Tevrat

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
TEVRAT'TA AHİRETE İMAN

Tevrat'ta Yeniden Diriliş
Yeryüzü toprağında uyuyanların birçoğu uyanacak: Kimisi sonsuz yaşama, kimisi utanca ve sonsuz iğrençliğe gönderilecek. (Daniel, 12:2)
"Mezarlarınızı açıp sizi çıkardığım zaman, Benim Rab olduğumu anlayacaksın... Ruhumu içinize koyacağım, canlanacaksınız..." böyle diyor Rab. (Hezekiel, 37:13-14)
... Senin ölülerin yaşayacak, bedenleri dirilecek. Ey sizler, toprak altında yatanlar, uyanın, ezgiler söyleyin... toprak ölülerini yaşama kavuşturacak. (Yeşaya, 26:19)
Ya Rab, beni ölüler diyarından çıkardın, yaşam verdin bana, ölüm çukuruna düşürmedin. (Mezmurlar, 30:3)
"Sana gelince, ey Daniel, son gelinceye dek yoluna devam et. Rahatına kavuşacak ve günlerin sonunda payına düşen mirası almak için uyanacaksın." (Daniel, 12:13)

Tevrat'ta Kıyamet Günü
Kalabalıklar, yargı vadisini dolduran nice kalabalıklar... Yargı vadisinde Rab'bin günü yaklaştı. Güneş ve Ay kararıyor, yıldızların parıltısı görünmez oluyor… Gök ve yer sarsılacak… (Yoel, 3:14-16)
Göklerde ve yeryüzünde, kan, ateş ve duman sütunlarından belirtiler göstereceğim. Rab'bin büyük ve korkunç günü gelmeden önce Güneş kararacak, Ay kan rengine dönecek... (Yoel, 2:30-31)
Yeryüzü önlerinde sarsılıyor, gökyüzü titriyor; Güneş ve Ay kararıyor, yıldızların parıltısı görünmez oluyor… Rab'bin o büyük günü ne korkunçtur! O güne kim dayanabilir? (Yoel, 2:10-11)
Ölüleri dışarı atılacak... Bütün gök cisimleri küçülecek, gökler bir tomar gibi dürülecek; gök cisimleri, asma yaprağı, incir yaprağı gibi dökülecek. (Yeşaya, 34:3-4)
Rab'bin büyük günü yakındır, yakındır ve çok çabuk geliyor, Rab gününün sesi! Yiğit orada acı acı bağırır. O gün gazap günüdür, sıkıntı ve darlık günü, harabiyet ve viranlık günü, karanlık ve karaltı günü, bulutlar ve koyu karanlık günü, Rab diyor ki, "İnsanları öyle bir felakete uğratacağım ki, körler gibi, nereye gittiklerini göremeyecekler. Çünkü Bana karşı günah işlediler. Rab'bin öfke gününde, altınları da gümüşleri de onları kurtaramayacak." (Sefanya, 1:14-18)
Ah o gün! çünkü Rab'bin günü yakın ve herşeye kadir olan tarafından bir yıkım gibi geliyor. (Yoel, 1:15)
… Ülkede yaşayan herkes korkudan titresin. Çünkü Rab'bin günü çok yaklaştı, geliyor. (Yoel, 2:1)
… Rab'bin günü yakındır. Herşeye Gücü Yeten'in göndereceği yıkım gibi geliyor o gün. Bu yüzden ellerde derman kalmayacak, her yürek eriyecek. Herkesi dehşet saracak, hepsi acı ve ıstırap içinde boğulacak, doğuran kadın gibi kıvranacak, şaşkın şaşkın birbirlerine bakacaklar; yüzleri kızaracak. İşte Rab'bin acımasız günü geliyor. Ülkeyi viraneye çevirip içindeki günahkârları ortadan kaldıracağı gazap ve kızgın öfke dolu gün geliyor. Gökteki yıldızlarla takımyıldızlar ışımayacak, doğan Güneş kararacak, Ay ışığını vermez olacak. Rab diyor ki, "Kötülüğünden ötürü dünyayı, suçlarından ötürü kötüleri cezalandıracağım. Kibirlilerin küstahlığını sona erdirecek, zalimlerin gururunu kıracağım." (Yeşaya, 13:6-11)
Herşeye egemen Rab diyor ki, "İşte o gün geliyor, fırın gibi yanıyor. Kendini beğenmişlerle kötülük yapanlar samandan farksız olacak; o gün hepsini yakacak. Onlarda ne kök, ne dal bırakılacak." (Malaki, 4:1)
Rab kalkıp yeryüzünü sarsmaya başlayınca, insanlar O'nun dehşetinden ve yüce görkeminden kaçmak için kayalık mağaralara, yeraltı kovuklarına saklanacaklar. (Yeşaya, 2:19)
… O gün aydınlık değil, karanlık olacak. Nasıl ki, biri aslanın önünden kaçar da karşısına ayı çıkar, evine döner, elini duvara dayar da elini yılan sokar. Rab'bin günü aydınlık değil, karanlık olmayacak mı? Hem de zifiri karanlık, bir parıltı bile yok. (Amos, 5:18-20)
Her vadi yükseltilecek, her dağ, her tepe alçaltılacak. Böylelikle engebeler düzleştirilecek, sarp yerler ovaya dönüştürülecek. O zaman Rab'bin yüceliği görünecek, bütün insanlar hep birlikte onu görecek. Bunu söyleyen Rab'dir." (Yeşaya, 40:4-5)
Rab uzaktaki ulusları bir sancak işaretiyle, dünyanın en uzağındakileri ıslık sesiyle çağıracak; hızla, hemen gelecekler... Karaya bakan biri karanlık ve sıkıntı görecek. Işık karanlık bulutlarla kaplanacak. (Yeşaya, 5:26, 30)

Tevrat'ta Hesap Günü
Kalabalıklar, yargı vadisini dolduran nice kalabalıklar... Yargı vadisinde Rab'bin günü yaklaştı. (Yoel, 3:14)
Sen, ey saygısız (Allah'ın hükümlerine uymayan)... günün yaklaştı, sonunda yargı günün geldi. Egemen Rab şöyle diyor: … Artık eskisi gibi olmayacak. Alçakgönüllü yükseltilecek, gururlu alçaltılacak. (Hezekiel, 21:25-26)
Çünkü bütün milletler için Rab'bin günü yakındır; sen nasıl ettinse, sana öyle edilecek; işlediğinin karşılığı kendi başına dönecek. (Ovadya, 1:15)
Kötüler böyle değil, rüzgarın savurduğu saman çöpüne benzerler. Bu yüzden yargılanınca aklanamaz, doğrular topluluğunda yer bulamaz günahkârlar. Çünkü Rab doğruların yolunu gözetir, kötülerin yolu ise ölüme götürür. (Mezmurlar, 1:4-6)
Adil yargılarıyla Rab Kendisi'ni gösterdi, kötüler kendi kurdukları tuzağa düştü. Kötüler ölüler diyarına (cehenneme) gidecek, Allah'ı unutan bütün uluslar... (Mezmurlar, 9:16-17)
Doğru kişiye iyilik göreceğini söyleyin. Çünkü iyiliklerinin meyvesini yiyecek. Vay kötülerin haline! Kötülük görecek, yaptıklarının karşılığını alacaklar. (Yeşaya, 3:10-11)
… Onların günü yaklaştı, sonunda yargı günleri geldi. (Hezekiel, 21:29)
… Peygamberlerinin uyardığı gibi, cezalandırılacakları gün geldi çattı. Şaşkınlık içindeler şimdi. (Eyüp, 7:4)
Rab'bin büyük günü yaklaştı, yaklaştı ve çabucak geliyor. Dinleyin, Rab'bin gününde en yiğit asker bile acı acı feryat edecek. Azap günü o gün! Acı ve sıkıntı, yıkım ve felaket, zifiri karanlık bir gün olacak, bulutlu, koyu karanlık bir gün... Körler gibi, nereye gittiklerini göremeyecekler... Rab'bin azap gününde, altınları da gümüşleri de onları kurtaramayacak. (Sefenya, 1:14-18)

Tevrat'ta Cehennem

(Tevrat'ta geçen ölüler diyarı ifadeleri cehennem
anlamında kullanılmaktadır.)
... Dinsizleri titreme aldı: "Herşeyi yiyip bitiren ateşin yanında hangimiz oturabilir? Sonsuza dek sönmeyecek alevin yanında hangimiz yaşayabilir?" diye soruyorlar. (Yeşaya, 33:14)
Dönüşü olmayan yere gitmeden önce, karanlık ve ölüm gölgesi diyarına zifiri karanlık diyarına, ölüm gölgesi, kargaşa diyarına, aydınlığın karanlığı andırdığı yere (cehenneme),. (Eyüp 10:21-22)
... Kimisi sonsuz yaşama (cennete), kimisi utanca ve sonsuz iğrençliğe gönderilecek. (Daniel, 12:3)
Kuraklık ve sıcağın eriyen karı alıp götürdüğü gibi ölüler diyarı (cehennem) da günahlıları alıp götürür. (Eyüp, 24:19)
Bir bulutun dağılıp gitmesi gibi, ölüler diyarına (cehenneme) inen bir daha çıkmaz. (Eyüp, 7:9)
Ölüm ve yıkım diyarı (cehennem) insana doymaz... (Süleyman'ın Özdeyişleri, 27:20)
Çünkü bana sevgin büyüktür, canımı ölüler diyarının (cehennemin) derinliklerinden Sen kurtardın. (Mezmurlar, 86:13)
Onlara yüz çevireceğim... ateş onları yine de yakıp yok edecek... (Hezekiel, 15:6)
... Size karşı azabım ateş gibi tutuşup ölüler diyarının (cehennemin) derinliklerine dek yanacak... (Yasa'nın Tekrarı, 32:22)
Bu yüzden doymak bilmeyen ölüler diyarı ağzını ardına kadar açtı... Hepsi alçaltılacak; dize getirilecek, küstah bakışları alçaltılacak. (Yeşaya, 5:14-15)
... Diri diri ölüler diyarına (cehenneme) insinler; çünkü içleri ve evleri kötülük dolu. (Mezmurlar, 55:15)

Rab öldürür de diriltir de, ölüler diyarına (cehennem) indirir ve çıkarır. (1. Samuel, 2:6)
Sahip oldukları herşeyle birlikte diri diri ölüler diyarına (cehenneme) indiler... (Çölde Sayım, 16:33)
‘Yeter' demeyen dört şey vardır: Ölüler diyarı (cehennem)... (Süleyman'ın Özdeyişleri, 30:15-16)
Budalaların yolu, onların sözünü onaylayanların sonu budur. Sürü gibi ölüler diyarına (cehenneme) sürülecekler… ölüler diyarı onlara konut olacak. Ama Allah beni ölüler diyarının pençesinden kurtaracak ve yanına (cennetine) alacak. (Mezmurlar, 49:13-15)
Ancak ölüler diyarına, ölüm çukurunun (cehennemin) dibine indirilmiş bulunuyorsun. Seni görenler bakıp bakıp şöyle düşünecekler: "Dünyayı sarsan, ülkeleri titreten, yeryüzünü çöle çeviren, kentleri yerle bir eden, tutsakları evlerine salıvermeyen adam bu mu?" (Yeşaya 14:15-17)
Suçu yalanla örülmüş iplerle, günahı araba urganıyla çekenlerin vay haline!... Kötüye iyi, iyiye kötü diyenlerin, karanlığı ışık, ışığı karanlık yerine koyanların, acıya tatlı, tatlıya acı diyenlerin vay haline! Kendilerini bilge görenlerin, akıllı sananların vay haline! Şarap içmekten korkmayanların, içkileri karıştırıp içmekten çekinmeyenlerin, rüşvet uğruna kötüyü haklı çıkaranların, haklıların hakkını elinden alanların vay haline! Alev alev yanan ateş, samanı nasıl yiyip bitirirse, kuru ot alevin içinde nasıl birden tutuşup yok olursa, onlar da kökten çürüyüp gidecek, çiçekleri toz gibi havaya savrulacak. Çünkü Herşeye Egemen Rab'bin Yasası'nı reddettiler... (Yeşaya, 5:18-24)
… Ya Rab, Sana sesleniyorum; kötüler utansın, ölüler diyarında (cehennemde) sesleri kesilsin. (Mezmurlar, 31:17)
Rab, ölüm ve yıkım diyarında (cehennemde) olup biteni bilir... (Süleyman'ın Özdeyişleri, 15:11)
Rab diyor ki, "... Soluğunuz sizi yiyip bitiren bir ateş olacak. Halklar yanıp kül olacak, kesilip yakılan dikenli çalı gibi olacak." (Yeşaya, 33:10-12)
... Elçilerinizi ta uzaklara gönderdiniz, ölüler diyarına (cehenneme) dek alçalttınız kendinizi. (Yeşaya, 57:9)
... Sen beni ölüler diyarına (cehenneme) terk etmezsin, sadık kulunun çürümesine izin vermezsin. (Mezmurlar, 16:10)
Ama kötüler yıkıma uğrayacak; Rab'bin düşmanları kır çiçekleri gibi kuruyup gidecek, duman gibi dağılıp yok olacak. (Mezmurlar, 37:20)
Ama başkaldıranlarla günahlılar birlikte yıkıma uğrayacaklar... (Yeşaya, 1:28)
Kötülük edenlere kızıp üzülme, onlara özenme. Çünkü kötülerin geleceği yok, çırası sönecek onların. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 24:19-20)
Rab sadık kullarının adımlarını korur, ama kötüler karanlıkta susturulur. Çünkü güçle zafere ulaşamaz insan. (1. Samuel, 2:9)
Ama kötüler çalkalanan deniz gibidir, o deniz ki, rahat duramaz, suları çamur ve pislik savurur. "Kötülere esenlik yoktur" diyor Allah'ım. (Yeşaya, 57:20-21)
Allah'ımız Rab yaptıkları kötülüğü kendi başlarına getirecek, kötülükleri yüzünden köklerini kurutacak, evet, köklerini kurutacak. (Mezmurlar, 94: 23)

Tevrat'ta Cennet

(Tevrat'ta geçen sonsuz yaşam ve yaşam diyarı ifadeleri
cennet anlamında kullanılmaktadır.)
... Kimisi sonsuz yaşama, kimisi utanca ve sonsuz iğrençliğe gönderilecek. Bilgeler gökkubbe gibi, birçoklarını doğruluğa döndürenler yıldızlar gibi sonsuza dek parlayacaklar. (Daniel, 12:2-3)
Sağduyulu kişi yukarıya, yaşama giden yoldadır, bu da ölüler diyarına inmesini önler. (Süleyman'ın Özdeyişleri, 15:24)
Yaşam diyarında Rab'bin iyiliğini göreceğimden kuşkum yok. (Mezmurlar, 27:13)
Yaşayanların diyarında, Rab'bin huzurunda yürüyeceğim. (Mezmurlar, 116:9)
… Çünkü insan sonsuzluk evine gidecek... Toprak geldiği yere dönmeden, ruh onu veren Allah'a dönmeden, seni yaratanı anımsa. (Vaiz, 12:5-7)
Ama doğru yolda yürüyüp doğru dürüst konuşan, zorbalıkla edinilen kazancı reddeden, elini rüşvetten uzak tutan, kan dökenlerin telkinlerine kulak vermeyen, kötülük görmeye dayanamayan, yükseklerde oturacak; uçurumun başındaki kaleler onun korunağı olacak, ekmeği sağlanacak, hiç susuz kalmayacak. (Yeşaya, 33:15-16)
O gün... kendileri için seçtiğim en güzel ülkeye, süt ve bal akan ülkeye götüreceğime söz verdim. (Hezekiel, 20:6)
"Kötüler yıkılır ve yok olurlar; fakat salihlerin evi durur..." (Süleyman'ın Özdeyişleri, 12:7)
Ey Allah... öncülük et bana sonsuz yaşam yolunda! (Mezmurlar, 139:23-24)
O gün diyecekler ki, "İşte Allah'ımız budur; O'na umut bağlamıştık, bizi kurtardı, Rab O'dur, O'na umut bağlamıştık, O'nun kurtarışıyla sevinip coşalım." (Yeşaya, Bap 25:9)
"Salihin semeresi hayat ağacıdır." (Süleyman'ın Özdeyişleri, 11:30)

Hz. Adem ve cennet bahçesi:
Rab Allah doğuda, Aden'de bir bahçe dikti. Yarattığı Adem'i oraya koydu. (Yaratılış, 2:8)
... Rab Yahve şöyle diyor: "Kusursuzlukta örnek biriydin, bilgeliğin ve güzelliğin eksiksizdi. Sen Allah'ın bahçesi Aden'deydin. Yakut, topaz, aytaşı, sarı yakut, oniks, yeşim, laciverttaşı, firuze, zümrütle, çeşit çeşit değerli taşla bezenmiştin. Kakma ve oyma işlerin hep altındandı. Bunlar yaratıldığın gün hazırlanmışlardı." (Hezekiel, 28:12)
Böylece Rab Allah, yaratılmış olduğu toprağı işlemek üzere Adem'i Aden bahçesinden çıkardı... (Yaratılış, 3:23)

NOT:KIYAMAET GÜNÜNÜ İYİ OKUYUN DERİM :)

KAYNAK:TEVRAT

morofka

Kayıtlı Üye
Tevrat hayatımda okumamıştım, böyle ayrıntılı bilgiler veriyor, şaşkınım...

avelmi321

Banlı Kullanıcı
Unutmayınız ki şu anki Tevrat değiştirilmiştir. Yakın bir süre içinde 2000 yıllık sahih Tevrat bulunmuş. Hem de el yazması sapa sağlam. Piyasadaki Tevrat sahte olduğundan en son kitap Kur'an-i Kerim'i okumanız daha iyidir. Herkesin dinine saygım sonsuz. Tabii ki de ama şu var ki Kur'an'ın cevap vermediği hiç bir şey yoktur.

morofka

Kayıtlı Üye
Zaten benim şaşkınlığım Tevrat'ın böyle açık açık, ayrıntılı ayrıntılı anlatması olayları. Kur-an'ı Kerim gibi değil.

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
@peterpan
@avelmi123

Kur'an-ı Kerim'de ayrıntılı verilmiyor çünkü değiştirilmemiştir. Tevrat yalan değildir, yalan olan bölümleri de vardır ama bunlar çok azdır. Şu an paylaştıklarımı okuduğunuzda bir Kur'an'la karşılaştırın. Kur'an'da da içki içmek yasak Tevrat'ta da, zina yapmak Kur'an'da da yasak Tevrat'ta da, Tevrat'ta da ahiret olduğu söyleniyor Kur'an'da da. Ama bunları ayıran 2 şey var sizin dediğiniz gibi; Tevrat açıklayarak yazmış bunu, insanlar değiştirmiş (belkide o değiştirenler ya kendi lehine yada daha anlaşılması için değiştirmiştir).

Kur'an-ı Kerim kitap haline getirilip korunmuş. Ondan Kur'an'a saygımız inancımız sonsuz, ben musevi olduğumdan paylaşmadım Tevrat'ı, sadece içindeki bilgiler Kur'an'a benzediği içindi.

avelmi321

Banlı Kullanıcı
Anlamıyosunuz arkadaşlar. Yeni bir din ve kitap geldiğinde eski kitaplar geçerliliğini yitirir. K.s.b bundan önceki mesajımda Tevrat dedim ama İncil olacakmış. Hz.İsa peygamber efendimizin kitabı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in geleceğini müjdeleyen Barnabas İncili ele geçirildi.

KKTC polisi 29 Ocak’ta otobüs terminalinde düzenlediği bir operasyonda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Sercan Çankaya ve Hilmi Höner’in çantasında Süryani alfabesiyle yazılı tarihi bir İncil ele geçirdi.

KKTC Eski Eserler İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun ön incelemesinde 3 milyon TL değer biçtiği İncil’in, iki bin yıllık olduğu tahmini yapıldı ve kaybolan dördüncü St. Barnabas İncil’i olabileceği belirtildi. Operasyonun devamında Ali Rıza Arıoğlu, Ömer Akın, Kenan Arslan, Barış Can, Özgür Uzundal, Uğur Özgürlü, Ali Çoban da gözaltına alındı. Operasyonda Ali Çoban’ın garajında, 25 bin TL değerinde ana tanrıça ve 3 bin TL değerinde Hz. İsa kabartmalı kilit taşı da bulundu. Şüpheliler, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

’Beşinci İncil’

Barnabas İncil’i Hıristiyanlığın en tartışmalı konularından biri olarak kabul ediliyor. Hz. İsa döneminde yazılan tek İncil olduğuna inanılan ve ’Beşinci İncil’ de denilen Barnabas İncil’inde iddiaya göre, Hz. İsa’nın, "Tanrı’nın oğlu değil peygamber olduğu" yazıyor ve Hz. Muhammed’i müjdelediğine inanılıyor. Yazar Aydoğan Vatandaş, bir süre önce "Apokrifal" adlı kitabında dört Barnabas İncili’nden birinin Kıbrıs’tan çalındığını ve Genelkurmay Başkanlığı’nın elinde olduğuna dair iddialara yer vermiş, konu bazı gazete ve televizyonlarda haber olmuştu.

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Anlamıyosunuz arkadaşlar.Yeni bir din ve kitap geldiğinde eski kitaplar geçerliliğini yitirir.K.s.b bundan önceki mesajımda tevrat dedim ama incil olcak mış.Hz.İsa peygamber efendimizin kitabı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in geleceğini müjdeleyen Barnabas İncili ele geçirildi..

KKTC polisi 29 Ocak’ta otobüs terminalinde düzenlediği bir operasyonda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Sercan Çankaya ve Hilmi Höner’in çantasında Süryani alfabesiyle yazılı tarihi bir İncil ele geçirdi.

KKTC Eski Eserler İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun ön incelemesinde 3 milyon TL değer biçtiği İncil’in, iki bin yıllık olduğu tahmini yapıldı ve kaybolan dördüncü St. Barnabas İncil’i olabileceği belirtildi. Operasyonun devamında Ali Rıza Arıoğlu, Ömer Akın, Kenan Arslan, Barış Can, Özgür Uzundal, Uğur Özgürlü, Ali Çoban da gözaltına alındı. Operasyonda Ali Çoban’ın garajında, 25 bin TL değerinde ana tanrıça ve 3 bin TL değerinde Hz. İsa kabartmalı kilit taşı da bulundu. Şüpheliler, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

’Beşinci İncil’

Barnabas İncil’i Hıristiyanlığın en tartışmalı konularından biri olarak kabul ediliyor. Hz. İsa döneminde yazılan tek İncil olduğuna inanılan ve ’Beşinci İncil’ de denilen Barnabas İncil’inde iddiaya göre, Hz. İsa’nın, "Tanrı’nın oğlu değil peygamber olduğu" yazıyor ve Hz. Muhammed’i müjdelediğine inanılıyor. Yazar Aydoğan Vatandaş, bir süre önce "Apokrifal" adlı kitabında dört Barnabas İncili’nden birinin Kıbrıs’tan çalındığını ve Genelkurmay Başkanlığı’nın elinde olduğuna dair iddialara yer vermiş, konu bazı gazete ve televizyonlarda haber olmuştu.

Ben yukarıda belirttim sadece Tevrat'ın içinde hani neler var neler yok diye yazdım. Musevi olduğumdan değil, ben de müslümanım ben de Allah'a tüm inancımla inanıyorum.

"Yeni bir din ve kitap geldiğinde eski kitaplar geçerliliğini yitirir." demişsin. Doğru, biz buna itiraz etmedik.

İncil deyince, 100 den fazla İncil var bildiğim kadarıyla. Bunlardan hiçbirisi doğru değil, o dediğin doğru olabilir. Peygamber efendimiz daha peygamber olmamışken bir yerde duruyorlardı ve bir rahip vardı. Rahip sırtına bakıyordu ve koca bir mühür varmış. Daha sonra o rahip de peygamber efendimize inanıp müslüman olmuştu. O rahip daha önceden biliyordu peygamberimizin geleceğini. O rahibin elindeki senin dediğin İncil'den olabilir.

avelmi321

Banlı Kullanıcı
Bu yeni bulunan İncil'de Hz.İsa peygamberimizin Allah'ın oğlu değil peygamberi olduğu yazılıymış, bu yüzden de sahih olduğu belli.

morofka

Kayıtlı Üye
Benim dedemde var eski kitap. Dedeme bundan 1 yıl falan önce sorduğumda bu İncil demişti. Sandıkta duruyor köyde. Bu kitabı devlete vermelimiyim şimdi ... ?

Yadesu

Kayıtlı Üye
Benim İsrail'li arkadaşım var. Ondan biliyorum, daha çok benzerlikler var.

avelmi321

Banlı Kullanıcı
Sahih olan 5 tane vardı, 4 yoktu. Sonuncusu da benim dediğim. Yakın tarihte çıkmış.

Se-ZeR

Kayıtlı Üye
Kitabın tamamını okudum.
Aşırı farklılık mevcut.
Bir kere ölüm cezası çok.
Bunun yanında çok meziyetli bir din.
Nasır çıksa vücudunda kirli sayılıyorsun, affı 2 keçi-kuzu vs...
Meshetmeleri, kirli-temiz kavramları, kısacası %80'leri farklı.
%20lik şeyler de en temel davranışlar, yani Allah birdir, benden başkasına tapmayın vs.

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
İsimlere takılırsanız işiniz yaş, önemli olan verdiğidir. Kitapları kutsamayın, verdiğini alın. Almadıktan sonra, okumadıktan, uygulamadıktan sonra onun kutsal olması neye yarar?

avelmi321

Banlı Kullanıcı
Her şeyi geçin, tek gerçek ve tek sahih kitap Kur'an-ı Kerim'dir. Bakın Kur'an'ı kafanıza göre yorumlayamazsınız. Fıkıh gibi ilimler bilmeniz lazım. İlmihal bilmeniz lazım, bir sürü şey bilmeniz lazım. Ondan sonra insanlar okumadan laf yaparlar Kur'an-ı Kerim'e.

mally

Kayıtlı Üye
Lütfen flood, yani konu altında karşılıklı tartışmalardan uzak durunuz. Bunun için özel mesajlaşma ve profil mesajını kullanınız. Konu altına yapılan yorumlar konuyu zenginleştirmek için olursa herkes öğrenir. Fikirlerimizi paylaşmak için farklı yollar mevcut.

"Forum kurallarını okumak zorunludur." kuralını hatırlatarak buyurunuz diyorum:

Site Kuralları - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

Bu arada bu konudaki tüm mesajları imla yüzünden düzeltmek zorunda kaldığımız umarım gözünüzden kaçmamıştır. Lütfen kaçmasın ve ilkokuldaki kompozisyon dersinin o güzel zamanlarını o yıllarda bırakalım.

Hepinize iyi forumlar dilerim.

gümüş

Kayıtlı Üye
Bu yeni bulunan İncil'de Hz.İsa peygamberimizin Allah'ın oğlu değil peygamberi olduğu yazılıymış, bu yüzden de sahih olduğu belli.

Bu konu ile ilgili roman diliyle yazılmış olmasına rağmen doyurucu bulduğum Youssef Ziedan'ın Azazil - Günaha Çağıran Şeytan isimli kitabını tavsiye ederim size. Erken dönem hristiyanlık iç çatışmaları, hristiyan- pagan çatışmaları ve ardındaki siyaset hesapları, yorum farklılıkları ve takip eden inciller vb ve tabii yine ilgilenen varsa Hypatia'dan bahsetmiş yazar mısırlı bir keşişin ağzından ,)