Tevrat, Kur'an, İncil ve Zebur'da Cinler

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
EN'AM SURESI : 100 Allah'a bir de cinleri/gözle görülmeyen yaratıkları ortak koştular. Oysaki, onları O yaratmıştır. Bilgisizce O'na oğullar ve kızlar isnat etme saçmalığını gösterdiler. Şanı yücedir O'nun! Onların nitelemelerinin ötesindedir O!
EN'AM SURESI : 128 Gün olur şöyle diyerek onları huzurunda toplar: "Ey
cinler/görünmez varlıklar topluluğu! Şu insanlara gerçekten çok ettiniz/insanların birçoğuna göz diktiniz." Onların insanlardan olan dostları şöyle derler: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlanmıştı. Bizim için belirlediğin sürenin sonuna geldik." Buyurur ki: "Barınağınız ateştir. Allah'ın dilediği zamanlar hariç orada süreklisiniz." Senin Rabbin Hakîm'dir, Alîm'dir.
EN'AM SURESI : 130 Ey
cinler ve insanlar topluluğu! İçinizden, size ayetlerimi anlatan ve şu gününüzle yüz yüze geleceğiniz hususunda sizi uyaran resuller gelmedi mi? "Kendi aleyhimize tanıklık ettik." dediler. İğreti hayat onları aldattı da küfre saptıklarına ilişkin, öz benlikleri aleyhinde tanıklık ettiler.
A'RAF SURESI: 179 Yemin olsun ki, biz, cehennem için,
cinlerden ve insanlardan, birçok kişiye vücut verdik/birçoğunu döllendirip yaydık. Kalpleri var bunların, onlarla anlamazlar; gözleri var bunların, onlarla görmezler; kulakları var bunların, onlarla işitmezler. Davarlar gibidir bunlar. Belki daha da şaşkın. Gafillerin ta kendileridir bunlar.
HÛD SURESI: 119 Rabbinin rahmet ettikleri müstesna. O, onları işte bunun için yaratmıştır. Rabbinin, "Yemin olsun ben cehennemi, tümden insanlar ve
cinlerle dolduracağım!" sözü tamamlanacaktır.
İSRA SURESI : 88 De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve
cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."
KEHF SURESİ : 50 Hani, biz meleklere "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis,
cinlerdendi. Kendi Rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, benim beri yanımdan, onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. Zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!
NEML SURESI : 17
Cinlerden, insanlardan ve kuşlardan orduları, Süleyman'ın huzurunda bir araya getirildi. Onlar, düzenli bir biçimde sevk ediliyorlardı.
NEML SURESI : 39
Cinlerden bir ifrit şöyle dedi: "Sen daha makamından kalkmadan, onu sana getirebilirim. Ben bunu yapacak güçteyim ve gerçekten güvenilir biriyim."
SECDE SURESİ : 13 Biz dileseydik, her benliğe hidayetini elbette verirdik. Fakat benden şu yolda söz hak olmuştur: "Yemin olsun, cehennemi tamamıyla
cinlerden ve insanlardan dolduracağım."
SEBE’ SURESİ : 12 Süleylan için de sabah gidişi bir ay, akşam dönüşü bir ay olan rüzgârı görevlendirdik. Onun için erimiş katran/bakır kaynağını sel gibi akıttık.
Cinlerden öylesi vardı ki, Rabbinin izniyle onun önünde iş yapardı. Onlardan hangisi buyruğumuzdan yan çizse, alevli ateş azabını kendisine tattırdık.
SEBE’ SURESİ : 14 Sonunda, Süleyman için ölüm hükmünü verdiğimizde, onun ölümünü, değneğini yiyen dâbbetül arzdan/ağaç kurtçuğundan başkası onlara göstermedi. Süleyman yere yığılınca, açıkça anlaşıldı ki, eğer
cinler gaybı bilmiş olsalardı, o alçaltıcı azap içinde bekleyip durmazlardı.
SEBE’ SURESİ : 41 Melekler derler ki: "Tespih ederiz seni! Bizim Velî'miz sendin, onlar değil. Doğrusu şu ki, onlar
cinlere tapıyorlardı. Onların çoğu cinlere iman etmekteydi."
SAFFAT SURESİ : 158 Allah'la
cinler arasında bir nesep oluşturdular. Yemin olsun, cinler de bilmiştir kendilerinin Allah huzuruna mutlaka getirileceklerini/cinler de bilmiştir, bunların Allah'ın huzuruna mutlaka çıkarılacaklarını.
FUSSİLET SURESI : 29 O küfre sapanlar şöyle diyecekler: "Rabbimiz,
cinlerden ve insanlardan bizi saptıranları bize göster ki, onları ayaklarımızın altına alalım da en aşağıda kalanlardan olsunlar."
AHKAF SURESI : 29 Bir zaman,
cinlerden bir topluluğu, Kur'an'ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik. Onu dinlemeye hazır hale geldiklerinede: "Susup dinleyin!" dediler. Dinleme bitirilince de uyarıcılar olarak kendi toplumlarına döndüler.
ZARİYAT SURESİ : 56 Ben,
cinleri ve insanları bana ibadet etmeleri/benim için iş yapıp değer üretmeleri dışında bir şey için yaratmadım.
CİN SURESİ : 1 De ki: "
Cinlerden bir topluluğun dinleyip şunu söyledikleri bana vahyolundu: 'Gerçekten biz, hayranlık verici bir Kur'an dinledik."
CİN SURESİ : 5 "Biz sanmıştık ki, ne insanlar ne de
cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler."
CİN SURESİ : 6 "Gerçek şu ki, insanlardan bazı erkekler,
cinlerden bazı erkeklere/cinlerin şerrinden bazı erkeklere sığınırlardı da onların şımarıklık ve azgınlığını artırırlardı."
NAS SURESI : 6
Cinlerden de insanlardan da olur o!"
MATTA: Mat.7: 22 O gün birçokları bana diyecek ki, 'Ya Rab, ya Rab! Biz senin adınla peygamberlik etmedik mi? Senin adınla
cinler kovmadık mı? Senin adınla birçok mucize yapmadık mı?'
MATTA: Mat.8: 31
Cinler İsa'ya, "Bizi kovacaksan, şu domuz sürüsüne gönder" diye yalvardılar.
MATTA: Mat.8: 32 İsa onlara, "Gidin!" dedi.
Cinler de adamlardan çıkıp domuzların içine girdiler. O anda bütün sürü dik yamaçtan aşağı koşuşarak göle atlayıp boğuldu.
MATTA: Mat.9: 34 Ferisiler ise, "
Cinleri, cinlerin önderinin gücüyle kovuyor" diyorlardı.
MATTA: Mat.10: 8 Hastaları iyileştirin, ölüleri diriltin, cüzamlıları* temiz kılın,
cinleri kovun. Karşılıksız aldınız, karşılıksız verin.
MATTA: Mat.12: 24 Ferisiler bunu duyunca, "Bu adam
cinleri, ancak cinlerin önderi Baalzevul'un* gücüyle kovuyor" dediler.
MATTA: Mat.12: 27 Eğer ben
cinleri Baalzevul'un gücüyle kovuyorsam, sizin adamlarınız kimin gücüyle kovuyor? Bu durumda sizi kendi adamlarınız yargılayacak.
MATTA: Mat.12: 28 Ama ben
cinleri Tanrı'nın Ruhu'yla kovuyorsam, Tanrı'nın Egemenliği üzerinize gelmiş demektir.
MATTA: 17:20-21 Birçok Grekçe elyazması, "Ama bu tür
cinler ancak dua ve oruçla kovulabilir" sözlerini de içerir.
MARKOS: Mar.1: 34 İsa, çeşitli hastalıklara yakalanmış birçok kişiyi iyileştirdi, birçok cini kovdu.
Cinlerin konuşmasına izin vermiyordu. Çünkü onlar kendisinin kim olduğunu biliyorlardı.
MARKOS: Mar.1: 39 Böylece havralarında Tanrı sözünü duyurarak ve
cinleri kovarak bütün Celile bölgesini dolaştı.
MARKOS: Mar.3: 14-19 İsa bunlardan on iki kişiyi yanında bulundurmak, Tanrı sözünü duyurmaya göndermek ve
cinleri kovmaya yetkili kılmak üzere seçti. Seçtiği bu on iki kişi şunlardır: Petrus adını verdiği Simun, Beni-Regeş, yani Gökgürültüsü Oğulları adını verdiği Zebedi'nin oğulları Yakup ve Yuhanna, Andreas, Filipus, Bartalmay, Matta, Tomas, Alfay oğlu Yakup, Taday, Yurtsever* Simun ve İsa'ya ihanet eden Yahuda İskariot.
MARKOS: Mar.3: 22 Yeruşalim'den gelen din bilginleri ise, "Baalzevul* O'nun içine girmiş" ve "
Cinleri, cinlerin önderinin gücüyle kovuyor" diyorlardı.
MARKOS: Mar.16: 17-18 İman edenlerle birlikte görülecek belirtiler şunlardır: Benim adımla
cinleri kovacaklar, yeni dillerle konuşacaklar, yılanları elleriyle tutacaklar. Öldürücü bir zehir içseler bile, zarar görmeyecekler. Ellerini hastaların üzerine koyacaklar ve hastalar iyileşecek."
LUKA: Luk.4: 41 Birçoğunun içinden
cinler de, "Sen Tanrı'nın Oğlu'sun!" diye bağırarak çıkıyordu. Ne var ki, İsa onları azarladı, konuşmalarına izin vermedi. Çünkü kendisinin Mesih* olduğunu biliyorlardı.
LUKA: Luk.8: 31
Cinler, dipsiz derinliklere gitmelerini buyurmasın diye İsa'ya yalvarıp durdular.
LUKA: Luk.8: 32 Orada, dağın yamacında otlayan büyük bir domuz sürüsü vardı.
Cinler, domuzların içine girmelerine izin vermesi için İsa'ya yalvardılar. O da onlara izin verdi.
LUKA: Luk.8: 33 Adamdan çıkan
cinler domuzların içine girdiler. Sürü dik yamaçtan aşağı koşuşarak göle atlayıp boğuldu.
LUKA: Luk.8: 35 Bunun üzerine halk olup biteni görmeye çıktı. İsa'nın yanına geldikleri zaman,
cinlerden kurtulan adamı giyinmiş ve aklı başına gelmiş olarak İsa'nın ayakları dibinde oturmuş buldular ve korktular.
LUKA: Luk.8: 38-39
Cinlerden kurtulan adam İsa'nın yanında kalmak için O'na yalvardı. Ama İsa, "Evine dön, Tanrı'nın senin için neler yaptığını anlat" diyerek onu salıverdi. Adam da gitti, İsa'nın kendisi için neler yaptığını bütün kentte duyurdu.
LUKA: Luk.9: 1 İsa, Onikiler'i* yanına çağırıp onlara bütün
cinler üzerinde ve hastalıkları iyileştirmek için güç ve yetki verdi.
LUKA: Luk.10: 17 Yetmişler sevinç içinde döndüler. "Ya Rab" dediler, "Senin adını andığımızda
cinler bile bize boyun eğiyor."
LUKA: Luk.11: 15 Ama içlerinden bazıları, "
Cinleri, cinlerin önderi Baalzevul'un* gücüyle kovuyor" dediler.
LUKA: Luk.11: 18 Şeytan da kendi içinde bölünmüşse, onun egemenliği nasıl ayakta kalabilir? Siz, benim Baalzevul'un gücüyle
cinleri kovduğumu söylüyorsunuz.
LUKA: Luk.11: 19 Eğer ben
cinleri Baalzevul'un gücüyle kovuyorsam, sizin adamlarınız kimin gücüyle kovuyor? Sizi bu durumda kendi adamlarınız yargılayacak.
LUKA: Luk.11: 20 Ama ben
cinleri Tanrı'nın eliyle kovuyorsam, Tanrı'nın Egemenliği üzerinize gelmiş demektir.
LUKA: Luk.13: 32 İsa onlara şöyle dedi: "Gidin, o tilkiye söyleyin, 'Bugün ve yarın
cinleri kovup hastaları iyileştireceğim ve üçüncü gün hedefime ulaşacağım.'
Pavlus'tan KORİNTLİLER'E BİRİNCİ MEKTUP: 1.Ko.10: 20 Hayır, yok! Dediğim şu: Putperestler kurbanlarını Tanrı'ya değil,
cinlere sunuyorlar. Cinlerle paydaş olmanızı istemem.
Pavlus'tan KORİNTLİLER'E BİRİNCİ MEKTUP: 1.Ko.10: 21 Hem Rab'bin, hem
cinlerin kâsesinden içemezsiniz; hem Rab'bin, hem cinlerin sofrasına ortak olamazsınız.
Pavlus'tan EFESLİLER'E MEKTUP: 3:10 "Göksel yerlerdeki yönetimler ve hükümranlıklar": Şeytan'a hizmet eden ruhsal varlıklardan (örneğin
cinlerden) oluşan yönetimler ve hükümranlıklar.
Pavlus'tan EFESLİLER'E MEKTUP: 6:12 Sözkonusu yönetimler vb.,
cinler ve Şeytan'a hizmet eden öbür kötü güçlerdir.
Pavlus'tan KOLOSELİLER'E MEKTUP: 2:15 "Yönetimler ve hükümranlıklar": Şeytan'a hizmet eden ruhsal varlıklardan (örneğin
cinlerden) oluşan yönetimler ve hükümranlıklar.
Pavlus'tan TİMOTEOS'A BİRİNCİ MEKTUP: 1.Ti.4: 1-3 Ruh açıkça diyor ki, son zamanlarda bazıları yalancıların ikiyüzlülüğü nedeniyle aldatıcı ruhlara ve
cinlerin öğretilerine kulak vererek imandan dönecek. Vicdanları adeta kızgın bir demirle dağlanmış bu yalancılar evlenmeyi yasaklayacak, iman edip gerçeği bilenlerin şükranla yemesi için Tanrı'nın yarattığı yiyeceklerden çekinmek gerektiğini buyuracaklar.
YAKUP'UN MEKTUBU: Yak.2: 19 Sen Tanrı'nın bir olduğuna inanıyorsun, iyi ediyorsun.
Cinler bile buna inanıyor ve titriyorlar!
YAKUP'UN MEKTUBU: Yak.3: 15 Böylesi "bilgelik" gökten inen değil, dünyadan, insan doğasından,
cinlerden gelen bilgeliktir.
VAHİY: Va.9: 20 Geriye kalan insanlar, yani bu belalardan ölmemiş olanlar, kendi elleriyle yaptıkları putlardan dönüp tövbe etmediler.
Cinlere ve göremeyen, işitemeyen, yürüyemeyen altın, gümüş, tunç, taş, tahta putlara tapmaktan vazgeçmediler.
VAHİY: Va.16: 14 Bunlar doğaüstü belirtiler gerçekleştiren
cinlerin ruhlarıdır. Her Şeye Gücü Yeten Tanrı'nın büyük gününde olacak savaş için bütün dünyanın krallarını toplamaya gidiyorlar.
VAHİY: Va.18: 2 Melek gür bir sesle bağırdı: "Yıkıldı! Büyük Babil yıkıldı!
Cinlerin barınağı, Her kötü ruhun uğrağı, Her murdar* ve iğrenç kuşun sığınağı oldu.
106. Mezmur(1Ta.16:34-36): Mez.106: 37 Oğullarını, kızlarını
Cinlere kurban ettiler.
LEVİLİLER : Lev.14: 30-31 Sonra kişinin gücü oranında aldığı kumrulardan ya da güver
cinlerden birini günah sunusu, öbürünü yakmalık sunu olarak tahıl sunusuyla birlikte sunacak. Kâhin böylece pak kılınan kişiyi RAB'bin huzurunda arıtacak."
LEVİLİLER : Lev.17: 7 İsrail halkı taptığı teke ilahlara*fk* artık kurban kesmeyecek. Bu yasa kuşaklar boyunca geçerli olacak. D Not 17:7 "Teke ilahlar" ya da "Teke görünümlü
cinler."
YASANIN TEKRARI : Yas.32: 17 Tanrı olmayan
cinlere,Tanımadıkları ilahlara,Atalarınızın korkmadıkları,Son zamanlarda ortaya çıkanYeni ilahlara kurban kestiler.
MEZMURLAR (ZEBUR) DEVAMI : Mez.106: 37 Oğullarını, kızlarını
Cinlere kurban ettiler.
EZGİLER EZGİSİ : Ezg.4: 1 Ah, ne güzelsin, aşkım, ah, ne güzel! Peçenin ardındaki gözlerin güver
cinler gibi. Siyah saçların Gilat Dağı'nın yamaçlarından inen Keçi sürüsü sanki.
YEŞAYA : Yşa.60: 8 "Nedir bunlar, bulut gibi, Yuvalarına yaklaşan güver
cinler gibi süzülüp gelenler?
HEZEKİEL : Hez.7: 16 Sağ kalanlar vadilerdeki güver
cinler gibi dağlara kaçacak; her biri günahından ötürü inleyecek.
HOŞEA : Hoş.11: 11 Mısır'dan kuşlar gibi, Asur'dan güver
cinler gibi Titreyerek gelecekler. Evlerine oturtacağım onları" Diyor RAB.
ıÜüNAHUM : Nah.2: 7 Tanrı'nın dediği oldu, soyup götürdüler kenti. Güver
cinler gibi inliyor kadın köleler, Göğüslerini döverek.