Tarot ve Astroloji

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,101
Tepkime puanı
4,992
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Akıl Sanatı Üzerine İki Deneme

Giordano Bruno´dan
Michael Freedman

Bu çalışma, Giordano Bruno tarafından 1582´de yazılan "Fikirlerin Gölgesi-De Umbris Idearum" ndan alınmıştır. Bruno, bu eserindeAstroloji ile ilgili 150 maddelik bir çalışma yapmıştı. Kayıtlara göre Micheal Freedman, bu kitabı, yerel üniversite kütüphanesinin İtalyanca bölümündeki raflarda Giordano Bruno´nun diğer eserlerinin yanında beraber buldu. "Fikirlerin Gölgesi" adlı kitap iki deneme halinde şunları içerir: İlk deneme özellikle Tarot olarak bilinen şekillerle, Astrolojik bağlantılar kurularak yazılmıştır. İkinci deneme ise "Demonik Sihirin Teknikleri" dir, Birinci Yüzyıl´da Mısır´da İskenderiye kökenli Helenistik maji sanatını inceler. Giordano Bruno´nun 150 Astrolojik tanımı ve anlatımı "Zamanın Gelgitleri" olarak tanımlanır.

Bellek sanatı Tarot
İtalya´da ortaya çıkan, Tarocco oyununun öngörülerle ilgili olduğu düşünülemez. Bu kartlar, 15. Yüzyıl´ın ikinci yarısında kartlar italya´da ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra özel bir amaca yönlendirildi, bunu dönemin okültistleri ve simyacıları yapmışlardı ve kısa bir dönemin sonrasında, Tarocco geleceği öngörmek için kullanılmaya başlandı. Büyük büyücüler kendi aralarında buna "Ars Memoria" ya da "Belleğin Sanatı" diyorlardı. Aklın sanatı aslında daha da eski bir tekniktir; olayların, isim ve tarihleri, konuşmaları ve uzun şiirleri ezberlemek için kullanılan ve öğrenilen bir tekniktir. Bu teknik ilk kez aktörler ve şairler tarafından Eski Yunanistan´da kullanılmıştı. Yaratıcısının Ceos´lu Simonides (M.Ö. 556-486) olduğu tahmin ediliyor. Bu metod, Roma´da iyi bilinirdi ve Cicero gibi ünlü avukatlar ve politik hatipler tarafından konuşma sanatının bir bölümü olarak düşünülürdü. Cicero hatiplik üzerine yazdığı kitapta, Simonides´in öğretisinin, şekilleri yerlerinde hatırlayarak nesneleri aklen oluşturmak ve yerlerini anımsamak olduğu yazıyordu. "Aklın Sanatı" metodunu kullanan Romalı hatipler genelde, şekilleri mekanlarla buluşturarak kendi villalarının odalarında kullanırlardı. Konuşmalarının önsözlerini revakların ve villaların giriş koridorlarına iliştirirler ve heykelleri tarif eder gibi anlatırlardı. Konuşmanın ana bölümleri villanın büyük odalarina vb. tahsis edilir ve söylevin geçiş bölümü, duvar resimleri, büstler, pasajlar ve pasajın resimleriyle ilgili olarak tanımlanır ve anımsanırdı. Böylece birkaç oda, heykel ve eşyalar akıllarına geldiğinde nutuklarını uygun sırada hatırlardılar. "Aklın Sanatı"nı kullanarak hiçbir metne ya da nota başvurmadan dört ya da beş saatlik bir söylevi şaşırmadan sunarlardı.

Sağduyu ve "Aklın Sanatı"

Geleneklere göre "Aklın Sanatı"nın sağduyu tarafından yönetildiğine inanılırdı. Cicero, doğruluğu doğanın düzeni ve uyum içerisindeki aklın doğası olarak tarif ediyor ve şöyle diyordu; "Doğruluğun dört bölümü vardır; adalet, metanet, ılımlılık ve sağduyu. Sağduyu, neyin iyi neyin kötü ve neyin iyi veya kötü olmasının bilgisidir. Hafıza ise, aklın ne olduğunu hatırlatan kuvvettir. Zeka, doğrunun ne olduğunu anlayan güçtür. Basiret, birşeyin meydana gelmeden önce olacağı öngören güçtür." Aklın Sanatı´nı yani öğrenmeyi kolaylaştırmak için mekanlardaki şekillerin kullanılması, Roma´lı Cicero´nun çalışmaları nedeniyle, 12. Yüzyıl´ın başlarında "Uyanış Dönemi"nde kilise bilginleri tarafından biliniyor ve öğretiliyordu. Rönesans´ın son yıllarında aynı teknik, geçmişi hatırlamaktan ziyade bilgiyi ezberleyip geleceği yorumlayan büyücüler tarafından kullanılıyordu. Tarot yorumlarının ve yorumcularının bu yöntemi kullanmaları önemlidir, sezgiyle bütünleşen, simgelenmiş bilgi, kehanet okumada çok yararlı oluyor ve belleğin gücü arttırılmış oluyordu. Örnek olarak Bruno´nun özgün Tarot tasarımları, burç ve gezegen yorumları verilebilir; bunları hem tasarlayabilir, hatta çizebilir, hem de Tarot´la ilgiliyseniz bilginizi arttırabilirsiniz. Ayrıca hemen alttaki tanımları dikkatle okuyun ve kendi kendinize bir egzersis yapın, Kesin cevaplar yoktur amaç sezgiyi sınamak ve tasvirleri imajine edebilmektir... Bunun bir diğer adı majikal bilincin algı alanının geliştirilmesidir.

Bruno´ya göre, Tarot tasarımları ve burçların anlamları;
1. Koç

Burç: Ciddi görünümlü, ateşli bakışlarla bakan, uzun boylu ve parlak siyah tenli bir adam, göz kamaştıran beyaz giysi içerisinde ayakta durur. Bir kadın beyaz tünik giymiş ve üzerine eflatun renginde bir pelerin takmıştır. Başında defne dalından bir taç vardır ve saçlarını dağıtmıştır. Sağ elinde bir kereste ve asa taşıyarak yürüyen, sol elinde bağ bulunan, bilezik takmış, kırmızı elbiseli ve kırmızı saçlı bir adam rahatsız ve öfkelidir. Arzuladığı zenginliği edememesi onu kızdırmıştır.

Tarot Tasarımı: Bir adam kibirle otururken, diğerleri sopalarla koyunlar sürerler, coşkulu bir bahar vardır. Bir diğer adam masaya oturur ve eşi iki ebeyle doğurur. Gözleri bağlı çıplak bir kadın bir topun üzerinde oturarak bir tekerlek çevirmektedir.

2. Boğa

Burç: Bir adam çıplak olarak saban sürmektedir. Samanla örülmüş şapka giyen koyu tenli bu kişi, tohum eken bir köylü ya da bir kadın tarafindan takip edilmektedir. Taç takmiş çıplak bir kadın, sol elinde bir asa tutar ve omuzunun üzerinde birkaç anahtarın takılı olduğu altın bir kemer vardır. Bir adam sağ elinde mızrak ya da bir ok, sol elinde ise bir yılan tutmaktadır. Önünde bir ateş yanmakta ve büyük bir kavanozda su bulunmaktadır.

Tarot Tasarımı: İki köle kıymetli taş, altın ve gümüş dolu küpleri taşırlar. Bir adam, bir hazine mağarasını kazmaktadır. Kıvırcık saçlı, esmer tenli bir nalbant elinde altın bir taç tutarak ayakta duran iyi giyinmiş küçük bir zenci çocuğun yaninda kendi işiyle uğraşir.

3. İkizler

Burç: Bir adam köle gibi giyinmiş ve sağ elinde yeşil bir dal tutmaktadır. Yüzünde mutlu hatta şakacı bir ifade vardır, yanında taklalar atan ve danseden çıplak bir kavalcı görülür. Aptal görünümlü ahmak biri sağ elinde incik kemiği, sol elinde ise bir serçe tutmakta ve onun yanıda bulunan adam ise bir sopayı sallamaktadir.

Tarot Tasarımı: Küçük ve Büyük Ayı takımyıldızlarının yanında çok parlak bir güneş vardır. Evlerini terkeden bir aile sessiz ve üzgün bir yüzle eşyaları taşırlar. Elinde bir kitap tutan, ceza gömleği giymiş, insanlardan uzak yaşamayı seven bir kişi, Mars´in öfkeli bakışlarının altındadır.

4. Yengeç

Burç: Lüks giyimli, kafasına taç takmış bir kadın vardır. Sağ elinde barış sembolü olan bir zeytin dalı ve sol elinde ise bir kadeh tutar. Başka bir kadınla bir adam masaya oturmuş bir oyun oynarlar. Adamın önünde farklı çeşitlerde giysiler vardir. Kadının hemen önünde ise altın ve gümüş kaplar bulunmaktadır. Arkada bir koşucunun önünde ve arkasında birkaç köpek koşmaktadir. Sporcu elinde sapan ve düdük taşır. Düdüğü üfler ve kuşları avlar.

Tarot Tasarımı: Yaşlı bir adam eşiyle birlikte yere saçılmış altınların arasında yatan iskelet kemiklerini şaşkinlıkla izler. Sol elinde dünya küresini taşıyan güzel bir kadının kafasında kale şeklinde bir taç vardir. Sağ elinde ise bir asa tutar. Sanki dünyayı kazacakmış gibidir ve bir adam demir parmaklıklarla çevrilmiş bir mezarın önünde durmaktadır ve yanında bir boğa saman yemektedir.

5. Aslan

Burç: Altın taç ve safran giysiler giymiş yanık tenli bir adam bulunur. Bir aslana biner ve sol elinde bir horoz tutar. Bir kadın ellerini uzatarak göklerde ileriye ve geriye doğru yürür. Kadının yanında bulunan bir adam intikam almak için hazırda bekler. Elinde büyük bir kalkan taşır ve bir kılıç kullanır. Başka bir adam ya deri bir torba ve bir kırbaç taşır, çok üzgün bir görünümü vardır. Kederli ve fakirdir. Bu adamin arkasında beyaz giyimli genç birisi vardır ve onu takip eder.

Tarot Tasarımı: Uzun sakallı, ak saçlı bir adam iki kızının himayesindedir ve kızları iki cüzamli kişiye hediyeler verirler. Beyaz giyimli, dar yeşil bir şapka takan bir kurye, kitap okuyan bir adama yaklaşır. Bir adam eşiyle birlikte ya da bir başka kadınla masaya oturur. Adam kadını öper ve onun sağlığına içki içer.

6. Başak
Burç: Yeşil, rahat bir kıyafet giymiş ve çiçekli bir taç takan bir genç kız vardır. Bir adam genç kızın önüne yapraklı dallar ve çiçekler atar. Elinde kese tutan deri kıyafet giymiş bir zenci vardir, pelerin ve bir şapka giymiştir. Yaşlı bir adam iki değneğe tutunarak yürümektedir. Koyu gri ya da koyu kahverengi kıyafetler giymiştir, sakalı dağınıktır ve taranmamış saçlari yüzüne düşmektedir.

Tarot Tasarımı: Yere uzanmış kişi hastadır ve yanında duran sıska köpek boğuk sesle havlar. Kraliçenin uzun elbisesine Faslı bir çocuk yardım eder. Ellerinde çelenk bulunan iki hizmetçi kız dans ederek kadının önünden giderler. Bir adamın sol elinde bir küre vardır. Sağ elinde ise kılıfından çıkartılmiş bir kılıç tutar. Önünde ise biri yürümektedir.

7. Terazi

Burç: Bir adam bir kitabı inceler ve sağ elinde bir kalem ya da bıçak tutar. Katil olmaya meyilli bir görünümü vardir. İki insan bir mahkemeden önce bir karışıklığa sebep olurlar ve kavga ederler. Her ikisi de ellerinde birer asa tutmaktadır. Biri sağ elindeki asayı uzatir, diğeri ise sol elinde asayı kaldırmadan tutar. Arkada görülen okçular elinde şarap kadehi ve ekmek taşıyan bir adam tarafından takip edilmektedirler. Ve çıplak bir adam okçularin önünden gitmektedir.

Tarot Tasarımı: İki adam kılıçlarla düello ederler. Tabutlar adamların yanında durmaktadir ve genç bir adam onların arasinda bulunmaktadır. Yakışıklı çocuk ve çiçekli taç giymiş genç kız birbirlerini öperler. Yaşlı bir adam ise onları evlendirir. Silahlı bir adam, ticari eşya taşıyan hirsiz görünümdeki biri tarafından takip edilir.

8. Akrep

Burç: Asabi iki genç, çok hoş kıyafetler içerisindeki güzel bir kadınla alay etmektedirler. Kuyruklu çıplak bir kadınla kuyruklu çıplak iki adam yanyana durmaktadır. Adamlardan biri gururla kadının önünde durmaktadır. Diğeri ise yere uzanmış bir köpekle oynamaktadır. Arkası açık bir adam ayaklarını elleriyle tutmaktadır. Kendisi bir kadın tarafindan ısırılmıştır.

Tarot Tasarımı: Çıplak bir kadın, cüzam olmuştur. Gökyüzünde şimşekler çakar ve fırtınalar kopar. Sisyphus´a benzeyen birisi, dağdan yuvarlanmış büyük kaya parçasına yaslanmaktadır. Yüzünü ve başını gizleyen ve koyu manto giyen başka bir kadın onu izler. Taşralı biri, zincire bağlı bir tilkiyi götürürken, elinde meyva taşımaktadır.

9. Yay

Burç: Tamamen silahlı bir adam, sallanan bir zemin üzeinde sarsılmadan sağ elindeki kılıcı sallar, sol elinde ise bir kalkan tutar. Matem elbisesi giymiş üzgün bir kadın bir koluyla oğlunu taşımaktadır ve diğer koluyla da destek verir. Yere uzanmış solgun yüzlü kirli kıyafetli bir adam asasını çılgınca sallamaktadır. Hemen yanında bir domuz vardır ve samanın balyasına tutunur.

Tarot Tasarımı: Altın taç takmış, yeşil giysili çok güzel bir kadının sağında çok güzel bir at arabası bulunur. Bir adam ellerini birleştirip başını eğerek dua eder ve ateşte yakılan kurbanın üstündeki yüksek yerin önünde başını kaldırır. Sağ elinde bir ayna ve sol elinde cennetlerin küresini tutan genç kız, parlak ayakkabılar ve gökyüzü renginde giysiler giyer.

10. Oğlak

Burç: Çirkin üzgün yüzlü tüccar kıyafetli bir adamı vardır. Bu kişi, dans eden ve ellerini çırpan genç biri tarafından takip edilir. Başka bir adam uçan bir güvercinin üzerine cirit fırlatır ve iki kadın bekar bir adamı kucaklarlar. Beyaz giyimli bir kadın kitap okur ve ayaklarının altındaki küçük tilkiyi ezer.

Tarot Tasarımı: Bir kral tahtına oturur. Yanında ise danışmanları vardır ve birkaç insan kralı selamlar. Ciddi bir adam, büyük bir borazan çalan kadının yanında durduğu koltuğa oturur. Kral ve ellerini yana uzatan bir papaz bronz sütunun üzerine oturur.

11. Kova

Burç: Düşünceli bir eş ve bir aile babasını vardır. Adamın elinde bir taş vardır ve yanındaki kadın ise bir süzgeç tutmaktadır. Avukat giysileri giymiş bir adam oturmuş ve üzerinde bazı notlar bulunan küçük bir kağıt tutmaktadır. Uzun çenesinden bıyığı sarkmaktadır ve sert bir yüze sahiptir. Arkada şiddetli bir öfkeye kapılmış sinirli bir genç bulunmaktadir. Ellerini sanki vuracakmış gibi havaya kaldırır, parmakları ise bükülmüştür.

Tarot Tasarımı: Güzel, çıplak bir kadın mücevherlerle süslenmiştir ve boynunda parlak yakut ve inci gerdanlık vardır. Elinde altın boyunduruk ve ok kılıfı taşır. Bir ordu sevinçle haykırır ve hazine taşır. Yaşlı kral büyük cüppelerini giyer ve ölçülü adımlarla yürür. Kral, elinde krala ait tacı taşıyan ayak bileğine kadar uzun kahverengi bir kıyafet giymiş başı açık bir çocuk tarafından takip edilir.

12. Balık
Burç: Bir adam tüm eşyasını taşıyarak ve yeni bir ev arar. Üç ayakli iskemle ve uzun bir değnek taşiyan eşi de onu takip eder. Mutlu görünümlü, canlı, açık kollu giysi giymiş bir adam biraz ötede yürümektedir. Genç biri bir kıza aşıktır ve kıza sarılır. Bu gençlerin hemen yanında Hera´nın (evlilik tanrıçası) kuşları birbirleriyle şakalaşırlar.

Tarot Tasarımı: Adam bir eliyle arkadaşını kucaklar, diğer elinde sivri bir bıçak saklar. Bu adamların yaninda yaşlı bir kadın, ateşin önünde uyur. Bir öküz semer ve bağı ile otlatılır. Adam çıplak göğsüne taşla vurur ve yanında bulunan diğer bir adam bir vazoyu sinirlilikle kırar ve içindeki yağı yere döker.

Giordino Bruno´nun Gezegen Şekilleri;

Ay: Boynuzlu bir kadın bir yunusbalığına biner. Sol elinde zambak, sağ elinde ise bir bukalemun tutar. Şapkalı bir adam, sağ elini kullanarak bir kancayla balık avlar ve sol eliyle sıkıca tuttuğu üç sivri uçlu zıpkına tutunur. Sol elinde bir kedi, sağ elinde kristal bir vazo ile göz kamaştırıcı beyaz giysiler giymiş bir kadın inciler takar. Bir kadın 7 başlı hydra´nın (yılan) üzerindedir. Elleriyle ona tutunur. Gümüş taç ve asasıyla bir çocuk, 2 dişi keçi tarafından sürülen bir arabaya biner. Bir yılan, kaplana binen bir kadının kollarını ve bacaklarını sarar. Keten kumaş giymiş bir avcı, ağaçli bayır boyunca köpeğiyle gider.

Merkür: Çok güzel bir kadın, kafaları farkli yönlere bakan iki yılanın üzerine bir asa tutar. Zeytin dallarından yapılmiş bir taç giyen bıyıklı, yakışıklı bir genç alevler yükselmeden önce bir asa taşır. Miğferi olan bir adam, sağ elinde küçük bir ok, sol elinde bir asa taşır. Toga giyen ve uzun sakallı bir adam, yılan kuyruklu çekici bir çocuk ve güzel yüzlü bir kız tarafindan takip edilir. Sol elinde bir kamış sağ elinde bir mızrak bulunan biri tarlayı kazar ve bu kişinin önünde bir buzağı otlanır. Tüccar giyimli bir adam; ve bir yabancı gözlerini güneşe kaldırır ve ellerini uzatır. Bir çocuk koç sürer. Sağ elinde bir papağan, sol elinde ise bir boynuz taşır.

Venüs: Ayak bileğine kadar uzun saçlı, mersin taçlı bir kız çıplaktir. Beyaz bir köpek yavrusu kızın önünde sıçrayip oyun oynar. Bahçıvan görünümlü bir adam tarafindan takip edilen bir çocuk, bir sepet dolusu farklı türlerde çiçek taşir. Bir güvercinin başıyla ve kartalın pençeleriyle parçalanmiş çıplak bir kadın, krematoryum içerisindedir. Bir kadın boğaya biner. Sol eliyle bir ayna tutar ve sağ eliyle saçını tarar. Elinde yeşil bir kuş bulunan yetişkin adam, kadının yanındadır. Bir çocuk elinde gümüş bir zincir tutar. Yanında Baküs defne dalından yapılmış bir taç takan çıplak bır kız dans eder. Parlak saçlı, altın kanatlı, kanatları bin renge boyanmış bir çocuk alevli bir ciriti sallar. Her ikisi çıplak olan bir genç ve bir kız güreşirler. Kavga ederlerken, elinde altın zincir bulunan bir adam onları bağlar.

Güneş: Taç takmış güzel bir kadın, dört atlı altın renkli arabayla yukarıya doğru çıkar. Güzel, çıplak bir genç, kafasına çiçeklerle örülmüş bir taç takar ve bir tavus kuşuna şefkatle sarılır. Bir genç, ileriye doru şimşekler fırlatan bir taç takar. Bir okla bir yay taşır. Bir kadın, ayak bileğine kadar uzun yeşil elbiseler giymiş bir çocuğa sarılır ve onu öper. Bu çocuk kızıl saçlı, yakışıklıdır ve elinde bir ayna taşır. Genç bir kız bir timsahın üzerine oturarak sağ eliyle ok atar, sol elinde ise bronz bir kalkan tutar. Bir adam, burun deliklerinden buhar çıkan bir aslana biner. Adamın elinde bir horoz vardır. Bir adam piskopos kıyafetleri içerisindedir. Altın sarısı renkli bir köpek adamin ayaklarının ucuna uzanır. Adamın önünde ise başlari açık iki adam, kırmızı ve sarı giysiler giymiştir.

Mars: Silahlanmış bir adam deri miğfer giymiştir ve bir aslana binmektedir. Bir akbaba gagasiyla miğferi koparır. Silahlı ikinci bir adam kılıç ve mızrak taşır. Miğferi, ağzından kıvılcım ve alevler fışkırtan bir canavar gibidir. Başka bir adam eliyle sülfürlü ateş fırlatır. Sol eliyle kaplanın ensesini tutar. Yüzü kızarmış birisinin, sol elinde kanlar akan bir insan başını, sağ elinde ise bir meşale tutar.

Kırmızı giysili, esmer tenli bir adam bir kurta biner ve ağır demir bir asa taşır. Manzaraya arkalarını dönen adamların önünde biri, iki köpek yüzlü maymun tarafindan kullanılan bir fildişi arabanın içinde bakire bir kıza tecavüz eder. Bir kaplanla bir leopar birbirlerine saldırırlar. İki miğferli savaşçı onlari ayırmak için kılıçlarını kullanırlar.

Jüpiter: Asil bir adam ejderhalar tarafından çekilen bir arabanın içindedir. Ejderhanın başının sağ tarafına saplanmış bir ok vardır. Bir adam, dört kanatlı genç tarafindan çekilen arabanın içindeki koltukta oturur. Arabanın altında kayın ağacının yaprak dalları bulunmaktadır. Bir tekerleğin üzerine oturmuş biri, koç başına sahiptir ve elinde pelesenk ağacının dallarını taşır. Bir adamın sağ elinde meşe ağacının dallarıyla kartalın pençeleri ve aslanın başı vardır. Beyazlar giyinmiş iki güzel genç adamdan önünde selam verirler. Elinde asa tutan, sümbül renkli bir taç takmış, zümrüt yeşili renkli giysiler giymiş birisi kartalın üzerinde oturmaktadir. Safran giysiler giymiş taç takmış bir adam, sağ elinde zeytin ağacının bir dalını tutar ve bir ejderhaya biner. Altın yaldız serpiştirilmiş koyu mavi bir elbise giyen birisi, taç takmış ve sanki dua ediyormuş gibi ellerini birleştirerek yukarı kaldırır.

Satürn: Sağ elinde yılan yiyen bir baykuş tutan ihtiyar görünümlü bir adam, bir ejderhanın üzerine oturur. Bir adam sol elinde bir balık, sağ elinde ise bir orak tutar. Kendisi bir deveye biner. Bir adam çok üzgündür ve iç çekmektedir. Avuç içlerini cennete doğru uzatır. Kendisi koyu renkli giysiler giymiştir. Deve ayaklı zenci bir adam kanatlı ejderhanın üzerine oturur. Sağ elinde selvi ağacının bir dalını tutar. Siyah görünümlü biri siyah giysiler giymiştir. Sağ kolu şahmaranın kuyruğu tarafından sarılmıştır. Yaşlı, topal bir adam bir değnekten destek alır. Katır ve eşek tarafından çekilen bir arabada tahtına oturur. İki erkek geyik tarafından çekilen bir arabanın içinde arabacı vardır. Bir eliyle bir balık tutar, diğer eliyle bükülmüş bir orak kullanmaktadır.

Uranüs: Olgun bir adam elinde bir bardakla cennete bakar. Biri yırtık diğeri muhteşem giysiler içerisindeki iki kadın adamın önünde durur ve cam bir kap taşır. Bir çocuk ve bir kadının elinden tuttuğu bir adam, yıldırım düşmesiyle tahrip olmuş köprünün girişinde durur. Fantastik kıyafetler giyen neşeli bir grup caddede dans eder. Diğer bir grup ise sopalarla onların arkasından gelmektedir. Bir çocuk çemberle koşmaktadır ve onu bir sopayla yönetir. Bir grup çocuk oturup izlerken diğeri bir topacı döndürür. Yırtık kıyafetler giymiş bir adamla bir kadın lav püskürten yanardağdan kaçar. Sakallı bir adam bir buluttan dünyanın üzerine yatmış çıplak, güzel bir kadına bakar. Kadın sol eliyle Ay´a sağ eliyle güneşe tutunarak bir kız çocuğu doğurur. Taç takmış ve tahtına oturmuş çok yaşlı bir adam sanki acı içerisindeymiş gibi elini yan tarafına tutar. Silahlı genç bir adam arkası dönük durur ve ışığın parladığı yerden yukarıya doğru kap tutan kadına uzun uzun bakar.

Neptün: Işıkla parlayan çıplak bir kadın bir kuyunun yanına diz çöker ve içine uzun uzun bakar. Okçu kadın yanında sessizce koşan av köpekleriyle tarla boyunca koşar. Bir çocuk deniz kenarinda oynar ve deniz kabukları toplar. Diğer bir çocuk da suyun kenarında bir kum kalesi yapar. Bir deli, demir pencereden dışarıya bakar. İnsan kalabalığı adama taş atar. Bir köpek güneş tutulmasında ulur. Yanında, üzerinde kale bulunan iki tepe arasından bir akarsu akar. Koltukta oturan çıplak , güzel bir kadın aynaya uzun uzun bakar. Yaşlı bir kadın genç kızın yanında sola doğru baktığında genç kız küçük bir ejderhayla oynar. Küçük botta bulunan birçok insan dolu ağdan balık çekerler. Yaşlı adam elindeki kitapla koltukta oturur ve uykuya dalar.

Pluto: Bir zenci büyük elbiseler giyer ve altın taç takar. Sağ kolunda bir kartal dinlenir. Bir kasaba halkı buğday tarlasını tırpanla biçer. Taç takmış, uzun boylu bir kadın onların önünde yürür ve sepetler dolusu çiçek taşıyan genç kızlar da ona eşlik ederler. Yaşlı bir adam ölmek üzeredir ve etrafında ağlayan aile fertleri bulunmaktadır. Genç bir adam arkası dönük olarak bir kenarda durur, bir yazı okur ve güler. Elinde tüy kalemle bir adam masaya oturur ve bir belge imzalar. İki hizmetçi hemen yanında durur. Biri bir çanta dolusu para, diğeri ise bir mektup tutar. Bir kraliçe ile bir kral tabutun içinde yatmaktadir. Biri diğerine sarılır. Birkaç ölünün bulunduğu savaş meydanı, hirsizlar tarafindan soyulur. İki adam büyük bir hazine sandığı taşır. Birçok madeni para ve mücevher dökülür. Üçüncü bir adam ise onlarin arkasından dökülen mücevherleri toplar.
 
Üst