Tevrattan Güzel Bir Hikaye

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Eyüp.1: 1 Ûs ülkesinde Eyüp adında bir adam yaşardı. Kusursuz, doğru bir adamdı. Tanrı'dan korkar, kötülükten kaçınırdı.
Eyüp.1: 2 Yedi oğlu, üç kızı vardı.
Eyüp.1: 3 Yedi bin koyuna, üç bin deveye, beş yüz çift öküze, beş yüz çift eşeğe ve pek çok köleye sahipti. Doğudaki insanların en zengini oydu.
Eyüp.1: 4 Oğulları sırayla evlerinde şölen verir, birlikte yiyip içmek için üç kızkardeşlerini de çağırırlardı.
Eyüp.1: 5 Bu şölen dönemi bitince Eyüp onları çağırtıp kutsardı. Sabah erkenden kalkar, "Çocuklarım günah işlemiş, içlerinden Tanrı'ya sövmüş olabilirler" diyerek her biri için yakmalık sunu* sunardı. Eyüp hep böyle yapardı.
Eyüp'ün İlk Sınavı
Eyüp.1: 6 Bir gün ilahi varlıklar*fa* RAB'bin huzuruna çıkmak içingeldiklerinde, Şeytan da onlarla geldi.D Not 1:6 "İlahi varlıklar": İbranice "Tanrı oğulları".
Eyüp.1: 7 RAB Şeytan'a, "Nereden geliyorsun?" dedi.Şeytan, "Dünyada gezip dolaşmaktan" diye yanıtladı.
Eyüp.1: 8 RAB, "Kulum Eyüp'e bakıp da düşündün mü?" dedi, "Çünkü dünyada onun gibisi yoktur. Kusursuz, doğru bir adamdır. Tanrı'dan korkar, kötülükten kaçınır."
Eyüp.1: 9 Şeytan, "Eyüp Tanrı'dan boşuna mı korkuyor?" diye yanıtladı.
Eyüp.1: 10 "Onu, ev halkını, sahip olduğu her şeyi sen çitle çevirip korumadın mı? Elleriyle yaptığı her şeyi bereketli kıldın. Sürüleri bütün ülkeye yayıldı.
Eyüp.1: 11 Ama elini uzatır da sahip olduğu her şeyi yok edersen, yüzüne karşı sövecektir."
Eyüp.1: 12 RAB Şeytan'a, "Peki" dedi, "Sahip olduğu her şeyi senin eline bırakıyorum, yalnız kendisine dokunma." Böylece Şeytan RAB'bin huzurundan ayrıldı.
Eyüp.1: 13 Bir gün Eyüp'ün oğullarıyla kızları ağabeylerinin evinde yemek yiyip şarap içerken
Eyüp.1: 14 bir ulak gelip Eyüp'e şöyle dedi: "Öküzler çift sürüyor, eşekler onların yanında otluyordu.
Eyüp.1: 15 Sabalılar baskın yaptı, hepsini alıp götürdü. Uşakları kılıçtan geçirdiler. Yalnız ben kaçıp kurtuldum sana durumu bildirmek için."
Eyüp.1: 16 O daha sözünü bitirmeden başka bir ulak gelip, "Tanrı ateşyağdırdı" dedi, "Koyunlarla uşakları yakıp küle çevirdi. Yalnızcaben kaçıp kurtuldum durumu sana bildirmek için."
Eyüp.1: 17 O daha sözünü bitirmeden başka bir ulak gelip,"Kildaniler* üç bölük halinde develere saldırdı" dedi, "Hepsinialıp götürdüler, uşakları kılıçtan geçirdiler. Yalnızca benkurtuldum durumu sana bildirmek için."
Eyüp.1: 18 O daha sözünü bitirmeden başka bir ulak gelip,"Oğullarınla kızların ağabeylerinin evinde yemek yiyip şarap içerken
Eyüp.1: 19 ansızın çölden şiddetli bir rüzgar esti" dedi, "Evin dörtköşesine çarptı; ev gençlerin üzerine yıkıldı, hepsi öldü. Yalnızben kurtuldum durumu sana bildirmek için."
Eyüp.1: 20 Bunun üzerine Eyüp kalktı, kaftanını yırtıp saçınısakalını kesti, yere kapanıp tapındı.
Eyüp.1: 21 Dedi ki,"Bu dünyaya çıplak geldim, çıplak gideceğim.RAB verdi, RAB aldı,RAB'bin adına övgüler olsun!"
Eyüp.1: 22 Bütün bu olaylara karşın Eyüp günah işlemedi ve Tanrı'yısuçlamadı.

demonic

Kayıtlı Üye
Güzelmiş.peki sonra malı mülkü geri geliyor mu?

origanum

Yönetici
Güzelmiş.peki sonra malı mülkü geri geliyor mu?

Daha da fazlasını çektikten sonra evet. Devamını da ben getireyim:

Eyüp'ün İkinci Sınavı

BÖLÜM 2

Eyüp.2: 1 Başka bir gün ilahi varlıklar RAB'bin huzuruna çıkmak için geldiklerinde Şeytan da RAB'bin huzuruna çıkmak için onlarla gelmişti.

Eyüp.2: 2 RAB Şeytan'a, "Nereden geliyorsun?" dedi. Şeytan, "Dünyada gezip dolaşmaktan" diye yanıtladı.

Eyüp.2: 3 RAB, "Kulum Eyüp'e bakıp da düşündün mü?" dedi, "Çünkü dünyada onun gibisi yoktur. Kusursuz, doğru bir adamdır. Tanrı'dan korkar, kötülükten kaçınır. Onu boş yere yok etmek için beni kışkırttın, ama o doğruluğunu hâlâ sürdürüyor."

Eyüp.2: 4 "Cana can!" diye yanıtladı Şeytan, "İnsan canı için her şeyini verir.

Eyüp.2: 5 Elini uzat da, onun etine, kemiğine dokun, yüzüne karşı sövecektir."

Eyüp.2: 6 RAB, "Peki" dedi, "Onu senin eline bırakıyorum. Yalnız canına dokunma."

Eyüp.2: 7 Böylece Şeytan RAB'bin huzurundan ayrıldı. Eyüp'ün bedeninde tepeden tırnağa kadar kötü çıbanlar çıkardı.

Eyüp.2: 8 Eyüp çıbanlarını kaşımak için bir çömlek parçası aldı. Kül içinde oturuyordu.

Eyüp.2: 9 Karısı, "Hâlâ doğruluğunu sürdürüyor musun?" dedi, "Tanrı'ya söv de öl bari!"

Eyüp.2: 10 Eyüp, "Aptal kadınlar gibi konuşuyorsun" diye karşılık verdi, "Nasıl olur? Tanrı'dan gelen iyiliği kabul edelim de kötülüğü kabul etmeyelim mi?" Bütün bu olaylara karşın Eyüp'ün ağzından günah sayılabilecek bir söz çıkmadı.

Eyüp'ün Üç Arkadaşı

Eyüp.2: 11 Eyüp'ün üç dostu -Temanlı Elifaz, Şuahlı Bildat, Naamalı Sofar- Eyüp'ün başına gelen bunca kötülüğü duyunca kalkıp bir araya geldiler. Acısını paylaşmak, onu avutmak için yanına gitmek üzere anlaştılar.

Eyüp.2: 12 Uzaktan onu tanıyamadılar; yüksek sesle ağlayıp kaftanlarını yırtarak başlarına toprak saçtılar.

Eyüp.2: 13 Yedi gün yedi gece onunla birlikte yere oturdular. Kimse ağzını açmadı, çünkü ne denli acı çektiğini görüyorlardı.

BÖLÜM 32

Eyüp.32: 1 Böylece bu üç kişi Eyüp'e yanıt vermekten vaz geçti, çünkü Eyüp kendi doğruluğundan emindi.

Eyüp.32: 2 Ram ailesinden Bûzlu Barakel oğlu Elihu Eyüp'e çok öfkelendi. Çünkü Eyüp kendini Tanrı'dan haklı görüyordu.

Eyüp.32: 3 Elihu Eyüp'ün üç arkadaşına da öfkelendi, çünkü Eyüp'ü* suçlamalarına karşın sağlam bir yanıt bulamamışlardı. D Not 32:3 "Eyüp'ü": Bazı eski İbrani din bilginlerine göre "Tanrı'yı".

Eyüp.32: 4 Elihu Eyüp'le konuşmak için sırasını beklemişti, çünkü ötekiler yaşça kendisinden büyüktü.

Eyüp.32: 5 Bu üç kişinin başka bir şey söyleyemeyeceğini görünce öfkesi alevlendi.

Eyüp.32: 6 Bûzlu Barakel oğlu Elihu şöyle konuştu: "Ben yaşça küçüğüm, sizse yaşlısınız. Bu yüzden çekindim, bildiğimi söylemekten korktum.

Eyüp.32: 7 ‘Çok gün görenler konuşsun dedim, ‘Çok yıl yaşayanlar bilgeliği öğretsin.

Eyüp.32: 8 Oysa insana ruh, Her Şeye Gücü Yeten'in soluğu akıl verir.

Eyüp.32: 9 Akıl yaşta değil baştadır. Adaleti anlamak yaşa bakmaz.

Eyüp.32: 10 "Bu yüzden, ‘Beni dinleyin diyorum, Ben de bildiğimi söyleyeyim.

Eyüp.32: 11 Siz konuşurken ben bekledim, Siz ne diyeceğinizi araştırırken Düşüncelerinizi dinledim.

Eyüp.32: 12 Bütün dikkatimi size çevirdim. Ama hiçbiriniz Eyüp'ün haksızlığını kanıtlayamadı, Onun söylediklerine karşılık veremedi.

Eyüp.32: 13 ‘Biz bilgeliğe eriştik, Bırakın Tanrı onu haksız çıkarsın, insan değil demeyin.

Eyüp.32: 14 Ama Eyüp'ün sözlerinin hedefi ben değildim, Bu yüzden onu sizin sözlerinizle yanıtlamayacağım.

Eyüp.32: 15 "Onlar yıldı, yanıt veremiyorlar artık, Söyleyecek şeyleri kalmadı.

Eyüp.32: 16 Onlar konuşmuyor diye ben beklemeli miyim, Duruyor, yanıt vermiyorlar diye?

Eyüp.32: 17 Benim de söyleyecek sözüm var, Ben de bildiğimi söyleyeceğim.

Eyüp.32: 18 Çünkü içim dolu, İçimdeki ruh beni zorluyor.

Eyüp.32: 19 İçim açılmamış şarap gibi, Yeni şarap tulumları gibi patlamak üzere.

Eyüp.32: 20 Konuşup rahatlamalıyım, Ağzımı açıp yanıtlamalıyım.

Eyüp.32: 21 Kimseye ayrıcalık göstermeyecek, Kimseye yaltaklanmayacağım.

Eyüp.32: 22 Çünkü yaltaklanmayı bilsem, Yaratıcım beni hemen yok ederdi.

BÖLÜM 42

Eyüp.42: 1 O zaman Eyüp RAB'bi şöyle yanıtladı:

Eyüp.42: 2 "Senin her şeyi yapabileceğini biliyorum, Hiçbir amacına engel olunmaz.

Eyüp.42: 3 ‘Tasarımı bilgisizce karartan bu adam kim? Diye sordun. Kuşkusuz anlamadığım şeyleri konuştum, Beni aşan, bilmediğim şaşılası işleri.

Eyüp.42: 4 "‘Dinle de konuşayım dedin, ‘Ben sorayım, sen anlat.

Eyüp.42: 5 Kulaktan duymaydı bildiklerim senin hakkında, Şimdiyse gözlerimle gördüm seni.

Eyüp.42: 6 Bu yüzden kendimi hor görüyor, Toz ve kül içinde tövbe ediyorum."

Rab'bin Kararı

Eyüp.42: 7 RAB Eyüp'le konuştuktan sonra, Temanlı Elifaz'a: "Sana ve iki dostuna karşı öfkem alevlendi" dedi, "Çünkü kulum Eyüp gibi hakkımda doğruyu konuşmadınız.

Eyüp.42: 8 Şimdi yedi boğa, yedi koç alıp kulum Eyüp'ün yanına gidin, kendiniz için yakmalık sunu* sunun. Kulum Eyüp sizin için dua etsin. Çünkü onun duasını kabul eder, aptallığınızın karşılığını vermem. Kulum Eyüp gibi hakkımda doğruyu konuşmadınız."

Eyüp.42: 9 Temanlı Elifaz, Şuahlı Bildat, Naamalı Sofar gidip RAB'bin söylediğini yaptılar. RAB de Eyüp'ün duasını kabul etti.

Tanrı Eyüp'ü Yeniden Bolluğa Kavuşturuyor

Eyüp.42: 10 Eyüp dostları için dua ettikten sonra, RAB onu eski gönencine kavuşturup ona önceki varlığının iki katını verdi.

Eyüp.42: 11 Bütün erkek ve kız kardeşleri, eski tanıdıklarının hepsi Eyüp'ün yanına gelip evinde onunla birlikte yemek yediler. Acısını paylaşıp RAB'bin başına getirmiş olduğu felaketlerden ötürü onu avuttular. Her biri ona bir parça gümüş*, bir de altın halka verdi. D Not 42:11 "Bir parça gümüş": İbranice "Bir kesita". Kesita ağırlığı ve değeri bilinmeyen bir para birimiydi.

Eyüp.42: 12 RAB Eyüp'ün sonunu başından bereketli kıldı. On dört bin koyuna, altı bin deveye, bin çift öküze, bin eşeğe sahip oldu.

Eyüp.42: 13 Yedi oğlu, üç kızı oldu.

Eyüp.42: 14 İlk kızının adını Yemima, ikincisinin Kesia, üçüncüsünün Keren-Happuk koydu.

Eyüp.42: 15 Ülkenin hiçbir yerinde Eyüp'ün kızları kadar güzel kızlar yoktu. Babaları, kardeşlerinin yanısıra onlara da miras verdi.

Eyüp.42: 16 Bundan sonra Eyüp yüz kırk yıl daha yaşadı, oğullarını, dört göbek torunlarını gördü.

Eyüp.42: 17 Kocayıp yaşama doyarak öldü.

EYÜP KİTAP SONU