İlişkilerde ayna konusunda takıldığım sorular

cathrine

Kayıtlı Üye
Bir insan benim aynamsa ve bana düzeltmem gereken noktaları gösteriyorsa ben de o insanın aynası olmuyor muyum?Herkesbibirine bu gözle bakarsa aynalar birbirne karışmaz mı?Kim kimin aynası anlayamıyorum.Hiç bir insan karşımıza tesadüfen çıkmaz deniliyor,mutlaka bir mesajı vardır,benim de aynı insanlara öğrettiğim bişeyler var mı?Bana bişeyler öğretmek için karşıma çıkan insanlara ben de bişey öğretiyor muyum?

cathrine

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu konuyla ilgili hepinizin cevaplarınızı bekliyorum.

Ü

Üye silindi 56746

Bir insan benim aynamsa ve bana düzeltmem gereken noktaları gösteriyorsa ben de o insanın aynası olmuyor muyum?Herkesbibirine bu gözle bakarsa aynalar birbirne karışmaz mı?Kim kimin aynası anlayamıyorum.Hiç bir insan karşımıza tesadüfen çıkmaz deniliyor,mutlaka bir mesajı vardır,benim de aynı insanlara öğrettiğim bişeyler var mı?Bana bişeyler öğretmek için karşıma çıkan insanlara ben de bişey öğretiyor muyum?

senin karşına çıkan kişi de seninle aynı farkındalığa sahipse, yani "hmm bu bana böyle davrandı, neden böyle davrandı?" diyebiliyorsa ve cevabı kendinde aramaya cesaretliyse, sen de o kişiye ayna olmuşsundur. evet hepimiz birbirimizin aynasıyız ama hepimiz bunu bilmiyoruz.

yeşilZeytin

Kayıtlı Üye
Sizinle aynı görüşteyim. Herkesin birbirinin aynası olması mümkün değil. Ayrıca "ayna" kavramı birbirinin tıpatıp aynısı olanları tasvir etmede kullanılmaz mı? Birbirini tamamlayanlara ruh eşi denmiyor mu?
İnsanlar birbirinin aynası olmasalar da birbirinin öğretmenidirler. İyi veya kötü deneyimler edinerek çevremizdekilerden birşeyler öğrenmiş oluruz.

Dnz1

Kayıtlı Üye
sözde birinde gördüğümüz hatalar aslında bize olanlarmış felan boyle masallar anlatıyorlar bize kabul edin evren egoist bencil ne istediğimizi umursamıyor onun ne istediği önemli

Ü

Üye silindi 58480

Ayna metaforunun hikmeti : Nasil bakarsan oyle gorursun. Nasil biri isen oyle bakarsin.

Senin algiladigin hersey aslinda icinde kodlanmis olan seyler. Ofkeni kiskirtan kisi sana kendi icinde o sartlanmayi bulman icin aynalik eder.
Ofke kodlarini cozdugunde o kisi senin arkadasin olur. Yani sana ayni sekilde aynalik yapmaya devam eder. Sen kendi icindeki karmasik yazilimdan sorumlusun. Dis alemin ic yuzunu ve neler yasadigini bilemezsin. Hakli olup olmadiklarini bilemezsin. Canini yakarlar haksizliga ugradin sayarsin. Ama o kisi bekli yasadiklari dolayisi ile hakli konumdadir. Sen can acisini ileri surersin, ama o senden 20 kat fazla kayip vermistir, imtihani agirdir, Allah katinda tolerasyonu yuksektir bilemezsin. Aynalik ettimesine izin verirsen o kisiye saygi duyabilirsin ama. Sevgi bile olusur. Ben kac tane kavgali oldugum kisi ile sonradan yol arkadasligi yaptim bu yasima kadar anlatamam.

Ü

Üye silindi 58480

Bir insan benim aynamsa ve bana düzeltmem gereken noktaları gösteriyorsa ben de o insanın aynası olmuyor muyum?Herkesbibirine bu gözle bakarsa aynalar birbirne karışmaz mı?Kim kimin aynası anlayamıyorum.

Aynalar karışmaz ki ;
Siz birini çok seversiniz, ama o kişi sizden nafret eder diyelim.

Aynalar karışmıyor çünkü iki ayna da sırt sırta yapışık çift yüzeyli bir şekilde görüntü yansıtıyor.

Siz ona bakıp kendinizin sevgi frekansını görüyorsunuz. O size bakıp sizin aynanızın arkasındaki kendi aynasindan kendisini görüyordur. Tabi bunun tekamül bilincinde olmaz o, o ayrı mesele.

Pergambere sav de ne çirkin insan dediler ama kendilerinin çirkin baktıklarını farkedemediler.

Zaten kalp kalbe karşıdır ve birbirine şeffaf olmak deyimleri de buradan gelir. İki kişi de gönül dostu iseler aynalar kalkar ve saydamlık oluşur.