Yaratan'ın Gizliliği ve Belirmesi

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
YARATAN’IN GİZLİLİĞİ VE BELİRMESİ

Çift Gizlilik (Gizlilik İçerisinde Gizlilik
)

Çift gizlilik durumundaki bir insan, Yaratan’ın zıddını bile hissedemez ve herhangi bir şeyin bile O’ndan geldiğini algılayamaz. Yaratan’ın sanki O’nu terk ettiğini sanır ve O’nu tümüyle yok kabul eder. Yaratan’ın kendisine olan tutumu, bu insanda karışıklık yaratır ve insan inancını kaybeder.

Bu Durumun Tanımı

· İnsan problemlerinin çözümü için dua edip iyi davranışlar yapar, ama hiçbir cevap almaz.

· Dua etmeyi bırakır bırakmaz hemen bir cevap alır.

· İlahi takdire inanmaya ve kendisini düzeltmeye başladıkça acımasızca geri itilir.

· İnanmayı bırakıp kötülük yapmaya başladığı zaman ise şansı açılır ve kendisini huzurda bulur.

· Hileli yollardan para kazanır.

· Bu kişiye göre Yaratan’a ulaşmak isteyen kişiler sağlıksız, fakir, toplumca itilmiş, aptal ve ilkeldirler.

· Yaratan’ı aramayanlar ise zengin, sağlıklı, sükûnet içerisinde, zeki, sevecen ve özgüvenli görünür.

İlahi takdir bu tür hisleri uyandırdığı zaman, insan çektiği acıların Yaratan’dan geldiğini unutmak ve olayların doğanın etkisi olduğuna inanmak ister. Bu duygular kişiyi inançsızlığa sürükler ve Yaratan’ın yaratılan üzerindeki hâkimiyetinden ziyade, tesadüfî bir şekilde yaşadığını düşünür.

Tek Gizlilik
Yaratan gizli durumdadır, O’ndan kişiye sadece acı veren olaylar geldiği için kişinin gözünde O, sevecenden ziyade, ızdırap veren olarak görülür. Buna rağmen kişi, başına gelen her şeyin bir nedeni olduğuna inanır, Yaratan’ın onu yaptığı kötülükler için cezalandırdığını; ya da onu doğru yola doğru ittiğini düşünür. Yaratan’ın yönlendirmesine olan güveni ve inancı artar.

Bu Durumun Tanımı
Bu insan genelde sağlıksız, çevresi tarafından yadırganan ve fakirdir. Endişelidir ve hayatında sanki hiçbir işi doğru gitmez.

Belirme
Yaratan gizli olmasına rağmen, insanın O’na ve her şeyi yönettiğine olan inancı giderek güçlenir. Bu durum, kişiyi kendisini doğruya yönlendiren ve ışığa çeken kitaplara ve Yaratan’a olan inancını güçlendirmeye iter.

Çabası sayesinde Yaratan’a olan inancını yeterli miktara getirip ışığın kendisini düzeltmesine zemin hazırladığı zaman, Yaratan’ın ilahi yönetimine hazır olur. Yaratan kendisini, yaratılana, arzularının içerisinde Tek Sevgi Dolu Yöneten olarak gösterir.

Bu Durumun Tanımı
İnsan Yaratan’ın iyiliğini hisseder, sükûnet, sürekli tatminlik, her zaman eforsuzca yeterince para kazanır, başına hiçbir bela gelmez, başarılıdır ve saygı duyulur. Bir arzusu olduğu zaman Yaratan’a dua eder ve arzusu hemen yerine getirilir. Ne kadar çok iyilik yaparsa, o kadar başarılı olur, ne kadar az yaparsa; o kadar az başarılı olur.

Görür ki, kendisini düzeltmek isteyen insanlar; sağlıklı, saygın, sakin ve sevecen; öte yandan düzeltilmeyi arzulamayanlar ise sağlıksız, fakir, aptal, cahil ve ikiyüzlü.
alıntı
 
Üst