Düşmüş Melekler

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ek olarak, kendini bazı dinlerin mensubu olarak gösterip aslında çok uzun süredir o dinle alakası kalmamış olan bazı gruplar (kendileri de biliyor alakaları kalmadığını sadece kamuflaj), hala o müfettişlerin soyundan geldiklerini ve/veya o müfettişlerle iş birliği yapmayı amaçlarlar. Bugün bir çok şeye konu olmuş olan gizli örgütler vesairenin temelinde bu vardır. Kamuflajları bir birine geçebilen reaktif zırh teknolojisi (henüz prototip) gibi çok zekice ve katman katman işlenmiş olduğundan, kamuflajına girdikleri dinlerin içine kendi temel inançlarını sokabilmiş ve bu şekilde her zaman da gizliliklerini koruyabilmişlerdir. Bu bazı grupların abuk subuk gibi görünen ritüelleri de buralardan geliyor zaten. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Konuları tartışırken din tartışmayınız lütfen. Ben buna inanıyorum demek başka bu yok demek başka bir şey. İnançlatınıza göre Konuları yorumlayabilirsiniz. Ne kadar çok Tartışma o kadar çok bilgi ortaya çıkmasına yok açar. Bununla birlikte bir dinin öğretilerini ve varlığını tartışmam bizim formumuzda yapılmasını istemediğimiz bir şey. Çünkü bazı kelimeler bir kişiye doğru gelirken diğer inana saygınlık ifadesi olarak gelebilir. Yukara da buna benzer ifadeleri görüyoruz. Sitemizde uzun süre olan arkadaşlar biliyorsunuz bu şekilde bir Tartışma konunun kapanmasına yol açar. Amacınız konu kapanması ya da sitede Tartışma olsun şeklinde de değilse ifade şeklinizi lütfen değiştiriniz. Eğer amaç başka bir şey ise zaten devam edersiniz bizde gerekeni yaparız.

nikos

Kayıtlı Üye
Meleklerin özgür iradeleri yoktur Ve allahın emirlerini sorgulayamazlar yazılmış. Benim aklıma bir ayet geldi bununla ilgili. Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek birini mi yaratacaksın? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi. BU AYette ben sorgulayan birazda kıskanmış, isya. Ya da isyan demiyelimde yakınma görüyorum sanki duyguları iradeleri olmayan melekler burda ancak ne denirse sorgulamadan kabulederlerdi diye düşünüyorum. Zaten secde etme meselesindede şeytanın kıslançlığı var. Yanılıyormuyum?

ruhname

Kayıtlı Üye
meleklerle iletişim kitabını okuyan var mı gerçekten onlarla iletişim kurulabilir mi ?
ve bu düşmüş melekler nasıl çağırılıyor ben bi tılsım buldum alt kademeli varlıkları kesin çağırmada etkiliymiş peki çağırırken nasıl bi teknik var dua falan bilen biri yardımcı olurmu ? Hayırlı Günler cümleten. :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
2;30,31,32,33 ; "bir zamanlar rabb'in meleklere: "ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (melekler): "orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (rabb'in): "ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.allah adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. sonra onları meleklere göstererek, "eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi. melekler, "seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler. allah şöyle dedi: "ey adem! onlara bunların isimlerini söyle." adem, meleklere onların isimlerini bildirince allah, "size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.

3;16 allah, melekler ve ilim sahipleri, ondan başka ilah olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. ondan başka ilah yoktur. o, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

13;13 gök gürlemesi o'na hamd ederek tespih eder. melekler de o'nun korkusundan tespih ederler. o yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. onlar ise allah hakkında mücadele ediyorlar. halbuki o, azabı çok şiddetli olandır.

22;75 allah meleklerden de resüller seçer, insanlardan da. şüphesiz allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

37;6,7 onu itaatten çıkan her şeytandan koruduk. onlar, yüce topluluğu (ileri gelen melekler topluluğunu) dinleyemezler. kovulmaları için her taraftan taşa tutulurlar. onlar için sürekli bir azap da vardır.

42;5 neredeyse gökler (onun azametinden) üstlerinden çatlayacaklar. melekler ise, rablerini hamd ile tespih ederler ve yeryüzündekiler için bağışlanma dilerler. iyi bilin ki allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

53;26 göklerde nice melekler vardır ki onların şefaatleri; ancak allah'ın izniyle, dilediği ve hoşnut olduğu kimselere yarar sağlar.

yorumsuz..

İslamiyete ve İslamı yorumlayan din adamlarına göre düşmüş melek yoktur.. Kuran'da düşen meleklerden söz edilmez.. Düşmeyen meleklerin olduğundan da bahsedilmez.. Ayrıca sorgulamayan, robot gibi meleklerden de söz edilmez.. Soru sorabilen, üzülebilen, insanlar için merhamet isteyen, korkan, şahitlik eden, lanetleyen, kin tutan meleklerden bahsedilir sanırım.. Ve en önemlisi itaatkar olmalarıdır.. Ama ayetlere bakıldığında kovulan "şeytanlar" olduğu da görülür.. Yani iblis ve onun beraberinde kovulanlar var veya olabilir.. Kovulanlar iblis ve şeytanlar..(belki iblis ile beraber olan cinlerdir, bilemiyorum)

Tevratta şeytana pek yer verilmemiştir.. Yani belirgin bir şeytan yoktur.. Secde olayıda yoktur.. Yoldan çıkan melekler vardır.. Azazel şeytanla biraz özdeşleşir ama ismi şeytan satan değildir.. Satan olarak şeytan incilde karşımıza çıkar.. Kuranda netleşir.. Yine tevrat'a göre İncildeki manasıyla düşmüş melek yoktur yoldan çıkan melek vardır.. Bu melekler ise cezalandırılmıştır.. Tevrat'a göre yoldan çıkan insanın kendisidir..

"RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem'i oraya koydu. Ona, "Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin" diye buyurdu, "Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün. dedi.
RAB Tanrı'nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, “Tanrı gerçekten, 'Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin' dedi mi?” diye sordu.Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı, “Ama Tanrı, 'Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz' dedi.” Yılan, “Kesinlikle ölmezsiniz” dedi.Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi. İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar.
Bunun üzerine RAB Tanrı yılana, “Bu yaptığından ötürü,Bütün evcil ve yabanıl hayvanların,En lanetlisi sen olacaksın” dedi,“Karnın üzerinde sürünecek Ve yaşamın boyunca toprak yiyeceksin. (Yaratılış)

Bu hikayenin daha eski versiyonu sümerde geçiyor.. yer tanrıçası 8 meyve yetiştirip koparılmasını yasaklıyor.. Bilgelik tanrısı dayanamayıp tadlarına bakıyor.. Tanrıça lanetliyor..Bilgelik tanrısı yediği her meyveden bir organı hastalanıyor.. Tam öleceği sırada tanrıça ikna olup her organı iyileştirecek bir tanrı tanrıça yaratıyor.. Kaburgasını iyileştirecek olan ise nintidir (nin kadın ti kaburga)Neyse görüldüğü gibi tevrat'ta şeytan satan veya melek değil direk bir hayvandan bahsediliyor.. Hatta tevrat için yılan sembolik olarak nefsi simgeliyor diyor..Yine islamiyet'te sufiler, adem ve havva hikayesinin sembolik olarak nefsi simgelediği söyler.. Olayların başlangıcı ise sümer mitolojisi..Apokrif sayılan en eski m.ö 70 yılına dayanan tevrat ve ölüdeniz yazmalarındaki enok'un kitabında yoldan çıkan meleklerden bahsediliyor.. Yine şeytan yok..

"1-İnsanoğlunun çocukları artmaya başladıktan sonra güzel ve alımlı kızlar doğmaya başladı. 2- Ve sonradan gökyüzünün oğulları olan bu melekler onları gördüler ve şehvet duydular ve içlerinden biri şöyle dedi; Bakın, kendimize insanoğlunun bu kızlarından eşler seçelim ve kendi çocuklarımızın babası olalım. 3- Ve onların lideri Semyaza onlara dedi ki “ Bir ihtimal bunu kabul etmeyeceğinizden ve büyük günahın cezasını tek başıma çekeceğimden korktuğum için bir anlaşma yapalım.” 4- Sonra hepsi ona dedi ki “ Hepimiz bir yemin içelim ve bu yeminin lanetine karşılıklı olarak bağlı kalalım ve bu planımızdan vazgeçmeyelim ve bu planı uygulayalım. 5- Ve hepsi birlikte yemin etti ve bu yeminin lanetine karşılıklı olarak bağlandı ve onların sayısı iki yüzdü. 6- Ardisteki Hermon dağından indiler; onlar oraya Hermon dağı dediler çünkü yeminlerini orda ettiler ve yeminlerinin lanetine karşılıklı olarak orda bağlandılar. 7- Onların hepsinin liderinin ismi Semyaza idi ve diğer liderlerin isimleri Urakiba, Ramiel, Kokabiel, Tamiel, Ramiel, Daniel, Ezeqiel, Baraqiel, Asael, Armaros, Batriel, Ananel, Zaqiel, Samsiel, Satael, Turiel, Yomiel, Araziel.. 8- Bunlar 200 meleğin liderleriydi ve onlarla olan diğerlerinin."

İncil'de şeytan satan ismi ile biraz daha belirginleşiyor.. Kuran'da ise oldukça net bir figür.. Aslında şeytan figürü hrıstiyanlıkta bir kutbu gösteriyor.. Tevrat'ta gözcü adı verilen meleklerin ve onların çocuklarının ve onlardan dolayı işlenen tüm günahlardan Azazel sorumlu tutulur ve Tevrat'ta günahların bedeli olarak Azazel'e bir keçi yollanması hikayesinden bahsedilir.. İşte günah keçisi buradan gelir.. Günah keçisi ise azazel'dir.. Kutbun negatif yönü buyken, pozitif tarafı incilde şudur, adem ve havva cennetten kovularak günah işlemiş ve dünyaya gelenler bir günah yüzünden dünyaya gelmişken, İsa bu günahlara karşılık kendini feda ederek bedeli ödemiştir denir.. Artık masum olan insanlar kuzu olarak simgelenir.. Azazel günah keçisi ise isim değiştirip satan olur ve kurttur.. Yani artık günahlardan insan değil satan sorumludur.. Kuranda bu figür daha netleşir ve insanları yoldan çıkarmak için 7/24 çalışan şeytan olur.. Gelelim yılanın şeytan oluşuna;

Vahiy12-7,8; Gökte savaş oldu. Mikail’le melekleri ejderhayla savaştılar. Ejderha kendi melekleriyle birlikte karşı koydu, ama gücü yetmedi. Bu yüzden gökteki yerlerini yitirdiler. Büyük ejderha –İblis ya da Şeytan denen, bütün dünyayı saptıran o eski yılan– melekleriyle birlikte yeryüzüne atıldı.

Yılan figürü bu sefer ejderha olarak çıkar, Ancak yine incil açıklamalarında meleklerin günah işlemeyeceği, burada bahsedilen iblis ve onun tayfası olduğudur.. Yaygın görüş dünyadaki çeşitlilik gibi meleklerin arasında da çeşitlilik vardır.. Mesela gözcüler melektir ancak gözcü ırkı gibi ayrı bir ırktır.. Satan, Gabriel(Cebrail), Michael (Mikail) ve Raphael(İsrafil) ilk yaratılan meleklerdir ve tanrı ile birebir görüşebilen sayılı meleklerdendir denir.. Ancak İncil'de bu cinlerdendi bu ateştendi bu nurdandı gibi bir ayrım yoktur.. Diğer melekler ise aynı Kuran'daki gibi saf ve itaatkardır yani düşmezler veya artık düşmezler :) .. Yine cennetteki savaş tanrıya karşı yapılan bir savaş değildir..

Gözcüler ve akıbetine gelecek olursak oldukça net bir şekilde cezalandırılıyorlar.. Onlardan geriye kalan ise nuh tufan ile yok ediliyor.. Ancak baktığımızda öğretilen büyüler vs pekte yok edilmiş gibi durmuyor.. Neyse bu işin başarı kısmı.. Şimdi hikaye kısmına gelelim.. Daha sonra ejderha yani şeytan yer yüzüne sürülünce diğer günahkarları buluyor.. Kendine bir ordu yaratıyor.. Bunların içinde kendisi ile beraber cennetten kovulan diğer melekler ve cezalandırılan melekler var.. Cennetten kovulanlar artık melek değil tabiki.. Cin demon gibi şeyler oluyor.. Yalnız İblis'in azazel ile benzerliği var.. Bir kuyunun içine hapsedildiği rivayet ediliyor.. Onun yerine bu cennetten kovulan varlıklar çalışıyor.. Demonlar düşmüş melek mi peki? Hem evet hem hayır.. Demonlar cinler gibi kendi aralarında çoğalabiliyorlar.. Yani tüm demonlar düşmüş melek değil.. Bazıları için bu geçerli yani eskiden melekti.. Demonoloji denilen şeyin kitabı Lesser key ve greater key'e göre böyle.. Ayrıca demonlar ve cinler çoğu zaman birbirine çok benzer, hikaye olarak yani ancak bu düşmüş melekler demon olduktan sonra cin gibi birşey olmuyor.. İslamiyetteki zebanilere benzer bir varlık oluyor.. Zebaniden farkları emirleri tanrıdan almamaları olabilir veya tanrı pek ilgilenmiyor bunlarla.. Cehennemde insanlara zulmeden varlıklar gibi birşey oluyor..Ayrıca insan ruhları da demon olabiliyor.. Biraz alt mevkide işe başlasada insan ruhuda demon olup demon lejyonlarına katılabiliyor.. Bu hikaye aklıma Davy Jones'u getiriyor.. "Ölümden korkuyor musun" "Öyleyse 100 yıl mürettebata katılıp hizmet edeceksin".. Buna benzer şekilde olsa gerek.. Yine Goetia'da çağrıldığında zorlarsanız nasıl demon olduğunu düşmeden önce görevi neydi anlatır gibi ifadeler var.. Mesala Astroth için neden düştüğünü anlatabilir yazıyor veya düşmeden önce meleklerin orderına bağlı olan Caim'den bahsediyor.. Son olarak bir demon daveti sırasında
demonlara ait bir kaç bilgi.. hikayeden alıntı..gerçekliği herşeyin tartışılacağı gibi tartışabilir;

"Ve bir zamanlar sizler yokken, bizim türümüz vardı. İşte sizlerin sadece melekler olarak bildiğiniz bizim türümüz sizin hayvanları ayırdığınız çeşitlilik gibiydi. Hepimiz özünde aynıydık ancak tek bir tür yoktu. Eğer o zaman bizleri görseydiniz farklı farklı tür isimleri koyardınız. Lucifer, Micheal, Gabriel aynı türdü. Uriel Raphael ise biraz daha farklı bir türdü. Semyaza, Daniel, Azazel, Amezarak başka bir türdü. Ancak sizin anlatımınızla hepsi melekti. Şuan iblis dediğiniz Amoyman, Carson, Zimimay ve Gaap aynı türdü, yine iblis dediğiniz Carnesiel, Caspiel, Amenadiel ve Demoriel başka bir türdendi. Bael ve Paimon aynı türdü buna rağmen Asmoday ve Belial farklı bir türdü. Aim, Berith, Murmur, Orabas ve ben başka bir türüz Ancak siz tüm bu türlere iblis dersiniz. Çünkü aynı yerde yaşıyoruz. Sizlerinde hayvanlar olduğunuz gibi."
Dinler arası karşılaştırma yaparak da bu konuda bir şeyler çözüme ulaşamaz. Zira zaten İslamiyet der ki diğer dinler insanlar tarafından bozulmuştur. Yani İslamiyet, diğer dinlerin kitaplarının insanlar tarafından bozulduğunu savunduğu için, diğer dinlerin kitaplarındaki ifadelerin kısmen doğru olmadığını, kısmen doğru olduğunu, itibar edilemeyecek biçimde bozulduğunu ifade eder. İslamiyete göre bozulmuş olan ifadeleri, İslami kutsal metinler içinde ipucu yakalamaya çalışmak gibi bir çaba da beyhudedir. Konu bütün dinleri hassas olarak ilgilendirdiğinden karşılaştırma yapılmasının da manası kalmıyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Karşılaştırma yapmadım tekrar okuyun.. Ben bu dinlere dışardan birinin gözüyle bakıyorum ki inancım dolayısıyla hepsine eşit uzaklıktayım.. Baya uzak yani.. İslamiyet'in ne dediğini biliyorum.. Başka bir kitapta da sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız diyor.. Hangisine inanalım.. Benim tercihim hiçbiri.. Burada din kıyaslaması veya kutsal metinlerden parçalar alıp ip ucu yakalama çabası yok.. Konu ile ilgili bilgi vermek var sadece.. Yoksa biraz uzun yazınca okunmadı mı.. Özet geçeyim kuran'da meleklerden nasıl bahsediyor ile ilgili bir kaç ayet paylaştım.. Sonuç düşen melek olduğu kanısına kuran'a bakarak varamayız.. Yine islamiyet'e göre şeytan, cin tayfasından ama hristiyanlıkta cin tayfası diye bir şey yok.. Onun ile ilgili incilden bir kaç ayet paylaştım.. Mitini anlattım.. Ancak kliseye göre de melekler düşmez.. Tevrat için şeytan kavramı olmadığından bahsettim yani yine düşen melek yok.. Bu düşen melekler nerden geliyor kısmına gelerek 1947'de bulunan ölüdeniz yazmalarından yani apokrif kabul edilen metinlerde düşen meleklerin olduğunu söyleyen ayetleri paylaştım.. Son olarak konuda demonların düşmüş melek olup olmadığı tartışmasına ithafen Goetia'dan örnek verdim.. Şimdi nasıl bir hassasiyet ile bu yazdıklarım kıyaslama, karşılaştırma gibi algılanıyor.. Ben burada kuran'ın insan yapısı olduğunun delilleri gibisinden bir şey paylaşmadım, kurandaki matematik hatası da yazmadım, evlatlıklarının eşiyle evlenenleri, cariyelerinin sırasını belirleyen kitapları da yazmadım, güzel ahlaktan da bahsetmedim, babasız doğan bir çocuktan, hem oğul hem tanrı nasıl olur gibi bir şeyde paylaşmadım, dünyanın yaşının 6 bin yıldan ibaret olduğundan da bahsetmedim, her şeyin kayıt altına alındığı ramses döneminden hiç bahsetmedim, gılgamış destanı hikayelerinin hangi kitaplarda yer aldığından, aşk şarkılarının kutsal kitaplara girdiğinden de bahsetmedim.. Ama nedense hassasiyet diyerek bir yandanda aba altından sopa gösterir gibi islamiyet'te bu yok diğer dinler bozulmuş gibisinden bir şey karalayıp hassasiyetten bahsedilip daha hassas yazmam mı isteniyor.. Neyseki oldukça uzağım bu inançlara ki hassasiyetinize ve aranızdaki tartışmaya da taraf değilim.. Ve meyvelerini de görebiliyorum.. Neyse konuyu uzatmıyorum tekrar önyargısız okuyun..
Not:herkes her konuyu bilmek zorunda değil.. Kalın sağlıcakla..
Siz ön yargısız biçimde yazınca ben de ön yargısız okuyacağım. Özetle de gayet güzel ifade ettiğiniz üzere, saygı duymadığınız gayet ortada.Israrla ve devamla bu sitede her dine SAYGI DUYACAKSINIZ buna mecbursunuz demeye getiriyorum. Aba altından sopa gösterdiğim de yok. Her lafınızda bir iğneleme her lafınızda bir maksat olduğunu anlayacak kadarım ve bu yüzden ''ön yargısız'' okuyun iğnelemeleri ifadeniz komik oluyor.
Tamam anladık, çok tanrılı dinlerden sonra bir şeyler uydurulduya, sistemin hala o tanrı veya varlıklar tarafından işlediye vs. yatkın bir inancınız var veya bir şeylere inanma eğiliminiz de olabilir. Bana ne. Kime ne. Ben sizin neye inanıp inanmadığınızda değilim, saygı duymak zorunda olduğunuzu ifade ediyorum.
Rica ederim ''yazımı okuyun, ifadelerime bakın, tekrar bakın, saygısızlık yok'' tarzı cümleler kurmayın.
Karşınızdaki insanların aklına veya bilgilerine hakaret etmeyin. Her semavi din mensubunu da, asıl sizin zihninizde şekillenmiş anlaşılmaz bir ön yargıyla cahil sanmayın. Sümeroloji, dinler tarihi, arkeoloji vs. sizin tekelinizde değil. Vermeye çalıştığınız örnekleri bir tek siz bilmiyorsunuz. Ne tartıştığınızı da, neyi savunduğunuzu da ben çok iyi biliyorum. Size bu konu altında artık daha fazla yorum yazmıyorum.

amadeusxx

Kayıtlı Üye
Merak ettiğim bir konu var. Allah yeryüzünde özgür irade gücünü yalnızca insanlara verdiği her kitapta yazılmışken ve melekler Allah'a inanıp onun buyruklarını yerine getirmek için yaşar, çalışır, ibadet ederken (ki onların özgür iradeleri olduğunu hiçbir kaynakta görmedim.) Nasıl oluyor da Allah'a isyan edip onun buyruklarına karşı geliyor cennetten atılıyor? Bunu anlayan var mı?
bu sorunun benzerini ben sordum. inanın ben de bir cevap bulamadım. şeytan Allahın huzurunda iken secde etmeyip karşı geldiğinde Allah ona sen mühlet verilenlerdensin diyip huzurundan kovuyor ve kıyamet gününe kadar müsaade ediyor insanları kendi yoluna çekmesi konusunda. burda hem şeytanın hür iradeye kavuşması var hemde tanrı ile aynı kefeye gelmiş olmuyor mu? bende bunu merak ediyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bana sacma geldı bıraz yanı melekler benım bıldıgım kadarıyla kusursuz yaradılmıslardır ve sadece ıbadet ederler ya da ben cok kısıtlı bılgıye sahıbım. :S

Doğru biliyorsun, islamiyette düşmüş melek diye bir kavram yoktur. Melekler günah işleme yetkisine sahip değillerdir. İblis de zaten cin taifesindendir. Sadece bazı sahih senedleri olmayan hadislerde ve efsanelerde Harut ve Marut'tan bahsedilir.
Sayın Urum da zaten İslamiyette şöyledir diye anlatmamış.

Immanuel

Banlı Kullanıcı
Düşmüş Melekler:Yahudilik ve Hristiyanlık inancında vardır.Tanrıya karşı gelmiş meleklerdir.Lucifer bazı melekleri ayartmıştır.Bunlara perilerde dahil.Cennette savaş verilmiştir.Savaşın sonunda kaybedenler Cennetten sürülmüştür.

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Degerli Kardeslerim,

düsmüs melek diye bir sey yokdur, nedeni ise melekler serbest iradeye sahip degilerdir, onlar emir kullaridir, yaratan ne emrederse onu yaparlar.
Iblis ise cinlerin atasidir, o atesten yaratilmisdir ve cinler gibi serbest iradeye sahibdir.
Sebe suresi 40-41.ayet
Ve yevme yahşuruhum cemîan summe yekûlu lil melâiketi e hâulâi iyyâkum kânû ya’budûn(ya’budûne).
Kâlû subhâneke ente veliyyunâ min dûnihim, bel kânû ya’budûnel cinn(cinne), ekseruhum bihim mû’minûn(mû’minûne).
Ve o gün onların hepsini haşredecek (birarada toplayacak). Sonra meleklerine şöyle buyuracak: "Size tapmış olanlar bunlar mı?"

(Melekler) dediler ki: "Sen Sübhan'sın (herşeyden münezzeh, çok yüce). Bizim velîmiz onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Onların çoğu, onlara (cinlerin söylediklerine) inananlardır."

Insanlarin atasida Adem peygamberdir ve toprakdan yaratilmisdir ve insanlar onun züriyetinden gelmekde ve serbest iradeye sahiblerdir.
Yaratilisin ilk asamasinda (gün) tüm insanogulunu yaratan Allah (c.c.) onlardan ahd almis ve onlara (Allahû Tealâ şöyle buyurdu): “Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?” Dediler ki: “Evet, (Sen, bizim Rabbimizsin), biz şahit olduk.” (Araf Suresi 172.ayet).
Iblis ve diger varliklar ise ikinci asamada (gün) yaratilmis ve özellikle ilk ve kendi yaratilma asamalarina sahit tutulmamislardir.
Kehf Suresi 51.ayet
Ben, onları (iblis ve zürriyyetini) semaların ve arzın yaratılışına ve onların (kendilerinin de) yaratılışına şahit tutmadım. Ve Ben, dalâlette bırakanları yardımcı edinmedim.

Yaratilis evreleri tamamlandiktan sonra insanlardan önce cinler dünyada yasamis fakat bozgunculuk cikarip kan dökünce, Allah (c.c.) Adem peygamberi yaratip onu ve onun züriyetinden gelenleri Halife olarak sereflendirmis ve meleklere ve Iblise secde emrini vermis.Bütün yaratilis asamasina sahit olmayan Iblis kibirlenip Allah´in (c.c.) yaratigina secde etmeyip gerekce olarak onlarin toprakdan kendisininde atesten yaratildigini ve kendisinin daha hayirli oldugunu belirtmis.

Kisa olarak yazdim, burada önemli olan iblisin bütün yaratilis asamasina sahit tutulmamasi ve ardindan artik insanlari en yüksek makamlari vardiracak olan ahd alma yeminin unuturup, dünya hayatina dair olan süslü seyleri ile uyutup azapa ortak tutmasidir.Düsen Meleklerde Iblisin oyunlarindan biridir ve onun tuzaklari sonsuzdur.

Araf Suresi 102.ayet Onların çoğunu ahdlerini yerine getirir (ahdlerine vefa eder) bulmadık. Ve onların çoğunu gerçekten fasıklar olarak bulduk.

Harut ile Marut konusuna gelince Bakara suresi 102. ayetinde söyle diyor Allah (c.c.) Onlar Süleyman (a.s)'ın mülkü üzerine şeytanların tilavet ettiği (okuduğu) şeylere tâbî oldular (uydular). Süleyman (a.s), inkâr etmedi (sihir yapmadı ve kâfir olmadı). Fakat şeytanlar insanlara, sihri ve Babil şehri'ndeki iki meleğe, Harut ve Marut'a indirilen şeyleri öğretmekle kâfir oldular. Ve oysa onlar, “Biz sadece bir fitneyiz (sizin için bir imtihanız). O halde (sakın sihir ilmini öğrenerek) kâfir olmayın.” demedikçe hiç kimseye bunu öğretmezlerdi. Fakat o ikisinden, bir erkek ile onun karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı ve de onlar, Allah'ın izni olmadan onunla (sihirle) hiç kimseye zarar verebilecek değillerdir. Ve onlar kendilerine fayda vermeyen, zarar veren şeyleri öğreniyorlar. Ve andolsun ki onlar, onu (sihri ve ona ait bilgileri) satın alan kimsenin ahirette bir nasibi olmadığını kesin olarak öğrendiler. Elbette onunla (sihre karşılık) nefslerini sattıkları şey ne kötü, keşke bilselerdi.

Burdada acik ve net olarak Harut ve Marut adli iki Melege indirilen seylerden bahsediliyor ve iki Melekde kendilerinin birer imtihan vesilesi olduklarini,Allah´in (c.c.) indirdigi bu seylerin insanlari imtihan etmeleri icin acik sekilde uyarip ögretiklerini söylemektedir.Süleyman peygamberde indirilene iman etti fakat Allah´in (c.c.) imtihani oldugunu idrak edip kullanmadi.Nitekim seytanlar Harut ve Marutda indirilen seyleri insanlar ögretmekle kafir oldular ve insanlarin bu seyleri uygulamakla (kari kocayi ayirma,sihri,büyü ve ona ait bilgileri) birlikte onlarin ahirette bir nasibi olmuyacaklarini bildirmektedir.

Cikis, kurtulus yolu....

Bakara suresi 103. ayeti
Ve lev ennehum âmenû vettekav le mesûbetun min indillâhi hayr(hayrun), lev kânû ya’lemûn(ya’lemûne).
Eğer onlar âmenû olup (Allah'a ulaşmayı dileyip) ve takva sahibi olsalardı, mutlaka Allah'ın katından (kendilerine verilecek) sevap, elbette daha hayırlı olurdu, keşke bilselerdi.

Zumer suresi 53-54 ayeti
Kul yâ ıbâdiyellezîne esrefû alâ enfusihim lâ taknetû min rahmetillâh(rahmetillâhi), innallâhe yagfiruz zunûbe cemîâ(cemîan), innehu huvel gafûrur rahîm(rahîmu).
Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye’tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).

De ki: "Ey nefsleri üzerine israf yüklemiş (haddi aşmış) kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, günahların hepsini mağfiret eder (sevaba çevirir). O, muhakkak ki O; Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (rahmet nuru gönderen)."
Ve Rabbinize (Allah'a) yönelin (ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O'na (Allah'a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah'a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız.

Allah (c.c.) yardimcimiz olsun

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Müslüman olmayan bir insana Kuran-ı Kerim'den ayetlerle bir şey kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Bunun tartışması defalarca yapıldı. Bir geriye dönüp açıklamaları okuyun lütfen. Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamak insanı sıkıyor cidden. Modları anlamak hiç zor değil.

Keira

Moderator
Degerli Kardeslerim,

düsmüs melek diye bir sey yokdur, nedeni ise melekler serbest iradeye sahip degilerdir, onlar emir kullaridir, yaratan ne emrederse onu yaparlar.
Iblis ise cinlerin atasidir, o atesten yaratilmisdir ve cinler gibi serbest iradeye sahibdir.
Sebe suresi 40-41.ayet
Ve yevme yahşuruhum cemîan summe yekûlu lil melâiketi e hâulâi iyyâkum kânû ya’budûn(ya’budûne).
Kâlû subhâneke ente veliyyunâ min dûnihim, bel kânû ya’budûnel cinn(cinne), ekseruhum bihim mû’minûn(mû’minûne).
Ve o gün onların hepsini haşredecek (birarada toplayacak). Sonra meleklerine şöyle buyuracak: "Size tapmış olanlar bunlar mı?"

(Melekler) dediler ki: "Sen Sübhan'sın (herşeyden münezzeh, çok yüce). Bizim velîmiz onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Onların çoğu, onlara (cinlerin söylediklerine) inananlardır."

Insanlarin atasida Adem peygamberdir ve toprakdan yaratilmisdir ve insanlar onun züriyetinden gelmekde ve serbest iradeye sahiblerdir.
Yaratilisin ilk asamasinda (gün) tüm insanogulunu yaratan Allah (c.c.) onlardan ahd almis ve onlara (Allahû Tealâ şöyle buyurdu): “Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?” Dediler ki: “Evet, (Sen, bizim Rabbimizsin), biz şahit olduk.” (Araf Suresi 172.ayet).
Iblis ve diger varliklar ise ikinci asamada (gün) yaratilmis ve özellikle ilk ve kendi yaratilma asamalarina sahit tutulmamislardir.
Kehf Suresi 51.ayet
Ben, onları (iblis ve zürriyyetini) semaların ve arzın yaratılışına ve onların (kendilerinin de) yaratılışına şahit tutmadım. Ve Ben, dalâlette bırakanları yardımcı edinmedim.

Yaratilis evreleri tamamlandiktan sonra insanlardan önce cinler dünyada yasamis fakat bozgunculuk cikarip kan dökünce, Allah (c.c.) Adem peygamberi yaratip onu ve onun züriyetinden gelenleri Halife olarak sereflendirmis ve meleklere ve Iblise secde emrini vermis.Bütün yaratilis asamasina sahit olmayan Iblis kibirlenip Allah´in (c.c.) yaratigina secde etmeyip gerekce olarak onlarin toprakdan kendisininde atesten yaratildigini ve kendisinin daha hayirli oldugunu belirtmis.

Kisa olarak yazdim, burada önemli olan iblisin bütün yaratilis asamasina sahit tutulmamasi ve ardindan artik insanlari en yüksek makamlari vardiracak olan ahd alma yeminin unuturup, dünya hayatina dair olan süslü seyleri ile uyutup azapa ortak tutmasidir.Düsen Meleklerde Iblisin oyunlarindan biridir ve onun tuzaklari sonsuzdur.

Araf Suresi 102.ayet Onların çoğunu ahdlerini yerine getirir (ahdlerine vefa eder) bulmadık. Ve onların çoğunu gerçekten fasıklar olarak bulduk.

Harut ile Marut konusuna gelince Bakara suresi 102. ayetinde söyle diyor Allah (c.c.) Onlar Süleyman (a.s)'ın mülkü üzerine şeytanların tilavet ettiği (okuduğu) şeylere tâbî oldular (uydular). Süleyman (a.s), inkâr etmedi (sihir yapmadı ve kâfir olmadı). Fakat şeytanlar insanlara, sihri ve Babil şehri'ndeki iki meleğe, Harut ve Marut'a indirilen şeyleri öğretmekle kâfir oldular. Ve oysa onlar, “Biz sadece bir fitneyiz (sizin için bir imtihanız). O halde (sakın sihir ilmini öğrenerek) kâfir olmayın.” demedikçe hiç kimseye bunu öğretmezlerdi. Fakat o ikisinden, bir erkek ile onun karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı ve de onlar, Allah'ın izni olmadan onunla (sihirle) hiç kimseye zarar verebilecek değillerdir. Ve onlar kendilerine fayda vermeyen, zarar veren şeyleri öğreniyorlar. Ve andolsun ki onlar, onu (sihri ve ona ait bilgileri) satın alan kimsenin ahirette bir nasibi olmadığını kesin olarak öğrendiler. Elbette onunla (sihre karşılık) nefslerini sattıkları şey ne kötü, keşke bilselerdi.

Burdada acik ve net olarak Harut ve Marut adli iki Melege indirilen seylerden bahsediliyor ve iki Melekde kendilerinin birer imtihan vesilesi olduklarini,Allah´in (c.c.) indirdigi bu seylerin insanlari imtihan etmeleri icin acik sekilde uyarip ögretiklerini söylemektedir.Süleyman peygamberde indirilene iman etti fakat Allah´in (c.c.) imtihani oldugunu idrak edip kullanmadi.Nitekim seytanlar Harut ve Marutda indirilen seyleri insanlar ögretmekle kafir oldular ve insanlarin bu seyleri uygulamakla (kari kocayi ayirma,sihri,büyü ve ona ait bilgileri) birlikte onlarin ahirette bir nasibi olmuyacaklarini bildirmektedir.

Cikis, kurtulus yolu....

Bakara suresi 103. ayeti
Ve lev ennehum âmenû vettekav le mesûbetun min indillâhi hayr(hayrun), lev kânû ya’lemûn(ya’lemûne).
Eğer onlar âmenû olup (Allah'a ulaşmayı dileyip) ve takva sahibi olsalardı, mutlaka Allah'ın katından (kendilerine verilecek) sevap, elbette daha hayırlı olurdu, keşke bilselerdi.

Zumer suresi 53-54 ayeti
Kul yâ ıbâdiyellezîne esrefû alâ enfusihim lâ taknetû min rahmetillâh(rahmetillâhi), innallâhe yagfiruz zunûbe cemîâ(cemîan), innehu huvel gafûrur rahîm(rahîmu).
Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye’tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).

De ki: "Ey nefsleri üzerine israf yüklemiş (haddi aşmış) kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, günahların hepsini mağfiret eder (sevaba çevirir). O, muhakkak ki O; Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (rahmet nuru gönderen)."
Ve Rabbinize (Allah'a) yönelin (ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O'na (Allah'a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah'a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız.

Allah (c.c.) yardimcimiz olsun

Konuya yazarken konunun hangi bölümde olduğuna zahmet edip baktınız mı? Konu Batı Maji Uygulamaları bölümünde. Bu ne anlama geliyor peki? Bu demek oluyor ki İslamiyetle alakası olmayan bir konu. Lütfen yorum yaparken bütün konuyu okuyalım, konu hangi bölüme açılmış bakalım, konu hangi inanışla ilgili olarak yazılmış bakalım ona göre bir cevabımız varsa verelim. Bunları düşünmek, düşünerek yazmak bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.

ebedi

Kayıtlı Üye
İş
Sistem Mühendisi

levoli

Kayıtlı Üye
İslamda düşmüş MELEK tabiri yoktur. Zaten olamaz. Allah'ın kusursuz yarattığı melekler günah işlemezler, yemezlez, içmezler,
zikir yaparlar devamlı. Yanlış bir algı var. İblis düşmüş melek değildir. Meleklerden üstün idi ve ateşten yaratılan ve nankörlük eden bir varlıktır.
Arkadaş muhtemelen hristyan inancına göre bir başlık açmış. Meleklerin isimlerini nereden temin etmiş . Kur'an da böyle tabir ve isimler yoktur.
Saygılar...

Eyoo87

Kayıtlı Üye
İslamda düşmüş MELEK tabiri yoktur. Zaten olamaz. Allah'ın kusursuz yarattığı melekler günah işlemezler, yemezlez, içmezler,
zikir yaparlar devamlı. Yanlış bir algı var. İblis düşmüş melek değildir. Meleklerden üstün idi ve ateşten yaratılan ve nankörlük eden bir varlıktır.
Arkadaş muhtemelen hristyan inancına göre bir başlık açmış. Meleklerin isimlerini nereden temin etmiş . Kur'an da böyle tabir ve isimler yoktur.
Saygılar...

Doğru melekler günah işlemezler çünkü insanlar ve cinler gibi iradeleri yoktur. İblis konusunda islam alimleri ikiye ayrılır bazıları önceden melek olduğunu ve isyan edip dünyaya sürgün edildiğini söyler. Diğerleri ise iblisin cin taifesinden olduğunu söyler. Bence 2. Doğru çünkü islam inancında meleklerin iradesi yoktur yani isyan edemezler. Bu meleklerin isimleri ars goetiadan alınmıştır.

rib3lla

Kayıtlı Üye
boş muhabbetler ne düşmesi ne kovulması bize bildirilen sadece şeytan bildirilmiyor olması gerçek dışı anlamına gelmez ama bana saçma geldi

taroh

Kayıtlı Üye
düşen melek kavramı hrıstıyanlık ıle uyumlu.seytanın kıbır duygusuna sahıp olmasının onun dünya üzerndekı görevlerını yapması ıçın kendn tanımlama yeteneğı veya ıznı dıyelım bunu taşıyıp taşımamasının ımtıhanından ıse başarısız olmuştur.dye düşünüyorum.

fako

Kayıtlı Üye
Batı majisi bölümünde, melekleri İslami özellikler altında değerlendirip yorumlayan insanlara; açıklasanız da anlayacaklarını sanmıyorum.

Eyoo87

Kayıtlı Üye
Batı majisi bölümünde, melekleri İslami özellikler altında değerlendirip yorumlayan insanlara; açıklasanız da anlayacaklarını sanmıyorum.
Herkesin görüşü farklı herkes kendi inancına göre tabi yorumlıcak. Düşmüş melekler 3 semavi dindede geçer. Batı tradisyonunda doğudanda çok alıntı vardır. İslami majidende herkes kendi inancına göre bir uygulamayı alır ve kendi inancına uyumlar örnekleri vardır. Örneğin Küçük defetme pentagram rituelinin thelema uyumlaması vardır star ruby . Golden dawn majisindeki bir evokasyon hazırlığı ile thelemic kişilerin yaptığı evokasyon benzesede farklıdır. Doğal olarak herkes kendi inancına göre değerlendirecektir. Ve bunun örnekleri batı majisinde her zaman yaşanmıştır. Batı majisi hakkında sığ bir bilgiye sahip olupta bilen yada bilmeyen insanları bu şekilde yargılayan kişinin ne kadar kibirli ve bir yandanda ne kadarda dar görüşlü olduğu açıkca ortadadır.

fako

Kayıtlı Üye
Herkesin görüşü farklı herkes kendi inancına göre tabi yorumlıcak. Düşmüş melekler 3 semavi dindede geçer. Batı tradisyonunda doğudanda çok alıntı vardır. İslami majidende herkes kendi inancına göre bir uygulamayı alır ve kendi inancına uyumlar örnekleri vardır. Örneğin Küçük defetme pentagram rituelinin thelema uyumlaması vardır star ruby . Golden dawn majisindeki bir evokasyon hazırlığı ile thelemic kişilerin yaptığı evokasyon benzesede farklıdır. Doğal olarak herkes kendi inancına göre değerlendirecektir. Ve bunun örnekleri batı majisinde her zaman yaşanmıştır. Batı majisi hakkında sığ bir bilgiye sahip olupta bilen yada bilmeyen insanları bu şekilde yargılayan kişinin ne kadar kibirli ve bir yandanda ne kadarda dar görüşlü olduğu açıkca ortadadır.
Batı majisi bölümünde İslami özellikler ile yargılamanın açıklaması olamaz diye düşünüyorum. Siz bir manava girip bir kilo kıyma soruyormusunuz? Bir anda yumurtadan çıkar gibi; çıkıpta bir insanı tanımadan yargılamak sizi mükemmel yapıyormu? Ayrıca daha önceki yorumları okudunuzmu? Bir çok uyarıya rağmen sizin gibi insanlar yorumları ve uyarıları,kuralları okumadan gelip gelişi güzel yorumlar yapıyor. Bu mesajınızda tartışma yaratmaya müsait bir mesaj ve bunun konu dışına çıkmak,tartışma yaratacak,konu birliğini bozacak bir mesaj olmasıyla kural dışı olduğunu biliyormusunuz? Siz iyisimi önce kuralları okuyunuz. İyi günler.