Düşmüş Melekler

dewil66

Kayıtlı Üye
Benim bildiğim melekler Allah'a ibadet ederler insanlar gibi bir iradeye sahip olduklarını sanmıyorum.Yani Allah'ın yasaklarına uymayp onun yolundan çıkan melekler olabileceğine inanmıyorum.İslam inancında da bu yok zaten.
Ama tabi başka inançları olanlar olabilir saygı duyarım ama bana pek olası gelmedi.

hürem

Kayıtlı Üye
Tamam ancak Harut ile Marut var. Dünyaya gönderilip günah işleyen melekler. Allah onlara sormuş cezanızı bu dünyada mı vereyim öbür dünyada mı diye. Onlar da öbür dünyadaki azaba dayanamayız bu dünyada ver demişler. Kıyamete kadar bir kuyuda baş aşağı asılılarmış. Demek ki olabiliyor.

albus

Kayıtlı Üye
Ben bu düşmüş meleklerle alakalı bir serinin ilk kitabını okudum devamı gelmedi. Sıkıldım.
Zaten robyn88 arkadaşımızın dediği gibi benimde bildiğim ve kabullendiğim meleklere ters düştü.
Belki de ondandır.

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Konunun tamamını okudum, çok iyi sorular var yalnız arada :) Sorgulamak güzel birşey ama cevapların hepsini bulamayınca iyi olmuyor...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bende bunu okuyunca, düşmüş melekleri,ilk anımsadığım geçen yılın filmi Nuh Tufanı oldu.Düşmüş melekler çok nadir filmlere konu olmuşlardır ve bu filmde bir hayli işlenmişti.

Love Song

Banlı Kullanıcı
Bana sacma geldı bıraz yanı melekler benım bıldıgım kadarıyla kusursuz yaradılmıslardır ve sadece ıbadet ederler ya da ben cok kısıtlı bılgıye sahıbım. :S

Meleklerin bir kısmı tanrının kötü olduğunu düşünmüş ve isyan etmiştir,kusursuz değil aslında melekler(tam anlamıyla değil fakat) bir nevi köle görevi görüyor,bunun gibi pek çok olay var tanrının lilih'i zorla adem ile evlendirmeye çalışması sonra'da lilih'in bebeklerini öldürtmesi gibi enteresan olaylar olduğu biliniyor.

hatta tanrının ölümsüz olmadığı ve gücünün kısıtlı olduğuna inananlar pekte azınlık sayılmaz,tanrının kötü olduğu yorumlanırsa
(isyan eden meleklerin bakış açısından) ölümsüz ve sonsuz gücü olduğunu söyleyerek korkuyla hakim olması muhtemel inançlar içerisinde.

aslında pek mantıksız sayılmaz,kıyamette bir savaş olacağı söyleniyor luciferin kazanma şansı olmasaydı ona savaş ismi koyulmazdı onun yerine infaz denilirdi.

hatta 2. dünya savaşında tanrının ölmüş olduğuna inanan pek çok insan vardı,tabiki o zamanki acıları kim çekse tanrının ya kötü olduğunu ya insanları terk ettiğini yada öldüğünü düşünürdü.

kumandan174

Kayıtlı Üye
Bana da çok saçma geliyor şöyle mantıklı bir açıklamasını bulamıyorum. zihmimde canlandırmak bile çılğınca geliyor LOVE SONG un söylediklerini. Bunca herşey bu kusursuzluk RABBİMİZİN kontrol ve isteğiyle ilerlemeseydi zaten çoktan yok olmuştuk, Klişe gibi gelecek ama Dini inanışım "malesef bu tür şeylerin saçmalık yada safsata olduğunu şeytan vesvesesi olduğunu" söylüyor

freakfelon

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Lucifer'ın öyle yan tarafta bunların içinde öyle onlar gibi bir tanesi gibi yazılmış olması pek de hoş değil sanki. Sonuçta Lucifer abi bu hani Lucifer.

AJA

Elit Üye
Lucifer'ın öyle yan tarafta bunların içinde öyle onlar gibi birtanesi gibi yazılmış olması pekte hoş değil sanki sonuçta Lucifer abi bu hani Lucifer.
Yazı rengini beyaz tipinide verdana kullanmalısınız. Mesajınız düzenlenicektir ,lütfen tekrar etmeyiniz. İyi forumlar.

stigmata

Kayıtlı Üye
Düşmüş melek olayi islam inancinda olmayan bir olaydır. Meleklerin yaratılış gayeleri amaçları sadece Allah a ibadet edip verilen görevleri sorgusuz şekilde yapmakdir. Şeytan melek olmayip cin dir ve ibadetlerinin ödülü olarak meleklerin isteği ile cennete çıkarılmıştır. Harut ve marut un isyanı ile ilgili rivayetlerin israilogullarina ait olduğunu islam inancinda böyle bir olayla ilgili net bir bilgi olmadigini biliyorum

codzombi

Kayıtlı Üye
Düşmüş melek olayi islam inancinda olmayan bir olaydır. Meleklerin yaratılış gayeleri amaçları sadece Allah a ibadet edip verilen görevleri sorgusuz şekilde yapmakdir. Şeytan melek olmayip cin dir ve ibadetlerinin ödülü olarak meleklerin isteği ile cennete çıkarılmıştır. Harut ve marut un isyanı ile ilgili rivayetlerin israilogullarina ait olduğunu islam inancinda böyle bir olayla ilgili net bir bilgi olmadigini biliyorum

Net bir bilgi var , bakınız bakara suresi 102.ayet

"Süleyman'ın hükümranlığı hakkında onlar, şeytanların uydurup söylediklerine tabi oldular. Halbuki Süleyman büyü yapıp kafir olmadı. Lakin şeytanlar kafir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Babil'de Harut ile Marut isimli iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek, herkese: Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın yanlış inanıp da kafir olmayasınız, demeden hiç kimseye (sihir ilmini) öğretmezlerdi. Onlar, o iki melekden, karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler, Allah'ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. Onlar, kendilerine fayda vereni değil de zarar vereni öğrenirler. Sihri satın alanların (ona inanıp para verenlerin) ahiretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bunu anlasalardı! * "

Meleklerin yaratılış amaçları sadece allaha ibadetse harut marut olayını nasıl açıklayacaklar çok merak ettim ,nasıl oluyor da işi gücü ibadet olan nurdan yaratılmış olan o muhteşem sevgi pıtırcıkları geliyor da büyü öğretebiliyor vay anasını sayın seyirciler :) :)

Hadi onu da geçtim , melek olmayan birinin cennette işi ne .. tür tabi farklı olabilir.. ibadet ödüllü hikayelerine ben inanasım gelmiyor çünkü ortada tanrının alacağı bişi yok . toktur tanrı .

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Net bir bilgi var , bakınız bakara suresi 102.ayet

"Süleyman'ın hükümranlığı hakkında onlar, şeytanların uydurup söylediklerine tabi oldular. Halbuki Süleyman büyü yapıp kafir olmadı. Lakin şeytanlar kafir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Babil'de Harut ile Marut isimli iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek, herkese: Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın yanlış inanıp da kafir olmayasınız, demeden hiç kimseye (sihir ilmini) öğretmezlerdi. Onlar, o iki melekden, karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler, Allah'ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. Onlar, kendilerine fayda vereni değil de zarar vereni öğrenirler. Sihri satın alanların (ona inanıp para verenlerin) ahiretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bunu anlasalardı! * "

Meleklerin yaratılış amaçları sadece allaha ibadetse harut marut olayını nasıl açıklayacaklar çok merak ettim ,nasıl oluyor da işi gücü ibadet olan nurdan yaratılmış olan o muhteşem sevgi pıtırcıkları geliyor da büyü öğretebiliyor vay anasını sayın seyirciler :) :)

Hadi onu da geçtim , melek olmayan birinin cennette işi ne .. tür tabi farklı olabilir.. ibadet ödüllü hikayelerine ben inanasım gelmiyor çünkü ortada tanrının alacağı bişi yok . toktur tanrı .
Ayet içinde yazıyor meleklerin neden büyü öğrettiği. Sınama amaçlı, Allah'ın emri ile görev yerine getiriyorlar. Ayrıca İslamiyet meleklerin tümden ''sevgi pıtırcığı'' olduğunu söylemez. Gayet de azap verici, can alıcı, şiddetle kahredici, hatta cehennemin bekçiliği gibi çok şiddetli olan melekler de var Kur'an içinde. Cennet sadece insan ve melek için değil, Allah'ın yarattığı bütün mükellef kulları kapsayan bir kavram cennet. Hatta yine Kur'an içinde cinler için bu konuya atıflar vardır. Cennet'e sadece insan girecek diye bir ibare de yoktur. Kur'an'ın sure ve ayetleriyla alakalı ''vay anasını, hadi açıklayın bakalım'' tarzı bir yaklaşım uygun bir yaklaşım değil.
Ayrıca siz Yahudisiniz bildiğim kadarıyla, Yahudilikte de ödül, ahiret ve hesap var. Ben sizi anlamadım hem kendi inancınıza hikaye diyorsunuz hem İslami inanca hikaye diyorsunuz. Mantık hatası yok mu?

codzombi

Kayıtlı Üye
Ayet içinde yazıyor meleklerin neden büyü öğrettiği. Sınama amaçlı, Allah'ın emri ile görev yerine getiriyorlar. Ayrıca İslamiyet meleklerin tümden ''sevgi pıtırcığı'' olduğunu söylemez. Gayet de azap verici, can alıcı, şiddetle kahredici, hatta cehennemin bekçiliği gibi çok şiddetli olan melekler de var Kur'an içinde. Cennet sadece insan ve melek için değil, Allah'ın yarattığı bütün mükellef kulları kapsayan bir kavram cennet. Hatta yine Kur'an içinde cinler için bu konuya atıflar vardır. Cennet'e sadece insan girecek diye bir ibare de yoktur. Kur'an'ın sure ve ayetleriyla alakalı ''vay anasını, hadi açıklayın bakalım'' tarzı bir yaklaşım uygun bir yaklaşım değil.
Ayrıca siz Yahudisiniz bildiğim kadarıyla, Yahudilikte de ödül, ahiret ve hesap var. Ben sizi anlamadım hem kendi inancınıza hikaye diyorsunuz hem İslami inanca hikaye diyorsunuz. Mantık hatası yok mu?

Sihir öğretmek ve uygulamak kafirlik değil midir ? islamda yasaklanan ve peygamberlerin uzak durduğu bir eylemi meleklere uygun görmek bunu kabul etmek aslında islam inancıyla çelişmez mi?
şeytanlar büyücülük öğretti diye şeytanları lanetleyen zihniyet , aynısını iki meleğe söyleyip imtihan için gönderip bir de iki meleğe bi de bazı kaynaklarda kıyamete kadar ceza verdiğini yazar .. bu da bir çelişki değil midir ?

"yahudisiniz bildiğim kadarıyla" derken şaşırdım biraz da istihbaratınız sağlam değilmiş yanlış istihbarat bilgisi vermişler sayın chillout :p
şaka bir yana öyle bir inanca sahip değilim , din kalıplarına girmiyorum panteist bir düşünceye sahibim.
fakat öğretilerden de yararlanmaya çalışırım, azıcık ondan azıcık şundan ortaya bir karışık şekilde :))

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili Codzombi,

Islam dini icinde meleklerin konumu hakkinda yanlis fikre sahibsiniz, bu inancin melek olayini farkli inanc turleri ile karistiriyorsunuz.

Islam dininde; melekler ibadet etmezler, yani ibadet olayi cin ve nsan icindir, cünki onlarin secimleri var. Ve cennet cehennem ödül/cezalari var.
melekler icin ödül/ceza yoktur, bu yüzden onlarin sergilediklerine ibadet denilmez. Melekler dogmazlar ölmezler ve cogalmazlar.
tabiyati ile görevleri sabittir, yani gurub gurub belirli durumlardan sorumlu. Azrail insan ve cin icin haram sayilan bir fiille görevlidir, yani can alir ve bunu tek basina yapmiyor emri altinda bir cok melek ile yapiyor.Onun görevi yaratilis sebebi budur, görevinden o sorumlu degil o bir elci, elciligi Allah'a, tabiyati ile emre itaat onun icin ibadettir, iceregi ne ise ne onu ilgilendirmiyor ki.

Harut Marut yine emre ittat ediyor emrin iceregine bakan yok, melekler icin emir var.
Zebani diye adlandirilan varliklar melektir, cehennem kapisindaki bir melektir adi malik'tir. Bu meleklerin konumlarini yüceltme yada alcalma gibi bir durmlari yokki, Malik hep orada olacak yani cehennem kapisinda, ölümsüz o cünki ve cogalmiyor ki yerine baskasi gelsin. Her bir melek icin b böyledir.

Onlarin isi emre itaattir, ya rabb ben bunu yapamam öldüremem mi diyecek. Öldürmesi onun icin gunah degil sevab degil.Ben sihir ilmini ögretemem demez ki, emri Allah'tan aliyor sormu soracak yani :)O ilimden melek degil insan ve cin sorumlu, bu yüzden ikaz ediyor ya melekler.

Ve cennette melek olmayanin isi ne demissiniz, asil melegin isi cennet degildir ki. Melekler yaratilan varliklar icinde Allah ile muhatab olan varliklar arasindadir bu cemallullah demektir. Neyin cenneti cemallulah ile muhatab :) Ve islam dininde cennetin hasi zaten cemalullah olarak adlandirilir.
Cennette insan da vardi Adem&Havva ve seytanda vardi, ve bunlar melek degiller ki.

Mesela Allah degilmiydi Alkolu yaratan, islam dininde bu böyledir yaratan Allah tir, hem yaratti hem haram kildi, celiskimi ?? Sze göre muhtemelen öyle, ama islam dinine göre bu bir celiski degil. Ve konunun iceregi getirisi ve götürü ayni sihir ilmi gibi, kul secimini yapacak, haram oldugunu bildirdi ister ic ister icme artik.
Allah ölümü yaratti ve fiiline insan icin haram dedi, celiskimi ? Aynisi yani, sihir ilmini melek getirince olay degismiyor.

Islam dininde kisi yasadigi süre mutlak bir durum yokki, adam alkoliktir mutlak cehennem degildir onun yeri, zira o degistirebilir kendini, büyü ile ilgilenen icinde bu böyle katil olan icinde bu böyle. Israr edenler icin cehennem vardir. Günahlar olmasa sevab olmayacak, kötü olmazsa iyi olmayacak.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sihir öğretmek ve uygulamak kafirlik değil midir ? islamda yasaklanan ve peygamberlerin uzak durduğu bir eylemi meleklere uygun görmek bunu kabul etmek aslında islam inancıyla çelişmez mi?
şeytanlar büyücülük öğretti diye şeytanları lanetleyen zihniyet , aynısını iki meleğe söyleyip imtihan için gönderip bir de iki meleğe bi de bazı kaynaklarda kıyamete kadar ceza verdiğini yazar .. bu da bir çelişki değil midir ?

"yahudisiniz bildiğim kadarıyla" derken şaşırdım biraz da istihbaratınız sağlam değilmiş yanlış istihbarat bilgisi vermişler sayın chillout :p
şaka bir yana öyle bir inanca sahip değilim , din kalıplarına girmiyorum panteist bir düşünceye sahibim.
fakat öğretilerden de yararlanmaya çalışırım, azıcık ondan azıcık şundan ortaya bir karışık şekilde :))
Yok çelişmez. Siz meseleyi anlamıyorsunuz veya anlamamak istiyorsunuz sanırım. Epey karıştırdınız.
Şimdi insanların kendi zihniyetleriyle yaptıkları veya düşüncelerimi konuşuluyor, kutsal metinler mi? Konu kutsal metinlerdeki ifadelerdi en son, siz zihniyet gibi bir kavram ortaya atıyorsanız insani olaya dönüşüyor. Zihniyet ile kutsal metinlerin ilgisi alakası yoktur. Çünkü kutsaldır, insani değildir, bizim inancımız bu yönde, insan tarafından yazılmadı bu metinler. Siz konuyu sanki insani bir zihniyet ürünüymüş gibi ilerletme çabasındasınız. Bu çabanın dayatılması dahi dini inanç hakaretidir çünkü bunun insani bir ürün olduğu iddiası vardır.

Bana birileri istihbarat vermiyor yada istihbarata gerek olacak kadar bir konu da yok ortada. :) Sitede daha önceki konuşmalardan aklımda böyle kalmış, Yahudi de olabilirsiniz, Budist de, Panteist de, ben Yahudi diye hatırlıyorum sadece. Ancak ne olursak olalım, bir diğer inanca hakaret edemeyiz, bunu anlatmaya çalışıyorum.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Melekler kimi zaman azap için kimi zamanda müjde mükafat veya imtihan için inerler bu gayet normaldır sonuçta tek bir hükümran yaratıcı var ne dilerse onu yapar burası ayrı birşeydir o meleklerin neden imtihan için indiğine bakmak lazım ( islami açıdan ) Kuran'ın anlattığına göre dönemin halkı süleymana büyü yapıyo iftirası atmışlardı ve bu iftiranın doğru olmadığını kanıtlamak için büyü ilmini öğreten iki melek gönderilmiştir yani peygamberine atılan bir iftirayı temizlemek için alın kendiniz görün anlayın demeye getiriyor biraz, burada melekler ile büyü ilmini indirip "alın güzel güzel dilediğinizce büyü yapın" demiyor ki bu perspektiften baktığımızda ortada bir çelişki oluşmuyor

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Islamiyette dusmus melekler yoktur.Islamiyette melekler kendi iradeleri olmayan nurdan vaeliklardir.Dusmus melekler Hiristiyanlikta vardir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Düşmüş melek(türkçe) :::: demon(yabancı)
Türkçeye bu şekil çevrilmiş, bilgisayar a neden bilgi sayıyor diyormuyuz? Computer, dilimize böyle girmiş çünkü.
Nasıl angel ile, islamiyetteki melek farklıysa. İsmi ayni olabilir ama tanımları farklı.
Yabancı din ve kültürleri, kendi dilimizdeki anlamına göre yormayalım. Sadece bir isim ve anlamdan çıkmaz, şu 2 kelimenin hesabını yapmayalım artık. Evet bizim dinimizde melek bambaşka birşey. Ama bu konu demonoloji ilminin mevzusu.

Konuyu, ait olduğu ilme göre değerlendirelim, kendi görüşümüze göre değil

Kişisel bir şey değil, açıklamak istedim :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Düşmüş melek(türkçe) :::: demon(yabancı)
Türkçeye bu şekil çevrilmiş, bilgisayar a neden bilgi sayıyor diyormuyuz? Computer, dilimize böyle girmiş çünkü.
Nasıl angel ile, islamiyetteki melek farklıysa. İsmi ayni olabilir ama tanımları farklı.
Yabancı din ve kültürleri, kendi dilimizdeki anlamına göre yormayalım. Sadece bir isim ve anlamdan çıkmaz, şu 2 kelimenin hesabını yapmayalım artık. Evet bizim dinimizde melek bambaşka birşey. Ama bu konu demonoloji ilminin mevzusu.

Konuyu, ait olduğu ilme göre değerlendirelim, kendi görüşümüze göre değil

Kişisel bir şey değil, açıklamak istedim :)
Hayır demon ile düşmüş melek aynı değil. Hristiyanlar yabancı kaynaklarda demon dediğinde, şeytan/şeytanlar ve bizdeki cinvari negatif varlıkları tanımlarlar.
Aslında bu düşmüş melek kavramının nereden geldiğini de sorgulamalı.
Bu kavram, eski mısır, eski yunan ve sümer mitolojisindeki bazı varlıklardan, semavi dinlere kopyala yapıştır biçiminde geçen bir kavramdır. Bunun detayları diğer dinleri rencide edici biçime girebileceğinden bu konuda yorum uzatmam uygun değil.
Mitolojide tanrıların yönetimi insana bıraktığı dönemde, devir teslimden sorumlu olan ve o tanrılar tarafından bir nevi müfettişlerdir. Sonra bu müfettişler insanlarla yatmak, çoluk çocuğa karışmak dahil insanları istismar etmiş, tanrılar da bunun faturasını dünyaya kesip bu müfettişeri ve bunlara bulaşan insanları yeryüzünden silerek ceza vermişler. Bu dediğimiz şeyler çok farklı biçimlerde, bazen bir birine benzer bazen tam tersi hikayelerle insanların dimağına yerleşmiş.
Her zaman olduğu gibi her dine insanlar hurafelerini veya yaşanmış olup da yanlış anlaşılmış olayları zamanla dinlere sokmaya çalışmışlardır. İnsan pek azimli olduğundan da hep başarmıştır.
Peygamber Musa yanındakiler için dönemin süper gücü mısır imparatorluğu ordusunu karşısına almış, bin bir eziyetle çöllere düşmüş ve vahiy almaya dağa çıkıp döndüğünde bile insanların olduğu gibi Mısır ibadetleri ve geleneklerini yaptıklarını görüp çılgına dönmüştür. Kendisi daha hayattayken bu teşebbüsler olmuş, vefatından sonra kim bilir daha neler oldu veya neler karıştı insanların aklında bilinmez.
Şimdi bu müfettiş diye tabir edilen (denetmen, gözcü vs.) varlıklara bakıldığı zaman tanrıların seçip insanların başına yetkili kıldığı varlıklarmış.
Semavi dinlerde aynısı olmasa da zorlandığında bu müfettişlerle aynı kefeye koyabilecekleri bir melekler var. Ama işte kutsal metinlerde bahsedilen bu varlıklar (melekler), o müfettiş hikayeleriyle doku uyuşmazlığı yaşadığından, düşmüş/mertebesi iptal edilmiş/yetkisiz kalmış melek diyerek doku uyuşması sağlanmaya çalışılmış, işte ama olmamış. Olmuyor, doku tutmuyor.
Demon ise Yunanca aslında başka bir şeyi tanımlamak için kullanılan kelimenin, demona dönüşmüş hali. Demon yabancılarda asla melek değildir. Kavramları biz karıştırmıyoruz, yabancılar da karıştırmıyor. Nedense yaklaşık son 80 yıldır bir moda var ki o da Hristiyan ve İslami terimlere çok ciddi biçimde bu terimlerle bile bile ve zorla karıştırma çabası modası. Bu öyle güçlü biçimde yapıldı ki o yüzden normal bir konuşmada bile kırk cümle ek açıklama yapılmadığında anlamlar bir birine giriyor.

kıvep

Banlı Kullanıcı
O zaman demon king demeliydim, zira liste demon kralları isimlerdir. Konu başlığı düşmüş melek, konu içeriği demon kralları. Bu yabancı gayriislami inançtaki liste. İngilizce demon dendiğinde şeytanlar anlamındadır evet. Bir sürü demon olabilir cinler gibi. Özel olarak adları bilinen demon king yada demon god listesi,türkçe düşmüş melek o zaman???????
Tarihte, mısırda, mitolojide, hindistanda, vikinglerde her yerde karşımıza çıkarlar, her inanç ve kültürde farklı isimlerde bir tanrı bir melek hatta bir titan olarak bile adları gecebilir. Tarihin karanlığında, efsanelerde yada belki bir kayaya kazınmış şekilde karşımıza çıkar izlerii dünya milyon yıllık din ve kültür birikimi sonuçta.