Yaptıklarımızın Arkasında ki Niyet

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
YAPTIKLARIMIZIN ARKASINDAKİ NİYET

Bazen konuları netlikle anlatamıyorum ve bu benim kusurum. Kişi önemi ruhani ve içsel gelişime verince, bedensel hareketlerine verdiği dikkat geri planda kalır. Açıkçası akla bile gelmez. Kişi bahsi geçen manevi kanunun niyetine odaklanır, fiziksel hareketlerle uygulamalara değil. Dışarıdan bakan bir kişi fiziksel hareketlerin yapılmadığını ve eksik olduğunu düşünebilir.


Şöyle yazar: “niyetsiz uygulanan bir emir ruhsuz bir beden gibidir.” Manevi çalışma içerisinde olan bir kişiyle dinci (kelimelerle [dış davranışlarla] inanıyorum diyen) arasındaki fark, manevi çalışma yapan bir kişinin fiziksel hareketlerin manevi anlamı olan niyeti geliştirmek istemesidir. Bu yüzden içselliği çalışan ve ruhunu arındırmak isteyen bir kişi fiziksel hareketleri göz önünde bulundurmaz. Dinlerin fiziksel tarifelerinin uygulanmasına gözüken emirler denir ve bu tür tarifler dini kitaplarda ve şeriat kanunlarında geçer. Fiziksel olarak yerine getirilen bu davranışlar insanlar tarafından dünyevi haliyle anlaşıldığından bedenlerle yapılan hareketlerle yerine getirilir.


Fiziksel olarak yapılan bu hareketler insanın ruhunu geliştirmez ve kişiyi değişime getirip manen yükseltmez. Bu dini davranışlar kişi tarafından yıllarca hatta hayatı boyunca uygulanabilir ve tekrarlanabilir ancak kişinin manen gelişip, bencil doğasının üzerine çıkmasına hiç bit katkıda bulunmaz.

Normalde bir kurala uymak eğitimden kaynaklanır. Kişiye genelde bu şekilde davranıp davranmak istemediği ya da bu davranışlarda bağımsız olup olmak istemediği sorulmaz. Kişi beşikten eğitimine başlar ve bu eğitim vasıtasıyla davranışları doğası haline gelir. Bu eğitimden aldığı doğası bir sonraki dünyanın vaatleriyle güç kazanır. İnsanın doğası bencil olduğu için, bu koşulları kabul eder ve yerine getirir. Hatta sıradan insanlardan daha iyi koşullar önüne konur.

alıntı
 
Üst