Bahar Temizliği

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bu yıl bahar erken geldi,pek kış olmadı.Hepimiz bütün yıl maddi manevi pekçok şey deneyimledik,bunların bir kısmını gönderip bir kısmını da halen tutuyoruz.Tutup sakladıklarımızın,kıyamadıklarımızın çoğu aslında bizi geçmişe,yaşanmışa,olmuş bitmişe kilitliyor.Nesneler,imgeler ve hatıralar aklımıza geldikçe (iyi veya kötü) o güne,o ana dönüyoruz ve şu anı kaçırdığımız gibi geleceğin gelişimini de bloke ediyoruz.

Hele ki benim gibi koleksiyoncu bir ruha sahipseniz:) Para,antika,çocukken peçete,büyüyünce eş-dost gerekli gereksiz arkadaş,kabarık telefon defteri,kullanılmış metafizik objeler,taşlar....gidiyor liste ama ömür de gidiyor işte.Her sene bahar ayında bu temizliği yapıyorum.Önce fiziksel temizlikten,evi temizleyip fazlalıkları atmaktan(vermekten) başlıyorum i bu bir haftamı alıyor.Bazılarına yine de kıyamıyorum,işte o anlarda bu yazıları okuyup güç kazanıyoruz.Elime alıp dolaba geri koyduğum ve halen ya bir davet olursa giyerim diye tuttuğum en fazla 1 defa giyilmiş 7 senelik elbisem mesela.Beden olmuş 40 elbise 36,ama olsun zayıflarım değil mi?Değil işte,o elbise onu giydiğiniz günkü güzel anılar zamanında ve yerinde güzeldi,onun orada durması yerine yenisini alamamanıza bir neden.İlerleyemezsiniz ve yeni mutlu anılar ekleyemezsiniz.Bu sene daha istikrarlı olacağım,bu ALIŞKANLIKLARDAN kurtulma istiyorum.Eh en zorlarından biri de kasetleri atmak olacak.Yaşanmış eski kalp kırıklıklarını,işitilen sözleri,başarısızlıkları ve hatta başarıları atmak eminim bu fiziksel temizlikten sonra kolaylaşacaktır.Neticede bir yerden başlıyoruz işte.

Kendime bir bahar (yeni yıl benim için bahar ayıdır) terapisi ve olumlama,yenilenme dönemi yapmak istiyorum.Bu dönemi Mart ayı boyunca eklemelerle zenginleştireceğim,dileyen örnek alabilir ve uygulayabilir.İlk iş En zoru yukarıda bahsettiğim kısım zaten,1 haftanızı rahat alır,heleki benim gibi koleksiyoner ruhlular için 24 Şubattan başlanabilir mesela :)

Aşağıdaki yazı sabah sabah beynimde şimşekler çaktırdı,yazan pekçok şeyi biriktirdiğimi belki de son bir yılda kilo almamın nedeninin bile!!! bu biriktirme ve depolama huyum olduğunu farkettim.Bunun sonucunda sakladığım herşeye yetişemez,herşeyi eksik ve yarım yapar oldum,tam bir kaos yani.Bu kadar gereksiz bölünen bir insan elbette hiçbirşeye yetişemeyecektir.Baharda çalı süpürgemi elime alıyorum ve hayatımdaki gereksizlikleri süpürüyorum,

Şimdiden hepinize iyi yıllar

"Bahar Temizliği
“Yazmayan kalemleri.
Sayfası bitmiş defterleri.
Kulpu kırık fincanları.
‘Zayıflayınca giyerim’ kotunu.
Son 5 aydır giymediğiniz kıyafetleri.
Arka balkona tıkıştırdığınız, bir gün yüzünü yenilerim pırıl pırıl olur dediğiniz o
sandalyeyi.
Dibi kararmış tencereyi.
Taşındığınız hangi evden kaldığı, hangi kapıyı açtığı artık meçhul olan o anahtarları.
Sırf genç ve güzel çıkmışsınız diye yanınızda o hiç sevmediğiniz tiple poz verdiğiniz
fotoğrafı.
Çekmecenin dibindeki müzik kasetlerini (kaset mi kaldı allah aşkına)
Atın.
Ohh bir ferahlayın bakalım. Tamam mı?
Şimdi ihtimalleri atın.
‘Olacaktı, son anda olmadı’ları atın, olmamış işte.
Takılıp kaldığınız o günü.
Düşünüp durduğunuz o lafı.
Atın.
Küstüğünüz için uzun zamandır görmediklerinizin aklınızda kalan son görüntüsünü.
Alındıklarınızın, gücendiklerinizin hiç umurunda olmayan o ‘olayı’
Atın.
O hiç beceremediğiniz yemeğin tarifini
Kestiğiniz eski gazete küpürünü
İçinizi kemiren o ukteyi
Atın.
Zamanı gelince yiyeceğiniz soğuk intikam yemeğini de dökün.
Soğuk yemeğin hiç tadı olmaz, dışarıdan bir döner söyleyin daha iyi.
Buzdolabının üzerindeki diyet listesini (faturaların altında duruyor)
Depodaki koşu bandını.
Atın.
Cevabı olmayan soruları
Kaçırdığınız fırsatları
Atıldığınız işleri
Beceremediğiniz ilişkileri
Kişisel gelişim kitaplarını
Atın.
Arkanızdan konuşanları.
Önünüzü kapayanları.
Alamadığınız terfiyi
Oturamadığınız evi