Tai chi

erresser04

Kayıtlı Üye
Çinlilerin geleneksel sabah ve dövüş sporlarından ve bir meditasyon türü olan Tai Chi’nin, insan sağlığına yararları, özellikle Amerikalı uzmanların, yapılan bir çok araştırma sonucunu incelemesiyle ortaya çıktı. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre, Tai Chi özellikle kronik hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca kalp, hafıza ve dengeyi güçlendirici etkisi de var.

Eski dövüş sanatı olan Tai Chi, kronik hastalıklar, kalp ve hafıza yanında esneklikte sağlıyor. MS hastalığına da iyi gelen Tai Chi, Çin’de binlerce yıl öncesinden yapılan nefes alma tekniklerine dayanıyor. Solunum sistemi üzerinde ki etkisi de büyük. Kalp yetmezliği olan, by-pass geçirmiş hastalarda, tansiyon problemi olanlarda, romatizma olan kişilerde olumlu etkisi görülmekte. Ayrıca kan dolaşımını da hızlandırıyor. Yaş sınırı gözetmeksizin herkesin yapabileceği Tai Chi düzenli yapılırsa uyku problemi de ortadan kalkıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=P5hvODK2zW4

Tai chi nedir?
Tai chi bir çeşit düşük etkili, kilo verdiren ve rahatlatan aerobik egzersizi. Çıktığında savaş sanatı olma özelliğinde. İlerledikçe fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmeyi amaçlamış. Birçok çeşit hareketten oluşuyor. Genellikle hareketler yavaş ve sakin. Derin nefes ve meditasyon amaçlanıyor. Bazı insanlar tai chinin enerjinin vücutta daha kolay yayılmasını sağladığına inanıyor. Bunun yanında birçok yararı da var.
• Güç, kondisyon ve esneklik sağlıyor.
• Kasılmaları ve ağrıyı azaltıyor.
• Daha iyi bir denge sağlıyor. Düşme riskini ortadan kaldırmaya da yardımcı.
• İyi uykuya yardımcı oluyor.
• Dikkat ve sakinliği arttırıyor. Kendine güven kazandırıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=wQH9hhI73q8

Tai chinin sağlığa ne faydası var?
Tai chinin huzurlu doğası sayesinde araştırmacıların da gözde konusu olma yolunda. Özellikle daha yaşlı olan yetişkinlerde sağlığa birçok faydası bulunduğuna inanılıyor. Ancak bu zamana kadar yapılan araştırmalar tai chinin sağlığa faydaları konusunda çok net değil. Bu yüzden daha fazla araştırma gerekli. İşte bu zamana kadar bulunmuş olan tai chi faydaları.
Güç ve denge. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 6 aydan sonra tai chi yapan kişilerde ağır egzersizlere karşı dayanıklılık gelişmiş. Yararın fazlası her zaman olduğu gibi vücuduna en kötü davrananlarda. Başka bir araştırma sonucu da yaşlı kişilerde tai chi sayesinde düşme riskinin ve korkusunun azaldığı yönünde. Ancak unutmayın düşme tehlikesini tamamen ortadan kaldırmıyor sadece daha iyi bir denge sağlıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=swE04AF6RLI
Osteoartrit. Osteoartriti olan hastalar 3 aylık bir araştırmaya katılmış. Tai chi yaptıktan sonra eklemlerindeki ağrı azalmış. Başladıkları zamana göre kasılmalar ortadan kalkmış. Tai chi romatizmaya bağlı eklem iltihabı olan hastalarda da hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı.
Uyku. Bir araştırma da tai chi yapan kişilerin uyku süreleri ve kalitesi üzerine yapılmış. Böylece tai chinin uyku üzerindeki etkisi ortaya çıkarılmış. Tai chi yapan kişilerin 3’te 2’si daha kaliteli bir uyku çekme yolunda belirgin ilerlemeler göstermiş.
Zona hastalığı. Zona acılı bir deri hastalığı. Derinin üzerinde ufak kabarıklıklara ve döküntülere neden oluyor. Zonaya neden olan virüs suçiçeğine neden olanın aynısı. Tai chinin bu virüse etkisi ise şöyle: bağışıklık sistemine bu virüsün aşısının yaptığı etkiyi yapıyor. Böylece tai chi bağışıklık sisteminin vücudu daha rahat korumasına yardımcı oluyor. Tai chi yapan hastalar aynı zamanda acı konusunda da azalma olduğunu bildirmiş.
http://www.youtube.com/watch?v=yAea5eWJfMI

Tai chi ve çigongda dikkat edilmesi gereken noktalar
Tai chi ve çigong çok az risk taşıyan hafif egzersizler. Ancak yaşınız biraz ilerlemişse ya da hali hazırda bir sağlık sorununuz varsa bir de uzun süredir egzersiz yapmadıysanız tai chi ya da çigong yapmadan önce tıbbı yardım almanız sağlığınız açısından iyi olur.
http://www.youtube.com/watch?v=jb47cLCSByg

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Gördün benim ismimi hemen araştır :) Tai Chi sanatı ile senden metrelerce uzaktaki bir kişiyi kukla gibi oynatabiliyorsun..

star53

Kayıtlı Üye
Bunu arıyordum ama böyle geniş bulamamıştım teşekkürler :)
[video=youtube;eTDpBdPECHQ]http://www.youtube.com/watch?v=eTDpBdPECHQ[/video]
Şuraya bi baksanıza adamlar dokunduğu gibi olan oluyor :biggrinjester:

star53

Kayıtlı Üye
şu sondaki tekmeyi vurmuş gibi gelmedi ama şu kustuğu andaki sese bakılırsa gerçek.Kim chee'yi başka biyerde de izlemiştim gerçeklik payı var.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Tai Chi burada düzgün anlatılmamış fazla Tai Chi dövüş sanatı hayat enerjisi kullanarak yapılır karşıdaki kişinin enerjisini kullanıp onu fırlatıp ya da devirebilirsin...Tai Chi dövüş sanatı çok özel bir dövüş sanatıdır hem rahatlatma etkisi varken hemde müthiş bir koruma sağlar :)

star53

Kayıtlı Üye
Evet enerjiyi hissediyorlar bir yerden sonra.Sanırım bu şekilde böyle etki edebiliyorlar.

eeemreee

Kayıtlı Üye
Bu dövüş sanatını Türkiye'de nerede öğrenebiliriz? Mümküne Adana-Mersin civarında?

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Ağzım açık izledim videoları. Küçükken taekwondo öğrenmiştim. Yazın da başka bir sanatı öğrenmek istiyordum. Tercihim tai chi olacak galiba. Muhteşem resmen :)
savunma+sağlık+enerji yönetimi katkıları çok bence...

arduc

Kayıtlı Üye
benzeri var mı peki enerjisel dövüş sanatı filan ??????????????????

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Bendeki enerjiyle herkesi deviririm herhalde :) aslında güzel bir savunma sporu acaba öğrensemmi

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben bu sanatı öğrensem varya yeminle nekadar köşe başlarında takılan mafya kılıklı varsa elimde kalır :D
İstanbul rahat bir nefes alır :D

Şaka bir yana çok ilginç bir sanatmış öğrenmeyi isterdim

Eirenej

Kayıtlı Üye
Eğitmen bulursanız banada haber verin :D gırgır bir yana Bu sanata çok ilgiliyim nereden öğreneceğim hakkında fikrim yok :(

kıvep

Banlı Kullanıcı
Ben tai chi kanın gövdeyi götürdüğü bir boks türü sanıyodum. Hep filmler yanlış yönlendirmiş beni :) neyse öğrenmiş bilinçlenmiş olduk.

Bir şey öğrenmek için illa öğretmen aramayın, eskiden bir öğretmene layık olabilmek için önce kendi kendinin öğretmeni olabilmek öğrenilirmiş.
Hiç bir şey bilmediğiniz bir konu için, kurs bulamadıysanız internet ve kitaplardan ön araştırma yapın temel hareketleri öğrenin, en azından yumruk, direk vs nasıl atılır onu çalışın.
En basitinden içimizdeki chi ile dokunarak bir yumruk atın, dokunmadan atması bekleyedursun :D

Linaril

Kayıtlı Üye
İş
Bilişim Uzmanı
Tai Chi bir dövüş sanatı olduğu kadar, hatta belki de daha fazla bir sağlık uygulamasıdır bence.
Reflekslerinizi geliştirir, dengenizi artırır. Hiçbir şeyi düşürmemeye, çok ters bir adım atmışken bile düşmemeye başlarsınız.
Bir süre sonra ise kendi bedeninizdeki enerji akışını önce algılamaya, sonra da kontrol edebilmeye başlarsınız.

Eğer çok iyi bir öğretmeniniz varsa, bu saydıklarımın gerçekleşmesi en az 1 yıl kadar sürer. Ama ne yazık ki çoğu kişi biriki ders sonra insanlara havada ters takla attıramadığını görünce başka alanlara yelken açmaktadır.

Ne yazık ki Türkiye'de bu işi hakkıyla öğretebilen yok denecek kadar az. Ancak Ankara için, kurtarılmış bölge diyebileceğim bir okul var. Merak eden olursa mesaj atabilir. Yaklaşık iki yıldır, hem boş el hem de silahlı Tai Chi çalışıyorum. Kendini "Tai Chi hocası" olarak tanıtan pek çok kişinin bile dünyadan haberi olmadığını görebilecek yetkinlikte öğrenciler yetiştiriyor hocamız sağolsun.

Başka içsel (enerjisel) dövüş sanatı var mı diye soranlar olmuş. Üç adet içsel dövüş sanatı vardır: Tai Chi Chuan, Ba Gua Zhang ve Qin Na. Bizim okulumuzda Ba Gua Zhang sınıfı da mevcut, bildiğim kadarıyla Türkiye'de tek. Qin Na eğitimi veren bir yer hiç duymadım.

hera17

Kayıtlı Üye
Ahh .. Kung fu da milli sporcuyum tai chi nin saymakla bitmeyen hem ruha hemde bedene faydasi var . size isin icinde olan biri olarak sunu soyleyebilirim ki maalesef bu federasyonda siyasi ve dini yonden calisiyor :) yani gercekten bu sporu ogrenecegim diye girersin egoist insanlarin sulalesinden sana firsat gelmeden geri itilirsin ah ah

Bir duzeltme yapayim .. simdiki wushu fedarasyonu spora odaklanmaktan baska her seyi yapiyor . Bende ne hayallerle girdim ne cikti :banghead:

Linaril

Kayıtlı Üye
İş
Bilişim Uzmanı
Federasyon konusunda yerden göğe kadar haklısınız. Tamamen belirli bir zümrenin şahsi hırsları üzerine kurulu bir oluşum. Eğitime ve kişisel gelişime hiçbir faydası da yok. Asıl düzgün eğitim alabileceğiniz yerler Federasyondan bilinçli bir şekilde uzak duran okullardır.

hera17

Kayıtlı Üye
Maalesef sayelerinde bizlerde ozel okul acip egitim veremiyoruz. Kac arkadasim var egitim veremiyoruz her yolda bir engel cikiyor ne yazik ki

codzombi

Kayıtlı Üye
kocaelide bildiğiniz bir hoca var mı tai chi eğitimi verebilecek ?