Cadı & wicca & Şaman & pagan Tartışma alanı

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Wicca dininde Mutlak Ruha inanılıyor. Mutlak Ruh aslında hem erkek, hem dişidir. Mutlak Ruhtan şevkat isteniyorsa ve sığınma ihtiyacı varsa Tanrıça diye seslenilir, kudret ve güç varsa işin içinde Tanrı olarak seslenilir. Mutlak Ruh saf ve temiz enerjiden oluşur, insan da Mutlak Ruh tarafından yaratıldığı için onun saf ve temiz enerjisini taşır. Şeytan inancı yoktur çünkü aslında şeytan insanın içinde olandır. Kötülük, saf ve temiz enerjiyi kirletir. Ama bu enerji tanrısal olduğu için kendini tekrar saflaştırır. Wicca inancındaki insanlar cennet ve cehenneme inanmazlar çünkü onlara göre ölünce Mutlak Ruha ya da Öz'e karışacaklar. (Araştırmalarım sonucunda genel olarak Wicca dini hakkında böyle sonuçlara vardım. Ne kadar doğrudur, yanlıştır bilemem) Benim sorum ise şunlar;

1-) Mutlak Ruh nasıl var olmuştur?
2-) Wiccanlara göre bu koca evren nasıl oluşmuştur?
3-) Mesela bir Müslüman, Allah'a ibadet eder, ona dua eder ve ondan af diler. Wicca dininde de mantık böylemi işliyor. Yani bir Wiccan, Mutlak Ruha ibadet eder, ona dua eder ve ondan af diler. Aynı mantık mı geçerlidir?
4-) Mutlak Ruh madem bu kadar iyi, temiz, saf neden dünya üzerinde acı çeken ve zulüm gören insanlar var?

Sorularım biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın :) Ama kendimi Wicca dinine yakın hissediyorum ve bir dine inanıyorum demeden önce her şeyi öğrenmek istiyorum :)

Teşekkürler

codzombi

Kayıtlı Üye
Wicca dininde Mutlak Ruha inanılıyor. Mutlak Ruh aslında hem erkek, hem dişidir. Mutlak Ruhtan şevkat isteniyorsa ve sığınma ihtiyacı varsa Tanrıça diye seslenilir, kudret ve güç varsa işin içinde Tanrı olarak seslenilir. Mutlak Ruh saf ve temiz enerjiden oluşur, insan da Mutlak Ruh tarafından yaratıldığı için onun saf ve temiz enerjisini taşır. Şeytan inancı yoktur çünkü aslında şeytan insanın içinde olandır. Kötülük, saf ve temiz enerjiyi kirletir. Ama bu enerji tanrısal olduğu için kendini tekrar saflaştırır. Wicca inancındaki insanlar cennet ve cehenneme inanmazlar çünkü onlara göre ölünce Mutlak Ruha ya da Öz'e karışacaklar. (Araştırmalarım sonucunda genel olarak Wicca dini hakkında böyle sonuçlara vardım. Ne kadar doğrudur, yanlıştır bilemem) Benim sorum ise şunlar;

1-) Mutlak Ruh nasıl var olmuştur?
2-) Wiccanlara göre bu koca evren nasıl oluşmuştur?
3-) Mesela bir Müslüman, Allah'a ibadet eder, ona dua eder ve ondan af diler. Wicca dininde de mantık böylemi işliyor. Yani bir Wiccan, Mutlak Ruha ibadet eder, ona dua eder ve ondan af diler. Aynı mantık mı geçerlidir?
4-) Mutlak Ruh madem bu kadar iyi, temiz, saf neden dünya üzerinde acı çeken ve zulüm gören insanlar var?

Sorularım biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın :) Ama kendimi Wicca dinine yakın hissediyorum ve bir dine inanıyorum demeden önce her şeyi öğrenmek istiyorum :)

Teşekkürler

şevkat ve sığınma isteniyorsa tanrıçadan istemeli mevzusu çok yanlış bir düşünce. hepsinin apayrı özellikleri var. illa örnek istiyorsan hekate araştırırsan anlarsın. aynı şekilde kali de. wicca cennet cehennem gibi bir mevzuya inanıyor summerlanda gideceklerine inanırlar. dostum nasıl yerlerden okuduysan bunları çok yanlış bilgiler. mutlak ruh dediğin şey kavram karmaşası. sizde eril dişil deniliyor, mutlak ruh denilmiyor diye biliyorum. birinci sorunu es geçiyorum. wicca değilim ama bildiğim kadarını yanıtlayacak olursam üç ve dört cevaplıyorum. Tanrı veya tanrıçası dan af dileyebilir, ibadet normal ibadet. dördüncü soru ise iyiyi kötüyü içinde barındırır. saf temiz iyi değil. sadece aydınlık kadar karanlık da olmak zorunda. denge unsuru var. dediğim gibi kali, hekate araştırırsan hadesi de araştır, kiybele başka formları da araştırırsan böyle olmadıgını anlayacaksın. yukarıda kötü iyi kavramı diye bir şey yok. bu kavramları biz yarattık

Keira

Moderator
Okuduğunuz kaynaklarda Mutlak Ruh olarak kastedilen Yaratıcı'dır. Paganların 8 Bayramı var, bu bayram günlerinde Tanrı ve Tanrıça'ya ibadetlerde bulunulur. Bunun dışında da istenilen her an Tanrı ve Tanrıça'ya dua, ibadet edilebilir.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim cevaplarınız için :) Wicca dini ile ilgili ne kadar konu varsa (Hem bu forumda hem diğer forumlarda) okumaya çalıştım. Ama neredeyse çoğu yerde aynı şeyler yazmakta hatta Wicca ile Cadılığın aynı şey olduğunu anlatan yazılarda okudum (Bir Müslüman veya Hristiyan yani her dinden kişi Wiccan olabilir vs yazılıyordu) Kafam iyice allak bullak oldu resmen. Sayın codzombi mesela "wicca cennet cehennem gibi bir mevzuya inanıyor summerlanda gideceklerine inanırlar." demişsiniz bunu da ilk defa sizin yazınında okudum. Hala araştırmaya devam ediyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Wicca inancında Cennet ve Cehennem kavramları bulunmuyor. Ruhun yeni bir hayata yani reenkarnasyona hazırlanırken bulunduğu, dinlendiği yere Summerland deniliyor. Yani öldükten sonra sonsuza kadar bu mekanda kalınmıyor.
Kısaca söylemek gerekirse Cennet ve Cehennem inancı bulunmuyor.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Türkiye'de pek bilinmediği için sanırım pek fazla bilgi bulamıyorum. Çoğu yerde aynı şeyler yazıyor

codzombi

Kayıtlı Üye
Türkiye'de pek bilinmediği için sanırım pek fazla bilgi bulamıyorum. Çoğu yerde aynı şeyler yazıyor

ingilizce kaynaklara bak daha iyi ama yeni sürüm öğretileri pek önermem, her zaman eski gelenekler eski öğretiler daha iyidir. bu konuda oldways denilen öğretileri araştır, cadılık öğretilerini..

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim ama ben bir cadı değilim veya henüz cadı olmak istemiyorum... Sadece Wicca dinini öğrenmeye çalışıyorum. Şöyle bir söz var "Her Wicca cadı, her cadı Wiccan değildir" Yani henüz cadılık için araştırma yapmak erken değil mi?

Keira

Moderator
Cadı olarak doğmadıysanız zaten ne kadar araştırsanız da sadece genel kültür sahibi olmuş olursunuz. Cadı olmak bir hobi ya da karar verilip olunabilecek bir şey değil.

Vampir Poe

Kayıtlı Üye
"Ben bir cadı değilim" dedim zaten. Hem Wicca dini tam olarak bana uygun değilmiş bunu öğrendim :)