İnsan kendi ailesini kendisi mi seçer?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bu dünyada yaşıyor olduğumuz hayat bizim seçimlerimiz mi? Yoksa tanrıyla alakalı kader denen kavramı mı içeriyor? Yani aile ve hayatın zorluk derecesi neye göre belirleniyor?
Yukarida ama 3 boyutlu olarak yukarisi dusunme, ruhunun yani ozbenliginin tekamulu icin bedenlenirken ve yeniden bedenlenirken o hayatta tekamul edip ruhuna hizmet edebilmek icin dunyaya anlasarak geliyorsun pekala aileni de aslinda sen seciyorsun. Senin ailen de senin gelmen ile birlikte kendi tekamulleri icin hareket ediyorlat aslinda ortak kume bir dunya. O nedenle hayatta kimseyi tenkit etmeyin suclamayin denir hem dogu felsefesinde hem ilahi nizam kaynaklarinda.

Impulse

Kayıtlı Üye
İslama göre anlatacağım. Diğer dinleri yahut inanılan her nasılsa bileni anlatır.

Her şey bir kader fakat kaderde bir nizam ve düzene baglı ve yaratılanlar sebepler dairesindeki nizama göre yerini alıyor. Sürpriz yumurta gibi "ce e ben geldim" yok.
Tabi bu durumu biz insanlar yaşayarak öğrenirken(o da kısmen) yaratıcı ezeli ve ebedi ilmiyle hep biliyordu.

Kaşından gözünden ta tutta huyuna tahsiline ahlakına görgüne kadar nasıl bir insan olacagını hatta cennete cehenneme nereye gideceğine bile her şeyi bilen Allah "Ol" dediği anda kainattaki her sistem Allah ın emrine hizmet etmeye başlıyor ve bütün yaratılanlar yani masiva doğacak çocugun tahtını daha dünyanın yaratım aşamasında kurmaya başlıyor. Ana baba ne ki senin yedi sülalen belli olacak ki genetigin hepsi aktarımla senin oluşumuna kadar hizmetini tam yapsın. Dünyaya gelmemize vesile olan bir silsile var. Ta ilk insana kadar ulaşan bir bağ.
Soy bağını geçtim. Senin koparacagın çiçeği bile Allah koparacagın yerde tam o ana denk gelecek şekilde daha dünyanın kurulum aşamasında yaratıyor.
Şimdi Allah ın kudretini ölçün ölçebilecekseniz!
Benim aklım duruyor.
İnandıgım yaratıcının kudreti karşısında ne diyecegimi bilemez hale geliyorum. Bahsini açınca bile nutkum tutuluyor. İlahlık budur. Tanrı bütün noksan sıfatlardan münezzehse işte tamda ilah böyle olunur.
Elhamdülillah.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
"Dünyaya hangi şartlarda gelirsen gel bir sebebin, bir amacın var küçük veyahut büyük. Bunu geliştirmek ve etkilemek sana bağlı. "mottosuyla yaşarım. Fakat bu tip konularda aklıma şu durumlar geliyor. Bir çift bilinçsizce çocuk yapıyorlar. Bu çocuk daha ergenliğe ulaşmadan aile içi şiddet ve istismar sebebiyle ölüyor. Bu tip durumları haberlerde görüyoruz. Bu noktada neler oluyor? Neler söylenebilir? Ben hep buralarda tıkanıyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
"Dünyaya hangi şartlarda gelirsen gel bir sebebin, bir amacın var küçük veyahut büyük. Bunu geliştirmek ve etkilemek sana bağlı. "mottosuyla yaşarım. Fakat bu tip konularda aklıma şu durumlar geliyor. Bir çift bilinçsizce çocuk yapıyorlar. Bu çocuk daha ergenliğe ulaşmadan aile içi şiddet ve istismar sebebiyle ölüyor. Bu tip durumları haberlerde görüyoruz. Bu noktada neler oluyor? Neler söylenebilir? Ben hep buralarda tıkanıyorum.
Doganin diyalektigi. Bazi canlilar binlerce yumurta birakiyor cogu telef oluyor. Insan da bir canli. Doguruyor istenmeyen gebelik diye 3 gunluk bebesini cope atiyor olduruyor vs. Bir yanim cok acayip seyler dusunuyor buraya yazmak istemiyorum onlarca kisi cullanir bir yanim da o bebe zaten bir nesne oyunun kurgunun bir parcasi degersizi ailesi icin tekamul senaryosunun bir parcasi diye dusunuyor. Ilk yanimin dusundugunde insanlarin aptalligina katlanamiyorum ikinci yanimda ise oyunun parcasi kaldigima katlanamiyorum. Ve 3. Yanimi ortaya cikarmam gerektigini anlayip ise koyuluyorum :) sonra bazilarina humanoid ikili mikili yazinca deliriyorlar.