Yeni bir dil öğrenmek

By Je

Kayıtlı Üye
Uzaktan eğitim alarak yeni bir dil öğrene bileceğim bir platform varmı. İngilizce Portekizce gibi.?

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu o dile maruz kalmaktır. Elinizden geldiğince yabancı insanlarla konuşmaya çalışın. Bunun için yeterince alternatifiniz var. Kurs vb. şeylerle pek uğraşmayın, grammerler konusunda araştırma yapınca yeterince öğrenirsiniz zaten.

Ü

Üye silindi 58480

En az 10 tane İngilizce şarkı ezberleyin, ama baştan sona textine sadık kalarak. Sürekli dinlediğiniz şarkılar ile top 10 unuzu diri tutun. Hepsi bu kadar.

İngilizceniz şu gibi olacak. Çünkü kalıplar kafanızda senfoni oluşturacak.

Mesela I wish' ten sonra fillerin 2. Halinin kullanıldığını hep hafizanizdaki şarkılardan cikarimlayacaksiniz.

6666 tane ayet nasıl ezberleniyor? Şarkı sözü olarak.

Etkili konuşan insanlar bunu neye borçlu? Diksoyonundaki senfoniye. Yani konuşurken bile vurgular ve mimikler bir şarkıdır.

Şarkı, beyin için doğru akımdır. Hologram açar.
İlkokuldaki öğrendiğiniz bütün bilgileri unuttunuz. Ama şarkılar hala aklınızda. O şarkıların tınısını bile duysanız söylemeye başlarsınız. Ama bir geometri formülü sorulsa aklınız istop eder.

O halde İngilizce şarkı öğrenin. Bu beyin için omaga 3 etkisi yapar.

Bi jenerasyon şu İngilizce şarkıyı söyleyerek seviye atladı :

Beybi if yu givitumi, aygivituyu, aynovaçuvant ??

Olagalagaglalalala...

star53

Kayıtlı Üye
Bir mühendis sadece frekans olayını baz alarak ingilizce öğrenmişti. Yani ingilizcedeki konuşmaların sadece sesiyle uğraşarak çözdü işi. O yüzden @dennise 'e kulak ver. İngilizce hikayeler oku internetten. Temel mantığını anlatan bir ton kaynak var, ezbercileri değil mantığını anlatan kaynakları bul. Ücretsiz bir şekilde düzenli çalışarak hedefini başarabilirsin. ispanyolca falan için de goethe-verlag güzel bir kaynak. Aç internetten çalış.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Aslında İngilizceyi matematiğe dökerek işliyorlar öğretmenler. Latince harflerle dil vuruşları kodluyorlar. Bir arkadaşım biraz anlatmıştı bana three derken th sesi çıkarmak için dişlerinin arkasında tutman lazım dişini yoksa tree dersin. 3 diye ağaç demiş olursun şeklinde.

a) catch kæʧ
b)doubt daʊt
c) gem ʤɛm
d) measure ˈmɛʒə
e) noise nɔɪz
f) phone fəʊn
g) shy ʃaɪ
h) these ðiz

Bunlar örneklerden bazıları. Bunlar üzerinde çalışınca diksiyon konusunda güzel ilerleme kaydetmişti. Tavsiye ederim.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Aslında İngilizceyi matematiğe dökerek işliyorlar öğretmenler. Latince harflerle dil vuruşları kodluyorlar. Bir arkadaşım biraz anlatmıştı bana three derken th sesi çıkarmak için dişlerinin arkasında tutman lazım dişini yoksa tree dersin. 3 diye ağaç demiş olursun şeklinde.

a) catch kæʧ
b)doubt daʊt
c) gem ʤɛm
d) measure ˈmɛʒə
e) noise nɔɪz
f) phone fəʊn
g) shy ʃaɪ
h) these ðiz

Bunlar örneklerden bazıları. Bunlar üzerinde çalışınca diksiyon konusunda güzel ilerleme kaydetmişti. Tavsiye ederim.
Tabi bunları bilen bir İngilizce öğretmeni ile tanışmadım. Arkadaşım biraz çılgınca bir eğitim aldığı için ondan farklı gelmişti bana. Kaynak isteyen olursa sorarım ona bende kitap olarak bir kaynak yok. Anlatırken gönderdiği görseller var.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Dil için adınız soyadınız gibi bazı temel cümle kapılarını ve diyalogları öğrenmeniz yeterlidir. İster şiir gibi okuyun ister şarkı, hiç farketmez.

Bu aşamadan sonra bir kaç ayda iyi bir temele sahip olabilirsiniz.

Kurslar iyidir, gidin ama kaliteli bir kursa gidin. Ha varsa imkan ülkesine gidin.

Ve sonradan bir dil öğrenen biri istediği kadar başarılı olsun, o dili anlatırken hep eksiktir.
Ben bunu yıllarca Türk hocalardan Arapça öğrenipte ardından Türkiye nin en kaliteli kursunda bizzat arap hocalardan Arapçayı öğrendiğimde farkettim ki arada uçurum varmış.

Tek şartla; hocalar bir kaç kurluk düzeyde Türkçe egitim görmüş olsun ve bir kaç yıl Türkiye de Türkçe ye maruz kalsınlar.

Uzaktan eğitimi çok mecbur değilseniz tavsiye etmem.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Ben bunu yıllarca Türk hocalardan Arapça öğrenipte ardından Türkiye nin en kaliteli kursunda bizzat arap hocalardan Arapçayı öğrendiğimde farkettim ki arada uçurum varmış.
@Enneagram Istanbul'da Arapça için tavsiye edebileceğin bir kurs var mı , Akdem ve Aramer'i duyuyorum hep, belki bilgin vardır ama tereddüt içindeyim.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
@Enneagram Istanbul'da Arapça için tavsiye edebileceğin bir kurs var mı , Akdem ve Aramer'i duyuyorum hep, belki bilgin vardır ama tereddüt içindeyim.
Olmaz olur mu, hiç.
İkisi iyi diyorlar ama Akdem o kadar iyi değil.
Kesinlikle ARÖMER.
Eğitimler 29 Mayıs üniv. kampüsündedir.
Haftaiçi, haftasonu grupları mevcut. Çok sistematikler. Alternatifi yok. Türkiye nin en iyi arapça eğitimi burada veriliyor.
Üniv. bünyesindeki dil öğrenimlerinde de aynı kur sistemlerini uyguluyorlar. Dolayısıyla üniv. çatısı altında olması egitimlerini düzenli, sürdürülebilir ve sistematik kılıyor. Yani kurslara güvenmemelisin.

Araya giren tatiller vs illaki oluyor. (öğrencilerin talebiyle)
Dolayısıyla ortalama üç yılda D8 seviyesine gelirsin.
Bir kur 3 ay, ücreti (peşin) 1.200+40 TL kitap ödemesi oluyor.

Git, net?:)

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Bunun daha ucuz bir yolu yok mu. ?
Şaka bir yana ilk fırsatta gideceğim. Senden de onayı alınca durmam daha ?
Herkes çok paragöz vallahi çok haklısın. 1 günlük atölyelerde insanlardan 300-500 TL kopartıyorlar. Üniversiteler daha insaflı geliyor bana. ☺️
En azından kurumsal diyorsun evrak belli diyorsun düzen belli, dekanı var bağlantısı var diyorsun. Bir diploması var diyorsun filan... Diger türlü kimseye güven kalmadı. Paramızla rezil oluyoruz ?

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Arapça çok rağbet görüyor, üniversitelerde de yaşanan izdihamdan dolayı, bölüm hocaları derse artık misafir öğrenci kabul etmiyorlar. Biz de mecbur özel sektörün insafsız kollarına koşuyoruz.?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Arapça çok rağbet görüyor, üniversitelerde de yaşanan izdihamdan dolayı, bölüm hocaları derse artık misafir öğrenci kabul etmiyorlar. Biz de mecbur özel sektörün insafsız kollarına koşuyoruz.?
Hakikaten durum şu an böyle mi??

Aslında nitelikli ingilizce kursları çok daha pahalıdır. Asla bu ücrete bulunmaz. Arapça da iki yıla fırlar o zaman.

Hayır, bu insanlar ne uyanıkmış. Ben olsam şikayet ederdim. Kimse kusura bakmasın. Harç ödüyorsunuz sizde.

Bedavacı insanlardan nefret ettim. ?

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Hakikaten durum şu an böyle mi??
Sahiden öyle, Arap dili edebiyatında amfilerde nefes bile alınmayacak duruma geldi bazen öyle bir oluyor ki +300... insanlar merdivenlerde bile oturuyor. Yani üniversiteye kapağı atıp dil öğrenmek isteyen para vermemek için hazıra konma peşinde.
Son üç yıldır böyle. Hocalar da yıldı artık. Bölüm harici kimseyi almıyorlar.
İngilizce kolay aslında artık videolar var bir dünya, internetten öğrenilebilir. Ama Arapça itina istiyor. Öyle kapsamlı videolara denk gelmedim hiç.