Bir Şaman Olma

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bir Şaman Olma

Şamanların diğer insanlardan farklı kılan tarafı, onları inisiye eden bir Şaman ruhuna sahip olmalarıdır. Bu ruh birçok adla bilinir, bunların arasında Buryat ve Dagur'lar arasında kullanılan utha ve onggor'dur. O ek bir ruh gibi davranır, erk kaynağıdır ve bazılarının sonradan yardımcı olabileceği Şamanın diğer ruhlarla irtibatlarını kontrol eder. Bir Şaman genç yaşta Şamansal bazı belirtiler sergileyebilir, ama esas olarak utha (kolaylık açısından Buryat terimi kullanıyorum) aniden ortaya çıkar ve zihinsel veya fiziksel hastalığa neden olur. Hastalık süresinde Şaman dayı utha'nın onu inisiye ettiği bir vizyon yaşar. Bu vizyondaki ortak unsurlar arasında üst aleme yolculuk, Şamansal göreve yeni ve güçlenmiş bir şekilde girmesini için bedenin parçalanması ve yineden bir araya getirilmesi yaygındır. Yeni Şaman hastalandığı zaman, onu muayene eden Şaman onun bir utha ruhu tarafından seçildiğini hemen anlar. Bu noktada, eğer bir Şaman olmayı kabul ederse tedavi olur, aksi halde genelde ölür. İyileştikten sonra gördüğü talim ve inisiyasyon, onun ruh aleminde gördüğü inisiyasyonunun sadece teyididir.

Şamanın görevleri arasında şifa, kutsama, av büyüsü ve arada bir iklim büyüsüdür. Bunların arasında en önemlisi şifadır, çünkü ruhlar hastalığın nedenleridir. Ruhlar ayrıca korunma sağlamak ve şansı artırmak için çağrılabilir. Av büyüsü ritüelleri Şamanı, av sağlayacak hayvan ve doğa ruhlarıyla irtibat kurmasını sağlar. İklim büyüsü genelde yağmur yapma ve yıldırımları semaya geri göndermeyi içerir ve Tenger ile direkt irtibat gerektirir. Oboo merasimi ve ominan ritüeli gibi bazı ritüeller günlerce sürer ve tüm cemaatin menfaatine yöneliktir. Şaman'ın işi basit falcılıktan bir kaç gün süren şatafatlı ritüellere dek değişebilir. İşin zorluğuna göre, Şaman yardım için ruhları çağırabilir veya çok fazla güç gerekli olduğu zaman bedenine girmesini sağlar. Şamanlar genelde çalışmalarında şarkı söyler, davul vurur ve dans ederler.

Şamanlar çalışmalarında değişik aletler kullanırlar. Kıyafet ve ongon'ları ruh yardımcılarının mekanlarıdır. Genelde 60 cm veya fazla genişlikte tek taraflı bir el davulu çoğu seremonilerin bir parçası olan şarkı ve danslara tempo vermek için kullanılır. Davuldan sonra, Şamanın en önemli aleti metalik yuvarlak bir ayna olan toli'dir. Şaman elde edebilirse kıyafetine birçok toli takar, ama göğsü üzerinde bir toli önemlidir. Toli zırh gibi davranıp ruh saldırılarını geri püskürtür, ruhları körleştirmek üzere ışık yansıtabilir. Ayrıca Şamanın gücünü artırmak üzere evrenden enerji de çeker. Çoğu Şamanın ayrıca ruh yolculuklarında bindiği atları temsil eden bir veya iki asa da taşır. Birçok kabilede görülen Şamanın diğer bir aleti de hastalardan ruhları kovmak için kullandığı bir tür yelpaze olan dalburr'dur. Şaman tarafından başka müzik aletleri de kullanılabilir, bunların arasında çene harpı (aman huur) en yaygın olanıdır. Bazı kabilelerde Şamanlar maske kullanırlar, ama en yaygın olanı ominan ritüelinde kullanılan ayı maskesidir.
*Alıntı

bendekiben

Elit Üye
Şaman olmak için kabile mensubu olmak gerekir.Kabile dışından başkasına bu insiye yapılamaz zaten şamanizdeki inanç ruhların insiye yapılacak kişiyi seçtiği ve bu kişinin kendilerine bildirildiğidir.İnsiye olan şaman benliğini bulabilmek için inzivaya çekilir ve uzunca bir süre yanlız yaşar.Ve sonra görevi devralmak için kabilesine döner.Paylaşım için teşekkürler.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Ayrıca atalarından gelen bir şamanlık ruhu taşıması gerekir. Atalarında hiç Şaman olmayan bir insan şamanım diyemez. Belirtiler çıktıktan sonra kendisinin diğer alemden bir ruh ile evlenmesi gerekir. Yoksa özellikleri zamanla kaybolur gider.

simera

Kayıtlı Üye
Ayrıca atalarından gelen bir şamanlık ruhu taşıması gerekir. Atalarında hiç Şaman olmayan bir insan şamanım diyemez. Belirtiler çıktıktan sonra kendisinin diğer alemden bir ruh ile evlenmesi gerekir. Yoksa özellikleri zamanla kaybolur gider.

Bu ne demek şimdi. Pek akla yatkın gelmedi.:)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
@Ayşaman
Bir ruhla evlenmesi gerek derken ne demek istemişler?
Bu bir ruhla bütünleşmek anlamında, adanmak anlamında mı?
Yoksa insanlardaki gibi karı- koca olmak manasında mı?

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
@Ayşaman
Bir ruhla evlenmesi gerek derken ne demek istemişler?
Bu bir ruhla bütünleşmek anlamında, adanmak anlamında mı?
Yoksa insanlardaki gibi karı- koca olmak manasında mı?

Aslında evlenmek diyorlar. Bir çadır ile ağaç arasına ip bağlanır. Bir varlıkla birleşmenin nişanesidir oda.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bu ne demek şimdi. Pek akla yatkın gelmedi.:)

Evet atalarından şaman olmayan kimse ben şamanım dese bile şaman olamaz. Şaman özellikleri bulunmaz. Vakti geldiği zaman ataları veya varlıklar bunun şaman olduğunu söyler ve özelliklerini nasıl yönlendirmesi gerektiğini anlatır. Rüyalar ile olabilir, varlıkların görünmesi ile olabilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
AyŞaman paylaşım için çok teşekkür ederim ilgilendiğim bir konu Şamanlarla ilgili daha çok paylaşım bekliyorum :)

striker

Kayıtlı Üye
soyunda hiç şaman olmayan, sonradan şaman olanlar varmı acaba.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sevgili dmkol inşallah bundan sonra paylaşımlar olacak. Mabed ezgileri arasına şaman müzikleri koydum dinlemeni tavsiye ederim.. :D

Sayın striker Şamanizm inancını yaşayan vardır elbet. Ama soyunda Şaman olamayan kimse Şamanım diye ortada gezmemeli. Çünkü gerçek şaman olamaz.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sevgili dmkol inşallah bundan sonra paylaşımlar olacak. Mabed ezgileri arasına şaman müzikleri koydum dinlemeni tavsiye ederim.. :D

Sayın striker Şamanizm inancını yaşayan vardır elbet. Ama soyunda Şaman olamayan kimse Şamanım diye ortada gezmemeli. Çünkü gerçek şaman olamaz.

İndiriyorum tek tek zaten :) Teşekkürler 30dk arayla indiriliyor, sitenin kuralıymış ama ezgiler çok güzel :)

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Tek dosya halinde yükleyemedim. O yüzden tek tek yüklemek zorunda kaldım. Beğendiğine sevindim...

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )

AyŞaman öğrenebilmek için soruyorum çünkü hep merak etmişimdir
sizce şamanizm bir soy sop inancımıdır bazıları bir inanç değil yaşam biçimidir diyor orasını bilemem ancak neden illaki soyundan birinin şaman olması lazım ?

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Şamanlık kültürü Doğa ile mücadeleden geliyor. Bir tanrı var ve bişeyler isteniyor ondan. Yaşam biçiminden daha özde bişey. İnanç sistemi demekde yanlış olur. Evliyalar dervişler nasıl "derin" ise Şamanlarda o derece derindir. Şimdi karıştırılan bişey var. "Şaman-Kam-baksı" olmak için atadan gelen özelliğe sahip olmak gerekir. Ama Şamanist olmak için bunlara gerek yok. Ben kendi araştırmalarımı ve ulaştığım kaynaklardan öğrendiklerime göre Şamanizm diye bir din yok. Şamanizm Köktanrı inancının dini rehberleridir. Din adamı diyelim.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcıydı
peki size göre atamız oğuz han hangi inanca aittir kendisinin tek bir tanrıya inandığı söyleniyor bazılarına göre peygamber olduğuda söyleniyor

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Oğuzhan'ın Bilge Kağan olduğu söylenir.Bilge Kağan çin kaynaklarına göre bir peygamber. Çin kaynaklarından rivayet edilir ki elinde kılıcı ile hergün bir tepeye çıkar ellerini göğe kaldırarak dua edermiş. Ve her dua sonunda da kılıcının üzerine bir kuş konarmış. Bilge Kağan yazıtını okuduğunuz zaman açları doyurmak, çıplakları giydirmek, fitneden uzak durmak, Tek bir tanrıya inanmak, kader, Ulul emre itaat v.b. şeyler göreceksiniz. İslamla benzer özellikleri taşıyan.
Bizi yıllardır kandırdılar.
Şamanizm Türklerin dini v.b gibi yalanlarla. Asıl Türklerin Dini "Kök Tanrı" dır. Nasıl Göktürk' kelimesinin aslının Köktürk olduğu artık kabul edilmişse Göktarı inancı diye bişey olmadığı aksine onun KökTanrı" olduğu da kabul edilecektir.
KökTanrı nedir peki?
Aynı İslamiyet gibi İnsan ruhunun Allah'tan geldiği inancının bire bir aynısıdır. Cennet cehennem kavramlarının olduğu bir dindir.
Kader kavramının ve Allah'ın dediği olur kavramının yaşandığı bir inançtır. Tek bir yaratıcının olduğuna inanıldığı, iyi-kötü varlıkların olduğu bilinen bir dini sistemdir.
Uzun lafın özü: Türklere daha önce Yüce Allah tarafından zaten bir din ve yol gösterici gelmişti. Türkleri İslam'a hazırlama aşamasından sonra İslam ile tanıştırıldı.

bendekiben

Elit Üye
Sayın Ayşaman size katılıyorum tek tanrılı inanç dünyanın yaratılmasından itibaren vardı .Ama eski uygarlıklar(Mu-Atlantis) yok olduğunda bu gerçek bazı uygarlıklarca çarpıtıldı Mesela Mısırda Ra'yı güneş tanrısı olarak görüyoruz Aslında Ra Allahın isimlerinden biri idi, sembolü idi ve o sembole tapılmıyordu ama mısırdaki din adamları bu sembole anlam yükleyip bilgiyi gerçekeğe aykırı şekilde yansıttılar.Ve böylelikle asıl bilgi asıl, gerçek çarpıtılarak tanrılar oluşmaya başladı.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Evet Sevgili bendekiben...
İnsanları bir şekilde yanlış bilgiler empoze ettiler. Aslında sadece şu soruları sormamız gerekir. Cevap ortaya çıkacak hemen.
-Allah İnsanoğlunu yarattı. Dünyaya gönderdi. Milyonlarca yıl geçti. Ve sadece sadece İslamiyeti,Hristiyanlığı,Museviliği mi gönderdi bir kaç peygamber ile insanoğluna? Daha önceki insanlar dinsiz mi o zaman?
Allah'ı bilmiyorlar mıydı?
Her zaman bir elçi göndermiştir Allah. Hem dünya hem ahiret mutluluğu için. Ama bizim hoşumuza giden-gitmeye başlayan- diğerinin anlattığı masallar. Bir şekilde kandırılmaya devam ediyoruz hala.