21 gün hiç şikayet etmeden yaşamak?

Hopemore

Kayıtlı Üye
Herkese meraba, bunu deneyen oldumu aranızda merak ediyorum ve kuralları neler?
ben denemeye çalıştığımda karşıma mutlaka biraz da olsa sinirleneceğim olaylar ve kişiler çıkabiliyor
Örneğin yağmurda yürüyerek eve gitmek durumunda kaldığım zaman veya trafik yoğun olduğu zaman şikayet etmek yerine şükredecek bir şeyler buluyorum orada sıkıntı olmuyor fakat
En basit örneğinden biri şaka yapmak isterken canım acıyınca istemsizce biraz sesim yükseldi kızmak kaçınılmaz oldu :ROFLMAO:
Böyle olunca 21 günün ortasında olsam bile başa dönmek zorunda kalır mıyım

Ori

Kayıtlı Üye
Aslında bir an için böyle bir şeyi neden yapayım diye düşündüm. İnsanız sonuçta neden sadece şükür edeyim ki? Hem isyan etmezsem şükretmeyi nasıl kavrayayım. Bu kadar gün sadece şükretsem bunun anlamını unuturum yani alışkanlıktan ibaret olur. Tabi bu benim için geçerli. :)

makssenberg

Kayıtlı Üye
Sürekli irade kullanımına sebep olduğu için sonunda benlik kaynakları tükenmesine sebep olunur. Denendi onaylandı. Buradaki iradenin kullanımı bağımlılığa veya dürtüye karşı gelme anlamında. İrade kullandıkça tükenen bir şeydir ve sonunda patlama yaşanır. Ancak kişi zaten mizaç olarak kolay sinirlenmeyen biriyse irade kullanmasına gerek kalmayacağı için patlama da yaşamaz.

Son düzenleme:

Hopemore

Kayıtlı Üye
Anlamadım gerçekten ?
Bir çok kaynak 21 gün veya 30 gün şikayet etmeden yaşamayı deneyimledikten sonra mucizeleri yaşama çağırabileceğimizi söylüyor
Ben sadece bunu yapmak istemiştim
Deneyen olmadı mı kimse

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Bence şükretmek, 21 günlük disiplinle elde edilebilecek bir ruh hali değil. Önemli olan, sürekli şükretmek için zorlamak yerine, zorluklarda bir "hikmet" aramaya yönelmek. Eğer hayatta hikmet denen şeyi bizzat tecrübe edersen, zaten ondan sonra yaşayacağın sıkıntı durumlarında bile isyan bir yana, sen sussan ruhun şükretmeye devam eder. İşin esası şu: hiç bir olay dünyanın sonu değil, hareket hareketi doğurur, iyi şeyler, kötü şeyler girişiktir, önemli olan sonuca değil, yaşamın tamamına yayılmak, şartlanmadan bir şeyler umabilmektir. Eğer görebilirsen, yaşadığın her anda öğrenilecek ve ileriyi güzelleştirecek şeyler bulabilirsin.

Hopemore

Kayıtlı Üye
Bence şükretmek, 21 günlük disiplinle elde edilebilecek bir ruh hali değil. Önemli olan, sürekli şükretmek için zorlamak yerine, zorluklarda bir "hikmet" aramaya yönelmek. Eğer hayatta hikmet denen şeyi bizzat tecrübe edersen, zaten ondan sonra yaşayacağın sıkıntı durumlarında bile isyan bir yana, sen sussan ruhun şükretmeye devam eder. İşin esası şu: hiç bir olay dünyanın sonu değil, hareket hareketi doğurur, iyi şeyler, kötü şeyler girişiktir, önemli olan sonuca değil, yaşamın tamamına yayılmak, şartlanmadan bir şeyler umabilmektir. Eğer görebilirsen, yaşadığın her anda öğrenilecek ve ileriyi güzelleştirecek şeyler bulabilirsin.

Dediklerinizin aynısını ben zaten hayatıma uyguluyorum, orda çok haklısınız
Ama zaten 21 günlük bu çalışma da bundan farklı değil, olayların hikmetini kavrayabildikten sonra şükredip olumsuz enerjiyi serbest bırakıyoruz
Ben sadece bunu yaparken sinirlendiğimizde öfkelendiğimizde başa mı dönüyoruz bunu merak etmiştim
Yarın tekrar bu 21 günü başlatacağım ve öfke anlarında enerjiyi serbest bırakarak yola devam etmeyi deneyeceğim
Daha büyük zorlukların içindeki mesajı almayı zaten çok önceden öğrenip buna uygun yaşamayı vird edinmiştim

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Bence akışına bırakın, öfkelenmek hayatın parçası. Ama bunu sözle dile getirmeyin. Dile gelen, hayat bulur. Eğer kendinize öfke hissini yasaklarsanız, kendi benliğinizin de hakkını yemiş olursunuz. Önemli olan duyguları yok etmek değil, duyguların seline kapılıp zorlantılarla edimsel süreçlere girip girmemekte.

Bir de reiki açısından bakalım. Her gün kendine söz ver. "Bugün öfkelenmeyeceğim. Yarın mı? Bakarız." Bir de öfkeyi ertelemeyi de deneyebilirsin. Bunlar oldukça kullanışlı metodlardır.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Anlamadım gerçekten ?
Bir çok kaynak 21 gün veya 30 gün şikayet etmeden yaşamayı deneyimledikten sonra mucizeleri yaşama çağırabileceğimizi söylüyor
Ben sadece bunu yapmak istemiştim
Deneyen olmadı mı kimse
Bu bakış açısı müdahaleci tanrı inancına sahip olanların bakış açısı olabilir. yok başka varlıkların siz kendinizi tutunca şansınızı arttıracağını sanıyorsanız varlıkla olan ritüelinize bağlı, bazı büyüler belli süre oruç tutulduktan sonra yapılır.

Hopemore

Kayıtlı Üye
Bu bakış açısı müdahaleci tanrı inancına sahip olanların bakış açısı olabilir. yok başka varlıkların siz kendinizi tutunca şansınızı arttıracağını sanıyorsanız varlıkla olan ritüelinize bağlı, bazı büyüler belli süre oruç tutulduktan sonra yapılır.

Bence yanlış konuya cevap verdiniz
Büyüyle alakalı hiçbir şey söylenmedi. Diğer varlıklardan kastınız cin falansa söylediklerinizin konuyla uzaktan yakından alakası yok:)

makssenberg

Kayıtlı Üye
Bence yanlış konuya cevap verdiniz
Büyüyle alakalı hiçbir şey söylenmedi. Diğer varlıklardan kastınız cin falansa söylediklerinizin konuyla uzaktan yakından alakası yok:)
Yanlış konu falan değil bu gelecek mucizeyi kimden bekliyorsunuz ? eğer tanrıdansa semavi dine inanan biri olduğunuzu düşünerek öyle irade kullanmaların karşılığını bu dünyada alamayacağınızı söyleyebilirim.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
ben denemeye çalıştığımda karşıma mutlaka biraz da olsa sinirleneceğim olaylar ve kişiler çıkabiliyor
Örneğin yağmurda yürüyerek eve gitmek durumunda kaldığım zaman veya trafik yoğun olduğu zaman şikayet etmek yerine şükredecek bir şeyler buluyorum orada sıkıntı olmuyor fakat
En basit örneğinden biri şaka yapmak isterken canım acıyınca istemsizce biraz sesim yükseldi kızmak kaçınılmaz oldu :ROFLMAO:
Diğer yorumları tam okuyamadım ama biliyorum bunu.:)Tuğçe Işınsu son kitabında bundan bahsediyor ama denemedim.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Yapılabilir belki ama asıl soru neden yapılıyor? Sırf 21 gün her şeye şükrederek bir şey kazanılamaz. Şükretmek elbette ki güzeldir, ama asıl önemli olan bunu gerçekten öyle düşündüğünüz için yapmak. Eğer bir şey için gerçekten şükretme ihtiyacı duymuyorsanız bunu 1 yıl yapsanız da ne değişir ki? Hayat acısıyla tatlısıyla öğrenilen bir yolculuktur. Kızacaksınız da, bağıracaksınız da, bu neden böyle oluyor da diyeceksiniz. Ve zamanı gelince aslında o kötü şeyin ne kadar hayırlı olduğunu görecek ve bunun için şükredeceksiniz. Bahsettiğiniz şeyi yapmak bir süre sonra kişi içinde eziyete dönüşür zaten. Buna da mı şükredeceğim ya filan dersiniz artık. Hayatı normal akışında yaşamak en iyisi. Ve bu tür şeyler Tanrı'yı kandırma amacı taşıyor gibi geliyor bana. Gerçekten şükür duygusu hissetmediğiniz bir şeye şükretmenizi başka ne açıklayabilir ki? Mucizeleri böyle şeylerde aramanıza gerek yok. Mucizeler zaten etrafınızda ve yaşamınızda.

vivalavida

Kayıtlı Üye
21 günlük zihin diyetleri var, bu uygulama onlardan biri mi acaba? 21 gün boyunca duygular ve düşünceler izlenmeye çalışılır ve hiçbir olumsuz duygu ve düşüncenin uzun süre zihinde kalmasına izin verilmez. Böylece farkındalık kazanılır.
Eğer böyle bir şeyse bahsettiğiniz uygulama, kendinizi gözlemlemeye alışık değilseniz oldukça zor olabilir. 21 günü geçtim 1 gün daha dayanmak imkansız hale gelebilir. Fakat bu yapılamayacağı anlamına gelmez, zamanla yaptıkça kolaylaşacaktır.

Alienist

Kayıtlı Üye
20 gün aynı şeyi yapan insan 21.gün alışkanlık kazanıyor ve bu beynin alışma süreci bir çok kişinin tecrübesiyle kanıtlanmış birşey bugün telefon uygulalarında bile bir çok 21 gün odaklı program bulunuyor. Burada esas nokta bu 21 günde kötü alışkanlıklardan kurtulmuyorsunuz ama yeni alışkanlıklar edinebiliyorsunuz çünkü bakış açınız yön değiştiriyor yani bu uygulama size 21 gün sonunda hayatınızda mucizeler oluşturmasa da mucizeleri görmenize vesile olur ben bunun 21 gün şekersiz uygulamasını denedim sonuç mükemmel :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Canınızın yanması gibi istemsiz karşı konulamaz durumları kastettiğini sanmıyorum.Rutin şikayetleri kapsıyor uygulama..Sabah kalkarken sızlanmamak,işe ya da okula giderken söylenmemek gibi.Herkesin durumuna göre sabırlı olması gereken bir 21 gün.Bu sürede şikayet edecek olursanız sonuç alınacağını sanmam.Uygulama amacına uymuyor o zaman.21gün içinde şikayet devreye giriyor.O durumda baştan almak gerek benim düşüncem.

Ü

Üye silindi 58480

21 gun sikayet etmemek bahsi yanlis ele alinmis.
21 gun isyan etmemek olmasi gerekir. Yoksa sikayet etmek onemlidir, hayatidir, fitridir, basvurmadir, ikazdir, ihtardir, adaleti ayakta tutmaktir,
Isyan ise icten ice garez,ego,kin,intikam,hayali intikam,kara tahtaya yazma,ice dert edinme gibi gun icinde sizin nefsinizin fucurunu uyandiran faktorlere karsi, icinizdeki yikim cagrisimina rotanizi cevirmektir.

21 gun nefsinizin kiskirtmalarina hic gelmemek icin bile nefsinizi tanimaniz gerekir. Oyle nefsani serzenis hallerini makul gorursunuz ve oyle sikayetci olmanin hak oldugu olaylari bastirirsiniz ki 21 gunlu bu tarapi basladigi gibi de bitebilir.

Ü

Üye silindi 58480

Enerji yasasinda bir seyi eksiltmek olanaksizdir.
21 Gun sikayet etmeyince olusan reaksiyon boslugu sizi zorlar. Zorlanirsiniz sikayet etmiyim derken. Bunu kendinize yapmaya hakkiniz yoktur. Enerji eksiltmeye calismak sizi icten doldurur ve kasilirsiniz. Geri donusunuz daha zorlayici olur.

Onun yerine arinmak istediginiz enerjiyi eksiltmeyin. Manevra yaptirarak espriye vurun. Espri yeteneginizi gelistirin.
Enerji paradir. Ilac ta zehir de ayni parasal degerdedir. Siz paranizi neye harcadiginizla kendinizi tanimlarsiniz. Enerjinizi latifelere, hosguruye, empatiye, o da olmuyorsa karsi taraftan alacaginiz jilet gibi keskin ibrete harcayin. Farkindaliginizi arttirmaya yatiriminizi yapin. Ama eksiltmeyin.

ruhname

Kayıtlı Üye
20 gün aynı şeyi yapan insan 21.gün alışkanlık kazanıyor ve bu beynin alışma süreci bir çok kişinin tecrübesiyle kanıtlanmış birşey bugün telefon uygulalarında bile bir çok 21 gün odaklı program bulunuyor. Burada esas nokta bu 21 günde kötü alışkanlıklardan kurtulmuyorsunuz ama yeni alışkanlıklar edinebiliyorsunuz çünkü bakış açınız yön değiştiriyor yani bu uygulama size 21 gün sonunda hayatınızda mucizeler oluşturmasa da mucizeleri görmenize vesile olur ben bunun 21 gün şekersiz uygulamasını denedim sonuç mükemmel :)
Şekersiz derken biraz daha ayrıntı cevaplar mısınız?

Alienist

Kayıtlı Üye
Şekersiz derken biraz daha ayrıntı cevaplar mısınız?
Yani 21 gün boyunca yapay tatlandırıcı içeren hiç birşey yemedim içmedim bir nevi şeker orucu gibi düşünün ve gerçekten sonuç olarak şeker alışkanlığımı bıraktım yerine nefsimi oyalayan daha masum alternatif gıdalar edindim herkese de tavsiye ederim