Tanrıyı görebilir miyiz?

lightofgoddess

Kayıtlı Üye
Tanrı denilen varlık,kutsal kitaplarda insanoğlunun varoluşundan beri yanında olduğunu her ne kadar iddia etsede onu görebilen herhangi bir varlık veya elçi olamamıştır.İbrahime gökyüzünden bir ses olarak görünmüş ve Musaya ise sadece sırtını gösterebilmiştir.Yaşayan herhangi bir elçi tanrının yüzünü veya şeklini görememiştir.
Hristiyanların kutsal kitabı olan İncilde tanrı ve peygamberin karşılaşmasında şöyle bir kesit geçer.
Hz.Musa bir gün mağarada tanrı ile konuşurken tanrıya şu sözleri söylemiştir: “Tanrım bana neden yüzünü göstermiyorsun?”

ve Tanrı şunu söylemiştir:
“Beni yaşayan hiç kimse göremez ve gören hiç kimse yaşayamaz.”

Burdan şu iki anlam çıkabilmektedir:
1-Şu ana kadar kimse tanrıyı görmedi.
2-Tanrıyı görmek için ölmek gerekmektedir.

Mitoloji ve politeist dinleri bir kenara bıraktığımız zaman yani tek tanrılı dinlere baktığımız zaman ise gerçektende Tanrıyı yıllar boyunca arayıp bulmaya çalışan “Hanok” adlı peygamber dışında kimse tanrıyı ulaşamamıştır.

İncilde Hanok adlı peygamberin sonu ise meçhuldür.
Zira bir anda ortadan kaybolmuş, cesedi bulunamamıştır.Sadece tanrıyı bulduğu yazmaktadır.

Hanok tanrıyı görebilmenin tek yolunun ölmek olduğunu anladığı için mi ortadan kaybolmuştur?

Peygamber Hanok’a ait bir kitap olan Enok’un kitabında ise Hanok,evrenin başlangıcı,meleklerin lanetlenişi ve cennet hakkında birçok tasvirde bulunurken tanrı hakkında ise alevler arasında yer alan bir tahtta oturan siyah cüppeli bir tanrı figürü ile karşılaşırız.Lakin bu tanrının cüppeden dolayı yüzü karanlık içinde kalmaktadır ve Hanok tanrıyı görememektedir.

Gel gelelim asıl soruya:
Eğer mitolojiyi,Hz.Musa ve Hanok’un tanrıya ait bu tasvirlerini birleştirirsek burdan şu soruyu çıkarırız.
Tanrı insana mı benzemektedir?
Bu yüzden mi tanrı insanoğluna kendi suretini verdi denilmektedir?

Cevaplarınızı merak ediyorum.
Sizce tanrıyı görebilir miyiz ve sizce tanrı neye benzemektedir?

Retro

Kayıtlı Üye

Görmek nedir ?
İnsan atomları göremez, atom altı kuarkları göremez, enerjiyi göremez, karanlıkta göremez, fazla ışıklı ortamda da göremez...
Görme eşiğimiz bu kadar düşükken, gördüğümüzü zannettiğimiz şeyler bile bakış açımıza göre sürekli şekil değiştirirken, görme denen olayı tanrı bir alt teknoloji olarak asgariye fixlemişken, insan tanrıyı yine tanrının yarattığı kısıtlı görüler üzerinden bence göremez.

Tanrının şeklini görmenin onu nasıl bir putlaştırmaya indirgeyeceğini anlayarak görmek gerek tanrıyı.
İşte bu görüye basiret denir. Akılla görmek. Ruhunla görmek. Kutunun dışından bakabilmek. Olayların seyrini, kırılma noktalarını ve dualarındaki gibi bir gerçekliğin nasıl da oluşmaya başladığını görebilmektir tanrıyı görmek. 3. göz dediğimiz görü ile olur bu. 3.göz açılınca fiziksel gözler çok farklı manalarla bakmaya başlar.

Son düzenleme:

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Tanrı denilen varlık,kutsal kitaplarda insanoğlunun varoluşundan beri yanında olduğunu her ne kadar iddia etsede onu görebilen herhangi bir varlık veya elçi olamamıştır.İbrahime gökyüzünden bir ses olarak görünmüş ve Musaya ise sadece sırtını gösterebilmiştir.Yaşayan herhangi bir elçi tanrının yüzünü veya şeklini görememiştir.
Hristiyanların kutsal kitabı olan İncilde tanrı ve peygamberin karşılaşmasında şöyle bir kesit geçer.
Hz.Musa bir gün mağarada tanrı ile konuşurken tanrıya şu sözleri söylemiştir: “Tanrım bana neden yüzünü göstermiyorsun?”

Mitoloji ve politeist dinleri bir kenara bıraktığımız zaman yani tek tanrılı dinlere baktığımız zaman ise gerçektende Tanrıyı yıllar boyunca arayıp bulmaya çalışan “Hanok” adlı peygamber dışında kimse tanrıyı ulaşamamıştır.

Zira bir anda ortadan kaybolmuş, cesedi bulunamamıştır.Sadece tanrıyı bulduğu yazmaktadır.

Hanok tanrıyı görebilmenin tek yolunun ölmek olduğunu anladığı için mi ortadan kaybolmuştur?

Peygamber Hanok’a ait bir kitap olan Enok’un kitabında ise Hanok,evrenin başlangıcı,meleklerin lanetlenişi ve cennet hakkında birçok tasvirde bulunurken tanrı hakkında ise alevler arasında yer alan bir tahtta oturan siyah cüppeli bir tanrı figürü ile karşılaşırız.Lakin bu tanrının cüppeden dolayı yüzü karanlık içinde kalmaktadır ve Hanok tanrıyı görememektedir.

Gel gelelim asıl soruya:
Eğer mitolojiyi,Hz.Musa ve Hanok’un tanrıya ait bu tasvirlerini birleştirirsek burdan şu soruyu çıkarırız.

İslam inancına göre yaratıcı gören tek peygamber Hz.Muhammeddir.Mirac da oda başka bir boyutta görmüştür.Dunya da görmemişdir.
Bana göre Tanrıyı görmemek mümkün değildir.Sebebi Evrende yansıyan herşey Tanrinin tehazürü, hayali ve parçasıdir.Tanridan gayri ayrı bişey yoktur.
Ama İslam inancında yüzü vurmak haram olduğu söylenir.Sebebi Ademi Kendi suretinde şekil verdiğiyle alakalı olabilir.
Yaratıcınin Ademe bu kadar önem vermesinin sebebi kendisini temsil etmesidir bana göre.
Benim kendi görüşüm yolun sonunda kendimizden fazlası bizi karsilamiycak.

lightofgoddess

Kayıtlı Üye
Görmek nedir ?
İnsan atomları göremez, atom altı kuarkları göremez, enerjiyi göremez, karanlıkta göremez, fazla ışıklı ortamda da göremez...
Görme eşiğimiz bu kadar düşükken, gördüğümüzü zannettiğimiz şeyler bile bakış açımıza göre sürekli şekil değiştirirken, görme denen olayı tanrı bir alt teknoloji olarak asgariye fixlemişken, insan tanrıyı yine tanrının yarattığı kısıtlı görüler üzerinden bence göremez.

Tanrının şeklini görmenin onu nasıl bir putlaştırmaya indirgeyeceğini anlayarak görmek gerek tanrıyı.
İşte bu görüye basiret denir. Akılla görmek. Ruhunla görmek. Kutunun dışından bakabilmek. Olayların seyrini, kırılma noktalarını ve dualarındaki gibi bir gerçekliğin nasıl da oluşmaya başladığını görebilmektir tanrıyı görmek. 3. göz dediğimiz görü ile olur bu. 3.göz açılınca fiziksel gözler çok farklı manalarla bakmaya başlar.
Konuya görmek nedir gibi felsefik bir şekilde yaklaşmak bana mantıklı gelmiyor açıkçası çünkü tanrı insanlığın başından beri insan ile olduğunu iddia ediyor.Öyleyse eğer tanrıyı bir noktada görebilmek gerek.Şeklini tasvirini tabi bilemeyiz atom ve enerjiyi tabikide çıplak gözle göremeyiz ama tanrının enerji veya atom olabileceğini düşünmekte tabi tanrının şekli hakkında birtakım olasılıklar vermektedir bize.Tanrı enerjide olabilir ama bir noktada şu soru çıkmaktadır karşımıza:”Tanrı neden bize görünmemektedir?”
Bu soruyu tanrıyı putlaştırma veya görselleştirmeye çalışmak olarak anlamayın.Tanrının insana gözükmemek istememesinin nedenlerini aramak olarak düşünün bu soruyu.
3.göz konularına geldiğimiz zaman ise yine yanlış bir çıkarımda bulunuruz lütfen beni yanlış anlamayın ama 3.göz denilen olgu spiritüelistlerin uydurduğu safsatalardan ibaret bana göre.3.gözünü açıpta tanrıya ulaşabildiğinizi söyleyen sayılı insanlar vardır tarihte bunlardan birisi Osho diğeri ise Budadır.İsmini saydığım kişilerde fiziki olarak yine tanrıyı görememiş duyular üzerinden hissettiklerini iddia etmişlerdir sadece.Ben hissetmek değil görmek istiyorum.
Bir düşünüründe dediği gibi
“Ben inanmak değil bilmek istiyorum.”
Bu yüzden duyular ve hisler bana hitap etmeyen olgulardır.

lightofgoddess

Kayıtlı Üye
İslam inancına göre yaratıcı gören tek peygamber Hz.Muhammeddir.Mirac da oda başka bir boyutta görmüştür.Dunya da görmemişdir.
Bana göre Tanrıyı görmemek mümkün değildir.Sebebi Evrende yansıyan herşey Tanrinin tehazürü, hayali ve parçasıdir.Tanridan gayri ayrı bişey yoktur.
Ama İslam inancında yüzü vurmak haram olduğu söylenir.Sebebi Ademi Kendi suretinde şekil verdiğiyle alakalı olabilir.
Yaratıcınin Ademe bu kadar önem vermesinin sebebi kendisini temsil etmesidir bana göre.
Benim kendi görüşüm yolun sonunda kendimizden fazlası bizi karsilamiycak.
İşte verdiğiniz örnekler benim sorularıma çıkmaktadır.Çünkü verdiğini örneğe göre Hz.Muhammed tanrıyı sadece miraca yükselirken görebilmiştir.Bu yine şu soruya çıkmaktadır:
”Tanrıyı görebilmek için ölmek mi gerekmektedir?”
İnsanın tanrıyı temsil etmesi sebebi ile tanrıya benzediği fikrinize bende katılıyorum.

Retro

Kayıtlı Üye
Konuya görmek nedir gibi felsefik bir şekilde yaklaşmak bana mantıklı gelmiyor açıkçası
Haklısınız.
İşin aslı siz bende, benim için gerekli olan farklı bir bakış açısını tetiklediğiniz için dışavurayım dedim.

çünkü tanrı insanlığın başından beri insan ile olduğunu iddia ediyor.Öyleyse eğer tanrıyı bir noktada görebilmek gerek.

İşte anca imarına bakıp mimarını sezinleyebiliyoruz.
Felsefe hocam şöyle derdi : tanrı için her tanımlama bir sınırlama olur.
Yani gizemini yine kendi tanrısallık aklı ile korumayı başaran ama bizi kendi ile etkileşime de teşvik eden bir tanrıdan başka elimizde hiçbir şey yok.

Belki bir gün insanoğlu tanrının kim olduğunu da deşifre edecek kadar kozmik seviyeler atlar.

Adem tanrı ile konuştu. Bir ses ona sürekli yol gösteriyordu. Sonra birden tanrı belki de Ademin gözünde büyüttüğü kadar büyük değildir fikrine kapıldı. Belki gizemi düşerse kendisi gibi biri tarafından trolleniyor olduğu gerçeğine ulaşacaktı. Şeytan bu süreci ustaca yöneterek tanrıya sadakatini ıstapladı. Seytan bile tanrıyı yenemeyeceğini biliyor Kurana göre. Kendi beyanı bu.

Son düzenleme:

lightofgoddess

Kayıtlı Üye
İşte anca imarına bakıp mimarını sezinleyebiliyoruz.
Felsefe hocam şöyle derdi : tanrı için her tanımlama bir sınırlama olur.
Yani gizemini yine kendi tanrısallık aklı ile korumayı başaran ama bizi kendi ile etkileşime de teşvik eden bir tanrıdan başka elimizde hiçbir şey yok.

Belki bir gün insanoğlu tanrının kim olduğunu da deşifre edecek kadar kozmik seviyeler atlar.

Adem tanrı ile konuştu. Bir ses ona sürekli yol gösteriyordu. Sonra belki de tanrı gözünde büyüttüğü kadar büyük değildir fikrine kapıldı. Belki gizemi düşerse kendisi gibi biri tarafından trolleniyor olduğu gerçeğine ulaşacaktı. Şeytan bu süreci ustaca yöneterek tanrıya sadakatini ıstapladı. Seytan bile tanrıyı yenemeyeceğini biliyor Kurana göre. Kendi beyanı bu.
Bende bundan bahsetmekteyim.Madem bizi yarattı ve bu dünyaya yerleştirdi bir noktada bizimle iletişim içerisinde olmalıdır.
Baba Aziz filminden bir kesitten bahsetmek isterim size:
“Anne karnında karanlıktaki bebeğe denseydi ki: Dışarıda aydınlık bir dünya var, yüksek dağlar dolu, büyük denizleri olan, dalgalanan düzlükleri olan, çiçekleri açmış güzel bahçeleri olan, yıldızlarla dolu bir gökyüzü ve alevli güneşi olan... Ve sen, bu mucizelerle yüzleşmek yerine, karanlıkla çevrilmiş oturuyorsun... Doğmamış çocuk, bu mucizeler hakkında hiçbir şey bilmediği için, hiç birine inanmayacaktır. Tıpkı ölümü karşılarken bizim gibi. İşte bu yüzden korkarız.
Ölüm nasıl olur da başlangıcı olmayan bir şeyin sonu olur?..”

Tıpkı hamile kadının örneğinde olduğu gibi bebeğin annesine kavuşması ve annesini görebilmesi için doğması gerekmektedir.

Bu yine şu soruya çıkmaktadır:
“İnsanın yaratıcısına kavuşabilmesi için ölmesi mi gerekmektedir?”

Bilmediğimiz için bir ölümden korkarız yoksa yaratıcımıza kavuşacağımız için mi korkarız?

fro'pi0n_

Kayıtlı Üye
İş
Cyber Security
bana kalırsa Tanrının ne olduğunu bilemeyiz.

Bir dinde tanrının insana benzetilme olayı çok eski din kökenlerine dayanan bir konudur. Bu, taa paleotik çağ zamanlarına kadar dayanır.

Eski zamandan beri insanlar, tanrılarını göremediği ve bilemediği için dünya üzerinde gördüğü şeylerle tanrının suretini belirlemeye çalıştığını görebiliriz. Yani dinine bağlı insanlar, dinin tanrısını ne olduğu bilmediği için onu bir insan suretine veya hayvan suretiyle tasvir etmeye çalışarak tanrının ne olduğunu anlamaya çalıştığını görebiliriz. Konuda bahsettiğin tek tanrılı dinler için de bunun geçerli olduğunu düşünüyorum - aşağıda bunu detaylandıracağım -. Örneğin Antik yunan dininde tanrıların insan suretinde tasvir edilmesi veya antik mısırda tanrıların hayvan biçiminde tasvir edilmesi gibi anlattığım şeylerin daha net anlaşılabilir.

Aynı zamanda insanlar tanrılarını insan suretiyle tasvir ederken aynı zamanda insan özelliklerin de tanrılara atfedildiği görülebilir. Mesela Sümer Mitolojisinde Ninurta'nın cesaret ve gücü temsil etmesi, Yunan mitolojisinde Athena'nın bilgeliği ve zaferi etmesi gibi birkaç özellik verilebilir. Ancak bunun gibi mitolojilerde her tanrı/tanrıça insan özelliklerini temsil etmediğini belirtmek isterim.

Tek tanrılı dinlere bakarsak, tanrıların insan özelliklerine benzer özellikler taşıdığını görülecektir. Ancak bu özellikler, insanın erişemeyeceği veya ulaşayamacağı özellikler oluyor. Bunun sebebi, sen o atfedeceğin özelliği erişilmeyen bir seviyede değil de insanların erişebileceği normal seviyede belirlersen, insan ile tanrının arasındaki seviyeyi belirleyemezsin. Mesela İslamiyette Allah'ın el-Rahman (En Merhametli olan) olması; bir insan da merhametli olabilir demi? Allah'a da bu özellik atfediliyor ancak sonsuz bir şekilde atfediliyor. Başka bir örnek, Allah'ın el-aziz (En güçlü olan) olması; bir insan da güçlü olabilir demi? Ancak burada Allah'ı, sonsuz bir güçte gösteriliyor. Bunlar sadece bir kaç örnek. Başka bir örnek ise Yahudilikte, tanrının insanı kendi görüntüsünde yaratması (Yaratılış 1:26)'da bu konuya da örnek verilebilir.

Kısa ve öz şekilde şunu demeye çalışıyorum, insanlar tanrının ne olduğunu bilemediği için ve asıl tanrının suretinin ne olduğunu bilemediği için dünyada gördüğü şeyi tanrıya atfederler. Böylece bildiği ve gördüğü şeylerle tanrısını daha iyi tanıyabilir ve anlamdırabilir. bu da benim görüşüm.

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog

Gel gelelim asıl soruya:

Bence eksikliten münezzeh olan her an herşeye hakim ve haberdar demektir yani Marsta bir kum tanesi yer değiştirse Onun izni ile oluyor demektir. Çok büyük güç ve yüce bir şey bu .Onu görmek için ölmek gerekiyor tabi Ona inanmış iman etmiş olarak çünkü insan ölümsüz ölen sadece et beden bu beden çok aciz ve asla ölmeden Tanrıyı göremeyiz.

Retro

Kayıtlı Üye
* Tanrı için her tanımlama bir indirgemedir.
Görüntüsü de buna dahil.

* Kainatın bütünü bile tanrının kendisi değil,marifetidir.

* Atomlar kozmik piksellerdir. Bir ekranın içine uçsuz bucaksız manzaralar girebilir. Bir Bilgisayar oyununda derinlik algısı olabilir, oyunun içindeki evlerin, yolların, mekanların merte kare cinsinden hesaplaması bile yapılabilir. Etkileşim ve aksiyon gerçekten de kilometrelerce alana yayilabilir GTA oyunundaki gibi..

Ama o 100 km karelik deneyimlenebilir ve tepki veren alan, aslında küçücük full hd bir ekranda açılımlanarak iluzyonel olarak genişler. Gerçekten tüm o büyük iç mekanların gerçekliğini küçücük bir monitör simüle eder.

Monitor burada alt simülasyonun partalıdır aslında. Kapı olarak küçük, açıldığı gerçeklik olarak sonsuz bir genişlemedir.

O halde evrenin 2 boyutlu olduğu teorilerini asla yabana atmamakta fayda var,

Hatta şu kainat dahi aslında birilerinin küçücük panelinden izlenen bir alt simülasyon olabilir. Hatta çok katılımı bir kozmik deneye bizler kendi isteğimizle katılarak oyun bitene kadar uyandırılmamayı kabul etmiş bile olabiliriz. Kontrat imzalamış olabiliriz. Dünyaya girince geldiğimiz yeri unutmayı kendi rızamızla onaylamış olabiliriz.

Hatta belki de öyle heyecan uyandıran kontratların altına imza atmisizdir ki, dünya simülasyonumuz kötüye gitse bile ölüm bizi bulana kadar uyandırılmamaya okey olmușuzdur.

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Tekamül ettirmek için.Yaraticinin kim olduğunu anlamak için kurulmuş bir sistem.Yaratici çok yüksek bir bilinç olduğu için anlayışmak kabul ettirilmek istiyor.Bunun içinde sistemin çarklarini tamamen buna göre yazmış.Ya öğrenip gerçeği kabul ederseniz.Ya da sistem size zehirini yedirir.Ama Önemli olan bunu Hakkal Yakın mertebesi ile bilenebilir.Çünkü yaşayan bilir ne yaşadığıni onu hisseder.Bütün tezahür ruhunda zihininde canlanır.Bütün Evreni zihninde yaşar.Evren onun içinde bir hapis.O da Evrende bir hapisdir.Hayatinda yaşar.Olaylarin zuhurunu gösterirler.Bundan ders çıkartir.Hepsini bitirmek için.Hepsi bir olmak için vardır.

Retro

Kayıtlı Üye
Tanrı bir yandan kendisine itaatkar olmamızı isterken, acaba öteki yandan kendi gizemini çözmeyi bașarana karşı dezavantajlı bir duruma düșebilecek bir varlık olabilir mi?

Orijin hikayemiz aslında Elma metaforu ile sifrelenmis olabilir mi peki?

Tanrı : O elmayı yemedikçe her istediğini yapmakta özgürsün.

Düşmüş kurtarıcı melek : tanrı seni trolluyor, sen hasat edileceksin, tanrı denen bilinmezin maskesini düşürmenin tek yolu onun sana olan ikazında gizli : o elmayı yemedikce perdenin arkasındaki kukla oynatıcısını göremezsin.

Adem : eğer kendine tanrı diyen, ama kendini de benden gizleyen bu varlığın bir zaafı varsa o da yapmamı istemediği şeyde saklıdır.

Mantık der ki Adem doğru bir hamle yaptı.
Yoksa hep bir pişmanlık duyacaktı.

Sağduyu der ki : madem Allahla konuşuyordu, niye evvela niyetini Allaha açamadan bloklandı?

Iste tüm sır burada. Kozmosun gizemine karşı içten mi açık yurekliyiz? Yoksa vorolușa karşı içten mi nankörlük yaptığımızı farkedemiyoruz?

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Herşey Yaratıcının muradı zaten.Herkese en büyük oyunu yaratıcı oynadı.En sonunda ben sizin bilmediğinizi bilirim dedi.
Kur'an da İblisin insanlar hakkında tahmini doğru cikti diyor.
Yaratıcı zaten biliyordu böyle olacağını.
Sırf evrenin protipini oluşturmak için böyle yaptı.Ve herkesi bununla imtihan etti.

Demre

Kayıtlı Üye
Orta okuldaki din dersi hocamiz, Allahin sadece cennete direkt gidebilen iman sahipleri tarafindan gorülebilecegini, cehennemde gunahlarinin cezasini cektikten sonra cennete girebilen iman sahiplerinin, bu ödülden mahrum birakilacagini soylemisti. O yaşta yeterli donanima sahip olmadigim icin, hocam bu bilgiye kaynaginiz nedir diye sormak aklima gelmemisti. Simdiye kadar da okudugum kaynaklarda boyle bir bilgiye rastlamadim. Ama cennet ve cehennemde, hakediş durumuna gore katlar bulundugunu okumustum. Bu mantiktan yola cikarak, yasami boyunca Allahin emirlerine eksiksiz itaat edenlerin, digerlerinden üstün bir ayricaliga tabi tutulacagi fikri sacma gelmiyor bana. Tabi en dogrusunu Allah bilir. 😀

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Yaratıcıyı görme ihtiyacı mantıktan, aitlik hissi yaratımdan gelir. Peki mantığım görmeye ne kadar hazır ? Ya da gördüğünün ne kadarını idrak edebilir ? Kaynağa bağlanmak için göz yeterli olsaydı gönle ne gerek kalırdı ?

Allah'ın görülmek, kendini göstermek istediğini hiçbir zaman düşünmedim. O, anlaşılmakta istemedi. Bana kalırsa tek beklentisi bilinmekti..

Beni, kendinden bil.
Beni, dalda ki yapraktan bil.
Beni, bal taşıyan arıdan bil.

Beni görme, tanıma, neyi neden yaptığımı anlama ama azametimi bil. Sevgimi bil. Sen bana sığındığında boş çevirmediğimi bil..
İnsan, yaratıldığı kaynaktan korku duymayı bırakıp onu sevmeye başladığında ; koskoca evrende, dört bir yanında dönen Allah'ın isimlerine dokunuyor. Öyle bir çemberdesin ki parmağını uzattığın anda kainat sen oluyorsun.

Rumi der ki : Ay suda değil gökyüzündedir.

Görme ihtiyacı illüzyondan gelir. Tıpkı cevabı yanlış yerde arayan insan gibi.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Bilmek anlamaktır zaten Elonora...😉
Katılmıyorum.

Yunus der ki önce bilmeyi bil, ardından kendini ve sonra rabbini .. Bahsedilen ''Bilmek'' anlamanın çok ötesinde bir kavram. Arapça İlm etmek. Kazanımdan ötesi.. Kalbe verilen ilham..

Kısacası ; Tasavvufun son kapısı olan marifet kapısından geçebilmek.

[XTR] Similar Threads

S
Cevaplar
2
Görüntüleme
416
Ü
Cevaplar
12
Görüntüleme
540
Üye silindi 76175