Temel Unsur

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
143
TEMEL UNSUR - ŞAMATİ 48

Temel unsur herkese bilinen yoldur. Akla olan ilgi ve onu kollamak sorunun temeli üzerine inşa edilir. Eğer kişi bilinen bir soruyla karşı karşıya gelirse, kişi hazırlıklı ve savunması iyi olmalı ki anında cevap verebilsin.

Başka bir deyişle, tüm yapı soru ve cevaplar üzerine inşa edilmiştir. Yaratan’ın yolunda olan bir kişi eğer kutsallığı inşa edebilmekle ödüllendirildiyse, soru ve cevaplara yer yoktur ve ona “ayakta duruyor” denir.

Yaratan maneviyatla temeli örtülen ve derecelerde olup yapacak işleri olmayan kişiler için bile yer hazırlamıştır. Burada inancın bulunabileceği özgür bir unsura sahiptirler.

Böyle bir şeyin bu denli yüksek derecelerde nasıl olabileceğini anlamak zor olsa da, Yaratan’ın kendisi böyle bir şeyi yapabilir. Buna orta çizginin ıslahı denir ve sol çizgiden almaya getirilen yasaklamadır.

Aynı zamanda görüyoruz ki Hohma (Erdemlilik) sadece Malkut’da dır (Krallık). Malkut, Hohma’nın özelliklerine ters olsa bile, hala, Hohma’nın ortaya çıkacağı yer tam olarak burasıdır Malkut’un içerisinde.

“Bu harabiyet ellerinin altında olsun” cümlesinin anlamı budur. Hocalarımız derki; kişinin doğruluğun (yasa) içerisinde durması için önce o doğruda başarısız olması gerekir. Doğruluk Malkut’un bir muhakemesidir (ve gelinin anlamı budur; geline gitmeye “yasa/kanun” denir – İbranicede gelin ve kanun kelimesi aynı harflerden oluşur ama farklı yazılır). Yol tümüyle engellerle inşa edilmiştir, yani sorular üzerine. Kişinin soruları olmadığı zaman, kişinin “İnanç” ya da “Kutsallık” isimleri yoktur.
alıntı

 
Üst