VooDoo Dini

cash

Kayıtlı Üye

Voodoo, müritleri için "korku"nun ve "zafer"in iç içe girdiği bir yaşam tarzı... Afrika´nın Benin Cumhuriyeti´nde konuşulan bir etnik dil olan "Fon" dilinde "voo" içe bakış, "doo" ise "bilinmeyen" anlamına geliyor. Voodooistler Tanrı "Djo"ya inanıyorlar. "Evrensel nefesin efendisi" olan Tanrı Djo, dolaysız olarak insanların kaderiyle ilgilenemeyecek kadar büyük bir varlık... Bu nedenle her insan, Voodoo dininde, potansiyel bir hayvandan farksız olarak dünyaya geliyor. Başlangıçta, her insana rehber olarak bir ruh, yani "loa" veriliyor. Böylece, potansiyel olarak hayvandan farksız olan "insan", "ruhsal bir varlığa" dönüşüyor. Bu ruhsal varlık "birer küçük melek" olan üç ruhsal parçadan oluşuyor. İnsanın yaşamı boyunca bu ruhsal parçalarını kendi iradesiyle geliştirmesi ve mükemmelleştirmesi gerekiyor. Böylece "savunmasız" bir yaratık olan insanın yeniden "tanrı"ya dönmesi sağlanıyor. Voodoo dini, animist inançlarla da yakından ilişkili... Nitekim başlangıçta "birer küçük melek" olan üç ruhsal parça, tapınaklardaki özel odalarda, kilden yapılmış kavanozlar içine konuluyor. Amaç, onları kötü ruhlardan, büyücülerden korumak... Kişi öldüğünde, bu kavanoz kırılıyor ve serbest kalan ruh parçaları, cansız bedenin etrafında yedi gün boyunca dolaşıyor. Voodoo dini, tektanrılı dinlerin aksine, ruhun fiziksel olarak tekrar dirileceğine inanmıyor. Ama, ruhun bedenden ayrılıp yeni bir serüvene başladığını kabul ediyor. Ruhun bedenden ayrılma işlemi ise, ölümün üstünden 7 gün geçtikten sonra yapılan"asıl ölüm ayini" ile gerçekleştiriliyor. Bu ayinin sonunda bedenden ayrılan ruh, suların altında yaşamaya gidiyor. Derinliklerde bir yıl bir gün kalan ruh, daha sonra "Wete Mo Nan Dlo" töreni sırasında yeniden geri çağrılıyor ve bir kavanoza konup ormana bırakılıyor. 16. yeniden doğuştan sonra ise bu ruh, Tanrı Djo ile birleşiyor ve her yeni doğan insana rehber olarak verilen "loa"ları üretiyor. Böylece voodooistler, ölümle sadece tanrılarına hizmet etmekle kalmıyor, onun yeniden doğmasını da sağlıyorlar. Tabii, böyle bir dini anlayışta, ölüm bir "son" değil, tam aksine "kutsal" bir göreve dönüşüyor. Voodoo dini, Afrika´nın batı sahillerindeki Benin (eski Dahomey), Nijerya ve Kongo bölgelerinde yaygın bir dinken, nasıl oluyor da 20. yüzyılda Karaibler´de, Amerika´nın kuzey sahillerinde ve Kanada´da ortaya çıkıveriyor ve giderek Haiti´nin resmi, ulusal dini haline geliyor ?

Alıntıdır.

aysorfi

Kayıtlı Üye
Evet böyle bir şey var mı halen ülkemizde ?

Yani bu büyüler yapılıyor mu? Sanırım çok büyük bir büyü bu öyle mi?

Soru eki (mı, mi, mu, mü) ayrı yazılır.
"bişey" değil "bir şey" olmalı.
"yapılıyo" değil yapılıyor denilir.

Mortho

cash

Kayıtlı Üye
Evet yapılıyor. Daha ziyade burada voodoo dini anlatılıyor. Biz genelde voodoo bebeğini biliriz. Şamanların en yaygın şekilde yaptıkları büyü türüdür.
Numarasını vermek istemediğim 2 ayet tersten yazılarak bebeğin içine saklanıyor ve bir de sazlık kamışı parçaları olmalı. Zaten saç, tırnak, giysiden parça gibi malzemeler "adres verme" niteliğindedir. Kişinin öbür boyuttaki bağlantısının gücüne göre bazen bu malzemelere bile gerek duyulmuyor. Çok etkili bir büyüdür. :)

aysorfi

Kayıtlı Üye
Ama karşı tarafın hiçbir şeyi yoksa resim dışında ?

Yapan kişiler profesyonel olmalıdır değil mi? Türkiye'de var mı yahu bunu yapan kişiler ?

"hiçbişeyi" değil "hiçbir şeyi"
"dimi" değil "değil mi"
Türkiye özel isim olduğundan gelen ekler kesme işareti (') ile ayrılarak yazılır. Biraz önce yukarıda soru eki(mı, mi, mu, mü) ayrı yazılır dememe rağmen "varmı" yazmanız ise ayrı bir başarı!

Mortho

cash

Kayıtlı Üye
Bu ilmin içinde olan bilir zaten. Adres vermek amacıyla kullanılan bilgi ve malzemeler bir anlık beyin foksiyonuyla fevkalade sağlanabiliyor. Anlatması biraz güç. Bu sizin görev vereceğiniz varlıkla alakadar. Tabi işin püf noktaları da var. Riyazet gibi!
Türkiye'de tabi ki yapılıyor. Bunu yapmanın birden fazla yolu var ama şu da unutulmamalıdır ki değerli dostum:
Yapabilen kolay kolay çıkıp yapıyorum demez. :) Bir çeşit sırdır.

Ama karşı tarafın hiçbir şeyi yoksa resim dışında ?

Yapan kişiler profesyonel olmalıdır değil mi? Türkiye'de var mı yahu bunu yapan kişiler ?

"hiçbişeyi" değil "hiçbir şeyi"
"dimi" değil "değil mi"
Türkiye özel isim olduğundan gelen ekler kesme işareti (') ile ayrılarak yazılır. Biraz önce yukarıda soru eki(mı, mi, mu, mü) ayrı yazılır dememe rağmen "varmı" yazmanız ise ayrı bir başarı!

Mortho
bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.
bende size birşey Öğretmek istiyorum acizane:
site genelinde şuan kullandığınız kırmızı renk yasak güzel insan :thumbsup:

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Moderatörler uyarılarını kırmızı renk ile yazma yetkisine sahiptir.
Üzgünüm ama malesef henüz bana bir şey öğretebilmiş değilsiniz. Çok isterim yeni şeyler öğrenmeyi. Tabi eğer bana öğretebilecek bir şeyleriniz var ise...

cash

Kayıtlı Üye
Bunu öğrenmek için biraz zamana gerek olacak güzel insan.
Şey bi-cemali'nin bir sözü geldi aklıma; sizin bu yazınızı okuyunca.
belki bir gün anlatırım, dinlemesini bileni bulunca.
konu başlığı dağılsın istemiyorum.
Zaman diyorum :thumbsup:

greengrass

Kayıtlı Üye
VOODOO-doll.gif

işte vodoo bebeği yapımı

...WiccaN...

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
benim bildiğim gövdeyi tturmak için iki tane fındık ağacı dalı ve ispanyol yosunu gerekiyor...