''Yaratan Yüce ve Alçak Olan Görecek''Nedir?

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
"YARATAN YÜCE VE ALÇAK OLAN GÖRECEK" NEDİR? - ŞAMATİ 27

“Yaratan yücedir ve alçak olan görecek.” Kişi alıcı iken ve Yaratan ihsan ederken nasıl olurda kişi Yaratan ile eşitlik sağlayabilir? Paragraf şöyle diyor, “Yaratan yukarıda ve aşağıda.”

Eğer kişi kendisini ilga ederse, o zaman kişiyi Yaratan’dan ayıran bir otoritesi olmaz. Kişi o koşulda görür ki, yani kendisine “Mohin de Hohma” verilir “ve kibri olan uzaktan bilir”. Ancak, gururlu birisi, yani kendi otoritesi olan bir kişi, uzaklaştırılır, zira benzerliği yoktur.

Alçaklık kişinin başkaları önünde kendisini küçültmesi değildir. Bu kişinin manevi çalışması içerisindeki mütevazılığinden kaynaklanan bütünlük hissidir. Aslında, alçaklık demek dünyanın kişiyi hor görmesidir. Tam olarak insanların kişiyi hor ve küçük görmesine alçaklık denir. Bu koşulda kişi hiç bir bütünlük hissetmez, çünkü şöyle bir yasa vardır; başkalarının düşüncesi kişiyi etkiler.

Dolayısıyla, eğer insanlar kişiye saygı duyarsa, kişi kendisini bütün hisseder ve insanların hor gördüğü şey, kişilerin kendisini hor görmesindendir.

alıntı
 
Üst