zengin olmak için

La-edri

Kayıtlı Üye
Özgürlük biraz açarmısnız lütfen zaten özgür değilmiyiz ??
Madde ve maddiyata bagimli bir insan nasil özgür olabilir?

Insan yaradilisi geregi hem maddi hem manevi gücü kuvveleri olan bir varliktir.
Maddi zenginlik size herseyi verebilir (mümkün mertebe) ama size kendi özünüzü veremez .Kendinize hakim yada sahib degilseniz nasil özgür olabilirsiniz?

Manevi zengin bir insan özgürdür cünki herseyden önce kendisine sahibtir kendisi ile beraber herseye hüküm edebilir. Insan yaradilisi geregi bu özelleige sahibtir.Insanin maddi varligi bu dünya icin gecerlidir manevi varligi ise sonsuz ve sürekli tazedir.

Isin aslinda yukaridaki türde ki esma calismalari asla maddi bir getiri icin yapilmaz, esmalar ile kimler manevi calismalar yapar? Dervisler, siz hic maddiyat icin dua eden bir dervis örnegi gördünüz mü? Peki bu adamlar bilmezler mi maddiyati da istemeyi. Onlar esmalrin gücünü biliyor ve maddiyata tamah dahi etmiyorlar neden etsinler ki... Basindaki maddi gözler ufuga kadar görür ya manevi gözün?
Maddi kulaklarin saadece alabildigi frekansa kadar isitir, ya manevi kulagin ?

Maddiyat dünyevi bir kaynaktir bedene aittir.Zaman ve mekan hapsindesin demektir. Maneviyat ise zamansiz ve mekansiz var olamktir...Özgürlük! Sonsuz ve her dem taze özgürlük.

Madde zengini kendisine bir jet alir ucar manevi zengin ise kendi kanatlari ile ucar...( Ucmak burda bir metafor degil ciddi ve gercek manada zamanda ve mekanda hareket edebilmek).

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Madde ve maddiyata bagimli bir insan nasil özgür olabilir?

Insan yaradilisi geregi hem maddi hem manevi gücü kuvveleri olan bir varliktir.
Maddi zenginlik size herseyi verebilir (mümkün mertebe) ama size kendi özünüzü veremez .Kendinize hakim yada sahib degilseniz nasil özgür olabilirsiniz?

Manevi zengin bir insan özgürdür cünki herseyden önce kendisine sahibtir kendisi ile beraber herseye hüküm edebilir. Insan yaradilisi geregi bu özelleige sahibtir.Insanin maddi varligi bu dünya icin gecerlidir manevi varligi ise sonsuz ve sürekli tazedir.

Isin aslinda yukaridaki türde ki esma calismalari asla maddi bir getiri icin yapilmaz, esmalar ile kimler manevi calismalar yapar? Dervisler, siz hic maddiyat icin dua eden bir dervis örnegi gördünüz mü? Peki bu adamlar bilmezler mi maddiyati da istemeyi. Onlar esmalrin gücünü biliyor ve maddiyata tamah dahi etmiyorlar neden etsinler ki... Basindaki maddi gözler ufuga kadar görür ya manevi gözün?
Maddi kulaklarin saadece alabildigi frekansa kadar isitir, ya manevi kulagin ?

Maddiyat dünyevi bir kaynaktir bedene aittir.Zaman ve mekan hapsindesin demektir. Maneviyat ise zamansiz ve mekansiz var olamktir...Özgürlük! Sonsuz ve her dem taze özgürlük.

Madde zengini kendisine bir jet alir ucar manevi zengin ise kendi kanatlari ile ucar...( Ucmak burda bir metafor degil ciddi ve gercek manada zamanda ve mekanda hareket edebilmek).
Söylediğiniz her şeye katılıyorum lakin siz zenginlik ve özgürlük konusunu tasavvuf olarak manevi açıdan bakarak ele almışsınız bence bu başlık altındaki konuda kimse manevi zenginliği ya da Ma’nevi özgürlüğü aradığını düşünmüyorum elbetteki söylediklerinizin her harfi doğru ama maneviyatı arayan bulabileceği yerde bellidir zaten bunun için forum sitelerine gerek yoktur diye düşünüyorum dolayısıyla sizin verdiğiniz o kıymetli bilgiler maneviyat içerikli ama aranan zenginlik dünya zenginliğidir sebebi de şudur ki Allah insanları türlü türlü çeşit çeşit yaratmıştır elbetteki maneviyatı arayanlar olduğu kadar da dünya zenginliğinide arayanlar olacaktır bu yüzden de kimseye bir şey söylemeye hakkımız yok diye düşünüyorum sonuçta herkes dönecek Allah’a hesap verecek dolayısı ile Allah’tan dünyada iken de mal mülk zenginlik istemenin zenginliği araştırmanın da olumsuz bir tarafı kesinlikle yoktur

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Para parayı çeker sözünü duymuşsunuzdur. Ama bu cümlede kasıtlı olarak eksik bırakılan bir taraf var ya da zamanla unutulan.Doğrusu "para parayı değil paranın sesi, şıkırtısı parayı çeker."
Elinizde 25 kuruş,1 lira bile olsa onları hareket ettirerek,sayarak,sallayarak çoğaltabilirsiniz.Banknotun sayılırken çıkarttığı ses,koldaki altın bileziklerin şıngırtısı yani hareket halindeki değerli metanın çıkarttığı ses daha fazla parayı size çeker. Bu kadar basit mi diyebilirsiniz ama bunu da bilmiyordunuz değil mi?Önemsemeyebilirsiniz ama denenerek bulunmuş bir yöntem. Unutmayın ses titreşimleri gerçekten etkili bir araç. Nasıl , ün için şöhret için " ş"sesi etkili ise parayı çekmek içinde "paranın sesi"etkili. Deneyin,düzenli olarak parayı ,bilezikleri şıkırdatın, banknotun para sayma makinesi deki sesini imaje edin veya elde sayın. Kilidin iki sefer dönüp açılması gibi devreyi, döngüyü tamamlayınca paranın akma yönü size çevrilecektir. Tabii ki bunu ödev gibi yapmayın ,kabulleniş ve doğal bir ritim gibi hayatınızda bulunsun. Sisteme çomak sokmuyorsanız para size engelsiz gelir. Dünya üzerindeki paranın %75 i Anu orjinli insanlarda toplanıyor.Eğer Anu değilseniz size gelecek para %25 lik dilimdeki payınızın (+- )li kısımdan düşen kadardır.Birde gerçekten ihtiyac duyulan para gelir bunu unutmayın.Siz bu para nereden gelecek diye düşünüp engel koymazsanız ,tabi!.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
yahu arkadaş bu parayı bulmak ne kadar zor olmuş ne hale geldik

Bazılarına zor :D Aileden varlıklı olmak lazım yoksa çok para için ticari zekan, iletişim yeteneğin, girişimci yönün kuvvetli olmalı :) Yoksa çalışmakla çok para gelmiyor. Bu tarz yöntemler sadece destek için yoksa herkes zengin olurdu.

ruhname

Kayıtlı Üye
yahu arkadaş bu parayı bulmak ne kadar zor olmuş ne hale geldik
Maddi zenginlik için Vakıa Suresi de okunuyor diye biliyorum çoğunuz duymuş olmalısınız bunun doğruluğunu sorgulamak haddime değil ancak tabi herşeyin doğrusunu Allah bilir, maddi anlamdaki zenginlik için böyle bir Esma dua ne kadar etkili olabilir bu konuda emin değillm ama "nasip" diye bir mesele var bu anlamda zenginlik için bu daha etkilidir diye düşünüyorum.

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Maddi zenginlik için Vakıa Suresi de okunuyor diye biliyorum çoğunuz duymuş olmalısınız bunun doğruluğunu sorgulamak haddime değil ancak tabi herşeyin doğrusunu Allah bilir, maddi anlamdaki zenginlik için böyle bir Esma dua ne kadar etkili olabilir bu konuda emin değillm ama "nasip" diye bir mesele var bu anlamda zenginlik için bu daha etkilidir diye düşünüyorum.
inanın bana o kadar çok şey yaptımki tahmin bile edemezsiniz bildiğiniz hatta bilmediğiniz daha neler neler ama kaderimi kıracağım umudum var araştırmaya devam :)

Aymira

Kayıtlı Üye
Zenginlik için, sabah namazlarını kıldıktan sonra güneş doğana kadar Kur'ân-ı Kerîm okumanızı tavsiye ederim. Bunu düzenli yaparsanız eğer çokça yardım görürürsünüz.

İkinci önerimde 4444 Salat-ı Tefriciye dir. Ne bir eksik ne bir fazla okunur. Tam sayısı tutturulmalıdır. 1-3-5-7 günde tamamlamanız evladır. Adamı ipten alacak kadar tesiri vardır. Maddi manevî istekleriniz için okunabilir. Defalarca tecrübe edilmiş, kendim tarafından da denenmiştir.

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Zenginlik için, sabah namazlarını kıldıktan sonra güneş doğana kadar Kur'ân-ı Kerîm okumanızı tavsiye ederim. Bunu düzenli yaparsanız eğer çokça yardım görürürsünüz.

İkinci önerimde 4444 Salat-ı Tefriciye dir. Ne bir eksik ne bir fazla okunur. Tam sayısı tutturulmalıdır. 1-3-5-7 günde tamamlamanız evladır. Adamı ipten alacak kadar tesiri vardır. Maddi manevî istekleriniz için okunabilir. Defalarca tecrübe edilmiş, kendim tarafından da denenmiştir.
aslındabu söylediğinizi yapan bir abim vardı bir defa ticarette batmıştı ama öyle böyle değil hatta demiştiki yağmurda eşya alacak paramız yoktu kartonların üzerinde yattık ailece demişti sonra sabah namazından ve ezanın sesinin içeriye girmesinden falan bahsetmişti ama bu durum sanırım herkeste aynı etkiyi yaratmıyor :(

o bahsettiğim abim dediğim kişi ise şuan çok bilinen bir markanın sahibi ve dünyanın her yerinden türkiyeye mal getiriyor ithalatcı yani milyon milyon dolarlar kazanıyor diyebilirim dedim ya herkese aynı etkiyi göstermiyor onuda denedim ve dedim ya daha neler neler. Hal böyle olunca inanın artık doğruyu yanlışı ayırt edemez hale geldim

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch

Çok dar zamanlarımda Vakıa Suresini de okuyordum nafile olmayınca olmuyor :) Nasipte yoksa ne yapsan boş. Bir de şu durum var bir peygamber, veli, derviş dua eder ne isterse olur biz peygamber filan değiliz. Ki öyle ulvi kişilikler böyle şeylere tenezzül etmezler aç kalsalar bile şikayet etmeden katlanırlar. Ondan belki makamları farklı çoğu insandan.

Aymira

Kayıtlı Üye
Çok dar zamanlarımda Vakıa Suresini de okuyordum nafile olmayınca olmuyor :) Nasipte yoksa ne yapsan boş. Bir de şu durum var bir peygamber, veli, derviş dua eder ne isterse olur biz peygamber filan değiliz. Ki öyle ulvi kişilikler böyle şeylere tenezzül etmezler aç kalsalar bile şikayet etmeden katlanırlar. Ondan belki makamları farklı çoğu insandan.

Sn. @Mya çok güzel ifade etmişsiniz. Bazen bazı şeyler bizim imtihanımız ise ne yaparsak yapalım olmaz zaten çok haklısınız.
Bir de bence ne olursa olsun dua edilmekten vazgeçilmemeli. Biraz içimi dökmüş gibi olacağım fakat ben bir konu hakkında çokça dua ettim senelerce. Ve istediğim şey tam 4 sene sonra gerçekleşti. Ben umudu kesmişken. Hem de beklediğimin çok daha iyisi ve fazlasıydı. Diyeceğim o ki edilen dualar boşa gitmiyor, tıpkı hiçbir enerjinin evrende kaybolmadığı gibi. Ya zamanı vardır, ya da karşılığını muhakkak başka bir şekilde görürüz. Ben her şeyde bir hayrın olduğuna inananlardanım. Çok sıkıntılı zamanlar geçirdim, fakat geçmişe dönüp baktığımda aslında darlığın da varlığın da bana çok şey kattığını fark ettim. Her şey bizim tekâmülümüz için...

Bir de aynen, bir âlim ile bizim duâlarımız bir olmuyor ve belirtmiş olduğunuz gibi onlar zaten her sıkıntıya şikayet etmeden katlanıyor. Ve yine dediğiniz gibi her şey nasip :)

Ü

Üye silindi 56746

zenginlikle ilgili neden bu kadar çok dua var? demek ki herkesin kilidi farklı, yapılan her dua birindeki kilidi açıyor. belki bizim de kendi duamızı bulmamız gerekiyordur :rolleyes:

D

DAİMON

Para(meta, madde hepsi) için hayata bakış açınızla belli bir frekansta olmanız lazım. Dünya malına karşı içten gelen bir istek olacak ve bu isteğin çarkını çevirmek için ise çaba, gayret, azim, hırs. Genelde insanlar bu enerjiyle ya doguyorlar ya da içlerinde var olan enerjiyi vakti geldiginde keşfettiklerinde para bir şekilde onlara akmaya başlıyor.
Yani Allah parayla sınayacaksa o programla doğuyorsunuz. Paranın size ne vesile ile gelecegi vs hepsi ezelde takdir edilmiş oluyor. Bazen duayla bu çark çalışmaya başlıyor olabilir ama zenginlikle imtihan edilmeyeceksen ne yaparsan yap o para gelmez.
Milli piyangoda eline geçen bir milyonla kalakalan çok olmuştur. Altında lamborghini, yanında memur arkadaşyla en fazla ilçenin sahilindeki çay bahçesinde iki bardak çay içer. :)
Ya da üniv.de görürdüm. Oğlan babasının arabasını kaptıgı gibi FSM Bulvarına iner kafenin önüne sarı spor aracını park eder hava atardı. Hani arabadan indigini görmesem inanmıycam o derece sırıtan bir enerji, duruş söz konusu. :)
Para böylelerine çağırsan gelmez, gelse de kalmaz, kalsa da yetmez türden bir şeye dönüşür.
Gerçek zenginlik doğurgandır, besleyicidir.
İster para olsun ister bir gülüş bir dostluk bir sevgi... Genişlemeli, genişletmeli.
O yüzden borçtan kurtulmak için yine dua okuyun ayet okuyun sonuçta borçla ölmek istemeyiz ama zengin olmak için ben hiç dua etmedim. Çünkü zenginim, dermişim:p şaka şaka :):)
İçi boş, geçici zenginlik mutlu etmez.
Zaten zenginlik başlı başına bir afet o da ayrı bir dava.

Allah gözümüzü doyursun. En büyük zenginlik gönül toklugu.

Ben artık Allah tan bir şeyler isterken çekiniyorum. Çünkü her nimetin birde afeti olur.
En çok ettigim duayı soracak olursanız.
"Allahüm mahşurna fi zümretis salihin"
(Allahım beni de salih kulların arasında haşreyle.)

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Hadislerden öğrendiğimize göre mülk suresini kabir azabından kurtulmak için hergün okumalıyız. Fakirlikten kurtulmak için ise vakıa suresi hergün okunmalıdır. Dileyen araştırabilir.

Ü

Üye silindi 56746

annen zengin mi? merak ettimde
kesınlıkle mülk süresii herkesten duyarım annemde cok okurdu....
@Mya :)))

tüm mahlukata lütfeden... mahlukat her an yaşama halinde, her an evrende ve evrendeki tüm yaşayanlara anbean ihsan eden bir Rab var, sabah bu bilinçle uyanıp gece bu bilinçle uyumak amaçlanıyor bence duada. bir süre sonra o lütfedenin varlığı şuurumuza kaydoluyor, bu da sanırım devamlı şükrü getiriyor; şükür de zenginliği.

üç sayısında da elbet bir hikmet vardır. güzel bir duaymış.