Din, bilime köstek değil destektir!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat

Kim Hangi inaçta ve görüşte olursa olsun karşı görüştekilere dil uzatmadığı ve haddini bildiği müddetçe saygı duymak zorundayız.
Yukarıdaki videoyu; her fırsatta din'e kinini kusan, dindarları geri kafalı, bilim ve ilime karşı zanneden ve o zannı; cahilliğinden, kuruntusundan ve kuyruk acısından öteye geçmeyen kişi veya kişilere cevap olarak yayınlanmıştır.

Ü

Üye silindi 58480

Din bilime yol gösterir.
Dinsiz bilim topaldır. Einstein

Inançlılar tarih boyunca bilimi elden bıraktıkları zaman, bilim adamları da erdemini kaybettikleri zaman yoldan çıkmışlardır.

Darvin gibi bir adam Türkleri evrimlesememis maymun kategorisine koyacak kadar ileri gitmiştir. Kadınları bir ev köpeğine benzetmistir. Her halükarda lazimlik diye tanımlamıştır.

2. Dünya savaşının bilimsel propagandası darvinin evrim teorisidir. Ingilizler ve batı tam evrimlesmis türkler ve asyalilar doğal seleksiyon ile elemine edilmek zorunda olan ırklar olarak varsayilmistir. Afrika kolelestirilmis sömürgecilik sözde bilimsel kılıf ile mesrulastirilmistir.

Dinde vahabicilik vs akımlar keza. Bilimden kopma hep yıkım ve sefalet getirmiştir.

Bir batılı bilim insanının afrikalilari yarı maymun olarak gormesi ve evrimin zayıf halkaları olduklarına hükmederek çıkar amaçlı soykırım yapması ve bunu tabiat kanunu kisvesi altında teşvik etmesi ne ise, bir yobazın bilimsel keşif yapan bir kişiye katli vaciptir hükmü vermesi aynı şeydir.

Bilinçli bir güçler ayrılığı oluşmuştur. Ama bu devirde sanki din ve bilim barışıyor gibi.

Ü

Üye silindi 70925

Bize öğretilen ile bizim araştırarak öğrendiğimiz gerçeklerin bazen farklı kapılara çıkması çok düşündürücü. Eğitim sisteminin objektif olamadığına, yanlı olduğuna dair kanıt gibi aslında. Çünkü bize yansız gerçekler değil, nasıl düşünmemiz gerektiği öğretiliyor daha çok. Biraz tuzak bir sistem var(-dı) denebilir. En azından lise dönemimi buna örnek verebilirim. Çoğu insanın İslam hakkında ya da ülkemiz hakkında aşağılık kompleksine sahip olmasının altında bu sistemde, sistemin onlara enjekte etmiş oldukları fikirler var. Bir öğretmeniniz size uzmanlık alanı olduğu dersi anlatmak yerine İslamı karalayıcı sözler ile beyninizi yıkıyor ve ülkeniz kötüymüş gibi bir algı yaratma peşindeyse neden böyle düşüncelere kapıldığımı anlamışsınızdır. Malesef... Umarım anlatabilmişimdir.

Yer çekimini ilk bulan?

Sistem: Newton
Gerçekler: El-Biruni

Dünyanın döndüğünü ilk keşfeden?

Sistem: Galileo
Gerçekler: El-Biruni

profdr

Kayıtlı Üye
Din bilim için zararlıdır. Tarihte bunun örnekleri var. Zaten tarih okusanız böyle düşünmezsiniz her şey cahillikten. Her bulduğu videoya inanan insanlar türedi bir arada dünya düzdüre kendini kaptıranlar vardı.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
İnsan kendi mantığı ve bilgisi doğrultusunda nedenini anlayamadığı her şeyi ne yapar eder kendi zihninin uydurması bile olsa bir sonuca ulaştırır. Çünkü zihin eksik bırakılmış hiçbir şeyi eksik bırakmaz. Anlam yükler, tamamlar, ihtimalleri ortaya koyar, varsayar bunların bile yetersiz kaldığı durumlarda inanç geliştirir. Burada asıl amaç insanın zihinsel anlamda güvende olma halini devam etmesini sağlamaktır. Bir nevi otokoruma. Yani eylemsel çözümler bulamasakta zihnimiz bir şeyin, x probleminin sebebi olabileceğine inandırabilir bizi. Eğer sorgulamaktan veya araştırmaktan, deneyimlemekten vazgeçersek o problemin nedeni ilk inandığımız şey olur. Sonuçta bir inancımız vardır. Dinde bir inançtır. Burada asıl soru din bizim için neden inanç olmuştur?...

Ü

Üye silindi 70925

Din bilim için zararlıdır. Tarihte bunun örnekleri var. Zaten tarih okusanız böyle düşünmezsiniz her şey cahillikten. Her bulduğu videoya inanan insanlar türedi bir arada dünya düzdüre kendini kaptıranlar vardı.
Benim okuduğum bölümlerden biri de tarih zaten beyfendi. Hayatımda hiç insanların bir video ile kitap açmadan, sorgulamadan öğrendiğini düşünecek cahillik seviyesine düşmedim henüz şükür. Bildiğinizi sanmanızda ayrı bir cahillik. Ayrıca ben zaten bunları daha önceden biliyordum, bu video ile öğrenmedim. Burda katılarak yorum eklemek istedim bir dönem hakikaten benim eğitim gördüğüm lise de din düşmanlığından dolayı gerçekler açıklanmazdı. Sistemin tarafsız olmadığını eleştirdim. Yorumumda "(-dı)" olarak da özellikle eklemiştim. Çünkü şuan zaten bunları öğrenmeden bırakın sınıf geçmeyi, kpss gibi sınavları dahi veremezsiniz ;) Avrupa da zaten bu bilim adamlarını biliyor. Çünkü bu adamların eserlerine sahip çıkarak geliştirdiler kendilerini. Bilim, Doğu'da yükseldi. İslam da engelleyici olmadı bir çok ilklere öncülük etti. Bunlar eserleri ile kanıtlandı. Önyargılarınızı bir kenara bırakıp araştırırsanız siz de öğrenirsiniz merak etmeyin. Araştırdıktan sonra hakaretvâri söylemlerinizden dolayı epey utanıcaksınız. En azından bu gibi konulara yorum yapmak için yorum yapmazsınız.

dünyalı

Kayıtlı Üye
başka dinlerin teferruatlı inanç sisteminin gereğini bilemeyiz lakin araştırdıgınız zaman her dinde insan bir durup düşünüp bu benim düşünce yapıma ters düşüyor dediği ufak tefek şeyler olabilir. En azından bizim dinimizin yetiştirdiği İslam alimlerinden bunun böyle olmadığını anlayabilmek gerek.
Fârâbî ,El-Bîrûnî ,İbn-i Sina ,Hârezmi Uluğ Bey. Ali Kuşçu . Evliya Çelebi vsvs...
Bu alimler İslam Alimleri olarak anılıyorsa fazla söze gerek yok... Hepside içimizdeki değerler

elbette zorluklar yaşamışlardır amma Dinimizden dolayı degil Fazerfan Ahmet çelebilinin uçmaya aşık kanatlarını İslamiyet zihniyeti değil kurtlaşmış zihniyetler kırmıştır...
Her dinde vardır köstek olan maşalar belkide bu durum Amerikanın işine yaratmıştır ve olaylar gelişmiştir... Uçağı icat edenler onlar oluvermiştir kimbilir...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Sizin savunduğunuz tarih öyle sanıyorumki taraflı,İslam bilgin ve düşünürlerinden soyutlandırılmış bir tarih.öyle bir tarih ise objektiflikten uzak ve aldatmaca amacı güdüyordur.El biruni,İbn Haldun,İbn Sina,El cezeri....bunlar tarihte değil de günümüzde mi yaşıyorlar? Tarihte yaşamışlarsa şayet,sizin savunduğunuz tarihte isimleri geçmiyor mu? Geçiyorsa neden hala inkar ediyorsunuz,geçmiyorsa o tarih'e nasıl güvenir savunursunuz?

Seraphine

Kayıtlı Üye
Din ve bilim çok uyumlu ilerleyen bir ikili olmadı bence şu ana kadar. Bilimin islamı, hristiyanlısı, yahudilisi olmaz, bilim bilimdir. Ki bu zaten din ile arada ki farkı yaratıyor. Ancak şu bir gerçek ki, insanlar batı adamlarına karşı daha fazla güven besliyorlar, onların söylediği her şey doğruymuşçasına.

Video'da ki iddialar ise delil yönünden yetersiz geldi bana Orada bir sürü isim sayılmış ve çoğu aslında daha öncesinde buldu denilmiş. O buldukları şeyler, yazdıkları kitaplar ile karşılaştırmaları detaylandırsalar, benim açımdan daha tatmin edici olurdu. Yoksa herkes öyle bir liste hazırlar, bunu videolaştırmak büyük bir şey değil ki. Şahsen belgeli kanıtları görmek isterdim :)

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Din ve bilim çok uyumlu ilerleyen bir ikili olmadı bence şu ana kadar. Bilimin islamı, hristiyanlısı, yahudilisi olmaz, bilim bilimdir. Ki bu zaten din ile arada ki farkı yaratıyor. Ancak şu bir gerçek ki, insanlar batı adamlarına karşı daha fazla güven besliyorlar, onların söylediği her şey doğruymuşçasına.

Video'da ki iddialar ise delil yönünden yetersiz geldi bana Orada bir sürü isim sayılmış ve çoğu aslında daha öncesinde buldu denilmiş. O buldukları şeyler, yazdıkları kitaplar ile karşılaştırmaları detaylandırsalar, benim açımdan daha tatmin edici olurdu. Yoksa herkes öyle bir liste hazırlar, bunu videolaştırmak büyük bir şey değil ki. Şahsen belgeli kanıtları görmek isterdim :)
Batıya daha fazla güven ve sempatinin daha fazla reklamdan kaynaklandığını düşünüyorum; bkz. İsviçreli bilimadamlarının geliştirdiği... Gibi :)

Din ve bilim birarada uyumlu olarak yürümemiştir tez'ine katılmıyorum.Nitekim Kur’an-ı Kerim düşünmeyenleri “kör, sağır ve dilsiz” olarak nitelendirir. Düşünmeyen insan sıradan canlıdan farksızdır. Her türlü olgu ve olayı düşünmek, araştırmak ve anlamaya çalışmak insana mahsus bir özelliktir. Ama bilgi altyapısı olmadan düşünce olmaz. Efendimiz (S.A.V); “İlim rütbesi tüm rütbelerin üstündedir.” buyurmuştur.yine bir hadisinde: 'ilim çin'de de olsa alınız' buyuruyor.Bizi düşünmeye,araştırmaya,akıl etmeye vb bir çok ayette ve hadiste teşvik eden din elbette ilim ve bilimede karşı değildir.sadece islami mucit ve düşünürlerin batılılar kadar reklamı yapılmıyor o kadar.islam garip gelmiş,garip gidecektir.

Yinede ıspat ve belgeler için google amcadan yararlanılabilir :)

Seraphine

Kayıtlı Üye
Batıya daha fazla güven ve sempatinin daha fazla reklamdan kaynaklandığını düşünüyorum; bkz. İsviçreli bilimadamlarının geliştirdiği... Gibi :)

Din ve bilim birarada uyumlu olarak yürümemiştir tez'ine katılmıyorum.Nitekim Kur’an-ı Kerim düşünmeyenleri “kör, sağır ve dilsiz” olarak nitelendirir. Düşünmeyen insan sıradan canlıdan farksızdır. Her türlü olgu ve olayı düşünmek, araştırmak ve anlamaya çalışmak insana mahsus bir özelliktir. Ama bilgi altyapısı olmadan düşünce olmaz. Efendimiz (S.A.V); “İlim rütbesi tüm rütbelerin üstündedir.” buyurmuştur.yine bir hadisinde: 'ilim çin'de de olsa alınız' buyuruyor.Bizi düşünmeye,araştırmaya,akıl etmeye vb bir çok ayette ve hadiste teşvik eden din elbette ilim ve bilimede karşı değildir.sadece islami mucit ve düşünürlerin batılılar kadar reklamı yapılmıyor o kadar.islam garip gelmiş,garip gidecektir.

Yinede ıspat ve belgeler için google amcadan yararlanılabilir :)
Ama işte burada sadece Kuran'ın dediklerinden bahsetmiyorum ben. Bilim'i ayetler ile tanımlamamız doğru olmaz değil mi? Bilim evrensel bir kavramdır ve mantık ile yürür. İnanç ise kişiseldir ve kalben yönetilir. Bilim ve İnanç bu yüzden çatışır. Bilim irdeleyip, didik ederken, inanç saf bağlılıktan ibarettir. Bu ikisinin birbirlerini desteklemeleri kolay değildir, ki geçmişte milyonlarca örnek var bu konuya hitaben. Bilim islamın inandığı bir çok konuyu yine didik eder ve insanlar bunu sevmez. Büyük resim'de gerçekleşen olaylar daha farklı yani.

Peygamberlerin ilim yücelten sözleri yine bu beraberliği büyük bir potansiyel ile desteklemiyor, toplum yapısı belli çünkü. İlim ile ilgilenen islam alimleri olabilir, ancak yine çok farklı etkenler işin içine giriyor.

E yani başlığı açan sizsiniz, iddiaları destekleyici kaynakları birleştirmek sizin yapmanız gereken bir şeydi ?‍♀️

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Ama işte burada sadece Kuran'ın dediklerinden bahsetmiyorum ben. Bilim'i ayetler ile tanımlamamız doğru olmaz değil mi? Bilim evrensel bir kavramdır ve mantık ile yürür. İnanç ise kişiseldir ve kalben yönetilir. Bilim ve İnanç bu yüzden çatışır. Bilim irdeleyip, didik ederken, inanç saf bağlılıktan ibarettir. Bu ikisinin birbirlerini desteklemeleri kolay değildir, ki geçmişte milyonlarca örnek var bu konuya hitaben. Bilim islamın inandığı bir çok konuyu yine didik eder ve insanlar bunu sevmez. Büyük resim'de gerçekleşen olaylar daha farklı yani.

Peygamberlerin ilim yücelten sözleri yine bu beraberliği büyük bir potansiyel ile desteklemiyor, toplum yapısı belli çünkü. İlim ile ilgilenen islam alimleri olabilir, ancak yine çok farklı etkenler işin içine giriyor.

E yani başlığı açan sizsiniz, iddiaları destekleyici kaynakları birleştirmek sizin yapmanız gereken bir şeydi ?‍♀️
Kur'an'dan örnekler vermemin sebebi aslında dinin bilime destek olduğuna,teşvik ettiğine atıfta bulunmaktı.dar veya tek pencereden bakmıyorum elbette.kaldı ki saf bağlılık kısmına da katılmıyorum çünkü din'e göre tahkiki (araştırarak)iman taklidi (her duyduğuna) imandan üstün ve makbül tutulmuştur.

Peygamberler ilim ve bilime teşvik etmiş ve herhangi bir icadın kim tarafından bulunduğuna bakmadan yani ayrı gayrı yapmadan ondan istifade edilmesini tembihlemişlerdir.

Konumun ana teması; din'in ilim ve bilime engel değil destek olduğuydu.sizinde dediğiniz gibi din ve bilim %100 birbiri ile uyumlu yürüyemiyorsa bu din'in değil bizim eksikliğimizdir.

Kanıt yada enazından önyargılardan biraz olsun sıyrılabilinmesi için videoyu yeterli görmüştüm.sizde takdir edersiniz ki her birinin hayatını sırf sizi ikna etmek adına buraya uzun uzun yazsaydım siz dahi okumaya üşenebilirdiniz.video kısa ve öz anlatmış.mesela Akşemseddin mikrobu ne zaman,nasıl buldu,hangi çalışmaları yaptı,hayatı eserleri vs vs.dileyen dilediği kişiyi googlede ayrıntısı ile okuyabilir demek istemiştim.yok onlarda kanıt sayılmıyorsa o halde sizin için kanıt sayılabilecek şeyleri merak ederim.

Demre

Kayıtlı Üye
Ladikli Ahmet Hoca nın, Italyan mucit Markoni nin cenazesine gitme olayını okuduğum günden beri, dinin degil, inancın asloldugunu, ilmin halka hizmet niyetiyle yapılmasinin, hakka hizmet yerine gectigini düşünürüm.. Bizim ailede ampulü icat edene dua edilir sık sık mesela, adı ya da dinine bakmak aklina gelmez kimsenin. Ailenin kadınları, camasir makinasini icat edene dua eder, sütyeni icat edene beddua...? Temiz niyetle, hırsa kapılmadan ilimle uğraşan, eninde sonunda yaratıcıya ulaşır zira yürüdügü yolda tanık oldugu mucizeleri başka türlü açiklayamaz. Ilmi ilerlemelere engel olan inanç değil, inancı sistemleştirip sınıflastirarak kendi tanriligini ilan eden şarlatanlardir. Allaha kul olmak gösterissiz biseydir bu dünyada, oysa şarlatana köle olmak sükseli ve oldukca karli bi iştir. O yuzden sonu gelmez, "dindarlarla" din karsitlarinin tartışmalarının.. Bir olaya bakarken, neyi-kimleri referans aldiginiz cok onemli sözün özü.

profdr

Kayıtlı Üye
Dinlerin hepsi yalan dolan. Bilimin önündeki büyük engellerden biri din. İnsanları afyon gibi uyutmaya devam ediyor. Sizde o afyonu almışsınız yapacak bir şey yok.

“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti” ( Buhari, MuhtasanTecıîd-i Sarih, hadis no: 192.)
“Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı” ( Buhari, MuhtasanTecıîd-i Sarih, hadis no: 192.)
“Cebrâil bana bir çömlek getirdi de ben ondan içtim ve bunun üzerine bana cinsî münasebette kırk erkek gücü verildi” (IbnSa’din, et-Tabakatu’l- Kübra, s.374)

Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi.(Buhari, Hibe, 8).

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Dinlerin hepsi yalan dolan. Bilimin önündeki büyük engellerden biri din. İnsanları afyon gibi uyutmaya devam ediyor. Sizde o afyonu almışsınız yapacak bir şey yok.

“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti” ( Buhari, MuhtasanTecıîd-i Sarih, hadis no: 192.)
“Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı” ( Buhari, MuhtasanTecıîd-i Sarih, hadis no: 192.)
“Cebrâil bana bir çömlek getirdi de ben ondan içtim ve bunun üzerine bana cinsî münasebette kırk erkek gücü verildi” (IbnSa’din, et-Tabakatu’l- Kübra, s.374)

Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi.(Buhari, Hibe, 8).
Kişinin fikri neyse zikride o olurmuş.ama libidonuzun tavan yapma yeri burası değil hatırlatırım.nefsinizin aşırı baskısından gözleriniz kör olmuş ve nereye ne yazdığınızın farkında olmayabilirsiniz.öyle görünüyor ki virus yüzünden eve kapanmak sizi tastamam hormonlarınızın esiri yapmış.

Yinede size dine saldırıp Kutsallarıma hakaret etmeden önce salya ve köpüklerinizi silmeyi öneriyorum.kendinizide ortalığıda batırdınız.uyumak diyorsanız evet hepimiz uykudayız ve ölünce uyanacağız.ama sizin gibi edep sınırları içinde tartışmayı bilmeyip hadsizlik yapanlarda kinlerinde boğulacaklardır.çünkü sizin karanlığınuz ancak sizi esir almıştır.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
a) “Hz. Peygamber otuz erkeğin cinsel gücüne sahipti.” anlamındaki rivayet sahihtir. Ancak, Buharî’nin ilgili rivayetinde (Buhari, Gusül, 12) yer alan bu bilgi, Hz. Peygamber (a.s.m)’den nakledilen bir bilgi değil, -Hz. Enes’in “Biz kendi aramızda öyle konuşurduk” sözlerinden de anlaşıldığı gibi- sahabelerin kendi aralarında yürüttükleri bir tahmine dayanır. Bunun doğru olması da Hz. Peygamber için -haşa- bir noksanlık değildir.

Zaten sahabilerin böyle bir tahmin yürütmelerinin asıl sebebi de Hz. Peygamber (asm)'in her konuda diğer insanlardan çok farklı olduğunu anlatmaktır.

Bu konunun pratikte Müslümanlara hiçbir faydası yoktur. Peygamberlik görevleriyle de hiçbir ilgisi yoktur. Dolayısıyla, bunun yerine Hz. Muhammed (a.s.m)’i miracın o yüksek ve eşsiz makamına çıkartan yüksek ahlakını öğrenmeye ihtiyacımız vardır.

b) “Hz. Peygamber bir gecede dokuz (doğrusu on bir) hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı.” bilgisi de yukarıdaki hadisin bir parçasıdır. (Buhari, Gusül, 12) Bu da Hz. Enes’in kendi tahminidir. Peygamberimiz (asm)'den doğrudan nakledilen bir bilgi değildir. Bu düşüncenin de sebebi, Hz. Peygamber (asm)'in her konuda diğer insanlardan çok farklı bir kişiliğe sahip olduğunu anlatmaktır.

Bu tahminin doğru olup olmadığını bilemeyiz. Ancak, böyle bir gerçek
Peygamberimiz (asm), bünye kemali bakımından herkese üstün ve erkeklikte insanların en kuvvetlisi olduğu hâlde, yine nefsine herkesten daha çok sahipti.

Dikkat çekici taraf şu ki, yirmi beş yaşına kadar geçen gençlik çağında hiçbir kadına yanaşmamış olduğu gibi, evlenmesinden elli yaşına kadar da bir kadınla yaşamıştır... (bk. Mehmed Sofuoğlu, Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Ötüken Yayınları: 1/380)

c) “Bana cinsi münasebet konusunda kırk erkek gücü verildi.” manasındaki hadis, hadis ototriteleri tarafından zayıf kabul edilmiştir (bk. Zeynu’l-Irakî, Tahricu Aahadisi’l-İhya, 6/152; Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, 8/269).

d) “Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi." (Buhari, Hibe, 8) sorusu konusunda şunları söylemeliyiz:

- Bu ifade, iman şuuruyla bağdaşmayan, Hz. Peygamberi (asm) başka göstermeye yönelik bir düşünce olabilir. Müminler bu konuda aynı ifadeyi kullanma cehaletine düşmemelidir.

- Bu bilginin kaynağı olarak gösterilen (Buhari, Hibe, 8) bilgisi yanlıştır. Orada böyle bir bilgi yoktur. Doğrusu bu hadis rivayeti (Muslüm, Nikah, 9) da yer almaktadır. Bu hadisin üç rivayeti vardır.
Üçüncü rivayette, sadece şu bilgi yer alır.

“Resulullah’tan şunu söylerken işittim: ‘Bir kadın sizden bir kimsenin hoşuna gider ve de kalbinde yer alırsa, eşine gitsin ve onunla yatsın. Bu onun içindekini giderir.’(Müslim, Nikah, 10)
- Aynı ravi’nin Hz. Cabir’den yaptığı üç rivayetin bu farklı ifadeleri, hadisin bir bütün olarak sahih kabul edilse bile, bazı ifadelerin bir sehiv sonucu olabileceği ihtimalini ortaya koymaktadır.

- Hadisin ravisi Ebu Zübeyr, birçok alim tarafından sika olarak kabul edilmiştir.

Ancak onun zayıf bir ravi olduğunu söyleyenler de vardır. Bunları şöyle sırlayabiliriz: Eyyub es-Sahtiyanî, İbn Uyeyne, Ebu Hatim, Ebu Zur’a, İmam Şafii, Buhari, Şu’be (bk. İbn Hacer, Tehzib,9/440-443).

- Bununla beraber, Hz. Peygamber (asm), bu çok önemli bir konuda, canlı bir örnek olsun diye böyle bir şey yapmış ise, bu husus, elbette onun -Allah tarafından “en yüksek bir ahlak üzere olduğu” (Kalem, 68/4) bildirilen o erişilmez, eşsiz yüksek ahlakını zedeleyen bir boyutunun olduğunu düşünmek asla mümkün değildir.
-alıntı-

Son düzenleme:

Seraphine

Kayıtlı Üye
Kur'an'dan örnekler vermemin sebebi aslında dinin bilime destek olduğuna,teşvik ettiğine atıfta bulunmaktı.dar veya tek pencereden bakmıyorum elbette.kaldı ki saf bağlılık kısmına da katılmıyorum çünkü din'e göre tahkiki (araştırarak)iman taklidi (her duyduğuna) imandan üstün ve makbül tutulmuştur.
Öyle baktığınızı ima etmedm zaten :) Şimdi bunu tartışmak biraz garip oldu bence, siz meleklerin varlığına veya ahiret inancına saf inanç ile bağlanıyorsunuz. Onu araştırma imkanınız anca Kuran olabilir ve bunun sonucunda yine inanç esas olacak. Sadece bilime balkış açısı olarak değil, bir bütün olaarak değerlendirelim dini/inanç kavramını. Bu çok detaylı bir konu aslında ama ben üşeniyorum uzun uzun yazmaya açıkçası .D

Konumun ana teması; din'in ilim ve bilime engel değil destek olduğuydu.sizinde dediğiniz gibi din ve bilim %100 birbiri ile uyumlu yürüyemiyorsa bu din'in değil bizim eksikliğimizdir.
Paylaştığınız video alt bir tema eklemiş oldu, aslında islam alimlerinin batı'dan daha önce bulduğun söylerek. Ve bunlar ciddi düzeydedir kanaatimce. Günümüzde okullarda bile öğretilirken o batı isimleri kullanılıyor, e bu kitapları basan Türkiye Cumhuriyeti zaten. Doğal olarak daha fazla kanıt aradım ve bunun konunun içinde eserler ile karşılaştırılması yeterli olabilirdi. Hepsi bu kadar..

Ladikli Ahmet Hoca nın, Italyan mucit Markoni nin cenazesine gitme olayını okuduğum günden beri, dinin degil, inancın asloldugunu, ilmin halka hizmet niyetiyle yapılmasinin, hakka hizmet yerine gectigini düşünürüm.. Bizim ailede ampulü icat edene dua edilir sık sık mesela, adı ya da dinine bakmak aklina gelmez kimsenin. Ailenin kadınları, camasir makinasini icat edene dua eder, sütyeni icat edene beddua...? Temiz niyetle, hırsa kapılmadan ilimle uğraşan, eninde sonunda yaratıcıya ulaşır zira yürüdügü yolda tanık oldugu mucizeleri başka türlü açiklayamaz. Ilmi ilerlemelere engel olan inanç değil, inancı sistemleştirip sınıflastirarak kendi tanriligini ilan eden şarlatanlardir. Allaha kul olmak gösterissiz biseydir bu dünyada, oysa şarlatana köle olmak sükseli ve oldukca karli bi iştir. O yuzden sonu gelmez, "dindarlarla" din karsitlarinin tartışmalarının.. Bir olaya bakarken, neyi-kimleri referans aldiginiz cok onemli sözün özü.
Burada ki bir çok cümleye katılıyorum. Üzümünü ye bağını sorma mantığı işliyor ? Benim takıldığım noktalardan birisi o sınıflaştırma zaten. Bu sınıflaştırma o zamanın toplumunda da vardı, hatta insanlar daha da bilimden uzak idi osmanlı döneminde. O zaman ki dönemde toplumun bilinçli olması da mümkün değil zaten. Dinin başında ki kişiler kendi güçlerini korumak için oluşabilecek tehditleri kaldırıyorlardı, sanmıyorum ki o videoda sayılan isimler rahat bir şekilde araştırma yapmış olsun :)

profdr

Kayıtlı Üye
Kişinin fikri neyse zikride o olurmuş.ama libidonuzun tavan yapma yeri burası değil hatırlatırım.nefsinizin aşırı baskısından gözleriniz kör olmuş ve nereye ne yazdığınızın farkında olmayabilirsiniz.öyle görünüyor ki virus yüzünden eve kapanmak sizi tastamam hormonlarınızın esiri yapmış.

Yinede size dine saldırıp Kutsallarıma hakaret etmeden önce salya ve köpüklerinizi silmeyi öneriyorum.kendinizide ortalığıda batırdınız.uyumak diyorsanız evet hepimiz uykudayız ve ölünce uyanacağız.ama sizin gibi edep sınırları içinde tartışmayı bilmeyip hadsizlik yapanlarda kinlerinde boğulacaklardır.çünkü sizin karanlığınuz ancak sizi esir almıştır.

Libidosu yüksek olan ben değilim sen gene yanlış okumuşsun. Kutsallara ben saldırmıyorum hadisler öyle diyor. Ayette verimi.

"Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini; Allah'ın sana ganimet olarak verdiğ(i savaş esir)lerinden elinin altında bulunan(cariye)leri; amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan(cariye)leri hakkında mü'minlere yapmalarını gerekli kıldığımız şeyi bil(dir)dik. (onların bu hususta ne yapması lazım geldiğini de daha önce açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin). Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir. "

ha bir de bunlarda yetmiyor kölesinin karısı içinde ayet var :D Onuda siz araştırın.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Libidosu yüksek olan ben değilim sen gene yanlış okumuşsun. Kutsallara ben saldırmıyorum hadisler öyle diyor. Ayette verimi.

"Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini; Allah'ın sana ganimet olarak verdiğ(i savaş esir)lerinden elinin altında bulunan(cariye)leri; amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan(cariye)leri hakkında mü'minlere yapmalarını gerekli kıldığımız şeyi bil(dir)dik. (onların bu hususta ne yapması lazım geldiğini de daha önce açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin). Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir. "

ha bir de bunlarda yetmiyor kölesinin karısı içinde ayet var :D Onuda siz araştırın.
Sevgili @ela.nass arkadaşım size gerekli cevabı yazdı.kendinizi doğrulara büsbütün kapattığınız için gerçekleri göremiyor,görsenizde önemsemiyorsunuz.siz öyle bir kinlenmişsiniz ki normar seyrinde giden tartışmaya yalan dolan diyerek ve sadece cinsellik üzerinden girdiniz! Ne var sizi bu kadar öfkelendiren? Hangi gerçekler sizi bu denli korkutuyor,bir gün ölüp şu yalan dolan dediklerinizle yüzleşecek olmak mı?

Bana görede sizi şeytan yoldan çıkarıp uyutmuş-uyuşturmuş.nefsinizin kölesi olmuşsunuz.gerçeklerden korktuğunuz için de saldırganlaşıyor ve iftira atıyorsunuz.hadis ve ayetleri kopyala yapıştır ile olmuyor bu iş.her buraya kopyaladığınız da doğru bilgi değil.kendi bilginizi kullanın.ve biliyorsanız konuşun faydalansınlar,bilmiyorsanız susun ....... Sansınlar.sırf konuşmuş olmak için konuşmayın.gözleriniz kör maalesef.

Dip not:Askerlik veya herhangi bir arkadaşınız değilim.sen diye hitap etmezseniz sevinirim.

profdr

Kayıtlı Üye
Sevgili @ela.nass arkadaşım size gerekli cevabı yazdı.kendinizi doğrulara büsbütün kapattığınız için gerçekleri göremiyor,görsenizde önemsemiyorsunuz.siz öyle bir kinlenmişsiniz ki normar seyrinde giden tartışmaya yalan dolan diyerek ve sadece cinsellik üzerinden girdiniz! Ne var sizi bu kadar öfkelendiren? Hangi gerçekler sizi bu denli korkutuyor,bir gün ölüp şu yalan dolan dediklerinizle yüzleşecek olmak mı?

Bana görede sizi şeytan yoldan çıkarıp uyutmuş-uyuşturmuş.nefsinizin kölesi olmuşsunuz.gerçeklerden korktuğunuz için de saldırganlaşıyor ve iftira atıyorsunuz.hadis ve ayetleri kopyala yapıştır ile olmuyor bu iş.her buraya kopyaladığınız da doğru bilgi değil.kendi bilginizi kullanın.ve biliyorsanız konuşun faydalansınlar,bilmiyorsanız susun ....... Sansınlar.sırf konuşmuş olmak için konuşmayın.gözleriniz kör maalesef.

Dip not:Askerlik veya herhangi bir arkadaşınız değilim.sen diye hitap etmezseniz sevinirim.

Yahu hehe şeytan bizi yoldan çıkarıyor kandırıyor :D Bahane hazır hemen şeytan şu bu . Nefsimizin kölesi olduk sizde kamil insan oldunuz :D Yahu milleti kandıra kandıra yüzyıllardır kanını içtiniz be yeter.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...