Tehlikeli mi?

kaderineboyuneğ

Kayıtlı Üye
Havas ilmi ilm sahibi bir hocanın gözetiminde olsa bile, ilm edinmek isteyen kişi için yine de tehlikeli mi? Tecrübeleriniz var mı havas ilminde tşk sadece esmâü'l hüsnâ bakımından soruyorum havas ilmini yoksa bu alan bir okyanus...

abc123

Kayıtlı Üye
Yahudi ezoterizminde kabala, hristyan ezoterizminde gülhaç vs gibi olusumlar İslamda ki havasın karsılıgı gibi geliyor bana. Hepsi tekil olarak tek bir bireyi alıyor önce. Herşey bu tek kişinin içinde olup bitiyor ve kişi içinde olup bitenlerle varolduguna inandıgı kendisi dışındaki düzene entegre oluyor ve bu düzen içine entegre olduktan sonra düzen içinde kavrayısına göre tasarruf sahibi oluyor

Ama zaten bunun için ezoterizme gerek yokki arkadas, insan hiç bir yapıya dahil olmasa da hiç bir yerden bir bilgi edinmemiş olsa da hayatta karsılastıgı seylere verdigi tepkilere göre "bir parçadan büyük bir parçaya" ölçeğinde bu tasarrufa sahip oluyor. Bu hayatın bizzat kendisi. Gerçek majide bu zaten. Daha önce de yazmıstım bir yerde her insan majisyendır. Herseyi yanlıs anladıgımız gibi havas ıda yanlıs anlıyoruz gibi geliyor. Algılarım kapalı gerçekten rüya bile göremiyorum ama ne bileyim böyle şeyleri gerçek hayattan soyutlamak ne kazandırıyor bize bilmiyorum.

Ezoterizm hayatın bizzat kendisi. Elini kaldırıp parmaklarını hareket ettir ve takip et. Yagmur yagıyordu az önce rüzgar da var o sallanan yapraga bir bak. Ezoterizm orda havas orda iste. Lan arkadas su klavyeden bu kadar yazı yazdım havas burda iste :) hayatın kendisi sen ben o

soyutlamayın somutlastırın. Ezoterizm diye bir şey cıkartıp bunu tekeline alanların amacı da bu zaten. Biz gizli saklı sanırız ama önümüzdekini görmeyiz