar üstüne azar... neyse
Benim çoğunlukla yani neredeyse tamamı doğru çıkıyor. Ve şaşırıp itiraf eden insanlarda oluyor...bazen başkalarının düşüncelerini resmen hissederek yaşıyorum, o insan bana karşı ne söylerse söylesin karnımda hissediyorum gerçeği. Çok korkunç oluyor bazen, aslında konuyu açarken başlığı tam doğru atamamışım sanırım

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ben tam olarak niyet okuyorum diyemem.Ancak öyle derin bir hissediş ki zorluğu çok oluyor.İç sesim resmen yüzüme çarpıyor karşı tarafın iç yüzünü.O kadar bağırıyor ki es geçemiyorum.Özellikle tek bir kişi için uzun zamandır aynı hissi yaşamaktayım.Yüzeysel görüşmeye çalışıyorum.Derinleştirmiyorum muhabbetimi.Hatta kendisi hakkında iyi düşünme egzersizleri yaptım çok kez.:)Sonra öyle birşey oldu ki başa sardım.Fısıldayan iç sesim haklı,bağıran gürültücü zihnim haksız çıktı.
Gayet iyi anlayabiliyorum bu durumu.Niyet okuma bundan daha zor bir süreçtir mutlaka.Belki önlem almakta hayata ve insanlara karşı faydası olabilir.Ancak oda aşırı kontrol altında tutmak olur gidişatı.Tam bir ego işidir ki bu da olmaz hayatla akmak lazım diye düşünürüm.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Teşekkürler anlayan biri daha cıktı. Bir sıkıntımızı açıp çare arıyoruz azar üstüne azar... neyse
Benim çoğunlukla yani neredeyse tamamı doğru çıkıyor. Ve şaşırıp itiraf eden insanlarda oluyor...bazen başkalarının düşüncelerini resmen hissederek yaşıyorum, o insan bana karşı ne söylerse söylesin karnımda hissediyorum gerçeği. Çok korkunç oluyor bazen, aslında konuyu açarken başlığı tam doğru atamamışım sanırım
Flood için özür dileyerek eklemek istediğim birşey var.Karnımda hissediyorum demişsiniz.Ben de göğüs kısmı ve yukarısında sıkıntıdan ziyade bir rahatsızlık hissediyorum.Huzursuzluk gibi..

Dyg067

Kayıtlı Üye
rica ederim aslında kontrol altında tutabilirsek bu yol gösterici bir şey ama bilinçsizce her iç sesimize inanıp ona göre yaşarsak şizofreniye doğru gider arada çok ince bir çizgi var işte ben herşeyi bilmek istemiyorum bazen bilmemeyi tercih ediyorum çünkü kötü şeylerde insan çok üzülüyor, bu kadar da olamaz falan diyor