Hoşgeldin Hıdrellez,merhaba yaz!

kıvep

Banlı Kullanıcı
Evet az kaldı :D
Çocukken güllerin altına yabbozdan evler arabalar yapar koyardım, oda yetmez, gülün toprağına ev araba resmi çizer yada kağıda çizdiğim resimlerini dallarına bağlardım. Bahçede ne kadar gül ağacı varsa, ne eziyet çekmişlerdir benden. Hepsinin altı yada dallarını boş bırakmazdım. Genelde temsili ev ve araba istekleri. Ailem onları istiyor diye aklım erdiğinden değil. Daha sonra çikolata dileğim için yediğğm çikolata ambalajlarını gül dallarına bağladım.Ne kadar basit şeyler istermişim :)
Çocuk aklımla hıdrellezin anlamını bildiğimden değil ama isteklerimi dilediğim bir gündü benim için. Sonuçta çocukken dilediğim maddi dileklerin hepsi gercekleşti.
Tabiki ateşten atlamadığım bir yıl bile geçmedi, annemin kucağında bile olsa atlamışım.
Çocukluğumun hıdrellezi bambaşkaydı :)

Şimdi çocuk değiliz ama ayrı bir havası enerjisi var o günün. Benimle ayni anda milyonlarca insanın o gün dilek tutması çok hoş.
Ben kendimin sevdiğim insanların ayni sayfada olduğu temsili resmini gül dallarına asıcam bu yılda, beraber olalım diye.
beni mutlu eden içimi açan bir gün :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Evet az kaldı :D
Çocukken güllerin altına yabbozdan evler arabalar yapar koyardım, oda yetmez, gülün toprağına ev araba resmi çizer yada kağıda çizdiğim resimlerini dallarına bağlardım. Bahçede ne kadar gül ağacı varsa, ne eziyet çekmişlerdir benden. Hepsinin altı yada dallarını boş bırakmazdım. Genelde temsili ev ve araba istekleri. Ailem onları istiyor diye aklım erdiğinden değil. Daha sonra çikolata dileğim için yediğğm çikolata ambalajlarını gül dallarına bağladım.Ne kadar basit şeyler istermişim :)
Çocuk aklımla hıdrellezin anlamını bildiğimden değil ama isteklerimi dilediğim bir gündü benim için. Sonuçta çocukken dilediğim maddi dileklerin hepsi gercekleşti.
Tabiki ateşten atlamadığım bir yıl bile geçmedi, annemin kucağında bile olsa atlamışım.
Çocukluğumun hıdrellezi bambaşkaydı :)

Şimdi çocuk değiliz ama ayrı bir havası enerjisi var o günün. Benimle ayni anda milyonlarca insanın o gün dilek tutması çok hoş.
Ben kendimin sevdiğim insanların ayni sayfada olduğu temsili resmini gül dallarına asıcam bu yılda, beraber olalım diye.
beni mutlu eden içimi açan bir gün :)
Ben iki ya da üç kez kutlamışımdır hıdrellezi.Eğlence anlamında değil ama bu kutlama, sadece dilek dilemedir benim için hıdrellez.Geçen yıl yapmadım dilekte dilemedim,çünkü bi yıl önceki dileğimi Hızır a.s.es geçti ;)
Bu yılda bilemiyorum yaparmıyım,5 mayıstaki enerjime bağlı galiba.Tabiki herşey bir vesiledir bazen,Hıdrellez duası kabul olur Allah dilediğine dileğini verir.Ancak ben hep el açılıp edilen duayı (zaman ve mekân ne olursa olsun) Allah isterse zaten sebepsiz kabul edeceğini bilir ,buna inanırım.O yüzden Hıdrellez gibi vesileler belki bir renk belki vesile ama ben daha sade olanını tercih ettim dileklerim için,duayı...Yinede böyle günlerde toplu dilekler,istekler,dualar büyük bir pozitif enerji yayıyor ,tıpkı kandil geceleri gibi, enerji anlamında etkisi en önemli yanı aslında benim için.
Herkesin 5mayıs günü ve tüm zamanlarda hayırlı isteklerinin gerçekleşmesini dilerim,tüm mabet;Hızır hepimize uğrasın inşallah:nopity:

hasan06

Kayıtlı Üye
hıdır ellez oğuz türkleri zamanında dede korkut destanlarında bile işlenmiş konudur. yani eski ve var olan bir konudur ancak üzülürüm kü o zaman olan hıdır ellezi şimdi bugunun insanı nevroz diyip yakım yakım olarak şiddet olarak oraya buraya hasar veriyorlar ya çok üzülüyorum

AJA

Elit Üye
Faklı algIlayıp başkalaştıranlara inat biz bu geleneği severek ve çoşkuyla kutlayacağız.Umutları dilekleri küçük kağıt parçalarına yazıp mis kokulu güllerin dibİne ekip asacağız.Aynı gece aynı umutlar ve isteklerle yolun sonunda buluşmak BİR olmak dileğiyle.

hasan06

Kayıtlı Üye
aynen tüm kalbizle aklımızlı aynı düşünceleri paylaşıyoruz umarım yanlışlığa düşenler doğru yola gelirler

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Hıdrellezcileeeerrr hazırmı dilekleriniz?:hurray:
Tüm mesajları okumadım belki yazılmıştır ama gülağacı dibine taşlarla resimlede ifade edebilirsiniz,dileğinizi.(Yetenekliler için:D)Ve bereket olması için sabaha karşı eve bozuk parada saçabilirsiniz.Birde kâğıda yazıp sizin için özel olan bir yere kaldırıp bir sonraki hıdrelleze kadar bakmayın derlerdi.İki yıl önce ben bu şekilde yapmıştım.Zaten o dileğim olmadığı için kâğıda
daha da hiç bakmadım.:sifone:

fransula

Kayıtlı Üye
Bu gece yapıyoruz değil mi? Balkonumda sadece minik çam ağacım var ona assam n'olur acaba :biggrinjester:

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bu gece yapıyoruz değil mi? Balkonumda sadece minik çam ağacım var ona assam n'olur acaba :biggrinjester:
Evet evet bu gece.Usulü gereği gül ağacı derler,bana soracak olursanız önemli olan niyettir.Siz bütün samimiyetinizle diledikten sonra,çam,söğüt ,kayın farkeder mi?Hem gül ağacı bulmak herkesin imkânı dahilinde olmayabilir.Allah herkesin dileğini şimdiden kabul etsin,Hızır aleyhisselam,a açtık kollarımızı bekliyoruz:nopity:.

fransula

Kayıtlı Üye
Evet evet bu gece.Usulü gereği gül ağacı derler,bana soracak olursanız önemli olan niyettir.Siz bütün samimiyetinizle diledikten sonra,çam,söğüt ,kayın farkeder mi?Hem gül ağacı bulmak herkesin imkânı dahilinde olmayabilir.Allah herkesin dileğini şimdiden kabul etsin,Hızır aleyhisselam,a açtık kollarımızı bekliyoruz:nopity:.

Hepimize uğrasın inşallah :party::nopity:

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Hidirellez yaklasiyor :) benim merak ettigim dilek kagidimizi gul agacin dibine hangi vakitlerde gommeliyiz ? Agac bulamazsam yukaridaki yorumlarda yazildigi gibi gul alip dikecegim

Slbye.

Kayıtlı Üye
Hidellez benim cocuklugumun sicak ve samimi bir gune uyanma ritüelidir..1985-90 li yillar
5 mayis aksami buyuk bi ates yakip uzerinden atlamak..mahallenin kalabaligindan siranin bir türlü gelmeyerek uzayan bekleme sirasi...
sabah erkenden uyanmak..ciglenmis otlarin arasinda farkli bitki turleri bulup bir sepette biriktirmek ve mumkunse 40 cesit e ulasmak..donus yolunda mutlaka igde agacindan bir parca koparip evin giris kapisina asmak..sonra bahceyi cali süpürgesi ile supurup ,ortak koy yolunu da komsuyla paylaşıp imece usulu temizlemek..
Eve gecince 40 cesit otu kaynatip banyo yapmak..ve gune ozel basit ama samimi eglencelere hazirlanmak..koydeki en buyuk agaclara kurulan salincaklarda sallanmak..darbuka calip yerel şive ile turku soylemek..
Aksam saatlerinde gül agaci altina bakir icine ozel esyalarini (kolye yuzuk vs)birakip dilek dilemek..sabahinda her esya sahibine bir mâni dusmesi...bakirda kalan su ile islanmak
ah halamin mavi kirmizi toprak darbukasi,benim tuhaf kesimli saclarima eslik eden kirmizi yanaklarim..basma salvarim..
En guzeli tum genclerin bu olaya istirak ederek bir bayram edasinda coşkulu olmasi..bol yesil..sicak bi mayis gunu..kus civiltilari..