Fruktoz minerali beyin gücünü düşürüyor.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı çalışma, yediklerinizin düşüncelerinizi etkilediğini göstermekte. fruktoz

Araştırmacılar, özellikle tüm Amerikan gıdalarının içinde bulunan fruktoz konusundak endişeliler ve yoğun bir şekilde işlenmiş fruktozlu gıdaları uzun süre yemenin beyninizin öğrenme ve bilgiyi hatırlama becerisini değiştirdiğini bildirmekteler.

Gelin önce fruktozun kendisini inceleyelim. Fruktoz nedir? Ve onu yemenin bir sakıncası var mı?

Fruktoz doğal bir meyva şekeridir.

Fruktoz doğal hali ile meyva şekeri diye adlandırılır. Pek çok bitkide bulunan ve glukoz ve galaktozun da olduğu 3 besinsel monosakaridlerden bir tanesidir. Bu basit şekerler, sindirim süresince doğrudan kan dolaşımı içinde emilir ve hücresel enerji için hemen kullanılabilirler.

Fruktoz, bitkilerde, örneğin; balda, ağaçlarda,üzümsü meyvalarda, çiçeklerde, taneli ufak bitkilerde ve çoğu kök sebzelerde doğal olarak bulunur. Fruktoz bitkilerde doğal bir şekilde monosakarid olarak ya da sakarozun bir bileşeni olarak mevcuttur.

Gelmeye çalıştığımız nokta şu: Doğal formundaki fruktozda hiç bir problem yok. Doğada şekerler, antioksidan ve lif yönünden zengin olan yiyeceklerde bulunabilir ve bu yardımcı besinler doğal şekerin etkisini minimize etmeye yardımcı olabilirler.

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar da bu konuda hem fikir.Onlar şunu belirtiyor: “Doğal olarak meyvalarda bulunan fruktoz konusunda endişeli değiliz. Daha çok endişeli olduğumuz konu; tatlandırıcı yada katkı maddesi olan işlenmiş gıda ürünlerine eklenen yüksek fruktozlu mısır şurubtur.”

Dolayısıyla, doğal kaynaklı fruktozda bir sorun yok. Esas sorun ve problemi yaratan; işlenmiş gıdalarda ve şuruplada bulunan fruktozda. Bu fruktoz gerçek anlamda her yerde!

İşlenmiş Fruktoz Beyin Gücünü Düşürüyor!

Kaliforniya Üniveristesi’nden araştırmacılar iki grup fare üzerinde çalışma yaparlar. Her iki grup da 6 hafta boyunca içme suyu olarak fruktoz solüsyonu tüketirler. Bazı farelere ayrıca omega-3 yağı,DHA (dokosaheksaenoik asit) ile birlikte keten tohumu yağı verilir.Araştırmacılar yüksek takviyeli fruktozun (şuruplardan ve işlenmiş gıdalardan aldığımız gibi) beyin fonksiyonu üzerindeki etkisini ve DHA’nın olumsuz herhangi bir etkiye karşı çıkıp çıkamadığını ölçmek isterler.

Neden DHA? Çünkü, araştırma göstermektedir ki; bu omega-3 yağı sağlıklı bir beyin ve sinir hücreleri bağlantısı için gereklidir ve ne kadar çok beyin hücre bağlantısına sahip olursanız o kadar iyi hafızaya ve problem çözme hüneriniz olur.

Fareler, fruktoz solüsyonu ya da fruktoz/DHA solüsyonu verilmeden standart bir labirentte görsel olarak işaretlenip test edilirler. Solüsyonlar tatbik edildiktan 6 hafta sonra, araştırmacıları fareleri aynı labirenti kullanarak tekrar test ederler. İşte elde ettikleri sonuçlar:

Sadece fruktoz verilen fareleri fruktoz yavaşlatır ve beyinlerindeki sinpatik aktivitelerde (bu beyin hücreleri arasındaki aktivasyon seviyesi) düşüş olur. Beyin hücreleri birbirlerine sinyal göndermede daha çok sıkıntı yaşamaktadır ve bu da farelerin daha sağlıklı düşünme becerilerini bozmakta ve 6 hafta önce öğrendikleri labirentte gittikleri yolu hatırlamakta zorluk çekmektediler.
Sadece Fruktoz verilen fareler, insülin direnci, tip 2 diyabet özelliği, geliştirme işaretleri verir. Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları, yüksek dozdaki fruktozun, hücrelerin enerjiyi nasıl kullanıp ve nasıl depoladığını ayarlayan insülin becerisini bloke edebileceğini düşünmekteler.
Fruktoz/DHA verilen fareler, sadece fruktoz verilene farelelere göre labirenti gözle görülür biçimde daha hızlı tamamlarlar.
Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve Felç Enstitüsü tarafından desteklenen bu çalışma şu şekilde sonuçlanır; işlenmiş gıdalardan alınan yüksek düzeydeki fruktoz, hafıza kaybı ve bilişsel anlamda zayıflama riskini artırabilmekte.

Şimdi, bu noktada gelin, adil ve aklı başında olalım. Bu, başka belirli bir kaynaktan bakılmayan ve fareler üzerinde yapılan bir çalışma. Ancak, araştırmacıların, meyvaların içinde bulunan antioksidan ve lifle birlikte doğal fruktozun, sizin için daha iyi olduğu konusundaki açıklamasında hem fikir miyiz? Fruktoz şekerli içeceklerde de bulunmakta ve neredeyse tüm işlenmiş gıdalalarda bu ek besinlerden yoksun ve muhtemelen de sağlığınız üzerinde genel olumsuz bir etkiye sahip.

ALINTI

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Doğal şeker adı altında pek te masum gibi algılanıyor aslında.Şekerli içecekler o kadar çok tüketiliyor ki fruktozdan hepimiz nasibimizi alıyoruz.Çok aşırı şekilde kırmızı et tüketimininde beyini ve düşünceleri olumsuz etkilediğini duymuştum.Doğruluk payı nedir bilemiyorum,sadece kırmızı eti çok fazla tüketen bir kişiyi uzaktan takibe alma imkânım oldu.Cidden net düşünceleri olumsuz etkiliyor diyebilirim bu orneğe göre..Yalnız hangi birine dikkat edeceğiz gıdaların,besinlerin...Şaşırmamak mümkün değil.

asterix

Kayıtlı Üye
Fruktoz bir şekerdir,meyve şekeridir vucut çok azını işleyebiliyor ve ne kadar yersen yr asla doymuşluk hissi vermez , çook dikkat edilmesi gereken bir şeker.

yare-i yarim

Moderator
İş
Doğal şeker adı altında pek te masum gibi algılanıyor aslında.Şekerli içecekler o kadar çok tüketiliyor ki fruktozdan hepimiz nasibimizi alıyoruz.Çok aşırı şekilde kırmızı et tüketimininde beyini ve düşünceleri olumsuz etkilediğini duymuştum.Doğruluk payı nedir bilemiyorum,sadece kırmızı eti çok fazla tüketen bir kişiyi uzaktan takibe alma imkânım oldu.Cidden net düşünceleri olumsuz etkiliyor diyebilirim bu orneğe göre..Yalnız hangi birine dikkat edeceğiz gıdaların,besinlerin...Şaşırmamak mümkün değil.

Bence doğal olanları vücut sindirir ama yapay olanlar çok büyük bir tehlike gerçekten.
Çocuklar üzerinde bir deney yapılmış 1 ay boyunca hergün şekerli içicek alan çocuklar öğrenme yetilerinin gerilediği görülmüş.
Bizim için asıl tehlike yapay gıdalardır özellikle anne adayları bu bilgileri çok iyi öğrenmeliler kendimde bir deney yaptım onu sizlerle paylaşmak isterim.

Yurt dışından abimler gelmişti geçenlerde ve 5 yaşında yeğenim var bu şekerli içecekleri fln çok içer ve annesi sürekli birşey öğretmek ister öğrenemez çocuk ezberinde tutamıyor 2 ay kaldılar ben 1.5 ay boyunca yeğenime bu içeceklerden vs.içirmedim sonuç olarak çocuk aylarca öğrenemediği şeyleri 2 haftada öğrendi,ingilizce kelimeler ingilizce rakamlar renkler vs. öğrendi.

Şekersiz hazır limonata dışında bu tarz içecekleri içmem acaba limonatada durum ne?

Limonatayı özel olarak araştırmak lazım özellikle şekersiz hazır limonata dediklerinizi.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Sadece maden suyu ve meyvesiz sade sodada fruktoz yok diye biliyorum.Maden suyu özellikle, gayet sağlıklı bi içecektir.Şekersiz diye geçen hazır limonatada da şeker var.Light kola gibi,güya şeker yok aspartam var daha fena.:)Limonatayı evde limon ve su karıştırarak yaparsan o zaman şekersiz olur rahatlıkla içebilirsin,birde buz attın mı....Limonata istiyorum sanırım.:)

campanella

Kayıtlı Üye
Bence doğal olanları vücut sindirir ama yapay olanlar çok büyük bir tehlike gerçekten.
Çocuklar üzerinde bir deney yapılmış 1 ay boyunca hergün şekerli içicek alan çocuklar öğrenme yetilerinin gerilediği görülmüş.
Bizim için asıl tehlike yapay gıdalardır özellikle anne adayları bu bilgileri çok iyi öğrenmeliler kendimde bir deney yaptım onu sizlerle paylaşmak isterim.

Yurt dışından abimler gelmişti geçenlerde ve 5 yaşında yeğenim var bu şekerli içecekleri fln çok içer ve annesi sürekli birşey öğretmek ister öğrenemez çocuk ezberinde tutamıyor 2 ay kaldılar ben 1.5 ay boyunca yeğenime bu içeceklerden vs.içirmedim sonuç olarak çocuk aylarca öğrenemediği şeyleri 2 haftada öğrendi,ingilizce kelimeler ingilizce rakamlar renkler vs. öğrendi.

Limonatayı özel olarak araştırmak lazım özellikle şekersiz hazır limonata dediklerinizi.

Oldum olası hiç anlamamışımdır çocuklarını hazır besinlerle büyüten ebeveynleri ( hadi kendinizi önemsemiyorsunuz da o yavrunun ne günahı var) hele birde onları mutlu etmek için durmadan çikolata, kek, kola, şeker verenleri :banghead: Uyarsan bir türlü, uyarmasan bir türlü!

yare-i yarim

Moderator
İş
Oldum olası hiç anlamamışımdır çocuklarını hazır besinlerle büyüten ebeveynleri ( hadi kendinizi önemsemiyorsunuz da o yavrunun ne günahı var) hele birde onları mutlu etmek için durmadan çikolata, kek, kola, şeker verenleri :banghead: Uyarsan bir türlü, uyarmasan bir türlü!
Gelin de o anne babalara anlatın bunları sözüm ona çocuklarına sevgi gösteriyorlar.O çocuklar biraz büyüyüp te kafaları çok basit birşeye bile basmadığı zaman görürüz ozaman sevgi göstermeyi :)
Birde yeni bir moda başladı çocukların eline tableti tutuşturuyorlar manyetik saldırılara marus kalıyorlar.

campanella

Kayıtlı Üye
Gelin de o anne babalara anlatın bunları sözüm ona çocuklarına sevgi gösteriyorlar.O çocuklar biraz büyüyüp te kafaları çok basit birşeye bile basmadığı zaman görürüz ozaman sevgi göstermeyi :)
Birde yeni bir moda başladı çocukların eline tableti tutuşturuyorlar manyetik saldırılara marus kalıyorlar.

Ahh evet yeni moda olarak bir de bu saçmalık var ne yazik ki!
Hayatta neredeyse her konuda eğitim almak zorunda haline geldik ( bir yerde çok güzel) ama anne baba olabilmek konusunda, çocuk yetiştirmek için gerekli bilgiye ulaşmak sadece bireylerin kendi insafiyetine kalmış durumda hala ve sonuç!! Belki çok sert ve uç bir düşünce ama yeni bir nesilin yetişmesi gibi çok büyük boyutlu ve önemli bir konunun çok hafife alındığını düşünüyorum.
Sorun şu ki, bir çok hastalık ( kanser gibi) genel olarak, bir kere bir zararlı etmene çok miktarda maruz kalmaktan ziyade, bu zaralı etmenin az dozlarına uzun zaman maruz kalmak nedeniyle oluşur, bu ister beslenme olsun ister elektromanyetik dalgalar...vs. Nihayetinde olan hücre yapısına ve DNA ya oluyor. Bu durum sadece o çocuğu etkilemekten çıkıp, onun çocuklarına da etkilemeye kadar uzanabiliyor ki, bu da kısır döngünün başlangıcı! Tabii biz kendi kısıtlı ömürlerimizde bu etkileri göremediğimiz için fark etmiyoruz bile bu olanları! Çok yazık!