Uyur gezerlik ???

beklenen_bebek

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar çocuğunda uyurgezerlik durumu olan var mı ? Kızım üç buçuk yasinda bu ay iki kere gece kalkıp yataktan gitme durumu oldu . İlk bundan 2,3 hafta önce gece yataktan inip dış kapıya gitmişti evde , tesadüfen gece kalktım gördüm . Kızım nereye gidiyorsun dedim kapıyı aç ben gidicem dedi kalkıp aldım hemen . Aynı şekilde dün akşam da gece 4 gibi bı baktım yine kapıyı açmayi zorluyor onun sesine uyandım . Ne yapıyorsun dedim kapıyı açamıyorum ( rabis mutfakta yatıyor ) dedi . Rabia kardeşi bu arada . O uyuyor gel çıkma dedim aldım ama bu seferde kapıyı aç arkadaşım bekliyor oyun oynucaz demeye başladı . Uyurgezerlik olabilir mi ? Onu bulduğum esnada gözü açık ama bilinçsiz bir şeyi yapıyor gibi .. yatağa geri geyirincede bu sefer bana bakma senden korkuyorum demeye başladı .Küçük olduğundan korkards zaten normalde gece o saatte bensiz kalkamaz . Ne yapmalıyım ? Uyur gezerlik olabilir mi ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Çocuklarda karşılaşılan bir durum. Genelde çocuk uyurgezerliği ergenlik döneminde ortadan kaybolur. Uyurgezerllik bir hastalık olarak kabul edilmez. Koruyucu önemler alınması gerekir. Yatağın etrafına aşması zor bariyerler koymak, çarpıp yaralanmasına neden olabilecek eşyaları kaldırmak. Mutfak kapısı balkon gibi yerleri kilitlemek ve anahtarını saklamak gibi. Kendilerine zarar verecek şekilde hareket etmezler ve genelde uyanırlar ya da uykuya geri dönerler lakin yine de önlem almakta fayda var.