Sizotipal Kisilik Bozuklugu

Pantea

Kayıtlı Üye
Başkaları ile ilişki kuramamak, düşünce, görünüm ve davranışlarda gariplikler. Nedir?

Bu psikolojik hastalık kişilerin başkaları ile ilişki kurmakta sorun yaşadığını, düşünce yapılarında , görünümlerinde ve davranışlarında problem olduğunu gösterir. Konuşma sırasında alakasız konulara girebilir, kelimeleri garip şekillerde kullanabilirler. Bu kişiler genelde yakınlaşmaktan kaçınırlar, tuhaf düşünce yapıları geliştirir ve sıradışı davranırlar. Garip davranışlarına rağmen normal insanlar gibi bir işte çalışabilir, az sayıda olmakla beraber bir iki tane yakın arkadaş edinebilirlerler fakat her zaman yabancıların yanında kendilerini gergin ve huzursuz hissederler. Bu durum söz konusu kişilerin tarikat gibi gruplara katılma ihtimallerini oldukça arttırır.

Bu hastalığa sahip kişiler ciddi olarak problemli olabilir ve şizofren hastalara benzetilebilir fakat genelde orta derecede garip davranışlar gösterirler, örneğin uzaylılar-büyüler-cinler gibi sıradışı inançlara sahiptirler. Fakat bu inançları o kadar güçlüdür ki normal ilişkiler geliştirmelerine engel olur. İnsanlara karşı her zaman güvensiz ve kuşkucudurlar.

Şizotipal kişiler kendilerini terkedilmiş ve yaşamdan dışlanmış olarak hissederler. Sürekli olarak hayatın anlamsızlığı ve ne kadar boş olduğu üzerine yorumlar yaparlar. Pek çoğu kendilerini ölü olarak görür ve yok olmaktan korkarlar. Bu kişiler kendilerini bedensiz, yabancı ruhlar olduklarına inanırlar.

Şizotipal kişiler başkaları ile ilişki kurmalarının başarısızlıkla sonuçlanacağını bilirler ve insanların arasında yerleri olmadığına inanarak kendilerini toplumdan soyutlarlar Başka insanlardan gelen yorumlar yaşamı diğer insanlar gibi algılamadılarını doğrular. İnsanlar ile ilişkilerini arttıracak ve kendilerini bu ilişkiler içinde iyi hissetmelerini sağlayacak bir onayı hemen hemen hiç alamazlar. Dolayısıyla kendilerini yok olmaktan korumak için olağan üstü güçleri olduğuna inanmaya ihtiyaç duyarlar.

Belirtiler
  1. Batıl inançalara sahip olmak yada paranormal (doğa üstü, açıklanamayan) olaylarla uğraşmak;
  2. Özel güçleri olduğuna inanmak;
  3. Başkalarını sihirli güçleri ile kontrol edebileceklerine inanmak;
  4. Alakasız ve belirsiz konuşma şekli;
  5. Kuşkucu olma ve paranoid tepkiler verme;
  6. İnsanlarla ilişki kurmakta problem;
  7. Sosyal ortamlarda huzursuzluk ve gerginlik hissetme

Tedavi

Şizotipal hastalar çok ender olarak psikoloğa yada psikiyatriste tedavi olmaya gelirler. Genelde aile zoru yada başka etkenlerle terapiye başvururlar. Fakat bir kere tedaviye başladıktan sonra insan ilikilerini arttırabilmek adına genelde pozitif tepki verirler. Bu hastalar kendilerini izole etmeye çalışmazlar aksine sosyal baskılar ve başkalarının negatif yaklaşımları sonucunda insanlardan uzaklaşırlar. Dolayısıyla insanlarla iletişim kurabilecekleri ortamlarda bulunmaktan keyif alabilirler.

Kişilik hastalıklarında ilaç kullanımı hastalığın kendisini tedavi etmek için değil bazı semptomları (saldırganlık, depresyon gibi) ortadan kaldırmak için kullanılır. Dolayısıyla bazı hastalarda ilaç tedavisi uygulanabilir ama terapi her zaman daha öncelikli olarak tercih edilir. Hastalığı ilerlemiş kişilerin hastaneye yatırılması gerekebilir, böylece hasta doktorlar, hemşireler ve hastabakıcılar kanalı ile insanlarla ilişki kurarak korkularını yenmelerine yardımcı olunabilir.

Psikolog, psikiyatrist yada terapist bu kişilerin gerçek dışı inançlarına ve davranışlarına karşı daha gerçekçi alternatifler geliştirmelerinde yardımcı olabilir. Kendi garipliklerini görebilmeleri için davranışlarının video’ya çekilmesi ve gösterilmesi etkili metodlardan biridir. Ayrıca konuşma bozukluğunun çeşitli yöntemler ile giderilmesi kişinin iyileşmesinde önemli bir etkendir.

Çiğdem Alper, MA

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bende bu hastalığı belirtilerinin çoğu tutuyor ne yapmam gerek acaba
Psikoloğa başvurmalımıyım sizce
Bu durumdan bende çok rahatsızım düzelmem çok iyi olur
Ve buna + olarak dikkat dağınıklığıda var.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Tam anlayamadım ama burada şizoid anlatılmış gibi geldi...
Her hastalığın belirtilerine bakıp araştırırsanız herkes bir ve ya bir kaçında kendine ait birşeyler bulabilir. Eğer sizi yaşayamayacak hale getirmiyorsa, ağır bir patoloji yoksa bu kişilik tipi ya da kişilik örgütlenmesi şeklinde tanımlanabilir...
Şizoid, narsizm, borderline özellikle... Tanıdığınız her insanda bir ya da ikisinden birşeyler görebilirsiniz... Hatta her 10 kişiden 2'sinin şizofren olduğu söylenir...

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Ben şizofren olabilirim, ama bunu diyebiliyorsamda şizofren değilimdir. Bunu diyerek şizofren olduğumun düşünülmemesini istiyorumdur, buda şizofren olduğumu gözterir. Ama bunuda düşünüyorsam zaten şizofren değilimdir. Bilemedimki şimdi :Angel_anim:

simera

Kayıtlı Üye
Ben zaman zaman düşünmüşümdür, acaba şizofrenlermi akıllı yoksa normal insanlarmı diye.Şizofrenler delimidir diye.Son birkaç aydır delimiyim akıllımıyım diye düşünüyorum:)biraz daha düşünürsem cevabı bulucam galiba.:beta1:

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Belirtilere bir bakalım;

1. Batıl inançlara sahip olmak, paranormal olaylarla uğraşmak.

Uzaylı- büyüler- cinlere inanmak bir inancın parçasıdır.
Kişi uzaylılara inanan bir inançtansa bu çok normal.
Kabalaya adanmışsa, pagansa, şamansa büyüye de inanır.
Cinlerin var olduğunu söyleyen bir dine inanıyorsa
onlara da inanır.

2. Özel güçleri olduğuna inanmak.

Psiwell i harika bir şekilde çeviren,
pyrokinezi ile cam küreye tur attıran kişiler özeldir.
Hatta videoya bile çekmişler, ispatı açıktır nette izlenebilir.
Bundan ayrı pekçok özel yetenek var.
Kendisine bu lütuf sunulmayanlar inanmak zorunda değil.

3. Başkalarını sihirli güçleriyle kontrol edebileceğine inanmak.
Tabii ki birisi büyüyle tesir altında tutlabilir.
Ya da zihin kontrolü gibi enerjisel yöntemler.
(Sublimental mesajlarla beyin yıkadıkları kısmını da unutmayalım).

5. Kuşkucu olmak; bu zamanda herkes biraz kuşkucu
olmayan kimse yoktur.
Ama bunu abartanlara paranoyak diyebiliriz sadece.

6. İnsanlarla ilişki kurmakta problem
Bu daha çok depresyon hastalığının belirtisidir.
Majör depresyonda kişi kendini dış etkilere ve iletişime kapar.
Bipolar(manik depresif) bu da insana bezginlik vericek
kadar fazla konuşur ama mantıksız ve sağlıksız olduğundan
insanlar tarafından sevilmez ve dinlenmez.

7. Sosyal ortamlarda huzursuzluk ve gerginlik hissetme
bunun nedeni sosyalfobi ve anksiyetik bozukluktur.

Şizofreniye burdan kala kala 4. şık kalıyor.
Alakasız ve belirsiz konuşma hali.
Onun içinde ortalarda Napolyonum,Mesihim diye gezecek
bir hale gelmeniz lazım.

Özetle: korkulacak bir durum yok, şizofreni falan olmadık.

Çünkü dünyada fazlaca takipçisi olan bazı dini liderlerin
de şizofreni olduğu söylendi.

Bu da aynı fikrin bir başka versiyonu olarak
bireylerin şizofreni olduğu şeklinde üretilmiş.

ahmet255

Kayıtlı Üye
Ben ve bu sitenin %85 bu o dediginizden oldugundan eminim :)

Perina

Banlı Kullanıcı
Sanırım bu kişisel bozukluğu az oranda ben de taşıyorum;(Ama şu da var;şizofrenler genelde dahidirler;)

aneshera

Banlı Kullanıcı
Çok saçma!! o zaman bu forumda çoğumuzda söz konusu kişilik bozukluğu var. şöyleki;
Bu forumda herkes özel bi gücünün oldugundan bahsediyo (duru görü vb.)
Ve başkalarını bu güçlerle yani yeteneklerle kontrol edebiliyoruz.
Ayrıca bu forumda olanların hepsi paranormal olaylarla alakalı ve araştırmacı kimseler.
O zaman hepimiz mi hastayız?! Saçma.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Psikoloji bir bilim. Bilimsel verilere dayanılarak bazı sonuçlara varılıyor. Konu insan olduğunda tabii ki herkes birbirinden farklı ve özel, çok iyi tanıyıp analiz etmediğimiz bir insanı bir genellemeye sokup "kesin olarak böyledir." demek yanlıştır ama, yüzeysel olarak bakarak bir olasılıktan bahsedebiliriz.

Sadece bu konu için söylemiyorum fakat anormal ya da sıradışı birşeyi, büyük bir çoğunlukta görüyorsanız, sırf çoğunluk oldukları için normal karşılamak bana göre doğru değil...

leyla ile mecnun

Kayıtlı Üye
Bende bu var gibi ama benim ki daha çok depresyon ve çekingenlik sonucu bir iç dünyama kapanma,insanlardan uzaklaşma oldu aslında...

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
ben sadece kanıtını gördüğüm zaman inanırım sadece duru görüm var o da herkeste var zaten kendimi daha çok insanların yüz karası olarak görüyorum :D bence ego ile de kaynaklı insanlar kendilerini bazen özel hissetmek ister ki kendine yakıştırır gerçi benim bir sorunum yok da o zaman bu soruna sahip kişilerin bana söylediklerinde hata olmalı ? çünkü ben hiçbir zaman kendi kendime ben şuyum buyum demedim insanlar arasında kendimi garip hissederim çünkü onların duygularını hissedince aralarında olmaktan utanıyorum açıkcası iyilik görmediğim kalplerden uzaklaşırım

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Müsaade ederseniz eger birkac maddede ben eklemek istiyorum...
1-Yalan söylerler ve bazen o yalani öyle bir anlatirlar ki,bir bakmissiniz,O yalana kendide inanmis...
2-Bazende kendisini elestiren birisi eger haksiz yere elestiriyorsa,vayyy haline.Yandi demektir,o kisiyi her firsatta yerin dibine sokar cikartir.bir daha sokar kinci olur.
3-Asla hayir demeyi beceremez,birisi ona dostca yaklassa onun icin elinde ne var ne yok hepsini verir.O yüzden sömürülür.Ve sömürüldügünü anlayinca dünyasi kararir,Ve o sahsi birdaha asla af etmez.
Ben hep (o) diye bahsettim ama aslinda kendimden bahsettim.
Arkadasimizin birisinin dedigi gibi her eglenceye katiliriz,Ben sahsen eglenmeyi seven bir insanim.Arkadaslarim ile gecen her dakkamin zevkine varirim,Yalniz ikinci dünyama kimseyi almam.Her sözün altinda illaki bir sey bulmaya calisiririm.Nedenlerim,keskelerim,Coktur benim.

DarkAnqeL

Kayıtlı Üye
bütün yorumları okudum, ilk açtığımda okumaya başladım, sonra gülmeye başladım :D bana uyuyor çoğu şey :D uzaylılara, cinlere inanma kısmı. Paranormal olaylar ilgimi çeker, insanların güçleri olduğuna inanırım :) ortamlara girmekten çekinirdim, hala daha biraz çekiniyorum. Bunun dışında ilkolkulda lisede lakabım "deli"ydi. İnsanlardan farklı olduğumu düşünürdüm. Ama kolay şeylerde yaşamadım çocukluğumda burda anlatıpta kendimi acındırmak değil derdim :) çevremde arkadaşlarım sayılıdır, çoğu bana benzer. İnsanlar çoğu zaman saçmaladığımı dengesiz davrandığımı söylemişlerdi, işin garibi bazen farkına varıyorum fakat bazende farkında olmuyorum ve bana doğru gibi gelen şey başkaları için yanlış oluyormuş. Şimdi bu düşüncelerden biraz daha arındım diyebilirim, çoğu şeyin Egomuz tarafından yönetildiğini ve Egoyuda 10 yaşından sonra şeytanı yönettiğini öğrendiğimden beri kendime bir güven geldi :) acaba bende o başlıktaki hastalık olabilir mi bunu merak ediyorum.İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorum doktora gittim bunun için ilaç kullanıyorum şimdi. Bu konuyla ilgili bana yarıdmcı olabilecek biri varsa çok mutlu olurum :) iyi forumlar :)

MasterMind

Kayıtlı Üye
Ne kadar hasta olma meraklısıymışız şaşırdım. Herkes "bende de var" diyor. Yok sizde bi şey. Sadece çekingensinizdir belki ya da özgüven yoksunu. Tabii gerçekten hasta olanlar olabilir de. Ama yine de ben kendimi gördüğüm gibi olduğuma inanırım.