Esnemeler ne zaman geçer?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Meditasyon veya zikir sırasında yoğunlaşmaya başladığım an öyle esnemeler oluyor ki gözlerimden yaşlar geliyor ve burnum akmaya başlıyor. Bununla beraber tüm konsantre de bozuluyor. Bu olay 1 aydan fazladır böyle. Artık belli bir süre esnemelerin geçmesini bekliyorum. Bu da pek çözüm olmuyor. Yoğunlaştığım an tekrar başlıyor. Sizce durum ne zaman geçer?

zafer4545

Kayıtlı Üye
vesvese veya nefsinize ağır geldiği içinde uyuşma esneme ve ağırlık olabilir besmele çekip yenidien devam edin,vücudunuz alışana kadar azar azar ara ara çekmeye çalışın kendinize birden yüklendiğiniz içinde fiziki olarak kaldıramıyor olabilirsiniz sonuçta hepimiz bir insanız kendinize fazla yüklenmeden nefsinizi şenlendirmeden çekmeyi deneyin,odada radyasyon ve elektrik dalgası yayan cihazlar beyine uyuşma ve ağırlık verir(mesela:cep telefonu,pc ve lattop(nette bağlıysa mükemmel radyasyon kaynağı:),elektrikli soba,vantilatör,tv,saç kurutma makinası,mikro dalga fırın vb.)bu cihazların vücudla teması uzak tutulması gerekir

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın zafer4545 fonu siyah renkte bu sitenin sizde yazıyı koyu renkle yazınca upuzun bir karanlık ucunda gülücük görünüyor bir dahaya beyaz renkle yazsanız daha iyi olur. Sayın yakinas nazar varsa dua okurken esneme gelir derler.

Ben de nazar olduğunu düşünüyorum çok çabuk nazar olurum zaten. Fakat 1 aydan fazladır böyle gidiyor. Ne olacak bakalım.

AJA

Elit Üye
Esneme insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksidir.Meditasyon ,namaz,zikir,ani heyecan ve stresle karşılaşmalar sırasında çok yaşanır.Bedenimiz reflex olarak kendini rahatlatıyor.Nazara gelince negatif enerjinin çıkması ve rahatlama sonucunda esneriz.Nefes çalışırken yada meditasyon sırasında nefes alış verişi değişince esniyorsunuzdur. :) Çalışmalarınızı mümkün olduğunca temiz hava dolu bir odada yapın.
Ne zaman geçeceğine gelince sanırm enerjiniz dengelenince.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Esneme insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksidir.Meditasyon ,namaz,zikir,ani heyecan ve stresle karşılaşmalar sırasında çok yaşanır.Bedenimiz reflex olarak kendini rahatlatıyor.Nazara gelince negatif enerjinin çıkması ve rahatlama sonucunda esneriz.Nefes çalışırken yada meditasyon sırasında nefes alış verişi değişince esniyorsunuzdur. :) Çalışmalarınızı mümkün olduğunca temiz hava dolu bir odada yapın.
Ne zaman geçeceğine gelince sanırm enerjiniz dengelenince.

Enerjinin başımın üzerinden yağmur gibi yağıp tüm vücuduma işlediğini imgelemeye başladığım an esnemeler de gelmeye başlıyor. İşin kötü yanı en güzel yerinde kesmek zorunda kalıyorum hep. Yani yorgunlukla ilgili olabileceğini de düşünüyorum fakat uykuma da dikkat ederim. Ve odayı daha sık havalandırmaya çalışacağım.
Ve nazarın 1 aydan fazla sürme gibi bir olayı var mı?

AJA

Elit Üye
Yok o kadar süreceğni sanmıyorum. :D Çabuk nazar olan biri olarak iyi bir okumadan sorna atıyorum üzerimden en fazla 1 saatte.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yok o kadar süreceğni sanmıyorum. :D Çabuk nazar olan biri olarak iyi bir okumadan sorna atıyorum üzerimden en fazla 1 saatte.

Anneannem de okuduğunda nazar varsa gidiverirdi üzerimden. Fakat olay bu kadar uzun sürdüğüne göre dediğiniz gibi enerji dengelenmesiyle alakalı sanırım.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Esnemek pek sevdiğim bir şey değildir benim, kendimi esnememeyede dikkat ederim çünkü esnemek bedenimizin yorgun olduğunu, enerjimizin düştüğünü gösterir. Bedenimiz bize emanet, emanete iyi bakmaya calışırım, eğer esniyorsak bedenimiz uyarı sinyalleri veriyor demektir, ona zulmedip ihtiyacı olan enerji ve bakımdan mahrum bırakmam. Kendine emanet olan bedenine en iyi bakanlardan biri peygamberdir, o derece ki hayatında hiç esnemediği rivayet edilir.
halk arasında nazar duası okunduktan sonra kişi esniyorsa nazarın çıktığı söylenir. Buda esnemeye olumsuz bakan bir görüş mesela. Ayrıca okunan dualar duradında esnenirse, ağır geldi şeklindede tabir edilir. Ağır gelen dua, ( bir dua nasıl ağır olur bilinmez, okuyanın enerjisinin yetmediğindendir) bırakılır. Çünkü konunun başında dediğim gibi bir görüş esnemeye olumsuz bakar, daga sonra şartlar uygun olduğunda devam edilir genelde.
Bunlar genel olarak esnemeyle ilgili görüşler, benim kişisel fikrim zikirde yada meditasyonda enerjinin yetmemesi yada ani bitmesi. Bir şeyleri çok hızlı yapıyor olabilirsin, biraz sakin ve yavaş olmanı öneririm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...