TAROTA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI; ANALİTİK TAROT

İshtar (inanna)

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhabalar, bugün sizlere şu sıralar okuduğum bir kitap olan "Holistik Tarotun " metinlerinden bir şeyler aktarmak istedim, başlangıçta belirtmek isterim ki bunlar benim kendi düşüncelerim değil, ben sadece bu kitapta tarota başka bir gözle bakıldığını gördüğüm için bu fikirleri sizinle paylaşmak istedim... Benebell Wen tarafından yazılan bu kitabın bir Türkçe çevirisi olmadığını biliyorum ve çevirerek okuyorum birkaç haftadır, çok uzun bir kitap bu yüzden öğrendiklerimi burada "taslak " bir şekilde aktarmak istedim.

Tarot kartları geliştikleri süre içerisinde, bir çok toplumun, bir çok dinin ve birçok düşünce okulunun bilgeliğini, inançlarını, sembolizmini benimsemiştir. Genelde çoğu insan Tarotu bir kehanet aracı olarak kullanır, fakat günümüzde bazı pratisyenler tarafından psikolojik bir değerlendirme olarak kullanılıyormuş, insanların arketipsel koşullarının ve kişiliklerinin bir gelişim sürecini temsil ediyor. Tarot, duygularımızın sözlerimizin ve davranışlarımızın ardındaki mantığı anlamaya ve çatışmalarımızın kaynağını anlamaya yönelik bir içe yönelim aracı olarak kabul edilmiş. Holistik Tarot'a göre kartlar bize ne yapacağımızı söylemez, bunun yerine sorunlarımızı farklı bir perspektiften düşünmemize yardımcı olur, teşhis aracı gibi düşünün, tarot kartları sadece çözüm için bir harita çizimidir. Holistik Tarot'a göre insanın tipik analiz süreci rasyonel zeka ve duygusal zekayı içerir, fakat Tarotu öğrenip uygulamaya başladığımızda analitik zekamıza üçüncü bir boyut eklenir; Manevi Zeka...

Kartların işaret ve sembolleri bilinçaltından mesaj alınmasını kolaylaştırır ve onu zihnin görünen yüzeyine taşır bu da bizim olayın iç yüzünü görebildiğimiz için yeni çözümler üretmemizi sağlar, yani tek taraflı baktığımız bir soruna farklı bir bakış açısı ekler ve farklı çözümler sunar. Tarottaki semboller hayal gücümüzü harekete geçirir, hayal gücümüz de sezgimizi, sezgimiz ise bize kapıları açan tek araçtır. Tarot bilinçaltına eriştiği için belki de bilincin sizin ulaşamadığınız kısımlarında yer alan gizli bilgileri gün yüzüne çıkarır, bilinçaltınızı kullanarak düşüncelerinizin en olası sonuçlarını harekete geçirir ( hisler ile zaten sizin için neyin doğru olup olmadığını biliyorsunuz)

Tarota analizci bir anlayışla yaklaşmak eylemlerimizin en olası sonuçlarıyla yüzleşmemize yardımcı olur. Böylece yarın daha iyi bir adım için bugünkü yanlış adımımızı düzeltebiliriz çünkü seçeneklerimizi görmeye başlarız. İşte Tarot Analitiği size bu şekilde yardımcı oluyor, aslında size bilmediğiniz bir şey söylemiyor, aslında size tam olarak ne bildiğinizi söylüyor, çünkü bilinçaltınıza erişiyor ve günümüz psikolojisi ve psikanalizi de buna dayanıyor, zaten hepsi bilinçaltına danışmak ile alakalı.

Tarota danışmak da sevdiğimiz insanlara, güvendiğimiz insanlara veya büyüklerimize danışmak gibi, başkalarının edindiği bilgelik ile kendi bilgeliğimizi arıyoruz, ama taklitten bahsetmiyorum, tarot kartlarının yüzyıllardır edindiği derin sembolik bilgelik ile kendi bilgeliğimize zemin hazırlıyoruz. İşte Holistik Tarot'a göre, Tarot bir kehanet aracından ziyade kim olduğunuzu yansıtan bir ayna, kehanet yerine mevcut bir soruna uygulanabilir çözümleri daha iyi anlamak için bir araç.

Ufak bir özet geçilmesi gerekiyorsa, bu kitap tarotun bir kehanetten ziyade kişilik için bir analiz olduğunu savunuyor, engelleri aşmak için size bilinçaltı kişiliğinizden tavsiyeler veriyor, evet belki her birimiz belirli bir yola yatkınız diyor, ama hiçbir falın veya fala benzer şeylerin bizi başka bir yoldan yürütemeyeceğini söylüyor, kaçınılmazlık diye bir şey yok, önceden belirlenmiş bir kader yok ,kaderden ziyade eğilimlerimiz var (örnek veriyor, çatallı bir patikada yürüyorsunuz ve seçtiğiniz çatallı yollar geleceğinizi belirliyor)

Kısacası benim bu birkaç alıntıdan anladığım şey Tarotun bir kehanet aracından ziyade bir analiz aracı olduğu, katılıp katılmadığıma gelince, bazı kısımlarına katılıyorum bazı kısımlarına katılmıyorum, çünkü yaşadığım bazı deneyimler sonucunda bazı falların gerçekten çıktığına inansam da, ben de tarotu faldan ziyade bir analiz aracı olarak görüyorum çünkü daha önce açtığım tarotlarda sorduğum sorunun sonucuyla ilgili pek çok uyuşmazlık oldu ama garip bir şekilde neler yaşandığını biliyordu veya ne gibi engeller olduğunu çok iyi çıkartıyordu.