Tekamül Serüveni Sürüyor

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Tekamül Serüveni Sürüyor

Bilgi geçerliliğini sürdürdüğü sürece modası geçmez.

Amaçladığın bir benlik durumuyla ilgili sezgilere sahipsen ve bu sezgileri çabayla ya da çabasızlıkla elde edebileceğine inansan bile, bir amaçlı yaşam içindesin demektir.

Zaten tekamül de bir benlik durumundan daha gerçek ve doğru kabul ettiğimiz bir başka benlik durumuna geçisle kazanılan durum değil midir. Tekamül kelimesinin modası geçmiş olabilir ve yerine daha güzel kelimeler kullanıyor olabiliriz; bu başka dava. Ama ister spiritualist anlayışa uygun olarak, tekamülü giderek daha fazla ruhsal olgunluk olarak anlayın, ya da isterseniz daha monist, newage felsefelerdeki, holistic, bütüncül evrenin farkındalığı olarak anlayın. Tekamül tekamüldür.

Ayrıca holistic, bütüncül varlık anlayışının farkındalığını öne alan varlıklar, bu farkındalığın doğası gereği, lineer tekamül olgusunu da kapsarlar. Ne de olsa lineer tekamül olgusunun motivasyonu olmasaydı, bütüncül bir bakış açısı geliştirmenin dinamikleriyle karşılaşılmayacaktı.

Aslında Tekamül tüm bu süreçlerin kendisidir. Tekamül sürekli olan değişim ve dönüşümün bilinçlendirilmesi ve ona içselliğimizden gelen bir güçle yön verebilme gücünü geliştirmektir. Yani takamülde pasif olan hiçbir şey yoktur

Bir sey dikkatimi cekiyor. Genelde holistic, bütüncül felsefeyi öne alan varlıklar, biz bütünün parçasıyız. Öyleyse bu halimizle mutlak ahengi yansıtıyoruz. Bizde değişecek ve dönüşecek hic bir nokta yoktur. "Çabasızlık yaşamda esas olmalıdır. Mutlu olmaya bakalım . Zamanı geldiğinde hayatın eli bizi zaten dönüştürecektir", gibi bir yaklaşıma gömülerek varoluş problemine çözüm getirdiklerini düşünüyorlar.

Bu henüz bilinçlendirmedikleri bireyselliklerini bütünselliğe teslim etmek yanılgısıdır. Teslim edenin teslimiyeti gerçekleştirecek ehliyeti yoktur.

Bana göre kendilerini kandırıyorlar. Çabasızlık, kolay uygulanabilecek bir uygulama değildir. Bu uygulamaya varabilmek bayağı bir çaba gerektirir. Biz çabaya, ama otomatizma içindeki çabaya öyle inanmış durumdayiz ki bunun karsılığı çabasızlık, ancak boşvermişliğe dönüşecektir. Kendimize ve çevremize karşı duyarsızlaşmaya ve bencil güdülerimizi doyurmayı gayet meşru görmeye kadar uzanacaktır. Buna da bütünselliği paylaşıyorum diyebiliriz. Halbuki bu sadece laftır, bir başka kimlik edinmektir. Newager kimliği)

Tekamül için gündelik otomatizmamızı kıracak güçte çabalar ortaya koymadan çabasızlığı konuşmak havada kalır. Yapmama yapmaktan çok daha zordur. Bu zorluğu halletmek icin tekamülün holistic, bütüncül farkındalıktaki karşılığını bulmak gerekir.

Tekamül, yetkinleşme, olgunlaşma gibi kavramlar eski realitelerin kavramları değildir. Monist yaklaşım, hiçbir şeyi eskitmeyen bir yaklaşım olmalıdır.

Unutmamalı ki İKİ'yi kapsamayan BİR olmaz. Bizi varoluşun bütünseliğinin algılanması aşamasına tekamül serüveni getirdi. Ama bu yeni hedefi, enerji düzeyinde bizzat uyguluyor olmamız, bunu farkındalığımıza indirdiğimiz ya da yükselttiğimiz anlamına gelmez. Aslında henüz insanlık olarak cok başındayız.

Yeniçağın yeni enerjileri ve bilgileri, birçok koşullanmış düşünce şeklini eritip, bizi geçmişten özgürleştiriyorlar. Geçmiş tüm karanlık ve aydınlık yüzüyle bugünü yarattı.

Yarın ise nasıl yaratacığımız sadece bize aittir, bütünsel varlığa değil!!

Yani tekamül serüveni suruyor.
 
Üst