Çingeneler, Tarot ve Fal

janet

Kayıtlı Üye
Çingeneler, Tarot ve Fal

10 asırda Avrupaya nerden geldikleri belli olmayan göçebeler gelmeye başladı. Her şehirde biraz duraksayıp, at arabalarıyla yollarına devam ediyorlardı. Bunlar çingenelerdi. Kendi dillerinde konuşur, kendi gelenekleri vardı. Hepsi küçük yaşta evlendirilmişti ve dışarıya kız vermeyip dışardan kız almıyorlardı. Her grubun başında yaşlı bir çingene vardı, elinde tarot kartları. Onları kimseye ellettirmeyip, grup içinde verilecek önemli kararlar yaşlı çingene bilgeye danışılırdı. Nerden geldiklerini ve neden geldiklerini kimse bilmiyordu, kendileri de anlatmıyordu. Bazı araştırmalar Hindistandan geldiklerini söylese de, onlar bunu hiç bir zaman ne onayladı, ne de inkar etti. Daha sonra Mısırdan geldikleri düşünüldü. Bununla ilgili de hiç yorum yapmadılar, fakat bu söylenti o kadar yaygınlaştı ki, isimleri mısırlı olarak kaldı. Egypt (Mısır), gypty, mısırlı, okunuşu çingene demekti. Bilgilerini kimseyle paylaşmıyorlardı, yaşadıkları zor şartlar onları bulundukları bölgelerde gösteriler düzenlemeye itmişti ve biraz yiyeyecek ve para topladıklarında o bölgeyi terk ediyorlardı. Aralarında bölgeye yerleşen çingeneler de oldu, ve bu şekilde çoğalıp tüm dünyaya dağıldırlar. Bugün tarihte çingenelerin kesin kökeni hala tespit edilememiştir. Sadece Hindistanın kuzey bölgesinden yola çıkıp yayıldıkları düşünülmektedir. Zamanla yerleştikleri bölgelerin dinini, dilini benimseyip iyice asimile oldular ve günümüze kadar geldiler. Onlardan geriye kalan tek şey tarot kartları ve isimleri oldu. Ve bugüne kadar bu gizemi tam olarak kimse çözemedi.

Tarot kartlarıyla çingeneler sayesinde tanışan avrupa aristokrasisi, bunu bir eğlence ve kehanet aracı olarak kullanmaya başldı. Grubun yaşlı çingenesinden öğrenilen bazı sembol ve anlamlarına kendi anlamlarını da yükleyince, tarot kehanet aracına döndü. Ve değiştirele değiştirile gerçek amaç ve taşıdığı, içinde barındırdığı bilgiden nerdeyse tamamen uzaklaştı. Tarot kartları çingenelerin Bilgi kitabıydı. Evrenin ve ruhun tekamülü onların bilgi kitabında saklanmıştı, nesilden nesile aktarılmak üzere. Kendileri anlattığı efsaneye göre, yaşlı bir rahip onlara asa vermişti, ve asada kazılı her figürü sırasıyla kağıtlara aktarmışlardı. Çünki bu bilgileri en iyi muhafaza edebilecek toplum çingenelerdi. Kartlardaki semboller asanın üzerinde sonsuz işareti olarak kazınmıştı. Bugün Kur'an-i Kerim, İncil, Tevrat, Zebur nasıl ki kutsal kitaplarsa, Tarot çingeneler için aynı şeydir. Tarot kartların her kartı bizim ayetimiz neyse, odur. Ve yol göstericidir, bu yoldan devam edersen şunlarla karşılaşırsın der. Nur suresi 30 der ki: "Mü´min erkeklere söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar), ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, yaptıkları şeylerden haberdardır." Bunu analiz edersek. karşına haram da çıksa,bulaşmadan devam edersen, ödüllendirileceksin. Bu ayetten benim anladığım bu. Bu gelecekle alakalı bilgi veriyor mu: hem evet, hem hayır. Tarot kartların da benzer anlamları var, örneğin Araba kartı: Yola çıkarsan, ilerlersen, hedefine ulaşabilirsin der.

Fal nedir peki. Doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar kaderimiz bellidir. Ve bizim bilinçaltımızda saklıdır. Biz ne yaşayacağımızı, hayatımızın nasıl olacağını zaten biliyoruz. Hayatımız yıldız haritamızda, el çizgilerimizde ve genlerimizde yazılıdır. Hani derler ya "Aklıma gelen başıma gelir", bu sadece kişinin kendi bilinçaltıyla doğru bağlantı kurduğunu gösterir. Ve tüm bu bilgiler Levh -i Mahfuz'da saklıdır. Fal bakan kişi baktığı kişinin bilinçaltına odaklanır ve ordaki bilgileri okur. El çizgilerini inceleyen çizgilerin dilinden konuşur. Astrologlar horoskop haritanın yorumunu yapar. Bunların tümü Levh-i Mahfuz'daki bilgilerle bağlantı kurmaktır. Peki neden islam dininde fal bakmak haramdır. Biraz mantık yürütüp geçmişe bakalım. Örneğin kahve falı. Sadece bağlantı, konsantrasyon sağlayan objedir. İçen kişinin bilinçaltıyla daha iyi bağlantı kurabilmesi için kullanılır. Bakılan kişinin bilgileri kötü kişiler tarafından kötü amaçla da kullanılabilir. Hoşgörüyü ve iyilik severliği ön planda tutan islam dini, kötü amaçla kullanılmasını önlemek için yasaklamıştır. Çünki insanoğluna güven olmaz. Aynı şey alkol için de geçerli. Alkol alıp ailesini ve eşini ihmal eden araplar yüzünden günah sayılmıştır. Baş örtüsü kıtlık zamanında hırsızların nefsini kabartmamak için ziynet eşyalarını saklamak için kullanılırdı.

Çingeneler bana küçüklüğümden bu yana hep gizemli gelmiştir, çingene arkadaşlarım vardı ve kendileri hakkında hiç birşey anlatmazlardı. O zamandan bu yana onların koruduğu, kimseye söylememeleri gereken birşeyler olduğuna inanmıştım, ve yıllar önce tarot kartlarıyla ilk tanıştığımda dedim ki: Evet buydu kimseye anlatmadıkları sırları. Bir gün hepimizin tam manasıyla bu sırı çözme dileğimle..

Janet

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
İlginçmiş :)
Çok teşekkürler Janet...

Artı bilinçsiz ellerde çok da tehlikeli olabiliyor, herkesin bakmaması gerekir, bakanın da söylediklerine çok dikkat etmesi gerekir.

Rüya yorumcusu gibi, tarot yorumcusunun da yorumları kehanetin gerçekleşme nedeni olabilir.

S

SoNoL

İlginçmiş :)
Çok teşekkürler Janet...

Artı bilinçsiz ellerde çok da tehlikeli olabiliyor, herkesin bakmaması gerekir, bakanın da söylediklerine çok dikkat etmesi gerekir.

Rüya yorumcusu gibi, tarot yorumcusunun da yorumları kehanetin gerçekleşme nedeni olabilir.

Tarot kartları bana hep ilginç gelmiştir, fakat dokunmamışımdır. Çok kapsamlıdır. Bilgiler için teşekkürler sevgili Janet.
Marla, çok haklısın bencede kehanet kapsamına giriyor. Tarot deyince aklıma bir arkadaş geldi. O bir ara merak salmış, gazetelerden biri tarot kartı veriyormuş o da kupon biriktirip almıştı :) gördüğümde 'aman dikkatli ol , şakaya gelmez ve bildiğim kadarıyla tarot kartları sahibine özgün olmalıdır' dedim. Bir kaç gece geçti bu sevgili arkadaş beni aradı 'Gece rüyamda tarot kartları bana saldırdı kılıcını çekti '(Kılıçlı olan kart hangisiyse ben bilmem tabi) dedi. Çok korkmuştu. artık benim kehanetimmiydi, kartlarmı gerçekten korkutmuştu bilemiyorum. Kartlardan kurtuldu, şimdi kahve falına bakıyor.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Kılıçları gördüğüm hafta bende çok kabus görmüştüm, kartlardan etkilenmiştim :)

Hala da büyük bir bıçak görünce korkar gerilirim :)

janet

Kayıtlı Üye
Evet, tarot oyuncak ve eğlence aracı değildir..

aşk1

Banlı Kullanıcı
Janetciğim güzel bir yazı olmuş senin yorumlarını yazılarını okumayı çok seviyorum..

turuncudeniz

Kayıtlı Üye
Tarot kartları bana hep ilginç gelmiştir, fakat dokunmamışımdır. Çok kapsamlıdır. Bilgiler için teşekkürler sevgili Janet.
Marla, çok haklısın bencede kehanet kapsamına giriyor. Tarot deyince aklıma bir arkadaş geldi. O bir ara merak salmış, gazetelerden biri tarot kartı veriyormuş o da kupon biriktirip almıştı :) gördüğümde 'aman dikkatli ol , şakaya gelmez ve bildiğim kadarıyla tarot kartları sahibine özgün olmalıdır' dedim. Bir kaç gece geçti bu sevgili arkadaş beni aradı 'Gece rüyamda tarot kartları bana saldırdı kılıcını çekti '(Kılıçlı olan kart hangisiyse ben bilmem tabi) dedi. Çok korkmuştu. artık benim kehanetimmiydi, kartlarmı gerçekten korkutmuştu bilemiyorum. Kartlardan kurtuldu, şimdi kahve falına bakıyor.

yapabileceği en yanlış şeyi yapmış :-/ ayrıntıları veremem. tarottan vazgeçmese iyiymiş. hele onu bırakıp kahve falına yönelmesi daha beter. umarım sıkıntılar yaşamadan atlatır.

Osiris

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir yazı,eline sağlık.