Beni bilgilendirmek , yardım edecek birilerini arıyorum.

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Etrafınızdaki baskılardan kurtulup tamamen bir bebeğin merakı edasında araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim sorularınız için alabileceğiniz bir çok cevap mevcuttur çevrenizde. Lakin inkar için bir araştırmaya girerseniz onlar içinde cevapları bulmanız mümkündür. Tamamen iç sesinize kulak vermenizi ve Korkmadan, çekinmeden araştırmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar günümüzde öyle görünse bile yapılan arayışlar sorulan sorular sizin inkarcı olduğunuzu göstermez. Ki sizin durumunuzda bana kalırsa bu! Etraftaki örneklere bakılınca körü körüne inanışı mevcut iken siz meraktasınız ve kendinizce şüpheye düşmüşsünüz. Kendinizi bilmeniz yeterlidir. Tamamen benim görüşümdür. Yardımcı olabilirsem ne mutlu...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum. Benim sorunum şudur arkadaşlar: Geçirdiğim panik atak hastalığı nedeni ile dine sarmakta bulunuyorum ama sarıldıkça iyice uzaklaşıyorum. Allah'a inanmak istiyorum, ahirete, Hz. Muhammed'e inanmak istiyorum ama içim buna izin vermiyor ben de günden güne eriyorum. Şeytan olsun, cin olsun ya da melekler hepsi bana saçma geliyor kurgulanmış bir hikaye gibi. Allahın'ı seven biri bana lütfen yardımcı olsun... Artık dine yönelmek istiyorum, ölümden korkmamak, ölümü sonsuz hayat olarak algılamak istiyorum. Eğer beni bilgilendirecek iyi insanlar varsa forumda lütfen beni bilgilendirsin. Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Sayın kutsal41 öncelikle geçmiş olsun. Kuran-ı Kerim'i, mealini okuyabilirsiniz. En bilineni Elmalı Hamdi Yazır olmakla birlikte diğerlerinden de (Ahmet Hulusi, Yaşar Nuri Öztürk, Abdulbaki Gölpınarlı ve daha pek çok) faydalanmanızı tavsiye edebiliriz. Ve şunu belirtmek gerekiyor ki Kuran-ı Kerim asla kurgu değildir. Acil şifalar diliyorum.

Sevgiler... :)

gülbeyaz1

Kayıtlı Üye
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun panik atak çok zor bir hastalık.Ve çok sinsi bir hastalık bu tür takıntılar bile yapıyor kullanılan ilaçlarda dahil.Unutmayalımki,inanç,sevgi ve istekle çoğu dağlar aşılır...Diğer arkadaşlar çok güzel anlatmışlar.Ben farklı bir açıdan bakmanı sağlamak istiyorum elimden geldiğince...Şimdi bir gemide olduğunu düşün ve sırtında elli kilo yük olsun ve yükü hiç yere bırakma bir,iki saat sonra nolur.Herhalde o yük sana yüz kilo gibi gelir.Ve yolculuğun eziyet olur.Ama o yükleri geiye bırakırsan.Rahat bir yolculuk yapar ve etrafı izlemenin tadını çıkarırsın..Şimdi inanmakta böyle. ALLAH'a inanıyosun o zaman bütün yükleri gemiye bırak.Dua ile yardım iste O sana ozaman gösterir .Herşeyin hakikatini..
Şimdi ben sana bir bardak süt vesem.Ve bunun içindeki yağı göster desem nasıl gösterirsin.Yada var mı yok mu nasıl ispatlarsın.. birkaç işlemden geçirerek dimi..İşte şeytanları ve cinleri de direk göremeyiz.Aslında bu bizim iyiliğimize bir iki defa gördüm cinleri her zaman görsem heralde kafayı yerdim.Ayrıca şeytanı inanmıyorum diyosun aslında bu vesveseleri veren ta kendisi ama görmediğimiz için anlayamıyoruz.Önce ruh sağlığına kavuş gerisi gelir kardeşim. Bunun için sürekli meşguliyet bul.İnsan birşeylerle uğraşınca bütün derdini unutuyo.. Ve mutlaka sosyal bir hayatın olsun... Eve kapanma beynini sürekli meşgul et güzel şeylerle tabiii..:) O seni meşgul etmesin ... ALLAH'ım yardımcın olsun .

kutsal41

Kayıtlı Üye
güneşdeniz hocam ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız, sizin sorunlarınız şimdi bende var diyebilirim , inşallah bende sizin gibi düzelir ve dinime bağlı bir insan olarak yaşarım .

AJA hocam yazdıklarınız çok doğru ama ben iyileşmemin dine sarılmakla olduğunu umuyordum.Çünkü benim annemde PA Hastası idi bundan 8 yıl önce o dualarla iyileştiğini söylüyor bende bunlara inanıyorum , ama inandıkça içimden çok şirk koşuyorum , bunları düzeltmek ilk amaçım , çok teşekkürler sağolun.

dokuz hocam aynen dediğiniz gibi tam bir konuda tamam diyorum inandım , diğer yerde tam tersi yalanlama çıkıyor soğuyorum , aynen dediğiniz gibi oluyor herşey , çok teşekkürler sağolun

joys hocam yukardada yazdım , okudukça daha bir kötü oluyorum ve iyice soğuyorum ve Kurana saygısızlık yapmak istemiyorum , çok teşekkürler hocam sağolun.

treworax çok sağolun hocam kesinlikle bakıcam :)

gülbeyaz hocam yazdıklarınız çok mantıklı ve çok güzel , Dualarla olabilecek diyorsunuz her gece dua ediyorum inşallah iyileşirim. Birde şunu eklemek istiyorum , hastalığın ilk zamanlarında annemler bende cin olduklarını sandılar ve bir tanıdığımız hocaya başvurdu oda benim yıldıznameme baktı , çok şaşırdım cin yok dedi , gelecek sene bir kıza aşık olacak hastalığını atlatcak dedi , söylemek istemiyorum ama baya şey doğru çıktı , bende baya şaşırdım , şu an içimde inanma isteği varsa sırf küçükken ramazanı sevmem , oruç tutmam ve bu yıldıznamedir , bakıcaz inşallah bende sizin gibi doğru yola kavuşurum :)

Biokinesis16

Kayıtlı Üye
benim bir arkadaşım vardı o da inanmıyordu sıkıştığı bir anda allaha dua etmiş ve gerçekten sıkıştığı durum geçmiş hani bu anlattıgım hikaye değil daha sonra bir araba önünden geçmiş arabanın daha doğrusu kasalı pikap benzeri bir araba geçmiş ve arabada ''İnandım cam'' gibi birşey yazıyormuş burdan sana söylemek istediğim şey başın sıkıştığında bir kez dua et ama inanarak zaten allahın kulları için ne kadar çok sıkıtıgı anlarda dua ettiği zaman kapı açtığını görüceksin iyi forumlar.

ama bakın benim demek istediğim şey sadece başınız sıkışınca dua edin değil sadece o açılan kapıları gördükten sonra ibadet etmeye başlayacağını düşündüğüm için söyledim yanlış anlaşılmasın.

kutsal41

Kayıtlı Üye
Biokinesis16 hocam sağolun , ben hep dua ediyorum zaten , gerçekleştiği zaman ise içimden zaten olucakdı illah Allahmı olması lazım diyorum , çok zor durumdayım çok teşekkür ederim.

Biokinesis16

Kayıtlı Üye
kutsal41 birde kendine bunların hepsi tesadüf olamaz ya bunların hepsini yüce ALLAH(c.c.) gerçekleştirdi diyerek kendini inandır iyi forumlar.

La-edri

Kayıtlı Üye
kutsal öyle bir arayis icindesiniz ki kendiniz bile fark edemiorsunuz telasinizi, bu durumda siz mutlaka düzelirsiniz (düzelmek sözü icin özür dilerim) kim düzgün ki :) Ama Allah kendine yol arayanlari müjdeler mutlaka , güvenmek yeter.

kutsal41

Kayıtlı Üye
La-edri mesajınız için teşekkür ederim , Estafurullah doğru söylüyorsunuz , İnşallah dediğiniz gibi bende o yola katılıcam ,bakalım kısmet.

Melih111

Kayıtlı Üye
Hocam çok haklısınız , yazdıklarınızı anlıyorum şu an .
Evet hocam dinlerin hepsini araştırdım.
Zerdüştlük , Hristiyanlık , Yahudilik , Müslümanlık hepsi arka arkaya hep aynı konular hep aynı senaryolar. Benim ailem tam bir Müslüman. Artık bende onlara katılmak istiyorum inanmak istiyorum ama dediğim gibi herşey kurgusal geliyor bana saçma geliyor , ama Ateistte olmak istemiyorum çünkü evreni yaratmada büyük bi güç var , herşey tesadüfle olmaz. Evrim desen saçma , reenkarnasyon uydurma , işte bu konulara kafaya taka taka deliricem artık , çok teşekkür ederim saygılarımla.

Evliyalarıda araştırdım çok ilginç ama gözümle görmediğim duymadığım için inanamıyorum ama inanmakta istiyorum , çok teşekkür ederim.
Sizinle benim durum hemen hemen birbirine benziyor..Ben de islama inanmıyorum..Oldukça okudum araştırdım,şu anda gerçekleri gördüğüm için kendimi sanşlı hissediyorum.Ama dünyadaki tek din islam değil ki.Biz Türkiyede olduğumuzdan dolayı böyle.Oysa daha bir sürü din var.Şu an yeni çağ dinini Wicca sanırım ismi onu araştırıyorum.Bakalım.Yni islamı red etmeniz ateist olmak istediğiniz anlamına gelmez.

kutsal41

Kayıtlı Üye
Melih111 evet hocam dediğiniz gibi , Ölüm korkusu ile birlikte dine sardım ama araştırınca iyice uzaklaştım , Birsürü din var hepsi birbirini kovalıyor ama bu gizemide biz çözemeyiz bakıcaz bakalım hayırlısı neyse o olsun.

Melih111

Kayıtlı Üye
Ben Pagan dinini araştırıyorum şimdi.Benim için din herkes için aynı olmalı,değişim olmamalı.Yani evrensel bir kaynaktan gelmiş gibi.Biri 3 lü bir teslis inanışına,biri yehovaya inanırsa bu elbette insanda çelişkilere neden oluyor.İncelediğim bu eski inanışlarda gördüğüm ve şaşırıp beğendiğim şey ise Türklerin şaman inancı,Keltlerin pagan dini,Mısırlarının inandığı eski dinler,Amerikadaki yerli kabilelerin inanışı,Yunanistandaki eski inanışlar hepsi birbirine çok benziyor.Hemen hemen aynı ritüellere aynı düşüncelere aynı inanışlara sahipler bu da beni çok etkiledi.Hepsi sanki insanlar hep bir arada anlaşmış gibi benzer şeyleri içeriyor.Ama bakalım daha araştırmalara,incelemelere devam ediyorum.Gerçeği bulmaya çalışmak onu bulduğunu iddaa etmekten daha güzeldir diyorum.. :)

IncludeMeOut

Banlı Kullanıcı
Hocam çok haklısınız , yazdıklarınızı anlıyorum şu an .
Evet hocam dinlerin hepsini araştırdım.
Zerdüştlük , Hristiyanlık , Yahudilik , Müslümanlık hepsi arka arkaya hep aynı konular hep aynı senaryolar. Benim ailem tam bir Müslüman. Artık bende onlara katılmak istiyorum inanmak istiyorum ama dediğim gibi herşey kurgusal geliyor bana saçma geliyor , ama Ateistte olmak istemiyorum çünkü evreni yaratmada büyük bi güç var , herşey tesadüfle olmaz. Evrim desen saçma , reenkarnasyon uydurma , işte bu konulara kafaya taka taka deliricem artık , çok teşekkür ederim saygılarımla.

öncelikle, yahudilik diye bir din yoktur. siyonizm vardır, fakat siyonizm de bir din değildir. ayrıca belirtme ihtiyacı hissediyorum; zerdüştlük birçok dinin oluşumunun temel sebebidir. bugün, zerdüştlüğü incelersen, islamın birçok ayetiyle açıkca örtüştüğünü görebilirsin, ölümden sonraki yaşam, dünyevi zevkleri vaad etme saçmalığı(huri) gibi. hatta birçok müslümanın ayetlerde geçmediği halde(en azından ben bilmiyorum) dile getirdikleri sirat köprüsü olgusu, temelde zerdüştlüğe dayanır. eğer bazı şeyleri anlayabilecek kapasiteye sahipsen, ortaya çıkan tabloyu eksiksiz görebilirsin.

neyse, konumuz bu değil, ama araştırdığını söylediğin için, belki ışık tutabilirim diye yazıyorum.

ayrıca evrim fikri saçma değil. ve evrim'in bilimsel kanıtları mevcut, evrim fikri tanrısallığı zedelemez, dindar olduğunu sanan garip insanlar evrimle ahura mazda'yı, allah'ı, yehuda'yı veya elohim'i karşı karşıya alma eğilimindedirler. çünkü algı seviyeleri farklıdır, o insanlara hak veriyorum. evrim tanrısal gerçekliği bile ortaya çıkarabilir, her şey tek bir özden meydana geldi, kaplarımız evreni yarattı ve boyutlar oluşturma eğilimine itildi gibi.

hatta reenkarnasyon'un uydurma olduğu kanısına nasıl varabildin? mahalledeki arkadaşlarının söylemleriyle mi? evliya falan demiş birisi, mevlana bile açıkca reenkarnasyona gönderme yapıyorken, araştırmaktan ve görebilmekten aciz insanların söylemleri mi belirliyor senin doğrularını?

yanlış anlama, eğer kendini yeterince iyi tanıyabilirsen birçok şeyi ayırt edebilirsin. dünya üzerinde çok az insan kendisini gerçekten tanıyabilir. ve o insanlar, genellikle; sanatın en yücesini insanlığa sunanlardır.

kutsal41

Kayıtlı Üye
Melih111 evet hocam araştırmak çok zevkli ve eğlenceli oluyor bende bunu severek yaparım :)

IncludeMeOut baş yazınızda ne kadar gerçek olduğunu bilmiyorum ama sağolun.
Evrim dediğiniz safsatadır.Artık bilimsel kanıtlar bile yalanlıyor evrimi.İnsan bir anda ortaya çıkmış bunu araştırırsanız bulursunuz.Hatta biri vardı araştırmadan sonra kitap yazan unuttum şimdi . Birde gerçekten balıktan geldiğine inanabilirmi insan baya bir saçma hemde.Artık bilim bile ilerde gerçekleri söylüycek buna emin olun.

Reenkarnasyonun olması yada olmaması benim için ayırt etmez , ama benim bildiğim saçmalıktan öte olmadığıdır. İnsanda bir ruh vardır ona amenna katılıyorum ama ruhun yok bir balığa yok kuşa ordan başka bir bedene geçmesi saçmadır. İnsan ölür ve ruhu bedenden ayrılır ama nereye gittiğini ne sen bilirsin nede ben.

Dediğim gibi ben bu hastalıktan sonra kimseyi tanımıyorum kaldıki kendimi tanıyacağım? Bilmiyorum artık ne olursa o olsun diyorum öyle bir fikre sahibim şu an.

Saygılar Teşekkürler.

IncludeMeOut

Banlı Kullanıcı
ben reenkarnasyon vardır demiyorum, ihtimal dahilinde olduğunu ve ciddi varsayımların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyorum sadece. hatta bu varsayımda kalıtsal genlerdeki bir değişiklik sonrası, atalarımızın yaşamlarını, kendi yaşamlarımız şeklinde hatırlayabileceğimiz fikrine de katılıyorum. yazdığım satırların boşa kürek çekmekten farksız olduğunu anladım. kusura bakmayın, "Evrim dediğiniz safsatadır." diyen birisiyle tartışmaya girmek dahi yeterince trajikomik. ve zaten "insanları tanıyamadığın" zaman kendini tanıma fırsatını elde edebilirsin. yazdığım satırlardan çıkardıklarınız size bir daha cevap vermeyeceğimin garantisidir.

kalbinizi kırdıysam özür diliyorum, kendinize iyi bakın.

kutsal41

Kayıtlı Üye
IncludeMeOut hocam bi hatam olduysa affola , ben kimseyi kırmak yada ters cevap vermek niyetinde değilim , siz bilgili bir insansınız benim sadece sizin söylediklerinize benim bildiğim şeylerle tercüme etmek o kadar , yani ama siz inanıyorsanız buna saygı duyarım kimsenin inancına karışamam varolun , eğer ben sizi kırdıysam özür dilerim , bir daha söylemek istiyorum sizin yorumlarınızdan mahrum bırakmayın bizi :)

la79

Kayıtlı Üye
Sayın Kutsal41 siz belliki bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz bence siz beyninize bir format atıp herşeye sil baştan başlayın çünkü daha evrimin ne olduğunu bilmiyorsunuz,reenkarnasyona inanmayabilirsiniz bunu anlayabilirim ama saçma deyip tümden kestirip atamazsınız,sizin araştırdım dediğiniz buysa kusura bakmayın ama siz hiçbirşey araştırmamışsınız ve yazdıklarınızdanda anlıyorum ki daha çok çiğ ve toysunuz boşuna burda değerli üyelerin vaktini çalmayın,,,iyi forumlar.

kutsal41

Kayıtlı Üye
la79 hocam , öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Ben araştırmayı seven bir insanım , evrimin ne olduğunu benden iyi bilen birisi yokturki Bilirseniz Evrim Ağacı diye bir grup var ve onlardan çok şey öğrenmiş , buluşmalarına katılmış insanım ne demek olduğunuda çok iyi biliyorum bunda yanılıyorsunuz.
Reenkarnasyon konusu ise sana saçma gelmez bana gelir bu senin inanmanı zedelemez , insan neye inanırsa öyle yaşar. Benim toy ve çiğ olduğumada siz karar veremezsiniz.
Saygılarımla.