Gerçekçi olmak

Ori

Kayıtlı Üye
Bir konu hakkında herhangi bir hayale veya duygusal yoğunluğa dayanmadan oluşan gerçekçi fikirlerin hayatımıza ne şekilde etki ettiğini düşündünüz mü? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekçi düşünmek hayatınızın ne kadarına hakim ve ne kadar işinize yarıyor?

D

DAİMON

Bir konu hakkında herhangi bir hayale veya duygusal yoğunluğa dayanmadan oluşan gerçekçi fikirlerin hayatımıza ne şekilde etki ettiğini düşündünüz mü? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekçi düşünmek hayatınızın ne kadarına hakim ve ne kadar işinize yarıyor?

Açık konuşmak gerekirse gerçeklerle yüzleşmek her babayiğidin harcı değil. Genelde olmak istediklerimizi düşünür ve o yönde planlar yaparız. Bu yöntem daha motive edici oluyor.

Ve dikkat ederseniz genelde yalana meyli olan ve olayları abartarak anlatan insanların gerçekleri kabullenmekte daha çok zorlandıklarına şahid olursunuz.

Karacho

Kayıtlı Üye
Düşünmedim yaşadım sanırım. Bu yüzden bizzat deneyimin içinden cevaplıyorum :) bu soruyu cevaplarken saf gerçeklilik ve gerçekliliğin aynı olmadığını düşündüğümü öncesinde belirteyim ki daha iyi anlaşılabileyim.Herkesin gerçeği aynı değildir bunu biliyoruz ama herkesin gerçeği de saf gerçek değildir bunu da gözardı etmemeli.Gerçekçilik bir anda olmadığında aslında çok da acı sayılmaz (yani zaten uzun süre hayata bu şekilde yaklaşmış biri için).Ama saf gerçeklik en gerçekçi olan biri için bile acı olabilir.
Gerçekçi düşünmek hayatımın büyük kısmına hakim ve bunu bazen azaltmak istediğim olmuyor değil ...ama 'bazen' oldukça az bir zaman dilimi için geçerli.Yaşamsal olarak oldukça iyi olduğunu düşünüyorum çünkü Alis değiliz ve burası da harikalar diyarı değil :)

Ü

Üye silindi 58480

Gercekci olmak yoktur , analitik olmak vardir. Bu da beyninizin hangi tarafi ile gozlemleyebildiginiz bu matrix sistemine mudail oldugunuza gore degisir.

Sag beyin duygusal. Sol beyin mantikli ve analitiktir. Bu ikisinin de ne yazik ki en derin manada gercek degildir. Gercegin dekoderidir en fazla.

Sag beyin duygusaldir, kahramanlari onceler. OSmanli insani sag beyinlidir.
Sol beyin mantiklidir, analitik dusunur. Bizans ve avrupa insani sol beyinlidir.

Sag beyin maca giderse Cristiyani Ronaldonun liderlik yapmasini gormeye gider. Sol beyin maca giderse takim oyunu ve dayanisma gormeye gider.

Sag beyinli Osmanli sehzadesi tahta gecerse aleni olarak kardeslerini oldurur. Herkez bilir kimse karismaz. Sol beyinli olan birazsta ise isler analitiktir. Bizans oyunlari satranc gibi oynanir. 4 56 adim sonrasinin hamleleri hazirlanir hep.

Avrupa sol beyinlidir. Kisisel alani ihlal edemezsiniz. Analitik olmalisiniz. Turkler sag beyinlidir. Misafirperver ve samimidirler.
UEFA kupasini kazanan galatasaray bunu Fatih terimin liderligine borcludur. Ilk yari bittiginde Arsenalin direktoru tahtada taktik verirken Fatih terim bogaz koprulerinin trafige kapandigindan bahsediyordu. Ayriyetten de taktik tahtasina samar atmisti heybet asilamak icin.

Simdi bu gercekliklerin hangisini inkar edebilirsiniz ? Gozlemlenebilir evrende gercek ve hakikat nedir diye sorarsak icinden cikamayiz. Gerceklik kriterlerimizi evrenin kendisi yalanliyor zaten.

Ben sahsen gercekci biriyim. Olmaya calisiyorum. Bunu da olabilevcek en genis perspektige yukselmeye calisarak kismen basarabiliyorum. Cunku baska yolu yok. Asklar sonradan yalanlaniyor. GERcek yalana karisiyor surekli.

Gercekligin ispati ne yazik ki yok. ISpati ise harici bir bilinc ile inen sir olarak kalacak. Yeryuzu algilari gerceklige ulasamaz. Cunku simulasyonun bir parcasidir 5 duyu. Hakikat algisi sonradan iner. Indi mi de anlatamazsin zaten. Kendin gibi olma yolunda olmayana anlatamazsin.