TANRI'NIN VARLIĞI

marble

Kayıtlı Üye
· Tanrı Birlik’dir. Tanrı her şeyin kaynağıdır. 1x1=1 1/1=1 gibi Tanrı da hep birlik olarak kalır.
· İnsan zihni bu Yüce Zihnin suretidir. İmajinasyon gücü vasıtasıyla Tanrı gibi evreni dolaşabilir, bütün zamanlarda ve yerlerde olabilir. Eğer insan zihninin olağanüstü gücünü anlayabilsek Tanrının tabiatını da bilirdik.
· İnsan nasıl kendi düşüncelerini yaratıyorsa Tanrı da bütün şeyleri yaratır. Zihnin tabiatı düşünmek, Tanrının tabiatı yaratmaktır.
· Yaratmak sadece zamanın başlangıcında değil, Tanrının sürekli olarak yaptığı şeydir.
· Tanrı hem etrafımızdaki maddesel nesnelerdedir, hem de zihnimizdeki maddesel olmayan düşüncelerdedir.
· Zihnimizde var olan büyük fikirlerle kıyaslandığında gördüğümüz ve duyumsadığımız dünya bir illüzyondur.
· Tanrıyı kavramak zordur, tanımlamak imkânsızdır. Bütündür, süreklidir. Kusursuzdur. Varlığı düşünceyle bilinir, bedensizdir, her şeyin kaynağıdır, her şeyi biriktirir.
· Tanrı ölümsüzlüğü eker gökyüzüne ve Yeryüzüne değişimi, Kosmos’a baştan başa hayat ve hareket saçar.
· Gözün görebildiği şeyler illüzyonlardır, göze görünmeyenler gerçektir.
· Tanrı'nın yaratmaya son vermesi imkânsızdır. Çünkü var oluşunu sona erdiremez.

Ü

Üye silindi 57044

bu yaradan denilen gücü biz, 5 duyumuz ile algılayamayız.. bu güç tüm evreni ve dünyayı kendi görkemi için yaratmıştır.. insanıda sırf onu algılasın ve onunla ahbap olsun diye yaratmıştır...

diğer hiçbirşeyi o şekilde yaratmamıştır.. maddeyi, bitkileri ve hayvanları o şekilde yaratmamıştır.. bütün madde, bitki ve hayvanlar yaradanın kontrolündedir.. bir sistem ve mekaniğin kontrolünde hareket ederler.. insan dışında herşey yaradan demektir.. madde, bitkiler, böcekler ve hayvanlar, hayvanların otculundan etciline hepsi yaradan gibidir onların.. çünkü onlarda herhangi bir bağımsız irade yoktur.. etcil bir hayvan ıslah olup otçul olmaya karar veremez.. yaradan onlara öyle bir mekanizma koymamış.. doğanın dengesinde akıyorlar ve hepside Allahu tealanın isteğini karşılıyorlar.. ne isyan ediyorler nede şikayet..

yalnızca insana özgür irade denilen koşulu koymuş.. yani ona cüzzi miktarda bir irade vermiş.. bir irade vermesi insanı tanrı yapmaz.. buraya dikkat edin.. eğer yaradan insana tam anlamıyla sınırsız bir irade verseydi; insan tanrı olurdu.. yani insan bir takım şeyleri idare ediyor ve nasıl şekilleneceğine, ne şekilde şekilleneceğine karar veriyor gibi olurdu o zaman.. ama gerçektende yaradan insana sınırlıda olsa bir irade vermiştir.. oda şudur; ben bir tohumum ve tohumumu nereye ekeceğim.. hangi bahçede yetişeceğim ve nasıl bir ürün olacağım şeklinde bir irade..

insanın tek özgür olduğu koşul odur.. yani insan hangi çevrede ne koşulda yetişeceğini seçebilir sadece.. onun dışında diğer hareketleri ebabil kuşlarından farksızdır.. yani ebabil kuşları nasıl yaradanın iradesine teslimdi.. insanda onun iradesine teslim bir şekilde hareket eder ve bağımsız karar alamaz.. cansızlar, bitkiseller ve hayvansallardan pek fazla farkı kalmaz demek istiyorum.. onu diğerlerinden ayıran tek faktör çevre seçim faktörü olur.. manevi bir çevre seçerse o çevrede yetişir, gelişir ve büyür.. maddi bir çevre seçerse o çevrenin koşullarına göre yetişir, gelişir ve büyür.. tohumun kökü iyi.. yaradılışı ve kökü iyi ama çevre önemli demek istiyorum.. çevre iyi ise tohum iyi gelişir.. çevre kötü ise tohum kötü gelişir demek istiyorum..

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sorular bölümünde sormak istediklerinizi paylaşıcaksınız.Ben bu konuda bir soru göremedim