Dualarin fazileti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Merhaba sormak istedigim bir kac husus var yardimci olursaniz sevinirim?

Internette yaptigim arastırmalar neticesinde . bazı duaların belirtilen şekilde ve sayıda okunması ile dileklerin kabul edileceği Veya sıkıntıların şifa bulacağı söyleniyor bu ne derece doğrudur?

Eğer doğruysa ve insanlar her isteklerine bu şekilde ulaşabiliyor her sıkıntısını giderebiliyorsa neden büyü yaparlar veya yaptırırlar yada neden vefk yaptırırlar? bazı duaları yazarak taşıyanda çeşitli isteklerine kavuşuyor veya sıkıntısını giderebiyor(muş). Bunların doğruluk payı nedir?

Neden her dua arapça yazılarak taşınmak zorunda? Neden türkçe yazılırsa faydası olmaz?arapca okuma yazma bilmeden duanin ustune kagit koyarak kopya seklinde yazsamda olmaz mı?

Bazi sitelerde x dua 100 kere okunacak diger sitede 1000 kere okunacak yaziyor dogrusuna hangi kaynaktan ulasabilirim?

Buldugum dualari bu baslik altinda paylastigimda dogru olup olmamasi konusunda bilen tecrubeli arkadaslar yardimci olurmusunuz?

Cok soru sordum belki kusura bakmayin ama benim icin cok onemli hususlar yardimci olan arkadaslara simdiden cok tesekkur ederim.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Sadece dua etmek yetmez..

Dua, inanç, güven, hayırlısını dilemek ve eyleme geçmek gerekir..

Asıl kaynak sensin gonlunden geçtiği kadar okumalısın..

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Duayı şöyle düşünebiliriz.Bir hasta düşünün doktora gidiyor rastgele bir ilaç istiyor.Doktor hastanın durumunu bildiği için eğer o ilaç hastanın hastalığına iyi gelecekse onu verir.Eğer o hastanın istediği ilaç hastanın iyi olmasına yaramayacak veya hatta hastayı kötü edecek ise onu vermez daha iyisini verir.Yani kesinlikle cevapsız bir dua yoktur.Belli başlı duaların belirli bir okunuş şekli olabilir ama önemli olan samimiyettir.Ayrıca dua edince Allah senin için hayırlı olanı verir.Büyü gibi yollar kesinlikle insana yarar falan sağlamaz...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Her duanın uygulanma şekli,sayısı,zamanı birbirinden farklıdır.Bazen niyete göre aynı duanın sayısı değişir.Örneğin esmaül hüsna dan yola çıkarsam bir esma 100 kez sevgi için okunuyorsa aynı esma 1000 kez şifa için okunabilir.Bu çok detayı olan bir konu ve duanın doğruluğundan emin olmanın yolu kaynaktan emin olmaktan geçer.Çok bilinen zaten hafızamızda olan dualar dışında özel dualarımızda duayı bulduğumuz kaynakta emin olamadığımız durumlar varsa iyice araştırmadan duaya geçmemekte fayda var.Doğru kaynağa ulaşbilmek kişinin gözlemine,bu konudaki tecrübesine,altyapısına kalır diye düşünürüm.Çok emin olamıyorsanız bildik dua kitaplarından şaşmayın derim.Bu forumdan da ayrılmayın.Yanlış bir dua ve bilgi bu forumda barınamaz.İşte size emniyet:)

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Arakadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Bazı sitelerde Peygamber efendimizin hadisi olarak bilgiler yayınlanıyor.x duanın fazileti: bu dua yazılıp taşınırsa kötülüklerden korunursunuz bu dua taşınırsa size düşman hiç bir şey yapamaz sizden uzaklaşır bu dua cam bir kavanoza yazılıp su konulup silinmesi beklenip içilirse iç sıkıntısından kurtulunur gibi.Bunları Peygamber efendimiz söylemiştir yazılmış böyle bişey varmdır? Gerçekten Peygamber efendimiz duaların kullanım şekillerini belirtmişmidir?

Bu arada cevap veren ve bilgisi olan arakdaşlar ilk mesajımda bir çok soru var bilgileri dahilinde ne kadar cevap alabilirsem okadar iyi olur Tekrar teşekkür ederim.

Her duanın uygulanma şekli,sayısı,zamanı birbirinden farklıdır.Bazen niyete göre aynı duanın sayısı değişir.Örneğin esmaül hüsna dan yola çıkarsam bir esma 100 kez sevgi için okunuyorsa aynı esma 1000 kez şifa için okunabilir.Bu çok detayı olan bir konu ve duanın doğruluğundan emin olmanın yolu kaynaktan emin olmaktan geçer.Çok bilinen zaten hafızamızda olan dualar dışında özel dualarımızda duayı bulduğumuz kaynakta emin olamadığımız durumlar varsa iyice araştırmadan duaya geçmemekte fayda var.Doğru kaynağa ulaşbilmek kişinin gözlemine,bu konudaki tecrübesine,altyapısına kalır diye düşünürüm.Çok emin olamıyorsanız bildik dua kitaplarından şaşmayın derim.Bu forumdan da ayrılmayın.Yanlış bir dua ve bilgi bu forumda barınamaz.İşte size emniyet:)

Bu forum hakkında yazılanlara tamamen katılıyorum.Uzun zamandır bu forumu takip ediyorum yeni üye oldum ve uzun zaman faydalanarak kendimi geliştirmek istiyorum.Dualar için yazdıklarınızın bir kısmına katılmakla beraber nekadar araştırma yaparsanız yapın bazen doğruluğuna inanamıyorsunuz özellikle benim gibi fazla şüpheci biriyseniz.Ama sizinde dediğiniz gibi bulduğum ve doğruluk payı olan duaları ve okunuş şekillerini burada paylaşıp öğrenebilirim diye düşünüyorum çok değerli be bilgili arkadaşlarımız var burada.Tek sorunum konunun sorular bölümünde yer alması ve bir süre sonra kapatılacak olması:cowboy:

ottoman1453turk

Kayıtlı Üye
'' De ki: Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin? .... '' FURKAN/77

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
İlk mesajımdada belirttiğim gibi çeşitli kaynaklardan aldığım bazı dualar bunlaron doğruluk payı nedir? Gerçekten Peygamber efendimizin mi söylemiştir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Teâla Aleyhi Vesellem'in Dilinden Bazı Sure-i Şerifelerin Faziletleri

KEVSER SURESİ

Günde 100 defa okuyanın her isteği olur. Çok okuyan ve okumaya devam eden Peygamber Efendimizi S.A.V. rüyasında görür.

Peygamber Efendimizi S.A.V. rüyasında görmek isteyen; cuma günü yatsı namazından sonra Kevser Suresini 1000 defa okur 1000 defada salatü selam getirip konuşmadan yatarsa rüyasında görür.

Düşman şerrinden korunmak için; gül suyu safran ve miskle yazıp naylon veya muşambaya sarıp üzerinde taşırsa kendini korumaya almış olur.

İNŞİRAH SURESİ

Okuyanı kalp sıkıntısından kurtarır rızkını çoğaltır.

İnşirah Suresini cam kaba yazıp gül suyu ile yazıyı silip içen kişi korku ve endişeden kurtulur.

Farz namazlarının ardından 3-5 veya 7 defa okuyan kişinin rızkı artar. Tembellikten ve kederden kurtulur.

Sıkıntıdan kurtulmak veya müşkil bir işi olan 2 rekat ALLAH rızası için namaz kılıp 152 İnşirah Suresini okur ve dua ederse müşkilattan ve sıkıntıdan kurtulur.

Unutkanlığı gidermek için bir kaba yazılıp zemzem veya yağmur suyu ile yazı silinip içen kişinin hafızası kuvvetlenir.

HUD SURESİ

Hud suresi bir kağıda safran misk ve gül suyundan hazırlanmış mürekkeple yazıp üstünde taşıyana silah etki etmez. Düşmanlarının zararı dokunmaz. İnsanlar arasında sevgi saygı ve itibar görür. Kendini muhafazaya alır.

Ayrıca intikam almak için 3 defa okunur.

NAHL SURESİ

Azgınlıktan ve fesattan kurtulmak için günde 10 defa okunur.

Bu Sureyi salı gecesi bir kağıda yazıp gün doğmadan 306 defa Ya Kahhar okuyup bir düşmanın zalimin hanesine konulursa o zalim helak olur. Başları beladan kurtulmaz.

Bu Sure yazılıp bir tarlaya gömülürse o tarlanın mahsülü telef olur.

RUM SURESİ

Düşmana karşı zafer kazanmak için okunur.

Bu sureyi yazıp şişeye koyup zarar görmesini istediğin bir zalimin evine konulursa; o evdekiler hastalanır.

Bu sureyi yazıp toprak testiye koyup içine su doldurulur ve bir zalime içirilirse o zalim hastalanır. Yüzünü yıkarsa gözlerinden rahatsızlanır. Tarlaya veya bahçeye serpilirse o yerin mahsülü kurur.

FETİH SURESİ

Günde 7 defa okuyan her muradı gerçekleşir.

Günde en az 1 defa okuyan tüm kötülüklerden ve zararlardan korunur. Her işi hayırlı ve bereketli olur.

Zor durumda olup kurtulmak isteyen; cuma gecesi 2 rekat ALLAH rızası için namaz kılıp 11 defa Fetih Suresi ile 41 defa Salaten Tuncinayı okuyarak durumunu arz edip kurtuluşu için dua ederse o dertten kurtulup refaha erer.

Savaş halinde her sabah Fetih Suresini okuyan askeri birlik düşmana karşı başarı kazanır. Cemaat sabah namazını mütakip 1001 defa Fetih Suresini okuyup ordunun galip gelmesi için dua ederse ordu zafer kazanır.

Bir kağıda safran misk ve gül suyu karışımı mürekkeple yazıp üzerinde taşırsan kendini korumaya alırsın.

Aynı şekilde yazılıp bir ticaret hanenin kapısı üzerine konulur ve her gün 1 defa Fetih Suresi okunursa; o yerin bereketi ve saadeti artar.

YUSUF SURESİ

Baht açıklığı için okunur.

Yusuf Suresi bir kağıda yazılıp hamile kadının üzerine konulursa erkek çocuk doğurur.

Çocuğu olmayan; çocuk sahibi olmak niyetiyle 7 gün 1 defa okursa niyeti gerçekleşir.

Suçsuz yere hapiste olan; "Felamma dehalu ala Yusufe ava ileyhi" den "el hakim" e kadar olan ayeti; gül suyu safran ve misk karışımı mürekkeple yazıp sağ pazusuna bağlar ve ayeti okumaya devam ederse en kısa zamanda kurtuluşa erer.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben dua'ların faziletine pek inanmıyorum inanmıyorum derken duaların kutsallığını red ediyorum manasında değil Allah katında değerli olan nice hamd lar salavat'lar var

Rivayet edildiğine göre birgün birisi hz.isa gibi ölüleri diriltmek istemiş ve onun havarilerinden birisine gitmiş hz.isanın ölü diriltirken okuduğu duayı sormuş o havaride söylemiş duayı adam gitmiş bir mezara dua okumuş okumuş mezarda hareket yok sonra havariye gidip sormuş beni neden kandırdın duayı onlarcakes okudum ama fayda yok
havaride tebessüm ederek demiş ki dua aynı dua ama duayı okuyan nefes aynı nefes değil.

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Duaların arapça yazılışlarını üzerine kağıt koyarak kopyalasam olurmu? Kimse bu soruma cevap vermemiş arkadaşlar lütfen bilen yardımcı olsun

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Ben arapça yazılı kağıdı alta koyup üzerine bir kağıt serip alttan ışıklandırarak safran mürekkebiyle yazmayı düşünmüştüm.Bu daha etkili olur ozaman öyle değilmi?

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Çeşitli sitelede duaların fotokopi yada yazıcı çıktısı olarak kullanılabileceği yazıyor.Hatta googleda araştırma yaparken gizli mabet arşivindede bir arakadaşımız kullanabilirsiniz yazmış.Ama yine burada araştırma yaparken Urum arkadaşımız fotokopi ve yazıcı çıktısıyla sonuç alamassınız yazısını okudum bu yüzden vaz geçtim.Gerçi Urum arkadaşımız özel uygulamalar için kast etmiş olabilir sure veya ayetler için belki fotokopi kulllanılabiliyordur.Farklı bir düşüncemde mesela büyüklerimiz evinizde kuran bulundurun zarar veren varlıklar şeytan cin vs. yaklaşamaz derler.Evimizde bulunan kuranlarda sonuçta el yazması değil matbadan baskı bir nevii fotokopi .Eğer fotokopi olmuyorsa evimizdeki kuran zarar vereb varklıklardan korumayacaktır yanlış mı düşünüyorum?

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Arka arkaya mesaj atma konusunda haklısınız ama önceki yazdığım yazıyı editlemeyi bulamadım.Bulsaydım sonraki yazımı ekleyip yollayacaktım.Yinede uyarınız için teşekkür ederim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Dua'yı ney için yazıcaksınız ? bu sorunun cevabı buna göre değişir "Ben üzerimde dua taşıyınca kendimi rahat hissederim" diyorsanız fotokopi alabilirsiniz ama etkisini görmek için yani havvas uygulamak için istiyorsanız fotokopi sadece kendini kandırmak olur bunu elle yazmanız lazım hatta oda yetmez doğal mürekkep kullanmanız lazım kurşun kalem tükenmez kalem vb. şeyler olmaz

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Dua'yı ney için yazıcaksınız ? bu sorunun cevabı buna göre değişir "Ben üzerimde dua taşıyınca kendimi rahat hissederim" diyorsanız fotokopi alabilirsiniz ama etkisini görmek için yani havvas uygulamak için istiyorsanız fotokopi sadece kendini kandırmak olur bunu elle yazmanız lazım hatta oda yetmez doğal mürekkep kullanmanız lazım kurşun kalem tükenmez kalem vb. şeyler olmaz

Bir amaç için yani havvas için kullanıcam.Keşke arapça yazmayı bilsemde hiç böyle sorularla meşgul etmesem forumu ama bilmiyorum.O yüzden kopya etmem gerekecek tabi kopya ettiğimde işe yararsa?

__endless__

Kayıtlı Üye
İş
İç Mimar
Arkadaslar sorularima cevap verecek bilgisi olan baska kimse yokmu?

azref

Kayıtlı Üye
Sorular çok güzel ama kimsenin cevaplamamış olması çok acı :(

edwird

Kayıtlı Üye
Surelerin sırları ve faziletleriyle yasin cüzü diye bir kitap var bende. Tavsiye ederim sadece yasin suresinin 40 havaassı var. Diğer sureler hakkındada epey bilgi var.

Volkan A

Kayıtlı Üye
Bu gibi durumlarda kur'an ı esas almalısın bu söylenenlerin doğruluk payı olsaydı kur'an da yazmaz mıydı? Maalesef dinimiz hurafelere ve sömüreye açık bir din iyi insanların saf insanların duygu ve inançlarından çok rahat istifade edilebiliyor. İnanan biri için dua okumak güzeldir fakat bu 100 kere 1000 kere olaylarında beklentini çokda yüksek tutma. Bunlar kur'an da değil insanların kitaplarında ve yazılarında var olan bilgilerdir. Yazan kişiler veya doğruluğunu iddia eden kişiler peygamber değilse pek itimat etme.

SaturnS

Banlı Kullanıcı
Samimi ve imanla edilen dua red olunmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...