Teurji

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
teurji (theurgy),

Okültizm ’deki çalışma alanlarından biri ya da okült bilimlerden biri olarak kabul edilmekte olup, kozmik veya doğaüstü güçlerin ve ilişkilerinin incelenmesi ve bu güçlerin kullanılması olarak tanımlanır.
Terimin eski Yunanca’daki aslı, “ilah, tanrı” anlamına gelen “theos” sözcüğü ile “eser” anlamındaki ergon sözcüklerinden türetilmiş olan ve “İlahî eser işçisi” anlamına gelen “theurgos”tur. Teürji ile büyü arasındaki fark, büyüde kişinin bir başka kişiyi etkilemesi söz konusuyken, teürjide kişi başkalarıyla değil, kendisiyle ilgili bir konuda bir takım güçlerden yararlanma ve ya ilahî âlemden yardım sağlama girişimlerinde bulunur. Örneğin dua teürjik bir çalışmadır ve uzmanlık gerektiren bir alandır. İ.S.3.yy.’da yaşamış olan Neo-platoncu Porphyry, goetia uygulamalarını teürjiden ayırt etmiş ve goetia’nın kaçınılması gereken bir kara büyü uygulaması olduğunu bildirmiştir.


Psişürji den ayrılan bir yanı yok gibi psişürjide, ilahi sır gösterilmez. Olayın, esrarına ya da nedenine bakılmaz vardır , görülür ve yapılır.
Ancak, "teurji" "ilahi sırrı" yakalamaya çalışır, bu yüzden daha gerçek ve bilinçlidir. Bu yüzden herkesin yapabileceği bir iş değildir.
alıntı
 
Üst