Var Mı Söyleyeceğiniz Umut Barındıran Güzel Bir Şeyler?

greendream

Kayıtlı Üye
Hayatımın en zor dönemini yaşıyorum. Kendime olan inancımı kaybetmenin verdiği his ve hayata geç kalmışlık hissiyle boğuşuyorum ve önümdeki en az bir yıl böyle geçmek zorunda. Okul, aile, maddiyat en kötüsü de yalnızlık... Hepsi gitgide büyüyor içimde. Gücümü kaybetmek istemiyorum. Güzel şeyler duymayalı uzun zaman oldu... Geçer mi bunlar? Yoksa geçen şey sadece yıllar ve yetişemediklerim mi olur ?

amissa

Kayıtlı Üye
Geçer..
Her insanın hayatının farklı dönemlerinde hayatın anlamsızlaştığı ve her şeye geç kaldığını hissettiği zamanlar olduğuna emin olabilirsin. İnsan her şeye olan inancını kaybediyor bazen. Belirsizlikler ve imkansızlıklar içinde boğuluyor. Dibe, daha dibe, en dibe batıyorsun. Sanki herkes ve her şey birleşip sana oynuyormuş gibi.
Ama hep böyle kalmıyor. Geçiyor.. Gerçekten.
İleride daha iyi günler göreceğimizi bilerek ve hayal ederek yaşamazsak bu hayat çekilir mi yahu?
Bazen her şeyin kontrolü sende olmayabilir. Bir şeyler olup biterken sabırla izlemen gereken durumlar olabilir. Direk senin değiştiremeyeceğin olaylar için rica ediyorum kendini yıpratma. Bu süreç öyle yada böyle geçecek. Bazen sadece izlemen ve müdahale edemeyeceğin bu süreci kendini yıpratarak ve üzerek geçirebilirsin. Yada sakin olup, en azından ruhumun kontrolü bende diyerek daha mutlu ve sabırlı bir tavırla ruhen alacağın hasarı en aza indirebilirsin.
Gök gürültülü bir sağanak yağmurdan sonra çıkacak muhteşem gök kuşağı gibi düşünebilirsin. Gök kuşağını beklerken yağmura lanet edebiliriz. Yada gök gürültüsü zaman zaman ödümüzü koparsa da çayımızı alıp yağmurun keyfine varabiliriz :)

greendream

Kayıtlı Üye
Geçer..
Her insanın hayatının farklı dönemlerinde hayatın anlamsızlaştığı ve her şeye geç kaldığını hissettiği zamanlar olduğuna emin olabilirsin. İnsan her şeye olan inancını kaybediyor bazen. Belirsizlikler ve imkansızlıklar içinde boğuluyor. Dibe, daha dibe, en dibe batıyorsun. Sanki herkes ve her şey birleşip sana oynuyormuş gibi.
Ama hep böyle kalmıyor. Geçiyor.. Gerçekten.
İleride daha iyi günler göreceğimizi bilerek ve hayal ederek yaşamazsak bu hayat çekilir mi yahu?
Bazen her şeyin kontrolü sende olmayabilir. Bir şeyler olup biterken sabırla izlemen gereken durumlar olabilir. Direk senin değiştiremeyeceğin olaylar için rica ediyorum kendini yıpratma. Bu süreç öyle yada böyle geçecek. Bazen sadece izlemen ve müdahale edemeyeceğin bu süreci kendini yıpratarak ve üzerek geçirebilirsin. Yada sakin olup, en azından ruhumun kontrolü bende diyerek daha mutlu ve sabırlı bir tavırla ruhen alacağın hasarı en aza indirebilirsin.
Gök gürültülü bir sağanak yağmurdan sonra çıkacak muhteşem gök kuşağı gibi düşünebilirsin. Gök kuşağını beklerken yağmura lanet edebiliriz. Yada gök gürültüsü zaman zaman ödümüzü koparsa da çayımızı alıp yağmurun keyfine varabiliriz :)

greendream

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim. Evet güçlü kalmak ve düşmemek zorunda olduğumun farkındayım. Ancak bazen gerçekten çok ama çok yorgun olduğumu hissediyorum. Ve mevcut duruma dayanmakta zorlanıyorum... Ama yazdıklarınız çok güzel şeyler. Saolun.

Dnz1

Kayıtlı Üye
Kötü zamanların sana katacağı çok şey var geçer bunlar hatta birkaç yıl sonra şimdiki hâline bakıp geleceksin iyiki yaşamışim diceksin

Ü

Üye silindi 58480

Gucunuzu kaybettiginizi sansaniz da bu son derece adi ustunde sanal bir kaygidir. Ispati ve tesiri yoktur. Dayanaksizdir.
Ya gucunuz size sahiptir ya da siz gucunuze. Gucunuz size sahip ise, gucsuz hissettiginizde ve supeye dustugunuzde guc denemeleri yapmaya mecbur hissedersiniz. Ama siz icinizdeki gizli guce sahip iseniz/aklen bunun idrakine varmissaniz/ iste her hal ve sartta her ruhsal frekansta, en diplerde ve en coskulu hallerde ve her acmazin icinde guc ve kuvvetin tamaminin tek bir nokta oldugunu anladiginizda gucunuz surekli feveran eder.

Siz gucun tarifini altbenliginizde yanlis kriterlere baglamissiniz ve reel hayatta o kriterlerden olusan kaygan zemininde birturlu sonsuz kudrete tutunamiyorsunuz.

Gucsuzluk cok onemlidir. Bundan kacmayin. Bunu ne kadar cok yasarsaniz guc toplarkenki derinliginiz ve enginligineze o kadar yer acilir.
Gucsuzlugu yasamak sanilanin aksine cok buyuk bir casaret ve ozsaygi gerektirir. Bundan kacarak kurtulmak icin kisinin kendisine yapacagi bir saygisizliktir. Kacmayin. Yasayin. Kendinizi etrafinizdaki guzel periyotlarini tuketen insanlarla kiyaslamayin. Doganin kanunundan kimse kacamaz. Hayat herkesi gucle de gucsuzlukle de soyle bir savurup atacaktir.

Ü

Üye silindi 62166

Bu hayatta hemen hemen herşeyle karşılaşırız önemli olan savaşmak yılmamak sana tavsiyem dua et bol bol

greendream

Kayıtlı Üye
Gucunuzu kaybettiginizi sansaniz da bu son derece adi ustunde sanal bir kaygidir. Ispati ve tesiri yoktur. Dayanaksizdir.
Ya gucunuz size sahiptir ya da siz gucunuze. Gucunuz size sahip ise, gucsuz hissettiginizde ve supeye dustugunuzde guc denemeleri yapmaya mecbur hissedersiniz. Ama siz icinizdeki gizli guce sahip iseniz/aklen bunun idrakine varmissaniz/ iste her hal ve sartta her ruhsal frekansta, en diplerde ve en coskulu hallerde ve her acmazin icinde guc ve kuvvetin tamaminin tek bir nokta oldugunu anladiginizda gucunuz surekli feveran eder.

Siz gucun tarifini altbenliginizde yanlis kriterlere baglamissiniz ve reel hayatta o kriterlerden olusan kaygan zemininde birturlu sonsuz kudrete tutunamiyorsunuz.

Gucsuzluk cok onemlidir. Bundan kacmayin. Bunu ne kadar cok yasarsaniz guc toplarkenki derinliginiz ve enginligineze o kadar yer acilir.
Gucsuzlugu yasamak sanilanin aksine cok buyuk bir casaret ve ozsaygi gerektirir. Bundan kacarak kurtulmak icin kisinin kendisine yapacagi bir saygisizliktir. Kacmayin. Yasayin. Kendinizi etrafinizdaki guzel periyotlarini tuketen insanlarla kiyaslamayin. Doganin kanunundan kimse kacamaz. Hayat herkesi gucle de gucsuzlukle de soyle bir savurup atacaktir.
Yazdıklarınızı doğru anladığımı düşüyorum. Ancak herkes içindeki gizli gücü farkedecek durumda olmuyor malesef, belki de bunu arıyorum bilemiyorum. Ama yaşadığım durumun güçsüzlükten kaçma gibi bir şeyle alakası olduğunu düşünmüyorum, açıkcası kimseyle de hayatımı kıyaslamıyorum. Benim için mutluluk bir şeylerle savaşma yetisine sahip olmakla bağlantılı, arayışım; yaşadığım şartlarda sadece budur. Benim için güçsüzlüğü kabul etmek bireysel faktörlerimi kontrol edememek demektir ki bu da beni yıkıma götüren bir şey. Ama tavsileriniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

Ü

Üye silindi 58480

Yazdıklarınızı doğru anladığımı düşüyorum.
:)

Ancak herkes içindeki gizli gücü farkedecek durumda olmuyor malesef, belki de bunu arıyorum bilemiyorum.

Ama siz farkedecek birine benziyorsunuz

Ama yaşadığım durumun güçsüzlükten kaçma gibi bir şeyle alakası olduğunu düşünmüyorum, açıkcası kimseyle de hayatımı kıyaslamıyorum.
Bu bilincsizce olur.
Insanlar gucsuzlukten kacmasalar bile, kendilerini gucsuzluge itecegini dusundukleri seylerden sorgulamaksizin icgudu ile uzaklasirlar.Bunun icin Bahaneleri ise yuzeysel olur buna kendilerini inandirmak icin beyinleri cok cabuk bahane ve mazeret uretebilir.
Hayatinizi baska hayatlarla kiyaslamadiginizi one surseniz de bu olanaksizdir.
Sizden daha kotu durumda olan kisilerle ayni ortami paylastiginizda bi an ruhunuz azabtan siyrilip nefes alir, ama keyfi nesesi yerinde kisilerin arasinda bir anda modunuzu yitiredebilirsiniz. Bu aslinda Size baglidir ama sizin savunma enerjiniz dis alemdeki nazar,kapris,ima vs gibi ataklari tolere edemedigi zamanlarda malup hissedersiniz.

Ben size demiyorum yine de, genele atif benimki.

Benim için mutluluk bir şeylerle savaşma yetisine sahip olmakla bağlantılı, arayışım; yaşadığım şartlarda sadece budur. Benim için güçsüzlüğü kabul etmek bireysel faktörlerimi kontrol edememek demektir ki bu da beni yıkıma götüren bir şey. Ama tavsileriniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

Estafurullah.
Ben biraz da sizin bahanenizle bi acil durum cikisi yapayim dedim : ))

Aaygün

Kayıtlı Üye
Beylik sözler gibi gelecek belki ama 'kabul' et. Sadece bu...İcinden içinden geçtiğin süreci kabullen.
Bu da böyle bi süreç ama sonsuza dek sürecek hali yok de kendi kendine. Ve....' Hayat bugünden ibaret değil' felsefesine sığınmıştım uzuuuuun yıllar önce. İyi ki öyle yapmışım. İşe yaradı. Sana da yarayacak, tecrübeyle sabit?
Sevgiler....

Hopemore

Kayıtlı Üye
Yorumların hepsini okuyamadım
Üniversite sınavına mı hazırlanıyosunuz?

fox07

Kayıtlı Üye
Hayatımın en zor dönemini yaşıyorum. Kendime olan inancımı kaybetmenin verdiği his ve hayata geç kalmışlık hissiyle boğuşuyorum ve önümdeki en az bir yıl böyle geçmek zorunda. Okul, aile, maddiyat en kötüsü de yalnızlık... Hepsi gitgide büyüyor içimde. Gücümü kaybetmek istemiyorum. Güzel şeyler duymayalı uzun zaman oldu... Geçer mi bunlar? Yoksa geçen şey sadece yıllar ve yetişemediklerim mi olur ?

Youtube linki paylaşmak yasak mı bilemiyorum fakat, izlemenizi öneririm.
İçinde hayata dair ders alınacak güzel sözler barındıran, güzel bir motivasyon videosu. İhtiyacınız olan motivasyonu size verecektir.

greendream

Kayıtlı Üye
:)

Ama siz farkedecek birine benziyorsunuz

Bu bilincsizce olur.
Insanlar gucsuzlukten kacmasalar bile, kendilerini gucsuzluge itecegini dusundukleri seylerden sorgulamaksizin icgudu ile uzaklasirlar.Bunun icin Bahaneleri ise yuzeysel olur buna kendilerini inandirmak icin beyinleri cok cabuk bahane ve mazeret uretebilir.
Hayatinizi baska hayatlarla kiyaslamadiginizi one surseniz de bu olanaksizdir.
Sizden daha kotu durumda olan kisilerle ayni ortami paylastiginizda bi an ruhunuz azabtan siyrilip nefes alir, ama keyfi nesesi yerinde kisilerin arasinda bir anda modunuzu yitiredebilirsiniz. Bu aslinda Size baglidir ama sizin savunma enerjiniz dis alemdeki nazar,kapris,ima vs gibi ataklari tolere edemedigi zamanlarda malup hissedersiniz.

Ben size demiyorum yine de, genele atif benimki.

Estafurullah.
Ben biraz da sizin bahanenizle bi acil durum cikisi yapayim dedim : ))

Kendinden kötü birini görüp şükretmenin bencilliğin altkümesi olduğuna eminim. Benim bir bahanem yok. Siz biraz yukarıdan bakıyor olabilir misiniz? Bence sizin yaşadıklarınız fazla yüzeysel de olabilir. Çünkü yazdıklarınız insanı rahatlatmıyor, aksine insanoğlunun egosuyla örtünmüş körlüğünü ispatladığı için daha da moral bozuyor. . Bana değil genele konuşacaksınız koyunu açarken yazdığım cümleleri tekrar okumanızı öneririm... Teşekkür etmiştim uzatmamak adına.

greendream

Kayıtlı Üye
Beylik sözler gibi gelecek belki ama 'kabul' et. Sadece bu...İcinden içinden geçtiğin süreci kabullen.
Bu da böyle bi süreç ama sonsuza dek sürecek hali yok de kendi kendine. Ve....' Hayat bugünden ibaret değil' felsefesine sığınmıştım uzuuuuun yıllar önce. İyi ki öyle yapmışım. İşe yaradı. Sana da yarayacak, tecrübeyle sabit?
Sevgiler....

Teşekkür ederim.. Umarım ilerde bende bu duruma tecrübe derim.

Aaygün

Kayıtlı Üye
Geçecek. Hayat böyle birşey. İnişler, çıkışlar...Ve her yaşanan ister olumlu ister olumsuz olsun, gelişimine katkı sağlar. Sadece gerektiği için yaşanmıştır.

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Bana moral olan cümlelerden bir derleme yapayım o zaman bu cümleleri ya bir deftere ya telefonuma yazarım kitaplarda vs. denk geldikçe gercekten insanın ihtiyacı oluyor bazen :

Hayaliniz için savaşın o sizindir. Hayalinizin kaybolmasıma izin vermeyin.
Uzun zamandır bir işin içinde olduğunuz halde beklediğiniz basarıyı elde edemediyseniz, durmayın, devam edin. İyi seçimler yapıp onları uygulamaya devam edin.

Başarı, hayatınız boyunca süren bir yolculuktur; tek bir varış noktası değil, sürekli doğru seçimler yapmanızdır.
İlk adım ilk adımı atmaya karar vermektir; ikinci adımsa asla pes etmemeyi seçmek.
Kimse başarısız olacağınızı iddia edez. Onların sözlerinin hiçbir etkisi olmaz, çünkü siz tekerleği döndürmeye zaten başlamışsınızdır.
Günlük küçük seçimler bile bir bütünlüğü yansıtmalıdır.
Yaptığınız seçimler kişiliğinizi yansıtır. Manevi gücünüzü, karakterinizi ortaya çıkarır.
Hava nasıl olursa olsun yoluna evam et!

İyi insanlar daima en iyi bitirirler ; aslında onlar gercekten bitirenlerdir. Kaybedenler ya da vazgeçenler gibi yolun yarısında pes etmezler.
Bir kararın yanlış olduğunu anlarsanız onu düzeltecek başka bir karar verin. "Yanıldım" demek doğru tarafa gitmek cesaet ister. Ama bu çıkmaza sürüklenmekten çok daha iyidir.
İnsan düşndüğü gibidir.
Aynı anda yalnızca bir düşüncemiz olabilir. Aynı anda hem mutlu hem kızgın olmamız olanaksızdır. Bir zorlukla karşılaştığınızda seçim yapma şansınız vardır: Ya pozitif ve güvenli olmaya ya da depresyona girip kendimize acımaya karar veririz.
Yapamam, nasıl olduğunu bilmiyorum, daha önce yapmamıştım gibi olumsuz konuşmalarla günümüzü karartırız. Oysa kazanan insan, bunların yerine "yapabilirim" ve "yapacağım" ı koyar.
Doğru gitmesi gereken şey doğru gidecek çünkü ben doğru yapacağım.
Başarının da fiyatı yüksektir, başarısızlığın da. Ama başarısızlıl size daha pahalıya mâl olur.
Bir boksör sadece kolay yenilen rakiplerle döğüşseydi şampiyon olamazdı.
Onaylama ya da kendi kendine konuşma son derece güçlü bir etkendir. Bunu yaptığınızda zihniniz sizi şaşırtan tepkiler verir. Kendinize her gün eşsiz bir kaderi olan önemli bir kişi olduğunuzu söyleyin.
Hayalleri olan birinin kaderi, asla hayal kurmayanların eline bırakılmamalıdır.
Öğrendiklerinizi uygulamanız gerekir tek başına motivasyon yetmez.
Gelişiminizi bastıracak alışkanlıklardan vazgeçin.
Hayatınızdaki ödün verilemez şeyleri yazın ve bunlara uyun!
KAYNAK : Pat Mesiti, Hayalleri Olanlar Asla Uyumaz

Bir diğer alıntılayacağım kaynak: Sevginin Halleri, Stephanie Dowrick

Bütün duygularımızı, mutlu ve kendimizden emin olduğumuz zamanlarımızı olduğu kadar hüzünlü ve kendimizden emin oadığımız zamanlarımızı da kabullenmek cesaret ister.
Cesaret zihinsel bir davranıştır. Tıpkı duygular gibi terbiye edilebilir ve geliştirilebilir.
Duygular dogal olaylar gibidir; yağmur, rüzgar, sis, bulut, kar, iklim gibi. Gelir ve giderler. Ama davranışları biz seçeriz.
Olaylar sizi ne kadar derinden ve surekli etkiliyorsa da sizi tüketmeleri mümkün değildir.
Eloise:
- Dibe vurmuştum. Geriye denemediğim tek bir sey kalmıştı: Doğru dürüst yaşamak.
İlk zamanlar meditasyon yaparken ancak bir iki dk durabilirdim ve yogadaki en basit duruşları bile beceremezdim. Ama bunu hic umursamadım. Bir parçam dış dünyaya uzanmıştı ve kendimi bu şekilde kurtarabileceğiki biliyordu. Bu parçam, öbür parçam çılgına dönüp ona çamur atarken veya bir daha asla toparlanamayacağını söylerken bile asla şaşmadı. O parçama bir kazazedenin kütüğe sarıldığı gibi sarıldım.

Size acı veren olaylar, onlarla yüzleşebilecek hale geldikten sonra da aynen devam eder ve değişmez, ancak içinde bulunduğunuz an değişir, aynı şekilde hayatla kurduğunuz bağ da değişir.

Gecenin zifiri karanlığında coktan sabah olmuş gibi davran.
~~~~

Hayalinizi izleyin kabuslarınızda takılıp kalmayın.
Şimdiden daha iyi bir zaman yoktur.

Gerçek iyimserliğin sikayet etmek için nedeni vardır ama gülümsemeyi seçer.

Bunalımların normal olduğunu anlamanız gerekir bir daha dünyanın dibine düştüğünüzde panikten ölmeyin.
- pat mesiti

İtibar arenaya çıkanındır. - Theodore Roosevelt

"Başarısızliklardan ders alın ve onları bırakın" p. Mesiti
" Engeller gözünüzü hedeften ayırdığınızda karşınıza çıkan korkunç şeylerdir. " Henry Ford

" Bunalımlar genellikle stres ve gerginlik getirir; ama onlara gösterdiğimiz tepkiler, onlar geçtikten sonra nasıl olacağımızı belirler."
" Aldığınız en kötü haber sizi sarstığında durmayın. " P. Mesiti

Suya düşünce değil suda kalınca boğulursunuz. Edwin Louis Cole

Her türlü sònav bir gelişme fırsatıdır. Karakter zamanıdır. Azim gosterme zamanıdır. Onun için neşenizi hiç kaybetmeyin. P. Mesiti