Devavani Meditasyonu

Rapİ

Kayıtlı Üye

“Her gece uyumadan önce sana çok yardım edecek, küçük bir tekniği kullanabilirsin.

Işıkları kapat. Uyumaya hazır, yatağında otur. On beş dakika otur. Gözlerini kapat ve herhangi bir monoton, anlamsız ses çıkarmaya başla — la, la, la gibi — ve aklının sana yeni sesler sağlamasını bekle.

Hatırlanması gereken tek şey, bu seslerin ya da sözcüklerin bildiğin herhangi bir dilden olmamasıdır. Eğer İngilizce, Almanca ve İtalyanca biliyorsan bu sesler İngilizce, Almanca, İtalyanca olmamalı. Bilmediğin başka bir dile izin var: Tibetçe, Çince, Japonca. Ama Japonca biliyorsan ona izin yok, o zaman İtalyanca olabilir. Bilmediğin bir dili konuş. Sadece ilk gün, birkaç dakika zorluk yaşayabilirsin. Çünkü bu dili nasıl konuştuğunu bilmiyorsun. Konuşulabilir, bir kere başlayın; hangi ses, hangi anlamsız sözler olursa olsun, sadece bilinci kapatmak, bilinçaltını konuşturmak için…

Bilinçaltı konuştuğunda, bir dil bilmez. Bu çok çok eski bir yöntemdir. Eski Ahit’ten gelir. O günlerde buna glossolalia denirdi. Amerika’da birkaç kilise hâlâ bu yöntemi kullanıyor. Buna dillerde konuşmak diyorlar. Harika bir yöntem. En derin yöntemlerden biri ve bilinçaltına nüfuz ediyor.

La, la, la ile başlıyorsun ve içinden gelen herhangi bir şey ile devam ediyorsun. Sadece birinci gün, biraz zorlanabilirsin. Sonrasında, hünerini anlarsın. 15 dakika süreyle sana gelen dili kullan, onu bir dil gibi kullan. Bu 15 dakika, bilinçli aklı o kadar derinden rahatlatacak ki sonra sadece yatıp uyuyacaksın. Uykun daha derin olacak. Birkaç hafta içinde uykunda bir derinlik hissedeceksin ve sabah kalktığında tamamen yenilenmiş ve taze hissedeceksin.”

YÖNERGELER

Birinci aşama: 15 dakika

Sessiz ve hareketsiz otur. (Hafif, yumuşak bir müzik eşliğinde olması tercih edilir.)

İkinci aşama: 15 dakika

Anlamsız sesler çıkarmaya başla. Örneğin, “la, la, la” — tanımadığın, sözcüğe benzer sesler gelene kadar devam et. Sesler beynin çocukken, kelimeler öğrenilmeden önce kullanılan, aşina olunmayan bölümünden gelmeli. Hafif, yumuşak bir konuşma tonu tuttur. Ağlayıp bağırma, gülme, çığlık atma.

Üçüncü aşama: 15 dakika

Ayağa kalk ve konuşmaya devam et. Bırak vücudun sesler ile uyum içinde hafifçe salınsın. Eğer vücudun rahatsa, gizli enerjiler senin kontrolün dışında bir Latihan yaratacaktır.

Dördüncü aşama: 15 dakika

Yere uzan. Sessiz ve hareketsiz kal.

Osho

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Bu meditasyonun gerçekten rahatlatacağını düşünüyorum çunku istem dışı çocukluğumdan beri bilmediğim dillerde şarkı söyleyip eğlenirim kendimce iyi geliyor :)

Rapİ

Kayıtlı Üye
Bu meditasyonun gerçekten rahatlatacağını düşünüyorum çunku istem dışı çocukluğumdan beri bilmediğim dillerde şarkı söyleyip eğlenirim kendimce iyi geliyor :)
Yorumunuz için teşekkürler Anael Zen
İnsanın hayat telaşı ve kaygılarından bir nevi kendine dönüşü için bir zihin molası gibi.
Zamanı durdurup kendi ruhuyla başbaşa kalma anı gibi.:))

utku

Kayıtlı Üye
illa ki gece mi yapmak lazım bu uygulamayı?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Toplam süre 1 saat .Benim için çok fazla.O kadar uzun süre odaklanamıyorum.Üstelik yatmadan önce ..Nefertiti 'nin bağ kesme meditasyonu tam benlikti.Sıkılmadan yaptım,ayrıntısız ve kısaydı.Yalnız aşamalara baktığımda Osho farkı işte,sıradan bir meditasyon tekniği olmadığı belli.

Rapİ

Kayıtlı Üye
illa ki gece mi yapmak lazım bu uygulamayı?

Osho'ya göre öyle utku.
Derin bir uyku ve uyku sonrası dinlenmiş uyanabilmek adına.

Toplam süre 1 saat .Benim için çok fazla.O kadar uzun süre odaklanamıyorum.Üstelik yatmadan önce ..Nefertiti 'nin bağ kesme meditasyonu tam benlikti.Sıkılmadan yaptım,ayrıntısız ve kısaydı.Yalnız aşamalara baktığımda Osho farkı işte,sıradan bir meditasyon tekniği olmadığı belli.

Yorumunuz için teşekkürler Iviv angeles.
Belki uzun gelmeyecektir denediğinizde.