Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Aisling

Kayıtlı Üye
Merhaba, yaklaşık bir yıldır anksiyeteden muzdaribim en son doktor görüşmemde hastalığımın kronik olduğunu, tedavisinin uzun süre daha devam edeceğini belirtti. İlaç yardımı alıyorum ruh halinizi daha stabil tutuyorlar fakat anksiyete nöbeti geldiğinde onu çekmek durumundasınız. İçinizde bu hastalığı olanlar, gelen anksiyete ataklarıyla başa nasıl çıkıyorsunuz nasıl yöntemler geliştirdiniz kendinizce ? Birbirimize faydalı olabilirsek ne mutlu bana.

Ü

Üye silindi 45859

Merhaba, yaklaşık bir yıldır anksiyeteden muzdaribim en son doktor görüşmemde hastalığımın kronik olduğunu, tedavisinin uzun süre daha devam edeceğini belirtti. İlaç yardımı alıyorum ruh halinizi daha stabil tutuyorlar fakat anksiyete nöbeti geldiğinde onu çekmek durumundasınız. İçinizde bu hastalığı olanlar, gelen anksiyete ataklarıyla başa nasıl çıkıyorsunuz nasıl yöntemler geliştirdiniz kendinizce ? Birbirimize faydalı olabilirsek ne mutlu bana.
Merhabalar, bu rahatsızlığa sahip değilim ancak elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım. Ben de ruh sağlığı alanında çalışıyorum. Anksiyete bozuklukları da dahil olmak üzere birçok psikopatoloji benim takip ettiğim kurama göre insan için işlevsel bir öneme sahiptir. Bir tür başa çıkma mekanizması olarak çalışır ancak günlük hayatımızı olumsuz etkilediği için biz bunu bozukluk olarak tanımlamaktayız. İlaçlarınıza ek olarak mindfulness terapilerini ve terapi tekniklerini araştırmanızı önereceğim. Çünkü kaygıyı hissettiğimizde geçmişin, geleceğin veya ihtimallerin deryasında dolanırız aslında. Mindfulness da BDT temelli bir tekniktir. BDT konusunda da kaynakları araştırmanızı önereceğim. Çünkü duygu süreçlerimiz, düşünce süreçlerimiz ve davranışlarımız birbirini döngüsel olarak etkilemektedir. Bu konuda faydasını görebileceğinizi düşündüğüm kitaplar da var ancak forum kurallarına ters düşer mi bilemiyorm, bu nedenle paylaşmakta çekimserim. Bu bahsettiğim terapiler ve teknikler biraz daha kaygınızı gözlemlemeyi ve kaygınızın meydana getirdiği ruhsal, fiziksel değişimleri gözlemlemenizi içerir. Mümkün olduğunca düşünce süreçlerinizi, duygularınızı ve bunların vücudunuzda veya davranışınızda meydana getirdiği etkileri gözlemleyebilirsiniz. Kaygılandığınızda veya kaygınıza yol açan otomatik düşüncelerinizi not almak etkili olacaktır diye düşünüyorum. Notlar oluştukça kendiniz için alternatif düşünce kalıpları oluşturup kendiniz için yeni başa çıkma mekanizmaları oluşturabilirsiniz. Klinik alanda çalışmadığım için ve kaygı düzeyinizi bilmediğim için dahasını yazmam pek doğru olmayacaktır. Umarım faydam dokunur.
Sağlıkla kalın.

Aisling

Kayıtlı Üye
Merhabalar, bu rahatsızlığa sahip değilim ancak elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım. Ben de ruh sağlığı alanında çalışıyorum. Anksiyete bozuklukları da dahil olmak üzere birçok psikopatoloji benim takip ettiğim kurama göre insan için işlevsel bir öneme sahiptir. Bir tür başa çıkma mekanizması olarak çalışır ancak günlük hayatımızı olumsuz etkilediği için biz bunu bozukluk olarak tanımlamaktayız. İlaçlarınıza ek olarak mindfulness terapilerini ve terapi tekniklerini araştırmanızı önereceğim. Çünkü kaygıyı hissettiğimizde geçmişin, geleceğin veya ihtimallerin deryasında dolanırız aslında. Mindfulness da BDT temelli bir tekniktir. BDT konusunda da kaynakları araştırmanızı önereceğim. Çünkü duygu süreçlerimiz, düşünce süreçlerimiz ve davranışlarımız birbirini döngüsel olarak etkilemektedir. Bu konuda faydasını görebileceğinizi düşündüğüm kitaplar da var ancak forum kurallarına ters düşer mi bilemiyorm, bu nedenle paylaşmakta çekimserim. Bu bahsettiğim terapiler ve teknikler biraz daha kaygınızı gözlemlemeyi ve kaygınızın meydana getirdiği ruhsal, fiziksel değişimleri gözlemlemenizi içerir. Mümkün olduğunca düşünce süreçlerinizi, duygularınızı ve bunların vücudunuzda veya davranışınızda meydana getirdiği etkileri gözlemleyebilirsiniz. Kaygılandığınızda veya kaygınıza yol açan otomatik düşüncelerinizi not almak etkili olacaktır diye düşünüyorum. Notlar oluştukça kendiniz için alternatif düşünce kalıpları oluşturup kendiniz için yeni başa çıkma mekanizmaları oluşturabilirsiniz. Klinik alanda çalışmadığım için ve kaygı düzeyinizi bilmediğim için dahasını yazmam pek doğru olmayacaktır. Umarım faydam dokunur.
Sağlıkla kalın.
Söylediğiniz teknikleri kesinlikle araştıracağım, zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim. Benim için altın değerinde. Forumda herkesin okuduğu kitapları paylaştığı bir bölüm vardı söylemeniz sorun olmayacaktır, önerilere açığım.

Alex06

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 20 yıldır anksiyete problemi yaşıyorum. Birazi genetik birazi da aile ortamında öğrenilen düşünce kalıplarından kaynaklı. Dönem dönem antidepresan kullandım. Yine kötü hissedersem yine kullanırım hiç cekinmem ilk 15 gün zor olsa da sonrasında rahatlatıyor. Bir ara lanetli olduğumu düşünürdüm çünkü dışarıdan kimse anlamasa da insan kendi içinde cehennemi yaşıyor. Kaç kez hayat buysa yaşamak istemiyorum demisimdir. Sürekli endişe sürekli kötü birşey olacak hissi.
Ben öncelikli olarak aurami koruyorum, arınma ve ardından korunma her sabah, yapamadiysam akşamları. Aklıma negatif şeyler geliyorsa mantra söylemek ya da Esma ül Hüsna olabilir. Çoğunun anlamı çok güzel budist ya da Müslüman olmaya gerek yok. O gunlerde eksikliğini hissettiğim neyse ona göre. Çalışırken bile ara verir Esma veya mantra söyler rahatlatirim kendimi. Hormonal değişimler iş hayatindaki değişiklikler özel hayatta problemler anksiyeteyi tetikliyor bu bir gerçek.
Ben musallat falan gibi şeylere inanmam o yüzden hacı hoca ile işim olmaz. Kendi sorunumu kendim çözerim. Farklı boyutlar ve frekanslara inanırım insanların ve diğer varlıkların enerji çektiğine eminim iyi bir ruh hali için iyi bir korunma gerekiyor bana göre.
Nefes egzersizleri yoga yürüyüş hepsi ise yarıyor. Size ne uygunsa. Bir de konuşun içinize atmayın buraya yazın birilerine anlatın. Bir de kabullenmeyi öğrenmek rahatlatıyor. Konu çok geniş derli toplu yazamadım.
Ben bu yöntemlerle şükürler olsun uzun süredir çok iyiyim. Size de Şifalar olsun.🧿

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Esma ül Hüsna olabilir. Çoğunun anlamı çok güzel budist ya da Müslüman olmaya gerek yok.
Yanlış bilmiyorsam özellikle batı ekolünde çalışmalar yapan insanlara esmalar ağır gelebiliyor. Bilen biri beni düzeltirse daha iyi olur yanılıyorsam

Alex06

Kayıtlı Üye
Yanlış bilmiyorsam özellikle batı ekolünde çalışmalar yapan insanlara esmalar ağır gelebiliyor. Bilen biri beni düzeltirse daha iyi olur yanılıyorsam
Ben rune ve gliflerle çalışıyorum batı ekolü yani. Esmalar hafifletiyor. Çünkü ben anlamlarını düşünerek zikrediyorum. Latif mesela tüm inceligiyle lutfedilmis bir hayat bu lütuf kötü olabilir mi ? Bana iyi geliyor enerjimi toplamama kontrol edebilmeme yardımcı oluyor. Sanskritce mantralar söyleyen bir arkadaşım var ona da o iyi geliyormuş. Aslolan anlamını hissetmek çünkü.

Ben birilerinin belirledigi inanç sistemlerine inanmıyorum. Kalbim ne söylüyorsa benim inancım dogrum o.
Belki bir inanç sistemine bağlı olanlarda zihinsel çelişki yaratıyordur ve ağır geliyordur. Büyü yapıp sonrasinda günah olduğunu düşünerek kötü hissetmek gibi.

Ü

Üye silindi 45859

Yeniden merhaba, kitap konusunda bilgilendirdiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Önerilerimi aşağıda sıralıyorum;

1. Pembe Fili Düşünme - Zeynep Selvili tarafından kaleme alınmış bir kitap, Selvili ruh sağlığı alanında çalışmaktadır. Kitabın içeriğinde kendi yaşadığı panik bozuklukla başa çıkma sürecini ele almakta, yalnız olmadığımızı hissettirirken duygularımızı tanımak ve yönetmekte rehber olabileceğini düşünmekteyim.
2. Benim Hayatım Hep Böyle Mi Geçecek? - Dr. İbrahim Bilgen tarafından kaleme alınan bu kitapta kendi danışanlarının hikayelerini örneklemekte ve yine duygu düzenlemeye ilişkin güzel ipuçları içermektedir.
3. Yukarıda arkadaşımızın bahsettiği "İyi Hissetmek" isimli kitap okuyucunun kendi kendine uygulayabileceği eşsiz bir rehberdir.
4. Belirsizlikle Yaşamak - Mehmet Zihni Sungur tarafından kaleme alınmıştır. Sungur özellikle BDT alanında Türkiye'nin önde gelen isimlerindendir.
Aklıma gelen olursa tekrar güncelleme yapacağım :) Özellikle İbrahim Hocanın youtube ve instagram hesaplarında zaman zaman paylaşımları oluyor onları takip edebilirsiniz. Son olarak şunları söylemek istiyorum, kaygıyla çalışmak da kaygı verici bir durum olabiliyor. Lütfen kaygılarımızın oldukça doğal ve aslında işlevsel olan duygulanımlar olduğunu unutmayalım. Ve hedefimizin kaygımızı tamamen ortadan kaldırmak veya yok etmek olmadığını, kaygımızı doğru yönetebilmek olduğunu sakın unutmayalım. Nasıl sevinç olmadan bir hayat düşünemiyorsak kaygı, öfke gibi duygularımız olmadan da bir hayat mümkün değil. Bize acı verseler de, bizi bazen hareketsiz bıraksalar da onların da gelişmemizde ve büyümemizde yeri çok büyük. Terapi yolculuğunuz için ayrıca tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur.