Ümmü sıbyan

Senechaux

Kayıtlı Üye
Hayırlı akşamlar herkese, bakım yapan hoca sende Ümmü sıbyan var dedi ve yapacağı şeyle 3 gün yıkanmamı söyledi. Ümmü sıbyan hakkında bilgisi olanların görüşünü bekliyorum. Saygılar

Snooww

Kayıtlı Üye
Ümmü Sübyan lohusa bayanlara gelir diye biliyorum.
Yeni doğum yapan bir bayanın yanına kuran , demir vb. şeyleri bu yüzden koyarlar.Cocuk veya kendine zarar gelmesin diye koyarlar.

Snooww

Kayıtlı Üye
Flood için özür diliyorum fakat ne için gittiniz ?

Demre

Kayıtlı Üye
Hristiyanlarda Lilith, müslümanlarda ümmü sübyan olarak adlandirilan kötü varlık. Islami inanca göre bilgim yok ama hirstiyanlara göre, Hz. Adem As. Havva anamizdan once ya da sonra ( emin degilim) lilith ile birliktedir fakat lilith, bir anlasmazlik sonucu Adem e isyan ederek onu terkeder. Ve baska varliklardan cok sayida cocuklari olur. Tanrı, lilith e geri donmesini aksi halde hergun 20 cocugunu oldurecegini soyler. Fakat lilith Tanrinin sozlerini dinlemez ve tanri da vaadini gerceklestirir. Bunun uzerine lilith, Hz Ademin soyundan ureyen bebekleri öldürerek cocuklarinin intikamini alacagina and icer. Olaya tıbbi yönden bakacak olursak , dogum hem anne hem de bebek acısından olağanüstü diye nitelendirebilecegimiz, gerek fiziksel gerekse ruhsal bakimdan son derece meşekkatli ve bir okadar mucizevi bir durumdur. Yani anne ve bebegin, boylesine ozel bir hadiseyi yasama surecinde, manevi boyutta bi takim hassasiyetlerinin olmasi cok normaldir diye düşünüyorum. Anadolu insanı da, kendi inanc sistemine gore bazi korunma yontemlerini yüz yillardir yasatmislar.

acid

Kayıtlı Üye
Talmud'un yaratılış bölümünde Adem ile beraber bir dişi yaratıldığından bahsedilir. Yahudilik'te Lilith'in kaynağı buradan başlar. Adem'in üstünlüğünü kabul etmez kaçar ve melekler onu geri getirmek ister. Ancak Kızıldeniz ile birlikte olur. Buradaki Kızıldeniz Şeytan'dır. Bu birliktelikten meydana gelen iblisler geri dönmemesi üzerine her gün melekler tarafından öldürülür. Lilith erkeklerde sünnet oldukları 8. güne, kızlarda 20. güne kadar gerekli ritüeli yapmayan çocukları öldüreceğini söyler. Kız çocuklarında bu ritüel taşınması gereken bir çeşit muskadır. Ki Yahudilikte de erkek çocukların sünneti için sınırdır 8. gün.

Hikayedeki Lilith büyük ihtimalle anaerkillikten ataerkilliğe geçişte tanrıçaların seviyelerinin düşürülmesinin mitleştirilmiş anlatımıdır. Çünkü İştar, Inanna ya da İsis ile benzerlik taşır Lilith. Baykuş sembolleri de ortak noktalarıdır. Alkarısı, Kuzey Afrika'daki kadın kılığında insanları kandıran ve çocukları öldüren iblisler de benzer mitlerden gelir. Türklerde alkarısı, çarşamba karısı karşılar bu inancı. 40'ı çıkana kadar musallat olabileceğine inanılır. İç Anadolu'da babanın eşyası, bıçak gibi cisimler konulur çocuğun yanına.

İslami literatürde de Ümmü sıbyan buna denk geliyor.

Kadınlar ve çocuklar doğumun ardından zayıftır. İnsan doğası gereği bakıma biraz daha fazla ihtiyaçları vardır. Ki yavrusu en çok bakıma ihtiyaç duyan, doğum yapması en zor olan türdür insan. Kadınlarda lohusalıkta psikolojik sıkıntılar, bunların fiziksel etkileri sık görülür. Geçmiş yüzyıllar açısından bakarsak tıbbi yeterlilik az olduğu için doğa üstü güçlere bağlanır pek çok sorun.

Fiziksel ve psikolojik hassaslık algıları açsa da doğumun ardından yaşanabilecek fiziksel ve psikolojik sıkıntıları öncelikli tutmak önemli.

İnanca göre koruma yapmak ve dua etmek tabii ki rahatlatır. Fakat bana göre çözümü tıbbi, psikolojik ve aile desteği alarak anne olmanın yaratabileceği yükleri hafifletmek.

xax2

Kayıtlı Üye
İşnin ehli bi hoca tarafından tek seferde alınır çıkartılır . Bebekde biznillah sapa sağlam doğar . Yok sırtına vuruyim yok arkadan dokandırıyim yok şöle kıbleye eğiliver bakayım tarzı zottirik soytarılardan uzak durum

Senechaux

Kayıtlı Üye
Çok sıkıntılı bir durumdayım öğrenci olduğum için işlem maliyetini tamamlayamadım, ilimde ilerlemek için İlahiyat bölümüne geçmek istiyorum ailem karşı ve aşağılayıcı tavırları var. Öyle zor bir durum ki, öfkeyi ve vesveseyi bastırmak Allah sonumuzu hayretsin.