arkadaşımı neden o şekilde gördüm?

Garippsişik

Kayıtlı Üye
rüyamda onun odasında gördüm tişörtlere bakıyordu sonrasında ben yatakta uzanıyordum iki yatağın arasından düştüm boğulcak gibi oldum ardından karanasan bastı aşırı derecede titredim ve uyandıgımda aksam üstü aklıma geldim arkadaşımın tavırlarını garip buluyorum yani bise hissediyorum benden sakladığı birşeyler mi var. diye merak ediyorum kendisine söyledim yok felan diyor sürekli kavga ediyoruz

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Herşeyden önce karabasan diye birşeyin olmadığını öğrenerek bu gereksiz durumu yere serelim. Bu durumun üstüne ise; rüyanızda hiçbir detaya girmemişsiniz. Arkadaşınız nasıldı, tişörtün rengi, hangi saat aralığındaydınız.. Böyle bir rüya üstüne arkadaşınızın üstüne gitmek doğru olmamış.

Dnz1

Kayıtlı Üye
Arkadaşınızla kavga etmeniz gereksiz arınma temizlenme işlemi yapin odanizda tütsü yakın yoksa ada çayı yakın dumanını odanizda gezdirin sorun devam ederse bakim yaptirin

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Karabasanin olmadigini sizin buraya yazdiginiz 2 kelimeyle mi karar verecegiz yoksa 1400 yildir yazilmis ilmi bilgilere goremi onlar var diyor koskoca kelli felli hocalar ilim sahipleri oldugunu idda ediyor ama burdaki foruma yeni uye olmus ve her konuya salca olmaya calisip egosunu bu yonde tatmin etmeye calisan siz degerli arkadasimizami inanalim

Foruma yeni üye olmuş olmam bilgi eksikliği yaşadığım konusunda ki kanıya varmanız beni şaşırttı. Lâkin her zaman hayata karşı ilmi yaklaşmak doğru değil. Bilimadamlarının ve bahsettiğiniz bir takım hacı-hocalar bile bu durumu yalanlar. Böyle birşeyin olmadığı konusunda düşüncelerini AÇIK ve NET şekilde belirtirler. O yüzden alenen karşıma geçerek egosunu tatmin etme, herşeye salça olma gibi saçmalıkları kendinize saklamanız doğru olacaktır. Esen kalın.

Reionization

Kayıtlı Üye
Karabasan, literatürde uyku felci olarak geçer.
İnsan beyni uyku esnasında bireyin kendisine çevresindekilere zarar vermesini engellemek için istemli kas hareketlerini sınırlar. Yani hipnik kas seğirmeleri hariç uyku esnasında vücudumuz bir nevi suni felç haline geçme eğilimindedir.
Beyni uyanık tutmak isteyen retiküler aktivasyon sistemi ile, beyni uyku haline geçirmeyi amaçlayan VLPO (Ventrolateral preoptic nucleus)arasında sürekli bir mücadele bulunur. O yüzden uykunun en derin evreleri veya insanın en dinç olduğu saatler hariç uyku ve uyanıklık arasındaki çizgi son derece incedir.

REM evresi uykunun beşinci ve son evresidir ve bu evrede VLPO ‘nun mutlak hakimiyetinde derin uyku hali görülür ve yukarıda ifade ettiğim suni felç durumu net olarak ortaya çıkar. İşte tam bu evreden bir anda uyanıklık haline geçildiğinde, beyin rem durumda takılı kaldığı için gözlerimizi açsak bile 1-3 dakika aralığında felç durumu devam edebilir buna uyku felci yada halk dilinde ki ismiyle karabasan denir.

Bazen uyku felcine; gölgeler, sesler ve odada birinin olduğu hissine kapılma gibi hipnogojik ve hipnopompik sanrılarda eşlik edebilir.

Sanılanın aksine uyku felci son derece zararsızdır ve her hangi bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın herkesin başına gelebilir.
....
Arkadaşını rüyanda niçin gördüğün veya nasıl gördüğünse tamamen bilinç altında alakalı.

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Karabasan, literatürde uyku felci olarak geçer.
İnsan beyni uyku esnasında bireyin kendisine çevresindekilere zarar vermesini engellemek için istemli kas hareketlerini sınırlar. Yani hipnik kas seğirmeleri hariç uyku esnasında vücudumuz bir nevi suni felç haline geçme eğilimindedir.
Beyni uyanık tutmak isteyen retiküler aktivasyon sistemi ile, beyni uyku haline geçirmeyi amaçlayan VLPO (Ventrolateral preoptic nucleus)arasında sürekli bir mücadele bulunur. O yüzden uykunun en derin evreleri veya insanın en dinç olduğu saatler hariç uyku ve uyanıklık arasındaki çizgi son derece incedir.

REM evresi uykunun beşinci ve son evresidir ve bu evrede VLPO ‘nun mutlak hakimiyetinde derin uyku hali görülür ve yukarıda ifade ettiğim suni felç durumu net olarak ortaya çıkar. İşte tam bu evreden bir anda uyanıklık haline geçildiğinde, beyin rem durumda takılı kaldığı için gözlerimizi açsak bile 1-3 dakika aralığında felç durumu devam edebilir buna uyku felci yada halk dilinde ki ismiyle karabasan denir.

Bazen uyku felcine; gölgeler, sesler ve odada birinin olduğu hissine kapılma gibi hipnogojik ve hipnopompik sanrılarda eşlik edebilir.

Sanılanın aksine uyku felci son derece zararsızdır ve her hangi bir rahatsızlığa bağlı olmaksızın herkesin başına gelebilir.
....
Arkadaşını rüyanda niçin gördüğün veya nasıl gördüğünse tamamen bilinç altında alakalı.

Kesinlikle katılıyorum. Psikoloğuma danıştığımda görüdüğümüz o rüya fazında ki görüntüler, beynin bilinçaltına beni oyala t0m kas sinir organları tekrardan çalıştırıp normale dçndüreceüim bana zaman kazandırdan başka bişey değil.