Bunun neyle ilgili olduğunu düşünüyorsunuz?

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Bu arada yönetici arkadaşlardan ricam, eski ve yarım kalmış mesajlar sayfada kayıtlı kalmasın, anlam bozulması yaşıyor yazdıklarımız.

cagatay98

Kayıtlı Üye
Oldukça ilgimi çekti bu yazı. Merak ettiğim ve sormak istediğim bir konu var.
Çakra çalışmalarını önermediğinizi görüyorum. Enerjetik boyutun çok tekin olmadığını biliyorum, yaklaşık 4 yıldır bu konularla uğraşıyorum, zaten kristaller doğru kullanılmadığında transa geçirebiliyor insanı. Hayatta yapmam dediği şeyleri yaptırabiliyor. Bu ayrı konu.

Ama merak ettiğim, insanların enerji tıbbından yararlanması, taşları (mesela bir safir) süs ya da terapötik olarak takması onları enerji boyutuna çekiyorsa, o zaman bütün

Düşünceleriniz ilgimi çekti Çağatay98. Oldukça iddialı sözler bunlar.
Öncelikle bir şeyi belirteyim. Tamamen dini ritüellerden uzak bir biçimde, bilimsel yanları olduğunu da gözönüne alarak enerji terapisi yapmaktayım. Bunlar kristaller, aromaterapi, ses terapisi dahil pek çok alan. ESP ile ilgileniyorum yine.
Letaifler nurani, çakralar enerjetik yapıyı temsil ediyor. Bu konuya katılıyorum. Ancak spiritüellik deccalın dinidir lafı çok ağır bir söz. Sadece insanların hoşuna gitsin diye düşüncenizden geri adım atmayacaksınız bunu biliyorum ve destekliyorum. Spiritüelliği elbette tapınma eylemlerine dönüştürmeye, kişi müslümansa bunu dininin önüne almaya ben de karşıyım. Ancak enerjetik uygulamalar, spiritüel evrenle ilgili öğretiler tamamen kabbalah öğretisinden ibaret değildir. Kabbalah temel itibariyle kendi ekolünde yaratılışla ve işleyişle ilgili bazı sorulara cevap aramış olabilir. Ben de desteklemem kabbalah'ı. Ancak şuna inanırım. Allah, evreni ve içindekileri yasalarla yönetmekte. Bu yasaları, aslını gözetmeden, batıla kayarak uygularsak yanlış yapmış oluruz.

Sizin bu yazdıklarınızla, şöyle bir kanıya vardım. Tasavvufu da, mistisizmin her türlüsünü de muhtemelen şeytani buluyorsunuz, şeriatta diretiyorsunuz. Elbette şeriatın ötesini araştırmak konusunda nasibi olan zaten alıyor. Dalalete düşme olasılığı bir sufi kadar şeriat taraftarlarında da her zaman vardır. Ben enerjetik tedavinin güzel bir tedavi olduğunu düşünenlerdenim. Ama spiritüel bir takım uygulamaların ve ezoterik araştırmaların kişinin din algısını zedelememesi gerektiğine inanırım.

Kısacası, tutkulara esir olmadan, ama hayatta da güzelliklerden yararlanarak hem bu dünya hem de ahiret için çalışabiliriz.
Bu benim görüşüm.

Efendim merhabalar.Şöyle birşey var.

Şeriat ölçülerine riayet etmeyenin tarikatı olmadığı gibi hakikate ulaşmasıda mümkün değildir.
İnsan nefsi mutmainne ölçüsüne gelmedi ise zaten delalettedir.Tutkulara esirdir farkında olmaz,çünkü nefsi mutmainnede kul hem dünyadan hem ahiretten geçmiştir.Filleri Allah için yapar,iradeyi Rabbine teslim etmiş cümle sıfatı ona teslim etmiştir.Kendisine fakr yaraştığını bilir ve cümle yaratılmışta hakiki tevhidi müşahade eder.

Yasaları anlamak için aynanın pasını silmek lazım gelir.Mutmainneye ulaşan kulun tabiki delalete sapmışlığı olabilir fakat Allah ona dostluk eder ve doğru yola onu iletir,ona öğretir.

Bunlar bir yolun devamı gibidir Şeriat insana tasavvufa doğru yol açar seyrü sülük yaptırır burada marifet ve marifetullah edinir,hakikate erer.

Bunların dışındaki ölçüler sadece bir oyalanma ve gaflet perdeleri içerisindeki debelenmeden ibaret olur.

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Efendim merhabalar.Şöyle birşey var.

Şeriat ölçülerine riayet etmeyenin tarikatı olmadığı gibi hakikate ulaşmasıda mümkün değildir.
İnsan nefsi mutmainne ölçüsüne gelmedi ise zaten delalettedir.Tutkulara esirdir farkında olmaz,çünkü nefsi mutmainnede kul hem dünyadan hem ahiretten geçmiştir.Filleri Allah için yapar,iradeyi Rabbine teslim etmiş cümle sıfatı ona teslim etmiştir.Kendisine fakr yaraştığını bilir ve cümle yaratılmışta hakiki tevhidi müşahade eder.

Yasaları anlamak için aynanın pasını silmek lazım gelir.Mutmainneye ulaşan kulun tabiki delalete sapmışlığı olabilir fakat Allah ona dostluk eder ve doğru yola onu iletir,ona öğretir.

Bunlar bir yolun devamı gibidir Şeriat insana tasavvufa doğru yol açar seyrü sülük yaptırır burada marifet ve marifetullah edinir,hakikate erer.

Bunların dışındaki ölçüler sadece bir oyalanma ve gaflet perdeleri içerisindeki debelenmeden ibaret olur.
Yorumunuz icin tesekkur ederim. Biraz daha netleşti kafamdaki fikirler. Onemli olanın samimiyet ve güven olduğunun altını çizdiniz.

Calismalarinizda esenlikler dilerim. ?