Zihinsel ve Duygusal Stres

Ori

Kayıtlı Üye
Zihinsel ve duygusal stres nasıl davrandığımızı ve hissettiğimizi etkiliyor, güçlü duygular fizyolojimizi değiştiriyor. Örneğin; geleneksel tedaviye cevap vermeyen kronik fiziksel problemler, iş ve duygusal ilişkilerimizdeki çalkantılı dönemler ya da yavaş gelişmeler, duygu salınımları gibi sebepler psikolojik ve fizyolojik baskıya neden oluyor. Sınav öncesi ishal olan öğrenci ile ameliyat öncesi kurdeşen döken hasta hayatlarının bu bölümlerindeki stresle basa çıkamayanlara örnektir. Hepimiz değişik seviyelerde stresle basa çıkmakta zorlanıyoruz ya da ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz ve hatta alınma, korkma, kızma, üzülme ya da cesaretlenme gibi duygusal streslerimizi bastırıyoruz. Mükemmel olmak için aşırı çalışıyoruz ya da sağlığımızı işimiz için feda ediyoruz, endişeleniyoruz, kaygı ve rahatsızlıklarımızı saklıyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi doğru katalize edemediğimiz zaman, onların kontrolü altına giriyoruz. Oysa kendini bilen insan duygu ve düşüncelerini kontrol edebilen insandır ve her birimiz bu yeteneğe sahibiz. Duygusal stresin hormonsal dengesizliklere de yol açtığı bilinmektedir. Örneğin, tiroit bezinin az ya da fazla çalışması ve adrenal bezlerinin aşırı çalışması, hipofiz bezindeki dengesizlikler gibi ve diğer endokrin bezleri problemlerinin altlarında yatan ana sebep, kendi gücümüzü kullanmamamızdır.

Alıntı.

blessedwithlove

Kayıtlı Üye
Olumsuz bir şey yaşadığımda aman bilmem kaçıncı reenkarnasyonum kim bilir neler gördüm geçirdim bunu mu kafama takacağım devam deyip devam ediyorum çok işe yarıyor. :D Düşünsene binlerce kez reenkarne olduğunu binlerce sevgilin olmuştur sen burada oturup aşk acısı çekiyorsun bu saçma mantıkla artık acı da çekemiyorum gülesim geliyor. Bu arada bunu ben söylemiyorum değerli forum sakinleri aydınlanmış varlık Ramtha söylüyor. Kimsenin acısıyla dalga geçmiyorum ya da küçümsemiyorum hemen negatif düşünmeyin söylemek istediğim şey farklı.Aşk acısı bile çekemiyorum çünkü o bile benim için çok güzel bir şey yaşadığımı hissettiriyor. Ne güzel seviyorum ya o sevmese de olur ben zaten sevmeyi seviyorum diyorum kaldı ki gerçek sevgi zaten karşılıksız olur.Aynı şekilde iş hayatıma da uyguluyorum bunu biri canımı sıkacak bir şey söylüyor mesela umursamıyorum kendimi bildiğim sürece sorun yok. Yani olaylara yukarıdan tanrısal bir bakış açısıyla bakınca bu negatif düşünceler bir şekilde ortadan kalkıyor ve anda kalıyorsun. Tavsiye ederim.

Ori

Kayıtlı Üye
Bir seçenekte acıyı kabul edip öğütebilmek. İnsan bu sayede kendini daha net tanıma imkanı bulabilir. Denge her zaman önemlidir. Bu da benim fikrim. :)