Terbiye

scLeng

Banlı Kullanıcı
Müslümanlık forumu kapalı olduğu için buraya açtım.Faydalananlar olur belki bir kişi bile kafidir.

Kimileri kendini hz.muhammed s.a.v ile kıyaslamaya kalkıyor.Onunla kendisini kıyaslama düşüncesine girdiyseniz bunu kendiniz için hayırlı bir işe çevirip ona iman yönünden ne kadar benzediğinizi istihare ediniz.Efendimizle kendinizi katiyyen üstünlük yönünden karşılaştırmaya kalkmayınız.Bu şeytandan gelen hasetlik duygusundan ileri gelir.Biliniz ki efendimiz allahın isteğiyle ezelden ruhu belirlenerek dünyadaki suretine bürünmüş görev vakti gelene kadar allah tarafından temiz tutulmuş ve vakti geldiğinde allahın isteğiyle cebrail tarafından terbiye edilmiştir.Yani terbiyeyi ilk makamdan almıştır.O yüzden mükemmel insan odur ve efendimize zaman olarak yakınlık bu terbiye insanı kamil insana dönüştürür.Yani şimdikiler insanı kamil olamaz mı diye sorabilirsiniz ? Cebrail ile efendimize öğretilenler hiç bozulmadan bugüne kadar zincir halkası şeklinde ehli beytle devam etmiştir.Ehli beyt efendimizin soyundan gelen nakşi tarikatı olan seyyidlerdir.Efendimize bağlı olan sahabeleri efendimiz tarafından terbiye edildikleri için mükemmel insandan en çok nasibini alanlardır.

Efendimizinden en çok nasibini alan hz.ebubekir , hz.ali , hz.ömer , hz.osman olarak bilinen şahsi kutsiyelerdir.Bunların raslantı olduğunu düşünenlere kafir dahi olsa,insan ahlakı ve yaşayışı nasıl olmalıdır ? sorusunu sorduğunuzda alacağınız cevap manidar olacaktır.

<h3>İlim sahibi olmalıdır</h3>

Peygamber efendimizin ' ben ilmin şehriyim,alide kapısıdır. ' hadis-i şerifini baz alarak aslında beni bilmek isteyen aliye gitsin aliye giden beni bilir beni bilende rabbini bilir.Aslında kendini bilen rabbini bilir diyoruz ama mükemmel insan hz.muhammed olduğu için onu bilende rabbini bilir.Çünki allah c.c sıfatlarını ve anlamlarını ve onları kullanarak ilim sahibi olarak nasıl yaşamamız gerektiğini efendimize öğretmiştir.Bu ilimdir.Bir diğer verecekleri cevap adaletli olmalıdır insanlarının haklarını yememelidir olacaktır.

<h3>Adaletli olmalıdır</h3>

Adalet günümüzde sadece işlenilen suçların cezasının verilmesidir diye algılanıyor ama aslında adalet yaşayabilmemizin şartlarından biridir.Adalet hakkının olmadığı yere kendini diğerinden haklı görmemektir.Nefse uyup ben demekten kaçınarak biz olabilmektir.Çünki insanoğlu ben dedikçe ilk önce benliğini savundukça yalan söylemeye,kendini haklı çıkarmaya eğilimine girecektir.Benlik şeytandan gelir varla var olduğunu unutup varlık iddiasında bulunmaktır.Kuranın ilk suresi olan fatihaa 4.ayette ' Yalnız sana ederiz kulluğu ' derken benlik belirtisi olmadan çoğul olarak egonun tam tersi olan biz kelimesini kullanmıştır.İnsan benliğini unutup kendini diğerine feda ettiğinde başkasınıda kendine feda etmiş halde bulacaktır.İşte bu bizdir.İşte bu adaletin özüdür,bu özü kavradığında aslında suç olarak bilinen herşeyin,ateşin mumu eritmesi gibi biz'in idraki de ahlaka ve erdeme yakışmayan her şeyi yok etmesine olanak sağlar.İşte adalet kendini diğerine feda etmedir.Biz'e destek olmaktır.Benlik duygusunu ortadan kaldırmaktır.Kalbi mühürleşmiş olan bir kısım ateistlerde efendimizi yalancılıkla suçlayarak hz ömerle birlikte onun görüşleri doğrultusunda ayet yazdığını savunurlar.Bunun hikmeti Allah'ın hz. ömere olan sevgisini insanların anlayabileceği ölçüde neden-sonuç ilişiğine bağlayarak hz.ömere,Allahın zaten yapacağı bir şeyi isteterek onu sevdiğini,sevgisini idrak edebilmemiz için sebepler dünyasında bize göstermiştir.Yani ben onu seviyorum sevdiğimide anlayın diye bunu size gösteriyorum.Tıpkı cibrili göndererek efendimize,'ben ebubekirden razıyım o benden razımıdır' söylediği gibi.Hz ömere böyle bir şeref bahşedilmişken onu ve sahabeleri terbiye eden hz.muhammed s.a.v kendinizi kıyaslamanızın ne denli büyük bir gaflet olduğunu bilmeniz gerekir.Yine bir başka cevap ise,edepli olmalıdır olacaktır.

<h3>Edepli olmalıdır.</h3>

Buda fazlası ile yine efendimiz s.a.v tarafından terbiye edilmiş olan hz.osmanda vardır.Öyle bir insan düşünün ki melekler ondan haya etsin.Allah dinin benden geldiğini bilin diye terbiye edilemez diye düşünülen en karanlık ve vahşi yaşamı yaşayan cahiliye devri araplarına islamı tebliğ ettirmesidir.Kadının en değersiz olduğu yerde onları bir güle çeviren islamın ,şu anda haklarımızı savunuyoruz diye karşısında kadınları bulması ironiktir. Bu soruların kafir, müslüman yaşayan her insanın bir muhabir tarafından muhattab alınarak sorulduğunda,öyle ya ' onlar toplumlayken biz sizdeniz şeytanlarıyla yalnız kaldıklarında biz onları kandırdık biz vallahi sizdeniz.' kimse milyonlarca insanın insanın kendiniz izleyebileceği bir kutuya çıkacağını bilerek bu sorulara maruz kalmasını,vereceği cevapları seçerek evrensel ahlak yasasına yani onuda destekleyen islama ters düşemez. Çünkü havuzdaki çay havuzu kirletemez ve rengini değiştiremez.O yüzden toplum ahlaklıdır ama birey benlik iddağa ettiği müddetçe gaflettedir.Allahın şeriatı toplumun midesini bulandıran şeylere ve davranışlara yasak koymuştur.Bir evde çocukların babalarıyla birlikte anneleriyle birleştiğini düşünemezsiniz.Sizce bunu bize kim öğretti diye sorduklarında aklımızla cevabını verenlere gülünüz.İnsana hayvanlaşmadan insan olmayı ezelden rabbi öğretmiştir.İçgüdü dediğiniz şey rabbimiz tarafından programlanmamızdır.Baki olan allahın dostluğudur.Şeytanın dostluğu ise bu dünya mevcuttur ve cehennemde tabi orda kabul ederseniz.İmtihan gereği bu dünyada ikiside mevcut hangisine sarılırsanız onunla dirileceksiniz.Burda kabul ettiğiniz dostluğu orda kabul edermisiniz bilemem tabi.İnsan ya şeytanın dostudur ya alahın ortası yok.Dünyada hangisine sarılırsanız onunla ebediyete gideceksiniz.

Sizce şeytan kadınımı,erkeğimi diğerine karşı kullanır ? Allah kadınlara yine şeriatında şeytana alet olup kendilerine hemde erkeklere günah işletmesinler diye örtünmelerini emretmiştir.Kadın örtünerek aslında şeytana alet olmaktan kurtulur.Kadınlar, Allah'ın verdiği hakları ve gösterdiği yolları bırakarak örtünmeleri gariptsemek ve dekolte giyinmekle kendi kendilerini yiyip bitirmekten başka birşey yapamıyorlar.Cahiliye devrinde diri diri gömülen kadındı,güle çeviren ve şeytana alet olmaktan kurtaran islama kurgu diyenlere allah müslümanlığı nasip etsin demekten başka çaremiz yok.Şeytana alet olmak isteyenlere ancak saygı duyarız en azından boş durmuyorlar.Allah boş duranları hiiç sevmez.Açılmanın benlik duygusunu kabartmaktan başka kişiye etkisi yoktur.Allahın verdiği ve sadece erkeğine helal olan güzelliğini,diğer kadınlara bende varım ve erkeklere de benim için birbirinizi yiyin mesahı vermekten ileri gitmez.Evlenildiğinde birbirleri için acaba geçmişinde ne yaptı diye düşünmeyen var mı , en aşkından öleni bile bunu düşünür.Allah aşkına temiz kalıp helalinizi bekleyip temiz kaldığınızı düşünüp allahında karşınıza temiz birini çıkarmasını isteyerek evlenseniz sizce ne olur ? Güven olur,sadakat olur,aşk olur,muhabbet olur.

Evlilikler yıkılmaz çünkü yıkılacak bir neden olmaz.Aşkı şeytanca yorumlayıp birleşmeyi meşru kılıp evlenerek keyfi geçtiğinde boşanma diye bir şey kalmaz.Evlenip birbirlerinden hevesleri geçtiğinde sorunlar suyun yüzüne çıkmaya başladığında hemen boşanma sizce nedir.Bu kadına verilen değerin neresindedir.Şeytan erkeğin zaafiyeti olan olan kadını kullanarak ondanda erkeğe zıplar.İslamla terbiye olmayan gençler sizce bunun neresindedir.Kızım eve erken gel demek sizce ne demektir.Evet seninde hakkın var gezmeye tozmaya ama ölçü nedir ? Kadın değilde erkeğin düşmüşünden korkacaksın.Böyle bir erkek 100 tane aileyi dağıtabilir.Ağzı laf yapanların bunuda marifet sanıp aşk denen aslından uzak safsatanın arkasına sığınıp kadınların hayatını yıkanların peşine düşmek..Ailelerinde kızlarını başı boş bırakarak buna davetiye çıkarması ve evlatlarını terbiye edememesi sizce neden ? Şunu biliniz ki bu toplumun yozlaşmasındandır.Bugün kadına en çok değeri islam verir.Kendini göstermek uğruna islamı terbiyeyi es geçerek egosuna kapılanlar şeytana alet olmazda ne olur sizce. Kapananların hepsi böyle terbiyemi almış diyenleri duyar gibiyim.Şunu bilim ki allah sevdiğini sevdiğine sevdirir.Bir insanın samimiyeti ve doğruluğu yapmacık olamaz.İlk anda iyi niyetinize kansanız bile zamanla doğru olmadığını anlarsınız.Anlamıyorsanız sizde yapmacıksınızdır.Kapanıpta oynak kalanları gördüğünde elbette bahsettiğimiz terbiyeden nasibini almamış olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirsiniz.Arkasından konuşmak değildir bu çünkü niyet kötü değildir ama siz yinede sui-zan etmeyiniz.

Sizin aşkınız Allah olur da insanları da o sevin dediği için o yarattığı için sevebilirseniz emin olun tüm varlığınızla inan ki sizin karşınıza da hep Allah'ı sevenler çıkacaktır imtihan sebebiyle maruz kaldığınız belalar hariç onlara da sabırla katlanacaksınız.Önce edep denmesi bundandır,edep ve terbiye ilminde,adaletinde önündedir.Bu terbiyeyi alanlar edep ve terbiyenin meyvesi olan adalet ve ilme sonuna kadar sarılacaktır.Gençlerin en büyük imtihanı gençliği ve en önemlisi aynadaki suretidir.O surete güvenipte haddi aşmak edepsizliktir.Bundan korunmak için önce bir bebeğe bakın sonrada bir yaşlıya bakmanızı tavsiye ederim.Bebeğe bakarak böyleydim böyle oldum ama toplasan ne yaşadım? Bu kadar çabuk göz açıp kapayıncaya kadar geçtiyse yaşlılıkta aynı şekilde gelmeyecek mi ?

Geldik sadıkların sultanına sadık olmaya !

<h3>Hz. ebubekir ve sadakat</h3>

Hz.ebubekire gelince,o peygamber efendimiz s.a.v ilk biat edenlerdendir.Sizce bu neden böyle gelişti.Hz.ebubekir'e sıddık denir bu sadık olduğunun göstergesidir.Bu zatın yüceliği aslında teslimiyetinde ve muhalefetlik nedir bilmeyişinde olabilir mi ? İslamı yaşamanın ve yaşayabilmenin ilk şartı olan hz.ebubekir sadaketi ve söz dinleme baabında teslimiyeti olabilir mi ? Birisine birşey yap deyip yaptırttığında mı yoksa senden görüp sen demeden yaptığında mı sadık olur ? Bunu düşünmenizi istiyorum.Teslimiyet çok önemli bir konu.Herşeyi bırakıp allaha teslim olmak varken hoop bi dakka benimde bi görüşüm var demek kuran-ı kerimi açıp anlamaya çalışmak yerine çelişki aramak ne demektir yahu biraz edep ! Çelişki bulmaya çalışıyorsan doğruyu eğri görürsün sana kimse birşey yapamaz ! Bu muhalefet olmak değil midir ? Allahın cibril ile efendimize ,'ben ebubekirden razıyım oda benden razımıdır ' sözüne muhattab alınan bir zattan bahsediyoruz.Efendimizin ebubekir ile dostluğu islamiyetten önce değilmidir.Onun sadık oluşu birden mi oldu ? O hep efendimize sadık bir dost arkadaştı,Allahta onu şereflendirerek islama ilk katılanlardan yapmıştır.Sevdiğini sevdirerek.Allah kuranı kerimde şüphesiz ayetlerim haktır ona muhalefet olanlarında kalbi mühürlüdür demiyor mu ? Allah tüm ezeli ilmini kullanarak bu dünya hayatınıdda biçimlendirmiş olamazmı ? Olur bal gibi de olur.O put senin bu put benim zıplayacağınıza buna iman edinde kurtulun.Daha hala cdehennem kaderimde varsa ben ne yapayım diye söylenmek niye ? Teslimiyet üstümüze farzken neden muhalefet olalım ?

<h3>Muhalefet Olmak</h3>

Şeytanda muhalefet olduğu için kaybetmedimi ? Kuranda allahın şeytanın niye kaybettiğinden bahsettiği ayetlerden,onun kibrine yenik düşmesinden ibret almayıp,teslim olup allahın kelamıyla yaşayıp ahiretten de vazgeçip Allah'a ulaşmak varken sizde mi kibre kapılacaksınız.Kader mevzusuna siyaset yapıp muhalefet olacağınıza birde teslim olmayı deneyin ! Her şeyinizle teslim olduğunuzda olacaklara şahit olmaya yakın olduğunuzu bilin.Dostluk,arkadaşlık bu dünya yaratıldığından beri var. Allah size ,sizden razı olmasının sebeplerini de resulüyle ve ona tabi olanlarla gösteriyor.Bunun için size teslim olmanızı,ilme sarılmanızı ,adaletli olmanızı,edepli olmanızı göstermiştir.Kibir şeytandandır onu içinde barındıranlara da acımaktan başka yapacak bir şeyimiz yok tıpkı kibrini saklamak için ben sadece sana kulluk ederim diyen şeytana acıdığımız gibi !

Yazı şahsıma aittir.iyi forumlar.

dexter

Elit Üye
Müslümanlık forumu kapalı olduğu için buraya açtım.....

Dinler bölümünün kapalı olmasının bir amacı var. Her konu kendi bölümüne açılmalıdır, aksi halde konunuz o bölümden kaldırılır.
Site kurallarını da okuduysanız eğer, sitemizde dini paylaşımlar yapılmamaktadır, bunun sebebini de her zaman belirttiğimiz gibi, dini tartışmaların oluşmasını önlemek adınadır.