Zodyak 'ın 5. ve 8. evlerinin Önemi

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,108
Tepkime puanı
5,020
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
[color=violet:2v6czkjo]5. ev ve 8. ev


Astrolojiyle ilgisi olmayan insanlar için bu kavramlar pek bir şey ifade etmeyebilir ama bu iki ev, insan yaşamı içinde bazen oldukça keyifli, zaman zaman sancılı ama her zaman oldukça yoğun yaşanılan iki yaşam alanıdır. Hatta bazı zamanlarda yaşamımızı kontrol edebilecek güce bile sahiptirler.İlk önce 5. eve bir göz atalım�


5. ev;

Muhteşem kral, sahneyi seven, coşkulu ve yaratıcı aslan burcunun evi�

Yönetici gezegeni ise içimize yaşama sevinci dolduran Güneş� tir. Güneş bilindiği üzere sürekli gelişen bir enerji biçimidir, yani kısaca kimliğimizdir. Onunla yaşadığımızı hissederiz, onunla coşarız, onunla varlığımızı deneyimleriz. Onu geliştirmek için yaşamımız boyunca hiç durmadan çabalayıp dururuz. Öldüğümüz an da ise güneşimiz de kararıverir. O yok olduğunda diğer yönlerimiz de yok olur gider; düşünebilme yeteneğimiz, sevebilme yeteneğimiz, hissedebilen yönümüz, savaşma gücümüz... ,kısaca sahip olduğumuzu sandığımız herşey. Hatta yaşam bile, güneşimizi var sanmamızdan ya da var olduğunu düşünmemizden kaynaklanan bir yanılsama hali bile sayılabilir bu açıdan bakıldığında� Güneş bizim var oluşumuzun farkedilmesidir hem kendimiz, hem de diğer insanlar tarafından. Ve bunu farkettirebilmek için de elimizden geleni yaparız, kah ışınlarımızı gizli gizli göndererek, kah yaylım ateşi gibi yayarak.


Yaşamın en keyifli anlarının deneyimlendiği alan ise aslan burcunun doğal evi olan 5.evdir. Bu ev de yaşamdan keyif alınan her şeyi deneyimleriz; yeri gelir heyecanı dorukta tutarak inanılmaz risklere gireriz, yeri gelir yaşamı farklı tadlarla deneyimlemek için hobiler ediniriz ve yeri gelir doğamızın gereği çocuk sahibi olarak yani bir insan yaratarak bu hazzı deneyimleriz.

5. ev aynı zamanda sahneye çıktığımız da evdir ve yaratıcılığımızı bu ev kanalı ile ifade ederiz. Bu ev de bulunan gezegenler ise bu enerjilerin yaşam sahnesine çıkış kanallarıdır. Bu ev de herhangi bir gezegen bulunmaması halinde bu ev de bulunan burca ve onun yöneticisine de ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü onlar da bizim aşkı yaşama biçimimizi çözümleyebilmemiz için birer yol göstericidir.Bu evin konuları arasında bulunan AŞK� ı diğerlerini bir parça geride bırakarak öne çıkartalım.Aşk belki de yaşadığımızı derinden hissetmenin en özel yollarından biridir. Onu özel kılan ise çoğu zaman kontrol dışı gelişiyor olmasıdır. Bu kontrolsüzlüğü ve beklenmedik gelişleri, onu aslan burcunun temaları arasında bulunan risk ve heyecan duygularını kamçılama gücüne de sahip kılmaktadır.


Aşk için çöllere düşme, uğrunda ölebilme, hasta olup yataklara düşme, zindanlarda çürüme gibi mantıklı çerçeveden bakıldığında son derece komik ve trajik olan haller, aşkın perspektifinden bakıldığında inanılmaz büyüleyicilikte görünebilir.İnsanoğlunun bitmek bilmeyen aşk arayışları, aşkı buluşları, kaybedişleri, yeniden aşık oluşları ve mütemadiyen sürüp giden bu devinim yaşamın oldukça büyük bir alanını doldurmaya kafidir.


Aşkın bizi ne şekilde etkilediğini görebilmek için doğum haritalarımızda bulunan 5. evde ki burca dikkatli bakmamız gerekmektedir. Aşık olduğu kişiyi elde etmek için oldukça yoğun çabalar harcayan bir kişinin, aşkı yaşamaya başladığı an da değişim geçirerek bambaşka bir kişiliğe bürünmesi, 5. evde ki burcun aşk hayatımızda ki davranış biçimizi yönlendirmesi sebebiyledir.


Sürekli aşık olduğu kişiyle karşılaşabilmek için akla hayale gelmedik metotlar deneyen bir kişi, istediğini elde ettikten sonra, ilişkinin ilerleyen zamanlarında değişerek bambaşka bir portre çizebilir; o sıradışı ve çılgın kişi gidip yerine daha sakin ve ilişkide ki önemli günleri bile unutan bir kişi haline dönüşebilir. Ya da oldukça sakin ve mantıklı görünen ve heyecansız bir şekilde ilişkiye giren bir kişi, aşkı yaşamaya başladığı an da inanılmaz ve sıradışı davranışlar sergileyerek, birlikte olduğu kişiyi her an şaşırtmaya eğilimli bir yapıya bürünebilir. Eğer haritanızın genelinde oldukça sakin ve tutarlı bir yapıya sahip olduğunuz görülüyor ama aşık olduğunuzda bambaşka bir kimliğe bürünüyorsanız, 5. eviniz de haritanızın geneli ile çelişen bir durum sözkonusu olabilir. 5. evde ki özellikle olağana aykırı tutumlar ve belirgin sıra dışı özellikleri getiren burçların başında kova burcu yer alır.Kova burcu aşkta sıra dışı yaklaşımların ortaya çıktığı bir burçtur. Bir aşkı yaşarken yapacağınız her türlü radikal hareketler ve şaşırtıcı davranışlar 5. evde kova burcunun bulunması durumunda beklenmesi ve şaşırılmaması gereken davranışlardır. Kova burcunun ve yöneticisi Uranüs� ün bulunduğu her alan oldukça yoğun elektrik yüklüdür. Uranüs� ün doğum haritasında Venüs� le teması da buna benzer davranış modelleri getirir. Kova burcunda bulunan Venüs� de hemen hemen aynı özellikleri sergiler.


5. evinizde kova burcu değil ama onun yöneticisi Uranüs bulunuyorsa, aşk eviniz gene yüksek gerilim hattında bulunuyor demektir. Bu yüzden bu alanlar da şaşırtıcı ve kontrol dışı davranışlar sergiliyor olmanız garipsenecek bir durum değildir. Aşkta aykırı ve şaşırtıcı davranış modelleri, ilişkilere sosyal ve toplumsal platformda var olandan daha radikal yaklaşım biçimleri, aşırı özgürlükçü bakış açıları Uranüs� ün ya da kova burcunun o alanda hüküm sürdüğünü gösterir. Örnek vermek gerekirse teknolojik imkanlar kullanılarak, internet üzerinden ya da cep telefonu ile mesajlaşma suretiyle yaşanılan aşklar da bu durumun bir yansımasıdır. Uranüs transitlerinde de bu durum gözlenebilir. Uranüs� ün etkisiyle kişi bireysel sınırlarının genişliğini o kadar abartmaktadır, adeta boyutları zorlamaktadır. Bu aynı zamanda bir nevi geleneksel olana da başkaldırı anlamı taşımaktadır.(Uranüs� e eşlik eden bir Neptün transiti de varsa eğer, kişi bu eğilimi daha çok gerçeklikten kaçış amacıyla da gerçekleştirebilecektir.) Bunun sebebi Uranüs� ün kollektif enerjilerden biri olmasıdır. Örneğin eğer baskılı bir dönemden daha özgürce yaşanılan bir döneme geçiş varsa, doğal olarak özgürlüğü deneyimlemeye hazırlanan bir toplumun, onu oluşturan bireyleri de bundan nasiplerini alacaklardır.


Görücü usulü beraberliklerden, flört edilerek kurulan beraberliklere geçildiği zaman dilimi olan 20. yüzyıl sonlarında, bu enerjinin toplumsal boyuttan bireylere ne şekilde indirgendiğini, nasıl yansıdığını gözlemleme şansına ülkemizde sahip olduk. Satürn� ün baskıladığı dönemin ardından Uranüs� ün yardımıyla ulaşılan özgürlükler bir dönem oldukça yoğun ve sarsıcı bir şekilde deneyimlenmiştir. Özellikle aşkta görülen özgür davranış modelleri, baskıya ve kısıtlanmaya karşı bir mücadele niteliği taşımaktadır. Birey olma yolunda mücadele verilirken Uranüs enerjisi kişinin yaşamında aktifse ve bu aktivite 5. ev de yoğunlaşma gösteriyorsa, 5. ev yani aşk evi bu özgürlük arayışının ve başkaldırının gerçekleştiği alan olacaktır. Transit Uranüs� ün doğum haritalarında ki Venüs� le teması da buna benzer sonuçlar doğurur. Tabii ki hiçbir devrim acısız, sancısız ve kolay gerçekleşmez. Bu süreçte kişiler özellikle Satürn� ün can acıtıcılığını da oldukça yoğun deneyimleyeceklerdir. Devrim gerçekleştirilmiş ve başarılı olmuşsa eğer, ardından yeni yapıların kurulması sürecinde Satürn� ün muhakkak bu yeni yapılanma içinde zamanın efendisi olarak tekrar devreye girmesi gerekmektedir. Devrim başarısız olmuşsa ya da gerçek bir devrim niteliği taşımıyor ve insanlığın gelişimine değil sadece kişinin şahsi ve çığırından çıkmış amaçlarına hizmet ediyorsa, Satürn bu sefer de zalim bir efendiye dönüşebilecektir. Çünkü bilindiği üzere Satürn karmanın gezegenidir.5. eve sıra dışı yaklaşımı getiren bir diğer burç ise yay burcudur. Ateş elementinden ve değişken nitelikli bir burç olan yay burcu 5. evde yerinde durmayan, ele avuca geçmez bir aşk anlayışı getirebilir kişiye�


5. evde ki yay burcu, kaygan zeminde dans eden bir kişiye benzer. Kişi birlikteliğini yaşarken, oldukça şaşırtıcı davranışlarda bulunma eğilimi içindedir; aşkta bağlayıcı sözlerin altına girmekten ve sürekli iç içe ve yan yana olmaktan hoşlanmayabilir. Yay burcu da kova burcu gibi özgürlüğü sever, kovanın ki bir başkaldırı niteliği taşırken, yayın ki yeni keşifler arayışı içinde olmaktan kaynaklanır. Bu yüzden 5. ev de yay burcunun bulunması durumunda aşkta sürekli bir keşif hali mevcuttur. 5. evde ki yay burcu, kişiyi sürekli yeni aşklar ve heyecanlar peşinde koşmaya itebilir. Her yeni aşk da yeni deneyimler elde etme amacı, kişinin yaşam felsefesinin bir parçasıdır denilebilir. Olumsuz yönleri ise sürekli ne yapılacağı kestirilemeyen bir kişi ile beraberlik, karşısındaki kişiyi oldukça zorlayabilir, hatta mutsuz edebilir. Bu ev de yay burcunun bulunduğunu göz önüne aldığımızda, yay burcunun yöneticisi Jüpiter� in doğum haritasında ki burç ve ev konumuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin Jüpiter� in terazi burcunda ve 8. evde bulunduğunu varsayarsak kişi ilişkileri vasıtası ile yoğun olarak krizi deneyimleyebilecek ve bu deneyimlerle ortak değer anlayışı bakımından bilgeliğe ulaşabilecektir. Bu yaşananlar kişinin yaşamın bilinmeyen ve gizemli alanları karşısında da daha bilge bir yaklaşıma ulaşmasına yardımcı olabilir.5. evde ikizler burcunun bulunması kişiyi aşkta oldukça havai ve tutarsız yapabilecektir. İkizler burcunun doğum haritalarında bulunduğu alan, sürekli bilgi akışının gerçekleştiği alandır. Ve bu bilgi akışı daha çok yüzeysel bir tarzda gerçekleştirilir. İkizler burcunun olduğu alan hiçbir şeyi derinlemesine yaşamaya fırsat vermez kişiye, çünkü alınacak ve aktarılacak yeni bilgiler mevcuttur yaşamda. Ve bunun sürekli olabilmesi için hiç bir yerde çok uzun zaman geçirmemek gereklidir. Kişi bir ilişkiden diğer bir ilişkiye aynı an da koşabilecektir ya da aynı an da bir kaç aşk ilişkisini birden idare etmek isteyebilecektir, bu yüzden de aşk ilişkilerinde havai, yüzeysel ve sadakatsiz olarak algılanabilecektir.5. evde akrep burcunun bulunması kişiye bu alanda yaşayacağı oldukça yoğun yaşam deneyimlerin müjdesini vermektedir. Aşık olunan kişi üzerinde sürekli bir kontrol mekanizması geliştirilmesi, kuruntular ve endişeler, kaybetme korkusu ve sürekli her kelimenin altının didik didik edilmesi 5. ev akrep burcunun genel özellikleri arasındadır. Bu yüzden aşkın mutlu ve ayakları yerden kesen yanını pek yaşama fırsatı bulamaz, 5. evinde akrep burcu bulunanlar� Akrep burcunun olduğu her alan kişiye oldukça yoğun yaşanacak yaşam dersleri getirir ve bu yaşam dersleri kişinin -bilinen cehennem anlayışı gözönünde bulundurulduğunda- cehennemde bir kaç kere yanması ile eş değerdedir. Ruhlar bu ızdırabı oldukça yoğun deneyimlerler.�Terazi burcunun 15.ci derecesi ile akrep burcunun 15. derecesi arasında kalan bölüme klasik astroloji de � yanan yol � anlamında � via combusta � denmesi de boş yere değildir. Eğer aşk eviniz bu dereceler arasına denk düşüyorsa işinizin pek de kolay olmayacağını, yaşamda dönüşüm geçirmenizi sağlayacak aşk ilişkisi ya da ilişkileri deneyimleyeceğinizi ve bunlar sayesinde de ruhsal arınmanızı ve tekamülünüzü gerçekleştirirken canınızın bayağı yanacağını söyleyebiliriz.�5. evde yengeç burcunun bulunması kişinin sürekli aşık olduğu kişiyi duygusal olarak beslemeye kendisini zorunlu hissetmesine ve bu tarz davranışlar içine girmesine sebep olur; kişi aşık olduğu kişiye annelik etme ihtiyacı içindedir. Kişi ancak karşısındakini bir anne gibi koruyup gözettikçe, ona yemekler yapıp karnını doyurdukça keyif alır, mutlu olur. Ayrıca aşık olduğu kişinin sürekli yanında, eteklerinin dibinde bulunmasını ister. tıpkı bir anne gibi� Bu aşırı koruyucu, kollayıcı ve sahiplenici davranış biçimi aşık olunan kişinin üzerinde duygusal bir baskı oluşmasına sebep olabilir. Çünkü aşk ve annelik çok farklı iki kavramdır.

Ayrıca kişinin aşk yaşamında annenin etkisinin çok fazla olacağını ve kişinin sık sık annesinin müdahalesi ile karşılaşmak durumunda kalacağını da söyleyebiliriz.Ayrıca 5. evde su grubu burçlar bulunduğunu varsayarsak bir ateş evi olan 5. evin su baskınına maruz kalması sebebiyle, bu durum kişinin iç dünyasında dalgalanmalara da sebebiyet verebilir. Bu yüzden de aşk ve yaratıcılık da dahil 5. evin temaları kişi tarafından depresif bir bakış açısı ile yaşama geçirilir; kişi her an dalgalanmaya, inişli çıkışlı ruh hallerine ve mutsuz olmaya eğilimlidir.5. evde boğa burcunun bulunduğunu varsayarsak boğa burcu maddeye bağlı ve tensel bir burç olduğu için, bu ev kişinin yaşamında aşkı yaşarken bedensel zevklerin daha fazla öne çıkmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kişide aşık olduğu kişilere karşı da aşırı bir sahiplenme görülebilecektir. Ayrıca boğa burcu yaşamdan keyif almak isteyen ve huzur arayışı içinde olan bir burç olduğundan aşk ilişkilerine de bu gözle bakabilecek ve aşkı yaşarken hiç bir şeyi sorun etmeyen bir kimliğe de bürünebilecektir ve karşısındakinden de kendisine huzur vermesini bekleyecektir. Aşık olduğunda ya da aşkı yaşarken 5. evinde boğa burcunun bulunduğu kişilerden hoplayıp zıplamalarını beklemek oldukça hayalci bir yaklaşım olur. Ama karşısındakine oldukça fazla maddesel ve bedensel zevk de yaşatabilir bu süreçte�5. evde terazi burcunun bulunduğunu var sayarsak hava grubu bir burç olan terazi aşka daha rafine ve artistik yaklaşımlar getirebilecektir. Kişi aşklarını adeta şov yapar gibi ya da bir tiyatro sahnesinde oynarmış gibi yaşayabilecektir. Ayrıca karşı tarafa da aşırı bir değer yükleyerek karşısındaki kişinin kendisini kral ya da kraliçe sanmasına sebep olabilecektir. Aşk söz konusu olduğunda terazi burcu mutlaka sevdiklerine jestler yapmak isteyecek ve karşı tarafın isteklerini de en az kendisinin ki kadar önemseyecektir. Böyle bir kombinasyonda kişi aşk ilişkilerinde kendisini dengeleyecek bir kişinin arayışı içinde olabilecektir. Ayrıca mutsuz olunan aşk ilişkilerinde de kişinin kısa süren bir denge kaybı ve dalgalanma yaşaması muhtemeldir.5. evde balık burcunun bulunduğunu varsayarsak, Neptün etkisiyle kişi platonik aşklar yaşamaya meyilli bir kişi olabilir. Kişi aşık olduğunda hayallere dalabilir ve bir aşkı yaşamaktansa hayalini yaşamak, onu belki de daha fazla mutlu edebilir. Hatta çoğu zaman kişi aşık olduğunu dahi sanabilir. Ayrıca aşık olduğunda ve bir beraberlik içine girdiğinde, ilişkide sürekli bir fedakarlık içine girmesi ve kendini aşık olduğu kişiye adaması, ayrıca aşık olduğu kişiyi gerçekte olduğundan çok farklı algılıyor olması da muhtemeldir. Ayrıca yaşadığı aşka kendini çok fazla kaptırarak gerçeklikten ayaklarının kesilmesi de muhtemeldir. Bu evdeki balık burcu ya da Neptün, aşk ilişkilerinde kişinin aldanmaya ve kandırılmaya da yatkınlığını gösterir. Kişi kendisi de kandırmaya ya da aldatmaya meyilli olabilir. 5. evdeki Neptün ve balık burcu aşka şairane bir bakış açısı da getirebilir. Ve aynı zamanda da kişiye sanat yeteneği vermesi muhtemeldir. Kişi aşkını oldukça yaratıcı bir şekilde Neptün kanalı ile ifade edecektir; özellikle de bu yaratıcılığını şiir, sinema ya da müzik dallarından biri ile hayata geçirebilir ve eserler verebilir. Aşk burda kişinin yaratıcılığını besleme kaynağı olabilir.5. evde ki koç burcu, aşk ilişkilerine oldukça ben merkezli bir bakış açısı getirebilir. Koç burcunun bulunduğu alan yaşamda ki savaş alanımız olduğundan, 5. evde koç burcu olduğunda kişi aşk ilişkilerini savaş hali gibi algılayabilir. Kişi aşkı yaşarken oldukça hevesli, canlı ve çocuksu ama aynı zaman da ateşlenmeye de her an hazır davranışlar sergileyebilir. Ayrıca koç burcunun olduğu alan kimliğimizi daha fazla öne çıkartmak istediğimiz alandır. Bu yüzden kişi aşk ilişkilerinde öncelikle kendini düşünüp, sürekli ben diyebilecektir.5. evde oğlak burcu bulunduğunu varsayarsak, kişi geleneksel değerlere daha yakın duran bir tavır sergileyebilir ve oğlak burcunun getirdiği kısıtlama ile aşk duygusunu özgürce yaşayamayabilir.

Çoğunlukla daha çok ailelerin ya da yakın dostların tanıştırdığı ilişkiler, bu burçlar için aşk kavramının hayatlarına girmesine sebep olur. Aşkta ise duygularını özgürce ifade etmekten kaçınarak, davranışlarını sürekli kontrol etmek durumunda kalabilirler. Geleneksel yollarla başlayan aşkları ise oldukça uzun süreli olabilecek ve oldukça sadık bir sevgili olabilecektir.

Toprak burçları ve sabit nitelikte ki burçlar özellikle 5. evde aşka sadakatli yaklaşımlar getirir.8.ev;
5. ev ile 8. ev arasında özel bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ, aşık olup ardından tensel yakınlaşma ve cinsel birleşmeye ihtiyaç duyulması tanımıyla daha net anlaşılabilir.5. evde -aslan burcunun evi ve yaratıcı enerji ile dolu olması sebebiyle- enerji yüklenirken, 8. ev de bu enerjiyi boşaltmak ihtiyacı hissederiz. Bu enerjiyi boşaltırken engellerle karşılaşılması, boşaltılamaması ya da enerjinin boşaltılmasından yeterince haz alınamaması durumu kişiyi 8.evin temsil ettiği diğer temalara doğru yönlendirebilir. 8. ev oldukça karanlık bir evdir. Ölüm ve ölüm ötesi konular bu evin temaları arasındadır. Cinselliğin sağlıklı yaşanamaması karşısında hep bilinçaltı kaynaklı geçmiş yaşam izlerinin aranması ve çoğunlukla her izin arkasından ölüm ve ölüme dair korkuların çıkması cinsellik, yaşam ve ölüm arasında ne kadar ince, görünmez ama güçlü bir bağ olduğunu göstermektedir. 8. evde bulunan burç ve gezegenler bu enerjiyi ifade ediş kanallarımızdır.Yaşamın sürmesi için kadın ve erkeğin cinsel birleşmesine ihtiyaç vardır. Doğanın kurgulaması bu yöndedir. Bu yüzden yaşamımızda oldukça hayati bir evdir 8. ev.8. ev akrep burcunun evidir. Dönüşüme hizmet eden karanlığın hükümdarı akrep burcu, gücü, ortak değerleri ve elbette seksi ve ölümü temsil eder.


Akrep burcu kaynaklar birleştirildiğinde ancak gücün sağlanacağını düşünür ve bunun için çabalar. Ayrıca gücün devamlılığının sağlanması için sağlam bir kontrol mekanizması geliştirmesi gerektiğini düşünür. Bu yüzden güç ve kontrol akrep burcu için ayrılmaz iki parçadır. Yaşam doğum üzerine kurulu olduğuna göre, doğum için fiziksel olarak kadın ve erkeğin cinsel birleşmesinin gerçekleşmesi yani bir ortaklık kurulması gereklidir. Ortak değerler oluşturulurken elbette ki bu pek de kolay olmaz, kişi yoğun deneyimlerden geçmek durumundadır. Benim değerlerimi bizim değerlerimize dönüştürmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bizim değerlerimiz içinde en önemli olanı elbette ki bedenlerin paylaşımı olan cinsel birleşmedir. Bu konu insanlık tarihinin hep en önemli sorunlardan biri olagelmiştir ve hala tabu halini aşabilmiş değildir.


İnsanın varlığının devamını sağlayan bu konu, insanlığın önüne sürekli çıkan bir engel gibi daima sorunların temelinde yatan, aşılması ve çözülmesi gereken bir konu olmuştur. Duyguların paylaşımı sözkonusu olduğunda bunu büyük bir coşkuyla dile getiren insanoğlu, bedenlerin paylaşımı sözkonusu olduğunda bunu çoğu zaman kendine saklamayı, bir utanç vesilesi saymayı, hatta mümkün mertebe üzerinde konuşmamayı, konuştuğu zamanlarda ise oldukça farklı aktarma biçimleri seçmeyi kendisine ilke edinmiştir. Seks, üzerinde doğrudan konuşulmaması gereken bir konu olduğu gibi, yaşanırken de gizli saklı yaşanmasının gerekliliği, insanlığın büyük çoğunluğu tarafından adeta gizli bir anlaşma yapılmışçasına kabul edilmektedir. Seksin utanç ve ayıp duygularından arındırılarak söz konusu edilmesi de sık rastlanan bir durum değildir.Peki nedendir cinsellik üzerinde dönen bu kadar utanç ve suçluluk duyguları, cinselliğin sağlıklı yaşanamaması nelere sebep olur insan doğasında�?Seksin deneyimlenmesinde alınan haz bu denli yoğunken, bu hazzın yaşanabilmesi ve bu hazzın devamında da yaşamın sürebilmesi için kadının ya da erkeğin bir diğerine bu denli ihtiyaç duyması ve ayrıca cinsel birleşme ile insanın yaratımının gerçekleşmesi sebebiyle egoda cinselliğe karşı böyle bir tepki oluşmasına yol açmış olabilir mi?İki cinsin ortak değerler oluşturabilmesi için kendi değerlerinden bazılarını bırakmaları gerekmektedir. Çünkü ortak değerleri oluştururken, sahip olunan bütün değerler ortaklığa aktarıldığında, uyumsuzluklar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkar. Bu yüzden bazılarından vazgeçilmesi gerekmektedir. İnsanlığın var oluşundan beri ortak değerlerin oluşturulması ve bazı değerlerden vazgeçilmesi yönünde savaşlar hala devam etmektedir. Çünkü ego için sahip olunan değerlerin bırakılması o kadar da kolay değildir, çünkü her bir değerden vazgeçme, ego için kendinden bir vazgeçişi, bir nevi ölümü de beraberinde getirir.


8. ev egonun ölümünün de gerçekleştiği evdir. Bu yüzden ölüm ego için korkulacak düşmanlardan biri olarak algılanmaktadır. Var olan şartlarda ki her değişim, ego tarafından en az ölüm kadar, varlığına karşı bir tehdit unsuru olarak kabul edilmektedir. Egonun değişime gösterdiği direnç ve değişimin zorla da olsa kendini gerçekleştirmesi, sabit bir burç olan akrep tarafından temsil edilen değerlerle özdeşleştirilmekte, bunun sebeplerinin aranması bakımından da 8. ev önem kazanmaktadır. Ego yaşamsal önem taşıması bakımından engellenemez bir içgüdü olan cinsellik içgüdüsünü engelleyemediği için, bu dürtü doğrultusunda yaşamına devam etmekte ama buna karşı duyduğu yoğun suçluluk kompleksi de bilinçaltına doğru itilmiştir. Ve bu kompleks yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılarak güçlü bir kollektif bilinçaltı kültü şekline dönüşmüştür. Karmanın gezegeni Satürn ise egoya yaşamın sürebilmesi bakımından bazı yetkilerin verildiğini ve ama bu yetkilerin her alanda ve daima tekelinde olmadığını söylemeye çalışmaktadır. Satürn kısıtlamalarla kişinin gerçek benliğine ulaşması ve onunla yüzleşebilmesi bakımından, egonun yaşama müdahalesini önlemeye çalışarak geçmişten getirilen yüklerin temizlenebilmesi bakımından karmik bir temizleme yapmaya çalışmaktadır. Ölüm, ortak değerlerimiz, cinselliğimiz, dönüşümümüz, güç arayışımız, sürekli kontrolü elde tutma çabamız ve bu yüzden hiç bitmeyen korkularımız�8. evi incelemeye başladığımızda aynı zamanda korkularımızın da yattığı ev olduğunu görmekteyiz.Korku, sebebini açıklayamadığımız her şeye karşı duyduğumuz, tıpkı seks dürtüsü gibi engellenemez ve bizi bir gölge gibi takip eden, karanlık ve ruhumuzu tutsak eden, enerjimizi adeta emen ve bilincimizin kontrolünü elimizden kaçırmamıza sebep olan hem tarifi, hem de yaşanması zor bir duygu biçimidir. Cinsel sorunlar söz konusu olduğunda kişide yoğun olarak korkuların da varlığı gözlenir.


Cinselliğe bakış açısının kendi başına yeterince problem üretmesini bir kenara bırakacak olursak, kişilerin yaşamlarında görülen ve sağlıklı bir yaşam sürülmesini engelleyen ciddi anlamda ki cinsel sorunlar, aşırı cinsel faaliyetler ya da cinsel sapmalar sözkonusu olduğunda 8. evin çok dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Örneğin 8. evde oğlak burcunda bulunan bir Ay, annenin aşırı muhafazakar ve kontrolü seven bir anne olması sebebiyle çocuk tarafından cinselliğin sağlıksız bir olgu olarak algılanmasına sebebiyet vermiş olabilir. Ve bu durum ilerleyen zaman içinde kişiyi aşılması zor yoğun bilinçaltı problemleriyle ve ardından da cinsel problemlerle karşı karşıya bırakabilir. Bir erkeğin haritasında bulunan böyle bir kombinasyon, muhtemelen kişinin bu tarz kadınlara yöneleceğini hatta böyle bir eşin kişinin yaşamına gireceğini gösteriyor olabilir.


Oğlak burcunda bulunan Ay�ın bir kadının haritasında bulunduğu varsayarsak kişinin anne, annelik ve cinsellik ile ilgili ciddi bir karma sorunu ile yaşama gelmiş olabileceğini ve bu durumun kişinin yaşamı boyunca mücadele vereceği konular olacağını söylemek zor olmaz.


Satürn� ün 8. evle teması ya da 8. evin yöneticisinin Satürn olması durumunda da buna benzer zorluklarla dolu yaşam dersleri kişinin yaşamında başrolü oynayabilecektir. 8. evin yöneticisinin Satürn olması durumunda eğer Satürn kişisel gezegenlerle temas halindeyse, böyle durumlarda da Satürn� ün kişiyi ciddi karmik durumlarla karşı karşıya bırakması olasıdır. Ve bu karmik durumlar genellikle de ölüm ve cinsellik temalarıyla iç içe geçmiş yaşam deneyimlerini de beraberinde getirebilecektir. Burda bir yükten kurtulma ve değer arayışı sözkonusu olabilecektir.Pluto nun 8. evle teması daha farklı özellikler getirir. Kişi tüm hedefini ortak kaynaklar üzerinde hakimiyet kurarak gücün elde edilmesine odaklayabilir ve alması gereken dersleri farketmeyerek, cinselliğin amacından şaşmasına ve sadece edinilecek menfaatler için sıradan ama bir o kadar da yaralayıcı bir devinim şekline bürünmesine sebep olabilir. Ama bu durum sağlıklı bir gelişim için elbette ki istenen bir durum değildir. Sadece cinsellik üzerine kurulu bir yaşam anlayışı, diğer yaşam unsurları arasında ki dengeyi de altüst edebilecektir. Bu yüzden kişi yoğun dönüşüm deneyimleriyle yaşamını dolu dolu geçirmek ve her seferinde arınmak için taşları ölüm ve yeniden yapılanmalardan oluşmuş uzun bir yol da yürümek zorunda kalabilecektir. Pluto hedefi insanoğluna göstermektedir ama bunu göremeyen ya da görmek istemeyen insanın bizzat kendisidir. Dönüşümünü gerçekleştirmektense gücü elinde tutmaya çalışmak, egonun kendisine karşı oynadığı oyunlardan birisidir yalnızca. Pluto�nun olumsuz kullanımının sonucu da, daima ruhsal yıkım ve ardından yeniden yapılanmaya uğraşma olarak gerçekleşecektir.Uranüs� ün 8. evle temasında ise kişide oldukça farklı cinsel davranış arayışları, cinselliğin sınırlarını zorlayışlar, gelenekselden farklı yeni arayışlar ve sıradışı yaklaşımlar görülür. Bu alanda da tıpkı transit Uranüs� ün 5. eve temasında ki gibi teknolojinin nimetlerinden faydalanılması da muhtemeldir. Örneğin İnternet ya da telefon üzerinden gerçekleşen ve sanal seks olarak adlandırılan sekse yaklaşım ve deneyimleme biçimi Uranüs� ün 8. eve temas biçimini oldukça net anlatabilir. Burada kişi bir diğeriyle gerekli olan bedensel teması kurmayarak, Uranüs� ün aşırı bireyci ve mesafeli tavrına uyumlu bir görüntü sergileyecek, Uranüs� ün temsil ettiği yüksek teknolojiyi kullanacak ve ayrıca bireyliğini de kaybetmeden ve yeni metotlarla cinsel hazzı yaşama şansına sahip olacaktır. Transit Uranüs� ün doğum haritasında ki 8. evle ya da 8. evin yönetici gezegeniyle temas kurması da buna benzer davranış biçimlerinin deneyimlenmesine sebep olabilir. Tabii ki bu durum amacından saptığında kişinin toplumdan yabancılaşmasına, yalnızlaşmasına ve -Uranüs� ün elektrik yüklü bir gezegen olması sebebiyle- kişinin cinsel kökenli sinirsel rahatsızlıklarla boğuşmak durumunda kalmasına sebep olabilir.8. evde bulunan Neptün ise bu alanda bir karmaşa, kaos ve görünenin ötesinde bir arayış biçimi getirebilir. Ortak paylaşımlar üzerinde kişinin hayal gücünün var olandan farklı bir algılama içine girmesi sebebiyle, kişinin diğerleriyle ortak paylaşımlarının sınırlarında da bir belirsizlik durumu hakim olur. Adeta sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu sınırsızlık ve karmaşa, kişinin karşısındaki ile paylaşımlarında yanlış değerlendirmeler yüzünden suistimallerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda da kişi aşırı idealize etme duygusu ile ya cinsel istismara maruz kalabilir ya da kendisi istismar edici olabilir. 8. ev bizim değerlerimizi gösterdiğinden, kişi bu karmaşık düşüncelerle bazen farkında bile olmadan ve adeta kendini de kandırır biçimde karşısındakinin kaynaklarını kullanmaya yönelebilir; ortak kaynaklarımız sadece cinselliği değil, maddi ve manevi değerleri de kapsar.Özellikle kollektif gezegenlerin aktif olduğu haritalarda seks kaynaklı dönüşüm problemleri oldukça yoğun yaşanmaktadır. Özellikle tüm insanlığı ilgilendiren, seks ve ölüm gibi insanlığın kollektif bilinçaltında bütün azametiyle hüküm süren ve enerjinin boşaltımı ve dönüşümünü temsil eden bu iki yaşamsal bilgi kollektif gezegenlerin açılanmalarında daima başrollerde olacak gibi görünmektedir.Özellikle dönüşümü temsil eden ve akrep burcuyla ilintili gezegen olan Pluto ile devrimleri temsil eden ve kova burcuyla ilintili gezegen olan Uranüs, kişisel gezegenlerinizle kontak kuruyorlarsa, toplumsal değişimler sizi de fazlasıyla etkileyecek ve sizin toplum nezdinde belki de bir adım öne çıkmanızı sağlayabilecek değişim rüzgarlarını yaşamınızda estirmeye başlayacaklar demektir. Bunları yaşamınıza en sağlıklı biçimde geçirebilmek elinizdedir.Doğum haritasında ki evlerin her biri bizim için yaşam alanlarımızda ki önemli temaları belirtir. Hiç bir ev bir diğerinin önüne geçmez, hepsi ayrı ayrı bizim yaşama bakış açımızı ve duruşumuzu belirlemede ortak söz sahibidirler. Doğum haritalarımızda ki 5. ev ya da 8. ev tek başına bizim aşk ve seks yaklaşımımızı belirlemede söz sahibi değildir. Haritada ki diğer unsurlarla birlikte incelenmeleri gerekmektedir. Aşık olduğunuzda ve yaşamınızı bazen hayali de olsa biriyle paylaşır hale geldiğinizde ya da bunlardan hiç birisi yoksa, bütün yaşamınızı, kimliğinizi, duygularınızı ve ardından gelecek bütün deneyimlerinizi etkileyecek bir sürece girmişsiniz demektir. Bu yüzden bütün bunlardan ne şekilde etkilendiğinizi ve bu etkileşimin yaşamınıza ne şekilde yansıdığını dikkatle inceleyin.


Unutmayın ki yaşama tek yönlü bakmakla daima manzaranın küçük bir kısmını görürsünüz. Daha geniş bir alanı görebilmek istiyorsanız, her yöne dikkatle eğilmeniz gerekmektedir. Detayların her biri, bir bütünün parçalarıdır; kısaca karmanızın parçaları�Gerçek bütün açıklığıyla önünüzde serildiğinde, görmek için dikkatlice bakmanız, kendinize karşı gerçekleştirmeniz gereken ciddi bir yükümlülüktür. Önünüzde duranı görmüyor ve ısrarla geleceğe bakmaya çalışıyorsanız, görmeye çalıştığınız geleceğin size, gelişiminize ve karmanıza hiçbir faydası olmayacaktır.
[/color:2v6czkjo]
 

narkoz

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ara 2010
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Gezegenler Boylam Bulundugu Ev
Gunes 08 Koc 58' 26" 9
Ay 25 Aslan 39' 47" 1
Merkur 19 Balik 03' 28" 8
Venus 24 Boga 45' 27" 10
Mars 24 Oglak 18' 38" 6
Jupiter 04 Boga 33' 22" 10
Saturn 02 Oglak 25' 20" 5
Uranus 01 Oglak 01' 48" 5
Neptun 10 Oglak 08' 49" 6
Pluto 12 Akrep 03' 23" R 4
Siron 23 Ikizler 43' 16" 11
Lilit 24 Aslan 57' 57" 1
Ay Dügümü 23 Balik 05' 29" 8
Sans Noktasi 26 Yay 05' 56" 5
Vertex 22 Yay 52' 28" 5 yazdıklarınıza bakarak yorum yapmaya çalıştımortalık karıştı:(( beşinci ecde oğlak ve yaya gözüküyor bu durumda ikisi aynı anda mı etki ediyor yardımcı olursanız sevinirim.
 

Çınar

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ağu 2011
Mesajlar
139
Tepkime puanı
9
Konum
Sakarya
Ne hoş 7. evim kova... :) tevekkeli değil sıradışı bir hal alışım.
 

guneş4

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Mar 2013
Mesajlar
91
Tepkime puanı
3
Sevgili Urum, benim 5. evim boğanın 29 derecesiyle başlıyor ikizleri daha çok kapsıyor bu durumda 5. evim hangisi? Bir de kıstırılmış evler hakkında ne düşünüyorsunuz, 8. evim aslanla başlıyor. Bende 8. evi aslan kabul ediyorum 9 da teraziyle başlıyor. Bu durumda haritamda başak yok mu chironum başakta bu arada. Güneş 7. evin sonunda 7 nin de 8 in de yorumu bana uyuyor ama beni üzen hem 8. eve bu kadar yakın oluşu hem de açıları vasat aslan burcu olmama rağmen su grubu gibi hissediyorum.
Güneş burcumun etkisini artırmak için yapabileceğim bir şeyler var mı ?Asc oğlak, Neptünüm 1. evde balık etkisi veriyor diye okumuştum ki bence doğru. Teşekkürler.
 
Üst