Dünya Yörüngesi Birkaç Tane Hidrojen Bombası ile Kaydırılabilir mi?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Aşağıda izleyeceğiniz videoda Sovyetler tarafından yapılan ve şu ana dünya üzerinde denenmiş en kuvvetli bombadır. Bir çeşit hidrojen bombası olan TSAR adıyla geçen Çar bombası yaklaşık 57milyon megaton gücündeydi. Bu denemede arazi tamamen boşaltılmış olmasına rağmen o kadar etkili patladı ki sadece 65km uzaklıkta bir kız çocuğu öldü zaten videoyu izlerken hissedeceksiniz gücünü. İnsanlık için ne acı bir olay.
Tabii ki bizle alakası şu: Önceki medeniyetlerimizin geldiği teknolojik noktada ardı adına patlattıkları bu bombalar dünyanın yörüngesini değiştirmiş ve yanındaki gezegene çarptırmış olamaz mı?

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Senin konularını seviyorum @dhardhar
Düşünmeye sevk ediyor.

Kişisel fikrimi söyleyeyim: Değiştirmiş olamaz, çünkü dünya başıboş korunaksız bir yer değil. Muhafaza edilmektedir.

Ama tabiki de etkileri olmuştur.

Ü

Üye silindi 58480

Ben çok garip düşünceler yakaladım :

İnsanın en üst bilinç seviyesi kozmik bilinç iken, en alt bilinç seviyesi ise hayatta kalma bilincidir.

Kozmik bilince ilerledikçe insan hayatta nasıl kalırım derdine düşmez. Hayatta kalmaktan fazlasını zaten elde eder. Ama ilkel beyin sürekli kendini koruma telaşı ile hareket eder. Hatta şu an anladım ki tarihte tüm gelişmiş medeniyetlerin askeri açıdan güçlü olmalarının sebebi de zaten düşük akıllı medeniyetlerin hayatta kalmak güdüsü saldırılarını engellemekti.

Dünya tarihinde ne yazık ki global barış dönemi hiç olmadı. Dünya evet koruma altında. Ama bir cennet olarak tasarlanmadı. Parça parça ve sürekli olmayan kesitler ile cennet bilinci de cehennem bilinci de Araf bilinci de sürekli verilmek zorunda burada.

Savaş olmayan dönemler genellikle medeniyetin başını çeken bir süper güç olur ve o süper gücün yumuşak yaptırımları ile sömürü düzeni kurulur. Karşı çıkan, boyun eğmeyen olursa da, medeniyet taktiği ile içten yipratilir. Ve ne zaman ki süper güç zayıflamaya başlar- ki şu an zayıflıyor, dünya hızla kutuplașmaya doğru yönelir ve bir dünya savaşı patlak verinceye kadar siyasi ve sosyolojik bir hazırlık sürecine girisirler. Büyük liderler savaşları erken görürler. Dünya asla başıboş kalmamıştır. İlla bir başı çeken medeniyet olmak zorundadır. Bu iletişim olmayan devirlerde bile zaruri iken bu devirde artık olmazsa olmazdır.

Algoritma budur. Tarihteki tüm medeniyetler bu algoritmadan geçer.

Şu an Amerikanın gücü sorgulanıyor. Test ediliyor. Eskisi gibi güçlü olmadigi ve korkak davrandığı belli oldukça başka bir güç yükselecek. Yani savaş kapıda. Silahlanmalar ve gövde gösterileri bunu gösteriyor.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Kullandıkları bombaya kıyasla dünyaya meteor çarpsa daha az zarar verecek. Bu işlemler güç gösterisinden başka bir şey değil. Artık böyle bir kıyıma kimse yaklaşmaz. Yeraltı ve yer üstü kaynakların hepsini yok etmek, kendilerinin de yaşadığı dünyayı yıkıma sürüklemek yapmak isteyecekleri bir şey olduğunu sanmıyorum.

Sayın @dennise yaklaşık 100 yıl içinde olacak şeyler konusunda düşüncelerinizi cidden merak ediyorum. Umarım böyle bir konu ile ilgili paylaşım yaparsınız.

Impulse

Kayıtlı Üye
Nükleer bombaların yeryüzünde açtıgı derin boşluklar kapatılamadıgı için aynı noktada bir ikinci nükleer bomba patlatılamıyor.
Amerika nın İki büyük nükleer gövde gösterisi ardından Rusya, Tsar Bomb u fırlatmıştır. Bunun ardından Amerika bir tane daha nükleer bomba yla karşılık vermişse de bundan daha şiddetlisi olmamıştır ancak şiddet ve zarar yönüyle birbirlerinden çokta büyük farkları yoktur. Hepsi hemen hemen aynıdır.

Ay Dünya dan 1/4 oranında küçüktür.
Dünyanın ise 3/4 ü sudur.
Oranlarsak ayın yüzeyi kadar kara parçasına sahibiz. Başka bir başlık altında bu konuya değinmiştim.

Peki Dünya nın yörüngesi yerinden çıkar mı?
20 tane nükleer bomba aynı anda patlatılırsa bir şeyler olacagı kesin ama bu yörüngeyi etkilemez diye düşünüyorum.
Dünya da nice dağlar yenilip bitirildi, nice yerlere nice yükseklikte ve ağırlıkta kuleler gökdelenler dikildi.
Yörüngeye karınca kadar bile hükmü olmayan bir insan ne yapabilir?
İnsanoğlu ne yaparsa yine kendi çöplüğünde kendine yapar.