Söz Büyüdür

Alakan

Kayıtlı Üye
Hayatımız duyduklarımızla, söylediklerimizle ve yaptıklarımızla şekillenir. Evet, söz büyüdür belki de en güçlü büyüdür. Çünkü büyük bir doğallık ve sıradanlık çerçevesinde yaparız. Görünürde inançlar yoktur, zorlayıcı irade yoktur. Öyle kendiliğinden ve bir anda gerçekleşir.

Hepimizin bildiği bir atasözü "bir şeyi kırk kere söylersen olur." Aslında kırk kere söylemeye de gerek yoktur. O an söylediğiniz o cümle niyetiniz olarak deftere yazılır ve zamanı geldiğinde size sunulur.
Örneğin kız/ erkek arkadaşınız elinde bir saksı çiçeği ile geldi ve dedi ki " bu çiçek aşkımızın temsili" geçmiş olsun. Çiçek solmaya başladıkça aşkınız da solacak çünkü öyle söylendi, öyle niyetlendi. Üstelik görünürde hiçbir ritüel, hiçbir zorlayıcı unsur olmadan!
Bir başka örnek " ah şu dileğimin gerçek olması için neler verirdim neler" Neler verirdin göreceğiz. Hayat sana hep bir şeyleri feda ettirecek dileğin olsun diye. Çünkü sen öyle istedin öyle niyetlendin.

O zaman şöyle bir niyet alalım " Bugüne kadar bilip bilmediğim bana ve sevdiklerime doğrudan veya dolaylı olarak zararı dokunacak hangi niyetim, dileğim ve sözüm varsa hepsini iptal ediyorum."

Yaşamımızda kullandığımız her kelimeye, her cümleye dikkatli yaklaşalım. Söz uçar ve zamanı geldiğinde hayatımıza yağmur gibi yağar.